poze radiologie

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

poze radiologie

Postby Chingachgook » Wed Dec 19, 2012 4:22 am

ce are domnul din imagine? tusea si il durea in piept

Image
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: poze radiologie

Postby andy gavrilescu » Wed Dec 19, 2012 11:55 am

Avea deci ce au cam toți cu boli pulmonare.
Altceva mai știm? Noi cei care nu știm sa interpretam Rx ne bazam mai mult pe anamneza, tablou clinic.
Ce ai mai vb cu mosul, ce a mai povestit?
Mă așteptăm ca studenții pasionati de radiologie sa sara cu răspuns. Le e frica sa nu ii iei la mistou. Pana una alta mă sacrific eu: fibroza pulm chistica?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Wed Dec 19, 2012 12:35 pm

Nu iau pe nimeni la misto (poate doar pe rezidentii de radio, dar si ei ma vor lua pe mine asa ca suntem chit). Oricum in niciun caz pe studenti sau pe cei de pe alte spec. Asta e un topic sa mai invatam una alta.
ce ti se pare ca e in neregula la poza?
Alte date clinice nu am.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Eebee
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Nov 24, 2006 11:31 pm
Location: Bucharest

Re: poze radiologie

Postby Eebee » Wed Dec 19, 2012 1:33 pm

coarctatie de ao? arata cam ciudat coastele pe stg
sau sdr tumoral abd cu frenicul atins...durere de la angor, nu stiu

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Wed Dec 19, 2012 1:48 pm

Hai sa stabilim un algoritm. Eu de exemplu ma uit prima data daca poza e centrata. Respectiv daca claviculele sunt simetrice fata de stern. dupa aia daca e vreo fractura.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Eebee
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Nov 24, 2006 11:31 pm
Location: Bucharest

Re: poze radiologie

Postby Eebee » Wed Dec 19, 2012 2:02 pm

atunci a sasea coasta dr fracturata posterior, aproape de art costovert

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Wed Dec 19, 2012 4:31 pm

Nu cred ca e fractura. Coastele nu se rup acolo decat in mod exceptional.

Revarsat pleural are?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: poze radiologie

Postby CristianM » Wed Dec 19, 2012 5:33 pm

N-are revarsat. Dar pare sa aibe scolioza, poate pune presiune pe mediastin? De acolo tusea si durerea?

Eebee
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Nov 24, 2006 11:31 pm
Location: Bucharest

Re: poze radiologie

Postby Eebee » Wed Dec 19, 2012 5:43 pm

n-are rev. poate are ascita? si de la ciroza si sdr hep. pulm asa, in perioada de debut. noua ne spunea la stagiu ca daca primim o rx posteroant sa cerem si profilul

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Wed Dec 19, 2012 6:58 pm

Da, si eu zic ca nu are revarsat. Inima e marita? In mediastin se vede ceva neobisnuit?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: poze radiologie

Postby CristianM » Wed Dec 19, 2012 9:04 pm

In afara de o usoara scolioza, eu nu vad nimic anormal pentru varsta respectiva. Simptomele poate-s de la o boala de reflux?

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: poze radiologie

Postby ndsimona » Wed Dec 19, 2012 9:34 pm

pneumotorax
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: poze radiologie

Postby MedRx » Wed Dec 19, 2012 9:39 pm

sa inghita putin bariu ca sa vaza toata lumea ce are!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Wed Dec 19, 2012 9:40 pm

si eu m-am gandit in prima faza la pneumotorax dar cred ca linia aia e marginea scapulei.

bravo medrx
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: poze radiologie

Postby ndsimona » Wed Dec 19, 2012 9:49 pm

Nu numai linia scapulei, dar nu vad desen pe laturi
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: poze radiologie

Postby MedRx » Wed Dec 19, 2012 10:01 pm

cine stie putina medicina vede si raspunsul scris langa Rg, hi hi hi

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: poze radiologie

Postby andy gavrilescu » Wed Dec 19, 2012 10:21 pm

da, noi astia care stim mai multa nu-l vedem.
infirm pneumotoraxul, e linia scapulelor.
butonul aortic e dubios.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Thu Dec 20, 2012 2:12 am

hernie diafragmatica?

trident
Posts: 3
Joined: Thu Dec 20, 2012 3:45 am

Re: poze radiologie

Postby trident » Thu Dec 20, 2012 3:52 am

Acesta pare sa fie raspunul; acela nu este doar inima ci inima si stomacul suprapuse

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Thu Dec 20, 2012 4:27 am

da, hernie hiatala am zis si eu. internistii au parut sa se multumeasca cu explicatia.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Thu Dec 20, 2012 4:50 am

Image



Image


Chirurgul s-a uitat la poze (si evident la pacient), nu a vazut nimic. pacientui se plangea in continuare ca are dureri.
E ceva? CT? RMN?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: poze radiologie

Postby Iepurita » Thu Dec 20, 2012 8:44 am

Unde anume avea dureri? :mrgreen:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: poze radiologie

Postby MedRx » Thu Dec 20, 2012 8:45 am

ndsimona wrote:pneumotorax

nu ai voie sa spui nici sa te gandesti la Ptx pt ca aspectul e bilat si perfect simetric
O Rg treb gandita,analizata si apoi judecata.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: poze radiologie

Postby MedRx » Thu Dec 20, 2012 8:55 am

nu vreau sa va stric jocul de la inceput.Este un stadiu prechirurgical a unei afectiuni care incepe cu A sau mai precis cu G.
Pueti si voi cazuri mai de clasa!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: poze radiologie

Postby andy gavrilescu » Thu Dec 20, 2012 9:01 am

gingivita.
stadiu prechirurgical deja? crezi?
e un sportiv, asta pot eu spune.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Thu Dec 20, 2012 11:40 am

ruptura de tendon rotulian?
stimata medrx, am inteles ca tema ar fi pentru ne-radiologi. asa ca nu mai face pe tovarasa invatatoare si vezi-ti de cazurile tale interesante.
hai pa.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: poze radiologie

Postby MedRx » Thu Dec 20, 2012 4:05 pm

andy gavrilescu wrote:gingivita.
stadiu prechirurgical deja? crezi?
e un sportiv, asta pot eu spune.

E papagal cu puta mica!

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: poze radiologie

Postby MedRx » Thu Dec 20, 2012 4:11 pm

andy gavrilescu wrote:da, noi astia care stim mai multa nu-l vedem.
infirm pneumotoraxul, e linia scapulelor.
butonul aortic e dubios.

daca te ai fi gandit la N Vag ai fi fost om cu ceva medicina,daca te ai fi gandit ca acidul doare,erai pe aproape !
Last edited by MedRx on Thu Dec 20, 2012 4:19 pm, edited 1 time in total.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: poze radiologie

Postby MedRx » Thu Dec 20, 2012 4:16 pm

alimori wrote:ruptura de tendon rotulian?
stimata medrx, am inteles ca tema ar fi pentru ne-radiologi. asa ca nu mai face pe tovarasa invatatoare si vezi-ti de cazurile tale interesante.
hai pa.

Eu fac misto de tine si de rezidentii de pe chir,neuro,si cei de pe pneumo.Ma distrez bine cand mai prind pe cineva pe interne,sunteti in mare parte varza!
tu de cand poti sa vezi tendoane pe Rg. esti buna la NASA !

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: poze radiologie

Postby mariac81 » Thu Dec 20, 2012 4:46 pm

alimori wrote:ruptura de tendon rotulian?
stimata medrx, am inteles ca tema ar fi pentru ne-radiologi. asa ca nu mai face pe tovarasa invatatoare si vezi-ti de cazurile tale interesante.
hai pa.


eu cred ca este pentru toata lumea tema, si daca cineva poate sa dea o parere specializata e cu atat mai bine venita ca sa invatam ceva, ca asa sa ne dam cu parerea despre orice putem toti

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Thu Dec 20, 2012 8:02 pm

si eu sunt de parere ca fiecare sa spuna ce crede. mi s-a intamplat ( si nu de putien ori) sa intreb 2 radiologi aceeasi chestie si sa primesc 2 raspunsuri diametral opuse (de genul are/n-are revarsat). pare neverosimil dar aici in germania asa se intampla :P.
dupa cum spune si dictonul latin de pe vremea lui hipocrate "daca 2 radiologi se uita la un Rö de torace in decubit dorsal vei avea 3 rezultate diferite". eu zic ca e important sa poti justifica cat de cat ce se vede pe poza.

revenind la genunchiul de mai sus, pacientul se vaita de dureri undeva in lateral. daca mariti putin poza se vede o discontinuitate a corticalei in zona epicondilului lateral al femurului. dupa toate probabilitatile o fractura prin smulgere. (Avulsion fracture).
probabil ca in viitor o sa dezvolte si o gonartroza mediala.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: poze radiologie

Postby andy gavrilescu » Thu Dec 20, 2012 8:11 pm

avulsion fracture apare frecvent la sportivi, am pus corect diagnosticul de sportiv :)
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: poze radiologie

Postby Iepurita » Thu Dec 20, 2012 9:22 pm

tocmai ce vazusem si eu fragmentelu, da' a trebuit sa imi pun monitorul pe gene pt asta. :)))))))))) next! e chiar faina ideea.
pacat ca deranjeaza medrx
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: poze radiologie

Postby alimori » Thu Dec 20, 2012 11:30 pm

medrx, nu vad tendoane, vad semne indirecte, isteato (rotula inalta, de exemplu, poate fi constitutionala, d-aia tre' sa vezi si celalalt genunchi - cu ochiu, nu cu Rx - dar poate fi si semn de ruptura de tendon rotulian, doh).

kooksee, acolo interpreteaza radiologii de la bun inceput radiografiile in urgentele de ortopedie sau doar daca-s intrebati de ortopezi?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Thu Dec 20, 2012 11:55 pm

radiolog nu e de garda in spital noaptea, il suni si se uita de acasa. problema e ca acasa ai un monitor incomparabil mai slab decat alea specifice de radio. deci vezi un k.kt. si dupa aia trebuie sa ii transmiti aluia la telefon ce ai vazut. eventual eu, roman, explicandu-i unui tunisian intr-o limba pe care nu o intele bine niciunul dintre noi. daca e caz de forta majora (politrauma, angiografii etc, vii de acasa).
in rest e ca la prosti.
in cursul zilei chirurugul, respectiv internistul se uita la radiografii de capul lor.
eu la randul meu ma uit peste ele si dictez rezultatul. ei se uita peste ce am dictat eu (ca sa isi confirme diagnosticul lor). daca e ceva naspa vin peste noi si ne deranjeaza cu intrebari inainte sa ia vreo masura terapeutica. dar se intampla si f multe situatii cand ei vad radiografia, iau deciziile terapeutice, eventual trimit pacientul acasa, si abia apoi ajung eu sa dictez rezultatul.
si e misto cand noi vedem o fractura sau o pneumonie si ala a trimis pacientul acasa ca nu are nimic. trebuie sa sune sa vina inapoi, e ditamai circul.
asta referitor la radiografii. la Ct-uri chirurgii sunt in pom, asteapta sa dictam rezultatele. De RMN nici nu mai vorbesc.
ecografii nu facem. internistii si le fac pe ale lor, chirurgii si le fac pe ale lor. in teorie ar trebui sa ne cheme cand vad vreo chestie la eco si nu stiu sa o interpreteze. in practica eu vad 15 ecografii pe an, internistul vede 10 pe zi. asa ca...


revenind la topic, un alt semn de ruptura de tendon e revarsatul articular.
referitor la poza cu genunchiul, in caz ca stiu ortopezii sa ii faca ceva (si se opereaza la noi la dispensar) o sa va aduc si poza cu evolutia.

topicul nu e al meu, feel free sa ciorditi poze de la spital, anonimizati-le si puneti-le aici.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: poze radiologie

Postby Chingachgook » Fri Dec 21, 2012 4:49 am

http://img268.imageshack.us/img268/6393 ... edc9e9.jpg


nu o vrea forumul asa si nu am timp sa ii fac resize. daca vrei iti trimit imaginea originala. are 5mb si ii poti da zoom pana te plictisesti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: poze radiologie

Postby Iepurita » Fri Dec 21, 2012 9:07 am

se vede, incearca sa inclini ecranul compulöui si vezi cand se modifica putin contrastul :)
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: poze radiologie

Postby MedRx » Fri Dec 21, 2012 4:17 pm

pacient cu sferocitoza,imagistica ce spune?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Eebee
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Nov 24, 2006 11:31 pm
Location: Bucharest

Re: poze radiologie

Postby Eebee » Fri Dec 21, 2012 5:42 pm

pai are cardiomegalie de la insuf cardiaca (anemie), contur policiclic hilar de la limfoadenop. (hematopoieza extramed.) si pe ct adenopatie simpatica perivertebrala bilat?

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: poze radiologie

Postby MedRx » Fri Dec 21, 2012 7:59 pm

alte pareri mai logice ?


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests