ICM =program calcul coduri pacienti

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

ICM =program calcul coduri pacienti

Postby 187.92a » Thu Feb 02, 2012 10:41 am

stie careva un programel care calculeza cum pui codurile pentru un ICM cat mai bun?


daca stiti despre ce este vorba in propozitie pls dati careva un semn. vreau si eu programelul

sandoz

Re: ICM =program calcul coduri pacienti

Postby sandoz » Fri Feb 03, 2012 10:06 pm

Esti un pic in eroare, sau nu stii ce vrei sa intrebi. (nu ca ar fi pentru prima data)
ICM = Institutul Canadian de Mine, sau International Confederation of Midwives sau mai rau (cu ce te ocupi tu se pare) Institute for Complementary Medicine ???

Intuiesc ca voiai sa intrebi despre ICD (International Classification of Diseases), dar e mai greu cu medicina adevarata. Banuiesc ca nu e typo, pentru ca daca nu erai asa convins, probabil nu scriai si in titlu 'ca stii despre ce e vorba'.


Programelul care 'calculeaza' 'cum pui codurile' e creierul tau. Adica, el, creierul tau 'calculeaza' diagnosticul dupa anumite criterii.
Apoi codul necesar il gasesti pe mai multe site-uri, trebuie doar sa dai un google search.
Sau pur si simplu cumperi cartea ICD/ CIM 10 (ca 11 inca se revizeaza pana in 2014)

http://lmgtfy.com/?q=icd+10

Sau ca sa fii si mai smecher, poti sa ti-l instalezi direct pe smartphone :
https://market.android.com/details?id=c ... lite&hl=de


ps: Sper sa nu vina acum MumaPadurii sa spuna ca de fapt tu intrebai de IMC (Indicele de masa cerebrala) :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: ICM =program calcul coduri pacienti

Postby 187.92a » Sat Feb 04, 2012 2:17 am

esti prost
informat

icm=indice de case mix. cu asta lucreaza casa de asigurari, whether you like it or not

adca stie careva despre ce este vorba in propozitie este invitat sa isi dea cu parerea. astia care se plange si ei sa fie bagati in seama- la gara!

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Re: ICM =program calcul coduri pacienti

Postby terim_terim » Sun Feb 05, 2012 4:48 pm

Programul exista, il gasesti pe site-ul Centrul de Cercetare si Evaluare a serviciilor de Sanatate.
Din pacate il gasesti degeaba ca nu functioneaza (aflarea acelui ICM pe caz externat) decat dupa validarea externarii de catre ei, deci trebuie sa fie folosit de o institutie.
Poti in schimb sa afli cam care ar fi scorul maxim sau minim si sa te apropii destul de mult de cel real folosind valoarea relativa pentru fiecare grup de diagnostice (grupe DRG) in parte in care este incadrat diagnosticul principal asociat cu diagnosticele secundare (numite complicatii sau comorbiditati) si nivelul acestor comorbiditati.
Principiul este sa vezi:
-in ce categorie (grup DRG) intra diagnosticul principal
-valorea relativa pentru fiecare grup si subgrupurile acestuia in functie de nivelul de complicatii si comorbiditati asociind toate dg. secundare prin calculul nivelul complexitatii clinice a pacientului
Este destul de complicat. Daca ai timp sa pierzi vreo doua zile, gasesti toate informatiile pe site-ul centrului si in contractul cadru.
Algoritmul exact de calcul este cunoscut doar la nivelul acestui centru, il schimba destul de des tocmai ca acel scor sa nu fie prea mare si sa plateasca casa prea mult.
Noi avem o aplicatie, alta decat cea despre care am spuneam, care calculeaza ICM-ul la externarea pacientului. Valoarea este doar orientativa si cateodata difera de cea reala.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: ICM =program calcul coduri pacienti

Postby 187.92a » Sun Feb 05, 2012 7:08 pm

terim_terim wrote:Noi avem o aplicatie, alta decat cea despre care am spuneam, care calculeaza ICM-ul la externarea pacientului. Valoarea este doar orientativa si cateodata difera de cea reala.


ASTA vreau! wow, ce misto. cum fac sa intru si eu in posesie?

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Re: ICM =program calcul coduri pacienti

Postby terim_terim » Sun Feb 05, 2012 7:52 pm

Este aplicatia care gestioneaza baza de date a spitalului si ruleaza de pe server. Iti dai seama ca nu poate fi transferata.
Orienteaza-te dupa acea lista cu grupele DRG. Nu sunt chiar asa multe pentru o anumita specialitate si te ajuta destul de mult in alegerea diagnosticului principal. Acesta este si primul criteriu pentru un ICM mai bun.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: ICM =program calcul coduri pacienti

Postby 187.92a » Sun Feb 05, 2012 7:58 pm

frate cica e un programel care bagi acolo si iti arata cum le aranjezi ceva ca sa deie maximum de ICM
mi-a zis mie unii in niste spitale ca cica ar fi avut dar ca nu il foloseau si nu stiau f multe despre.

in principiu ma descurc, mersi, dar ma interesa programelul


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests