Chiar este atat de rau?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
ilinca96
junior
junior
Posts: 30
Joined: Sun Jan 30, 2011 5:44 pm

Chiar este atat de rau?

Postby ilinca96 » Wed Feb 15, 2012 12:24 am

Majoritatea celor care ati ramas in Romania dupa facultate sau sunteti inca la facultate spuneti ca aici nu merita sa faci medicina pentru ca iti gasesti greu loc de munca, salariul este foarte mic, nu mai ai timp pentru tine etc. ,ca practic muncesti foarte mult pe putini bani doar ca sa 'supravietuiesti', nu sa traiesti bine. Si totusi nu pare ca regretati ca ati facut aceasta facultate. Dar cand citesc atatea comentarii negative, si observ ca parerea generala a oamenilor este ca mai bine fugi de aceasta meserie, stau si ma intreb, chiar este atat de rau?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Chiar este atat de rau?

Postby 187.92a » Wed Feb 15, 2012 12:35 am

majoritatea celor care opineaza pe aici sunt rezidenti, nu sunt medici, asa ca nu sunt reprezentativi pt medici, in general.
oricum majoritatea rezidentilor de pe forum sunt niste plangagiosi si niste persoane care se lamenteaza pana cad sub masa, din ce am observat eu pe aici. zero spirit de initiativa, f putina pasiune pentru medicina, zero cultura generala, zero cunostinte de gramatica.

nici rezidentii care pleaca afara nu o duc prea bine, salariul este de mizerie pt multi dintre ei, (o mie si ceva de euro in paris este o flegma, evident, dar nu prea-si dau seama pt ca se raporteaza in mod eronat la Ro), timp nu au pentru ca sunt nsite sclavi etc.

...depinde ce vrei in viata. daca vrei bani cand esti tanar, mai bine faci altceva. daca te pasioneaza cu adevarat tainele corpului uman si nu poti trai fara sa stii cat mai multe despre OM, daca in cinele tale curge sange de bun profesionist in domeniul medical atunci probabil ca toate aceste neajunsuri sunt insesizabile.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Chiar este atat de rau?

Postby Dan » Wed Feb 15, 2012 1:42 am

E greu sa stii ce vrei in viata la niste ani, iar pentru asta trebuie sa vezi cate ceva inainte sa faci o alegere in cunostiinta de cauza .Cu cat vezi mai mult cu atat iti dai seama de cat de deformata iti este ideea pe care o ai despre o anumita meserie /profesie. :wink:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Chiar este atat de rau?

Postby mihai_525 » Thu Feb 16, 2012 7:52 pm

da este foarte rau

facultatea este foarte frumoasa
si in spital este foarte frumos, daca faci abstractie de mizerie si de conditii
daca iti place ceea ce faci este frumos pana la urma si cand tragi linie iesi pe 0.
ceea ce nu e putin lucru, am multi colegi care ies pe minus.

banii sunt foarte putini si nici nu vin la timp am observat ca nici in seara asta nu mi-au intrat si trebuiau sa imi intre de ieri :(
si pana o sa-mi fac spitalul meu, biznisul meu cum ar veni, ca sa am si bani o sa mai treaca o gramada de ani.
intentionez sa deschid o spalatorie auto sau 2 tarabe cu haine din turcia insa care imi vor aduce venituri considerabile, norocul meu ca are cine sa se ocupe de ele :P

daca nu iti plac banii si nu ai nevoie de bani
si te pasioneaza medicina, NU, nu e rau, e foarte foarte bine, e frumos sa fii medic.
dar toata lumea are nevoie de bani
de asta ziceam....PLANURI! toata lumea trebuie sa-si faca planuri!
fara planuri nu faci nimic.
America first

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Chiar este atat de rau?

Postby 187.92a » Thu Feb 16, 2012 8:57 pm

Pt planuri 2012 avem topic in sectiunea Diverse, dar majorit ziceau ca nu-si fac planuri ..deloc
Tu ai bafta sa cunosti personaje de taraba care sa se preteze, nu planurile te ajuta.


Medicina este totusi o profesie nobila, statut social samd

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Chiar este atat de rau?

Postby mihai_525 » Thu Feb 16, 2012 9:34 pm

da dar totusi noi traim in romania unde multe lucruri nu sunt cum ar trebui sa fie iar medicina cu siguranta nu face exceptie

exceptie face IT-ul, dupa parerea mea.
cand aveam eu 10-12 ani si eram in generala aveam colegi care aveau frati mai mari.
E, multi dintre baietii aia intrau la "mate info" iar apoi mai departe la facultate la automatica, cibernetica, calculatoare, etc etc
TOTI baietii aia erau destepti frate, acolo nu exista ca la medicina destepti/prosti etc. aia erau doxa toti.
da destepti, nu asa.
bine in ziua de azi unii o mai ard boem asa cu plete la 30-35 de ani dar totusi au salarii de 40-50 de milioane cel putin, ai mai parliti dintre ei.

super profesie, asta de calculatorist. BANI, respect, curat, etc etc etc
cea mai tare meserie.
bine pentru asta trebuie sa iti placa matematica. geometria e misto mi-a placut ff mult dar matematica de liceu mi-a provocat sila mostly din cauza jegului, mizeriei, gunoiului care se chema "profu de mate".
America first

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Chiar este atat de rau?

Postby 187.92a » Thu Feb 16, 2012 10:27 pm

eu am fost olimpic national la matematica. apoi m-a apucat dragostea de chimie, unde iarasi am fost olimpic national. multiplu
ai dreptate, mate nu e pt toti. sau stiinta, in general.

40-50 de miliaone face un neurochiruirg in jumatate de operatie, asa ca nu mi se pare mult. nu asa merg spagile pe acolo pe la voi?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21958
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Chiar este atat de rau?

Postby Melania » Fri Feb 17, 2012 12:27 am

trident wrote: daca te pasioneaza cu adevarat tainele corpului uman si nu poti trai fara sa stii cat mai multe despre OM, daca in cinele tale curge sange de bun profesionist in domeniul medical atunci probabil ca toate aceste neajunsuri sunt insesizabile.

Ma scarpin la oo si aprob.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21958
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Chiar este atat de rau?

Postby Melania » Fri Feb 17, 2012 12:29 am

trident wrote:eu am fost olimpic national la matematica. apoi m-a apucat dragostea de chimie, unde iarasi am fost olimpic national. multiplu

Iar in timp ce tu erai la olimpiade, Kooksee iti dezvirgina cu strigaturi toate colegele.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Chiar este atat de rau?

Postby 187.92a » Fri Feb 17, 2012 2:25 am

care nu avea standarde

asadar ca sa continui sa raspund la intrbarea din titlu, eu cred ca nu este chiar atat de rau, mai ales acum, cand portile Europei s-au deschid pentru noi, tinerii medici romani in pragul afirmarii profesionale!

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Chiar este atat de rau?

Postby Festina » Fri Feb 17, 2012 2:27 am

trident wrote:care nu avea standarde

asadar ca sa continui sa raspund la intrbarea din titlu, eu cred ca nu este chiar atat de rau, mai ales acum, cand portile Europei s-au deschid pentru noi, tinerii medici romani in pragul afirmarii profesionale!

Simpatic :lol: :lol: :lol:
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Chiar este atat de rau?

Postby schnauzer » Sat Feb 18, 2012 7:24 pm

Daca verifici intrebarile de pe forum, saptamanal unul se trezeste intreband cat se poate chiuli de la stagii in alte spitale decat spitalul-mama.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 89 guests