Schimbare specialitate rezidentiat

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
ankka
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Sep 29, 2011 6:44 am

Schimbare specialitate rezidentiat

Postby ankka » Sun Mar 18, 2012 10:17 am

Salut,
Stie careva daca pot sa-mi schimb specialitatea de pe gastro pe endo? Poate ca o sa ziceti ca-s nebuna,dar mi-am dat seama in urma catorva garzi ca nu as putea face fata atator decese, ca sa nu mai vorbesc de sange(am impresia ca unii se ex-sangvinizeaza complet printr-o HDS).Plus ca nu-s deloc multumita de spital,iar de mutat nu se pune problema,pt ca te tin acolo ca pe niste captivi si am inteles ca nici pe alte module nu te lasa sa pleci macar.Punctaj am pentru endo,acum as vrea sa va intreb oare cum ar trebui sa procedez ca sa si reusesc sa schimb cat mai repede? MERCI. :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby Chingachgook » Sun Mar 18, 2012 1:18 pm

dar prin tot modul ala din facultate nu ai vazut cu ce se ocupa aia de la gastro?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ankka
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Sep 29, 2011 6:44 am

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby ankka » Sun Mar 18, 2012 1:22 pm

bine ca esti tu destept. daca nu poti da o informatie, las-o balta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby Chingachgook » Sun Mar 18, 2012 1:28 pm

astia care alegeti in necunostinta de cauza ar trebui sa mai dati o data.

transferul e pentru motive serioase (medicale).

tu toata facultatea nu ai vazut o hds si ales gastro !!!
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ankka
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Sep 29, 2011 6:44 am

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby ankka » Sun Mar 18, 2012 1:33 pm

Esti frustrat? :lol:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby Chingachgook » Sun Mar 18, 2012 1:36 pm

e asa evident?

eu nu am putut sa iau gastro din cauza unora ca tine care au ocupat locul aiurea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ankka
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Sep 29, 2011 6:44 am

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby ankka » Sun Mar 18, 2012 1:50 pm

E evident. Si daca esti asa destept precum vrei sa pari, de ce nu ai mai dat rezi inca o data? :wink:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby Chingachgook » Sun Mar 18, 2012 2:01 pm

esti confuza.

faptul ca am remarcat ca ai ales aiurea la rezi nu e un semn de desteptaciune.

eu iti doresc sa nu iti iasa transferul ca sa inveti sa alegi in mod responsabil data viitoare.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ankka
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Sep 29, 2011 6:44 am

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby ankka » Sun Mar 18, 2012 5:00 pm

mama sunt confuuuuuuz de unde eram praf acum sclipesc pe-autobuuuuuuzz :lol: eu imi doresc sa taci. nu mai posta numai ca sa te afli in treaba, frustratzel :lol: sa fii sanatos (mai ales la cap :help: )

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby Chingachgook » Sun Mar 18, 2012 6:32 pm

dorintele noastre sunt hermesi de marmora
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby Iepurita » Sun Mar 18, 2012 8:49 pm

Mai am o colega care si-a ales chirurgie si la intrarile in sala a lesinat de fiecare data. Nu stiu daca s-a obisnuit acum, dar stiu ca se plange ca nu "e fain" la chirurgie.
Intrebarea mea e aceeasi ca a lui Kooksee: in facultate nu ti-ai dat seama de astea?
Si eu mi-as schimba specialitatea, dar din cu totul alte considerente. :lol:

Raspunsul e simplu: in primele 6 luni ai voie sa o schimbi atata timp at ai fi prins la repartitie specialitatea dorita c punctajul tau. Daca a trecut mai mult de 6 luni nu o mai poti schimba decat dand inca o data rezidentatul.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby Chingachgook » Sun Mar 18, 2012 9:10 pm

care 6 luni ca a inceput acuma in ianuarie
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby kcuf_di » Mon Mar 19, 2012 12:44 am

PM cu numele colegei? :D
cse kestie

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby 187.92a » Mon Mar 19, 2012 5:50 am

ankka wrote:Salut,
Stie careva daca pot sa-mi schimb specialitatea de pe gastro pe endo? Poate ca o sa ziceti ca-s nebuna,dar mi-am dat seama in urma catorva garzi ca nu as putea face fata atator decese, ca sa nu mai vorbesc de sange(am impresia ca unii se ex-sangvinizeaza complet printr-o HDS).Plus ca nu-s deloc multumita de spital,iar de mutat nu se pune problema,pt ca te tin acolo ca pe niste captivi si am inteles ca nici pe alte module nu te lasa sa pleci macar.Punctaj am pentru endo,acum as vrea sa va intreb oare cum ar trebui sa procedez ca sa si reusesc sa schimb cat mai repede? MERCI. :)


sa incepi cat mai repede, evident. daca intrebi pe forum este clar cat de "cat mai repede" vrei sa se intample lucrurile
altfel, daca vrei si repede si gratuit,.. mai greu

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Schimbare specialitate rezidentiat

Postby schnauzer » Fri Mar 23, 2012 9:53 pm

Daca as alege iarasi as alege MF.
Sau interne as face 2-3 ani de interne dupa aia transfer cu cine stie ce poveste pe MF.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests