Daca renunti, primesti somaj ?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Krisler12 » Sun May 20, 2012 9:12 am

Daca renunti acuma, dupa ~5-6 luni de rezidentiat, ca vrei sa dai din nou anul viitor, primesti somaj sau nu ?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Iepurita » Sun May 20, 2012 11:13 am

Dar de ce sa renunti? daca nu-ti place pe ce esti ia-ti alt stagiu care ti se pare mai ok, ramai pe ala, ai si salariu, mai si inveti ceva si poti sa dai rezi-ul din nou fara probleme.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun May 20, 2012 3:30 pm

Ajutorul de somaj se acorda atunci când esti privat de job fara vointa ta, nu când demisionezi.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Krisler12 » Sun May 20, 2012 4:42 pm

Ioio wrote:Dar de ce sa renunti? daca nu-ti place pe ce esti ia-ti alt stagiu care ti se pare mai ok, ramai pe ala, ai si salariu, mai si inveti ceva si poti sa dai rezi-ul din nou fara probleme.

Pai si cum sa faci asta ca cica nu mai merge sa te muti pe alta specializare decat doar sa dai rezidentiatul din nou, asa cica zic cei de la DSP ? Bine, sunt cazuri si cazuri, dar fara pile, fara cunostinte si bani, se rezolva ceva ? Voi ce stiti ?

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re:

Postby Krisler12 » Sun May 20, 2012 4:44 pm

Im wrote:Ajutorul de somaj se acorda atunci când esti privat de job fara vointa ta, nu când demisionezi.

Pai si unii ziceau ca vor sa primeasca somaj dupa ce au terminat facultatea, doar pe perioada pana la semnarea contractului de munca de incadrare in rezidentiat. Aia cum de primesc si unu care a mai si muncit cateva luni dar a demisionat sa nu primeasca, nu a cotizat mai mult ?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun May 20, 2012 5:35 pm

Ala care termina facultatea nu poate prelua postul de rezident mai devreme, deci e privat temporar de job împotriva vointei lui.
Demisia nu da drept la ajutor de somaj, oricât ai fi cotizat, chiar si 40 de ani.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby 187.92a » Sun May 20, 2012 8:37 pm

trebuie sa te chinui sa te dea afara

cea ce nu se va intampla

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Chingachgook » Sun May 20, 2012 8:46 pm

nu e, ca daca te da afara pentru indisciplina sau alte din astea (litera i. din vechile congtracte de munca pentru care stie, dar ma uit in jur si in afara de im nu pare sa stie vreunul) tot nu primesti somaj

krisler se plictiseste acasa si isi bate joc de noi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby 187.92a » Sun May 20, 2012 8:48 pm

nu mai exista litera i.
dar oricum se poate chinui sa desfiinteze spitalul platitor, de exemplu sau ceva
Last edited by 187.92a on Sun May 20, 2012 8:51 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Chingachgook » Sun May 20, 2012 8:49 pm

ce conotatie are pentru tine adjectivul vechile?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby 187.92a » Sun May 20, 2012 8:54 pm

ce conotatie are pentru tine "contract de munca"
(editat desi e adevarat) sau iti place sa te avanti fara sa ai proprietatea termenilor?
Last edited by 187.92a on Sun May 20, 2012 9:02 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Chingachgook » Sun May 20, 2012 8:57 pm

cand eu semnam primul contract de munca tu spuneai "uite mama trec soldatii" si bateai din palme entuziasmat.

trident te calmezi si nu ma mai ftzi la cap?

ca pe urma iar te vaicaresti ca am ceva cu tine, ca o dau in personale si alte k kturi specifice.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby 187.92a » Sun May 20, 2012 9:00 pm

eu am intrebat cat se poate de serios. dupa cum vezi, tu esti ala care raspunzi ad personam, parca esti holiday

litera I era din codul muncii, nu din contractul de munca. sau din "vechile contracte"
gresesti asadar. si chiar te ataci aiurea,. cu totii gresim din cand in cand
Last edited by 187.92a on Sun May 20, 2012 9:02 pm, edited 2 times in total.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11017
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby pc7 » Sun May 20, 2012 9:01 pm

da de la ce v-ati luat? de cand va certati pe imed nu mai dorm noaptea
Life's not fair, get used to it

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Chingachgook » Sun May 20, 2012 9:06 pm

trident wrote:eu am intrebat cat se poate de serios. dupa cum vezi, tu esti ala care raspunzi ad personam, parca esti holiday

litera I era din codul muncii, nu din contractul de munca. sau din "vechile contracte"
gresesti asadar. si chiar te ataci aiurea,. cu totii gresim din cand in cand



ai intrebat un draq

eu am zis ceva de VECHILE contracte unde era litera i.
tu te-ai bagat ca un pastarnac in seama, incercand sa fii spiritual probabil.
ti-am dat una din rever ca ori ai citit aiurea ori esti pr.

contractul facea referire la cod si functionau impreuna.
cu chestii avocatesti poti sa te joci cu juniorii.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby 187.92a » Sun May 20, 2012 9:08 pm

dificil de spus. aparent, de la litra i din contractele de munca
istoric vbind insa, presupun ca este vba despre altceva. pe fiecare ne roade din cand in cand ceva

kooksee, litera i era in codul muncii sau in cartea de munca. probabil ai vrut sa spui "vechile carti de munca".

rever, alea.. pf :D
Last edited by 187.92a on Sun May 20, 2012 9:09 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Chingachgook » Sun May 20, 2012 9:08 pm

hai sictir gloria mundi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby 187.92a » Sun May 20, 2012 9:12 pm

agresivule, nevontrolatule etc
mai usurel ca musti din monitor. stii aici suntem asa, ca-ntre prieteni, ne dam cu parerea, mai corectam ce aceia dintre noi care nu stiu si gresesc. chiar nu ai de ce sa te superi. sau mai precis, nu ar trebui sa faci asta. :)

sandoz

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby sandoz » Mon May 21, 2012 4:48 pm

pc7 wrote:da de la ce v-ati luat? de cand va certati pe imed nu mai dorm noaptea

kooksee wrote:hai sictir gloria mundi

asa asa, bagati'o si pe ea.. in seama.


trident wrote:agresivule, nevontrolatule etc
mai usurel ca musti din monitor. stii aici suntem asa, ca-ntre prieteni, ne dam cu parerea, mai corectam ce aceia dintre noi care nu stiu si gresesc. chiar nu ai de ce sa te superi. sau mai precis, nu ar trebui sa faci asta. :)


cea mai buna gluma de cand l'ati asasinat pe blegoo.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby 187.92a » Mon May 21, 2012 11:04 pm

blegoo s-a sinucis in pofida RUGAMINTILOR repetate si neluate in seama.
tu ai cerut somaj dupa facultate holiday? ca sa fim ontopic

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Jerome » Tue May 22, 2012 12:39 am

a cerut, dar prin petitie.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11017
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby pc7 » Tue May 22, 2012 12:41 am

toate le cere prin petitie?
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby 187.92a » Tue May 22, 2012 12:44 am

toate.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Chingachgook » Tue May 22, 2012 12:45 am

asa isi clarifica el gandurile, pe hartie.

nu vedeti ca aici pe forum unde e spontan spune numai prostii?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby 187.92a » Tue May 22, 2012 12:47 am

nu se mai merita sa spuna lucruri serioase.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Chingachgook » Tue May 22, 2012 1:11 am

adevarul e ca de la petitia aia celebra (pentru care a fost de altfel si felicitat) nu a mai spus nimic serios
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Jerome » Tue May 22, 2012 1:15 am

El spune, da' e codat, sa nu pricepem noi...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby 187.92a » Tue May 22, 2012 1:17 am

acum poate face revolutii locale acolo la el in Franta, sau poate unele ..domestice. cine stie in ce a sublimat toata acea energie..

sandoz

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby sandoz » Tue May 22, 2012 11:57 am

asa asa, ganditi-va la mine in continuare :)
ce frumos e asa sa va stiu asa preocupati.

ps: azi n'am nicio coaja de paine sa va arunc. va las sa va balacariti intre voi.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Iepurita » Tue May 22, 2012 7:46 pm

Krisler, vad ca nu m-ai inteles.
Eu spre exemplu am luat gineco la rezi. In curricula mea pt. gineco aveam printre altele de efectuat stagii de chirurgie generala (11 luni jumate), chirurgie oncologica 3 luni, chirurgie laparoscopica, endocrine, bioetica, uro si restu' ginco. Dupa 6 luni m-am dus pe stagiul de chirurgie generala pe care sunt si acum.
Nu stiu ce ti-ai ales tu, dar si tu ai o astfel de curricula pe specialitatea ta.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby 187.92a » Wed May 23, 2012 1:01 am

nu ai inteles nimic Ioio. omul voia sa renunte, probabil sa stea si sa invete, oricum nu cauta un alt stagiu mai frumos sau mai bine platit, omul VREA SA NU MAI MEARGA LA MUNCA, si daca se poate, sa primeasca si niste banuti.

iar tu in conditiile acestea il sfatuiesti cum sa mearga la munca? pai... nu asta era intrebarea.

dar daca tu asta ai facut si asta stii sa spui, spune in continuare, ce conteaza ca omul a intrebat ALTCEVA< si asta cat se poate de clar

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Iepurita » Wed May 23, 2012 6:32 am

Mda. In loc sa ii stric topicul omului asa cum ai facut tu, eu i-am oferit o alternativa prin care sa aiba mai multi bani fara batai de ca lunar, si sa poata sa si invete asa cum au facut de altfel majoritatea celor care au luat specialitati nedorite la rezi si au mai dat o data.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42579
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Calico » Thu May 24, 2012 7:59 pm

Voi nu vedeti nimic rau in faptul ca acceptati si incurajati ilegalitatile? Ca, printre altele despre care nu vorbesc acum, dati sfaturi despre cum sa fii platit ca sa muncesti, dar tu sa stai frumusel acasa?

Asa, cand vedeti in ce ***** sunteti, suntem, nu exista niciun pic de autoanaliza, de "ce-as putea sa schimb eu la atitudinea mea"? Sau mereu sunt de vina "ceilalti"?

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Krisler12 » Thu May 24, 2012 9:59 pm

Ioio wrote:Mda. In loc sa ii stric topicul omului asa cum ai facut tu, eu i-am oferit o alternativa prin care sa aiba mai multi bani fara batai de ca lunar, si sa poata sa si invete asa cum au facut de altfel majoritatea celor care au luat specialitati nedorite la rezi si au mai dat o data.

OFICIAL: Specializarea aleasa la repartitie NU mai poate fi schimbata.
NEOFICIAL: Fiecare se descurca cum poate, dar daca NU poti ca nu ai pile, cunostinte si relatii, ce altceva poti sa faci ?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby Iepurita » Thu May 24, 2012 10:05 pm

Mai omule, eu iti spun ca NU iti schimbi specialitatea aleasa la repartitie, wtf.

Din nou: in curricula de ginecologie, deci specialitatea Obstetrica-Ginecologie sunt 6 luni de gineco, 11 luni si jumatate de chirurgie, 3 luni de chirurgie oncologica samd.
Daca tu ti-ai luat gineco si nu iti place, ca sa nu ramai somer te muti oficial, prin DSP sau neoficial la chirurgie generala sau urologie sau endocrinologie, intelegi?
In loc sa stai in spitalul X pe sectia de ginecologie te duci in spitalul X sau Y sau Z si faci chirurgie sau uro sau ce mai ai in programa. Asa inveti ceva, ai salariu, si ai si timp sa iti inveti pt. rezi.Poti sa ii spui medicului cu care lucrezi ca vrei sa dai din nou rezidentiatul si daca se poate sa lipsesti cu 2 luni inainte de rezi, sau sa mergi din cand in cand, nu zilnic.
Iti poti lua si concediu platit cu o luna inainte de rezi si gata.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Daca renunti, primesti somaj ?

Postby 187.92a » Mon May 28, 2012 1:05 am

ca sa ia rezi tot la fel de slab?

hai sa fim seriosi.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests