Violarea corespondentei in spital

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Violarea corespondentei in spital

Postby schnauzer » Thu Dec 20, 2012 7:31 pm

Buna dragilor

Pe scurt am predat o cerere cu 8 anexe la conducerea spitalului, in care imi cer sporul de 50% retroactiv in numele meu, nu era cerere colectiva cu colegii. Ok. M-am dat in cerere adresa de corespondenta in cerere. Mi s-a dat nr de inregistrare.
Raspunsul vine in 7 zile lucratoare, suspect de repede.
Dar cum vine?
Desfacut in sala de raport pe masa sefului sectiei.
Colega mea ia de pe masa (unde mai erau n+1 chestii de citit) hartia aia, sa nu intru in bucluc , eu sunt in concediu.
fara plic , sau nu a vazut colega, fara inmanare personala, fara scrisoare recomandata

Este evident ca era forma de intimidare pt ca am indraznit sa cer un spor neacordat. Sa fiu citita la raport in fata tuturor.

Ce-mi recomandati?

Mentionez ca nu mi-e frica sa stric nicio relatie buna, intrucat nu o sa dau ex de specialitate la ei. (ei nu stiu asta)

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30363
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Violarea corespondentei in spital

Postby andy gavrilescu » Thu Dec 20, 2012 8:03 pm

nu vad niciun motiv de ingrijorare. si nici vreo forma de intimidare, ci stilul pur romanesc de a rezolva lucrurile.
pana la urma s-a citit sau nu la raport raspunsul alora? raspunsul iti e favorabil?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Violarea corespondentei in spital

Postby schnauzer » Thu Dec 20, 2012 8:15 pm

Evident nefavorabil, nu a fost citit, pentru ca prietena mea a recuperat cererea de la secretare care se pregateau s-a depuna pe masa.
Am auzit asta prin telefon.

Asta intra in categoria violarii de corespondenta?

nu ar trebui sa apara totusi pe undeva ca am preluat raspunsul?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Violarea corespondentei in spital

Postby Chingachgook » Fri Dec 21, 2012 4:59 am

du te cu numarul de inregistrare si intreaba unde e raspunsul. intereseaza-te exact ce numar are legea aia cu institutiile care sunt obligate sa raspunda in 30 de zile

daca iti zic ca au raspuns le comunici ca nu ai primit.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Violarea corespondentei in spital

Postby sms_mihai » Wed Dec 26, 2012 8:27 pm

Ce pretentie poti avea?

Terminati domnule cu prostiile, in Romania nu se poate face medicina si basta.

Plecati masiv in afara si vorba 'ceea: Lasati-i drac*lui. Ce crezi ca faceau oamenii astia mai acum 20-30 de ani, cand aveau de promovat?

In principiu, ar trebui sa primesti raspuns personal. Bineinteles ca ceilalti nu au zis nimic si se intampla ca pe vremea comunismului: pe cine are curaj sa iasa din pluton il punem la zid.

Du cererea mai departe, insa nu stiu ce sanse sunt - iti dai seama ca fiecare clinica are cate o pila la un prof care e pe nu stiu unde (minister/Colegiul Medicilor/etc). E evident ca sunt pusi acolo pentru a bloca orice reala reforma (ca altfel si-ar pierde scaunele - tinerii ar veni repede din urma)

De-aia si sunt tinuti rezidentii in mizerie, fara acces la nicio carte sau workshop serios, ca sa nu fie competitivi la sfarsit si sa nu poata ridica pretentie la job (sa ramana in spital)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Violarea corespondentei in spital

Postby sms_mihai » Wed Dec 26, 2012 8:29 pm

Violarea corespondentei... auzi tu... tu iti dai seama ca exista profesori care injura in gura mare in spital cu staif, din Buc, de fata cu medici, asistente, sa se aude 30 de metri?

Iti dai seama ca astora nu le e frica de nimic, nu?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Violarea corespondentei in spital

Postby Chingachgook » Wed Dec 26, 2012 8:54 pm

sms_mihai wrote:Ce pretentie poti avea?

Terminati domnule cu prostiile, in Romania nu se poate face medicina si basta.

Plecati masiv in afara si vorba 'ceea: Lasati-i drac*lui. Ce crezi ca faceau oamenii astia mai acum 20-30 de ani, cand aveau de promovat?

In principiu, ar trebui sa primesti raspuns personal. Bineinteles ca ceilalti nu au zis nimic si se intampla ca pe vremea comunismului: pe cine are curaj sa iasa din pluton il punem la zid.

Du cererea mai departe, insa nu stiu ce sanse sunt - iti dai seama ca fiecare clinica are cate o pila la un prof care e pe nu stiu unde (minister/Colegiul Medicilor/etc). E evident ca sunt pusi acolo pentru a bloca orice reala reforma (ca altfel si-ar pierde scaunele - tinerii ar veni repede din urma)

De-aia si sunt tinuti rezidentii in mizerie, fara acces la nicio carte sau workshop serios, ca sa nu fie competitivi la sfarsit si sa nu poata ridica pretentie la job (sa ramana in spital)



cine ma iti opreste tie accesul la carti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Violarea corespondentei in spital

Postby mihai_525 » Wed Dec 26, 2012 9:00 pm

zi ma
zi!
America first

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Violarea corespondentei in spital

Postby sms_mihai » Wed Dec 26, 2012 10:33 pm

kooksee wrote:

cine ma iti opreste tie accesul la carti?


... Tu crezi ca tre' sa fie tot omu' sobolan sa phure... ah?

Si in afara de carti la ce mai ai acces cu leafa aia de rahcapute?

Sigur ca daca ne comparam cu acum 10 ani stam excelent, dar asta ca avem calculator si net, necum datorita conditiilor oferite de stat.

Astia ar merita dati in judecata - oricum programele lor nu se respecta etc

Auzi tu, cine te opreste :lol:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Violarea corespondentei in spital

Postby Chingachgook » Wed Dec 26, 2012 10:49 pm

esti complet inutil
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Violarea corespondentei in spital

Postby sms_mihai » Thu Dec 27, 2012 10:53 am

Pfuai! Cum ai calculat?


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 91 guests