Rezistenta la antibiotice

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Rezistenta la antibiotice

Postby M_Dan » Fri Mar 10, 2017 6:55 pm

Este clar ca medicii doar incearca niste produse (antibiotice), de multe ori la intamplare. Fac statistici, cam la atat se reduce "cercetarea" lor. In ele scot in evidenta "calitatile" produsului X si ca recompensa li se sponsorizeaza participarea la un congres (organizat in tari exotice - mai mult excursie).
Nici cu ce au la dispozitie nu lucreaza cu cap, dar ce conteaza. Daca gresesc la alegerea antibioticului sau a schemei de tratament, o baga pe aia cu imunitatea deficitara. Mortul e de vina.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezistenta la antibiotice

Postby Chingachgook » Fri Mar 10, 2017 7:09 pm

a belit-o danutz
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Rezistenta la antibiotice

Postby M_Dan » Fri Mar 10, 2017 7:19 pm

@MumaPadurii

Hipertiroidism moderat am de la pubertate. Atunci am remarcat prima data - ceva ma stangea de gat, nu puteam sa port cravata. Si firul de par era mai subtire ca la altii, la frizer se incalcea foarfeca in par cand ma tundea. Insa fuga de idei (in sensul de damblageala) nu am. Daca nu stiai, hipertiroidismul duce la scaderea rezervei de tiamina si daca nu ai suplimentare din alimentatie, faci un fel de encefalita Wernicke (la limita) si ti se buleste memoria de scurta durata. "Procesorul" este in overclocking, dar cu memorie cache redusa (merge ca un Celeron cu frecventa de tact ridicata). Asta asa este, am constatat ca n-am o memorie buna. Tata (a fost avocat) avea memorie de elefant si ma cam lua la misto: "Tu uiti de la mana pana la gura!". De asta hipertiroidienii au "fuga de idei", de la problemele cu memoria de scurta durata. Uneori pierd "sincronizarea". Insa la puterea de deductie logica (intuitie) sunt greu de depasit.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezistenta la antibiotice

Postby Calico » Fri Mar 10, 2017 8:14 pm

Ar trebui sa ti-l tratezi, creste riscul de fibrilatie articulara si osteoporoza.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Rezistenta la antibiotice

Postby M_Dan » Sat Mar 11, 2017 9:34 am

Il tratez cu B1, 400 mg pe zi. Are efect clar. Medicamentele antitiroidiene au multe efecte secundare si tratamentul este limitat in timp. Nu stiu daca ar fi cazut de operatie. Am avut TSH aproximativ egal cu 2, Free T4 in limite normale (putin sub valoarea de mijloc a intervalului) si Free T3 la limita de sus, cu cateva zecimi sub valoarea maxim permisa. N-am apelat la teste de finete (cum ar fi stimularea cu TRH) pentru diagnostic de precizie.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezistenta la antibiotice

Postby Chingachgook » Sat Mar 11, 2017 6:47 pm

M_Dan wrote:
Hipertiroidism moderat am de la pubertate. Atunci am remarcat prima data - ceva ma stangea de gat, nu puteam sa port cravata.


nu e ma de la tiroida, erau cei din jur pe care ii enervai
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Rezistenta la antibiotice

Postby M_Dan » Mon Mar 13, 2017 8:14 am

Cred ca vi s-a spus la cursul de endocrinologie, ca o parte din populatia din Spania a suferit o modificare genetica si din cauza asta are alte valori normale pentru analizele de la tiroida. Am citit in anii '90 pe un CD UpToDate.

Boss
elite
elite
Posts: 2887
Joined: Tue Mar 01, 2016 8:32 pm

Re: Rezistenta la antibiotice

Postby Boss » Mon Mar 13, 2017 6:38 pm

alimori wrote:Am același salariu pe care l-ar avea un localnic pe postul meu. Muma cred că la fel. Vorbim de sănătate, nu de capsunarit, băi domnu Dan. Apare oferta, se publica salariul, dacă vrei te duci la interviu, dacă nu, nu.


Esti bogata

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezistenta la antibiotice

Postby Chingachgook » Tue Mar 14, 2017 10:06 am

mai ales sufleteste
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests