Master in Biostatistica/Clinical Research?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby sen » Thu Jan 26, 2012 1:02 am

Stie cineva de vreun masterat ID/FF prin Romania care sa se potriveasca cu titlul?

Am gasit unul singur care s-ar incadra la Facultatea de Matematica si Informatica insa se centreaza mult prea tare pe studiul de medicament/bioechivalenta etc. pentru a fi cu adevarat atractiv.

Pe-afara se gasesc online insa nu prea am de unde sa scot "jdemii" de euro :)
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby 187.92a » Thu Jan 26, 2012 1:21 am

La ce bun?

Stiu pe cineva care a facut masterul ala de la mate

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby schnauzer » Thu Jan 26, 2012 3:27 pm

Masterul e bun la ceva la absolventii de UMF?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Jan 26, 2012 3:52 pm

Înveti sa faci cercetare, eventual o tema interesanta, iesi un pic din mediul clasic, mai cunosti lume, mai faci un stagiu prin alte tari.
În unele tari e musai sa faci master înainte de doctorat, iar doctoratul e musai ca sa te faci prof. Bine, în Ro orice rezi poate face direct doctorat, dar who cares. Pâna si vlad s. face doctorat, deci îti dai seama.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby sen » Thu Jan 26, 2012 4:05 pm

trident wrote:La ce bun?

Stiu pe cineva care a facut masterul ala de la mate


E un subiect care ma pasioneaza si in care imi cam prind urechile de la un punct incolo. Si mai sunt si alte motive legate de cariera.

schnauzer wrote:Masterul e bun la ceva la absolventii de UMF?


De ce nu? Depinde de master. Depinde de ce vrei sa faci cu el.
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby schnauzer » Thu Jan 26, 2012 5:07 pm

Doctoratul din Ro in multe cazuri e ca o lucrare de diploma slaba din vest.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21944
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby Melania » Thu Jan 26, 2012 7:00 pm

Locuri de munca: La absolvirea studiilor, studentilor bursieri li se va oferi un loc de munca in cadrul companiei sau li se va intermedia un loc de munca in cadrul companiilor farmaceutice din tara sau strainatate.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21944
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re:

Postby Melania » Thu Jan 26, 2012 7:02 pm

Im wrote:Înveti sa faci cercetare, eventual o tema interesanta, iesi un pic din mediul clasic, mai cunosti lume, mai faci un stagiu prin alte tari.

Pentru a invata sa faci cercetare era suficient un curs de cateva saptamani in facultate, nu un dinozaur de master de doi ani. Doi ani???wtf?

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Re: Re:

Postby sen » Thu Jan 26, 2012 8:49 pm

Melania wrote:
Im wrote:Înveti sa faci cercetare, eventual o tema interesanta, iesi un pic din mediul clasic, mai cunosti lume, mai faci un stagiu prin alte tari.

Pentru a invata sa faci cercetare era suficient un curs de cateva saptamani in facultate, nu un dinozaur de master de doi ani. Doi ani???wtf?


Găseşte-mi pe cineva care a învăţat "cercetare" în câteva săptămâni şi îi donez un rinichi.. aşa.. să aibă. Nu prea înţeleg partea cu "doi ani???wtf?". Sunt mastere care dureaza şi mai mult.
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Jan 26, 2012 10:22 pm

Melania wrote:
Im wrote:Înveti sa faci cercetare, eventual o tema interesanta, iesi un pic din mediul clasic, mai cunosti lume, mai faci un stagiu prin alte tari.

Pentru a invata sa faci cercetare era suficient un curs de cateva saptamani in facultate, nu un dinozaur de master de doi ani. Doi ani???wtf?

Eh, una e teoria aruncata la studenti, alta e practica pe teren, unde scoti cartofi cu mâna ta. :) Stiu ca în unele tari poti echivala primul an de master cvasi-automat (prin nivelul diplomei de 6 ani + concursul de rezi dat) si faci direct doar al doilea an (M2). În care practica e 6-9 luni, cu deplasare, si necesita întreruperea rezidentiatului.
Oricum, în acele tari nu prea ai de ales daca vrei cariera universitara.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby 187.92a » Fri Jan 27, 2012 3:22 pm

"unele tari", "am auzit ca"
Ce vrei, atata putem sa articulam :)


Masterul nu este important DELOC in romania pt medici. Egal zero.

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby sen » Fri Jan 27, 2012 6:46 pm

trident wrote:Masterul nu este important DELOC in romania pt medici. Egal zero.


Complet de acord.
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

untampit
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Sep 19, 2011 1:35 am

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby untampit » Fri Jan 27, 2012 9:08 pm

cum toate materiile din facultate sunt importante, in acelasi fel orice diploma postuniversitara va fi folositoare intr-un moment sau altul.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby 187.92a » Fri Jan 27, 2012 11:28 pm

nu, nu este adevarat. in plus, exprimarea "intr-un fel sau altul" arata cat de bine stapanesti lucrurile. nu prea stii in ce fel, si atunci zici "intr-un fel sau altul". poate vei putea lucra la camp cu el, sau ce

sau bine, poate sa conteze orice, dar acum nu faci 3 facultati de agronomie si politehnici si 20 de alte cursrui postuniv doar pt ca "la un moiment dat//"

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby schnauzer » Sat Jan 28, 2012 12:39 am

Si daca nu vrei sa practici medicina aia la care aspira toata lumea, ci vrei sa lucrezi la o firma?
Nu chiar ca si reprezentatn, altceva. Dar in domeniu medical.

Ma gandesc ca pentru asta nu ai nevoie.
Ce ziceti?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby 187.92a » Sat Jan 28, 2012 12:46 am

esti nu foarte coerenta, ce vrei sa zici.

in medicina nu conteaza deloc masterul. in marketing, vanzari, prostii de genul asta conteaza orice, ca il ambalezi si te vinzi in ambalajul ala.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby Chingachgook » Sat Jan 28, 2012 1:11 am

schnauzer wrote:Nu chiar ca si reprezentant, altceva.
Ce ziceti?


acuma ca tot intrebi iti raspundem ca "si"-ul ala e pus aiurea. si cu pacientii te faci de ras in acelasi fel ca pe-acilea?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby 187.92a » Sat Jan 28, 2012 1:17 am

voia sa zica sa lucreze decat ca reprezentant
nu citresti tu cu intonatie, mie mi se pare ca face sens.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby Chingachgook » Sat Jan 28, 2012 1:25 am

eu sunt dislexic, daca citesc cu intonatie nu se intelege nimic

pe de alta parte ma framanta o problema de ceva timp. astia pe aici care in mod evident nu stiu sa scrie (holidei, marmoata, schnautzer) oare cum or pronunta cuvintele alea tricky (trafic, butelie etc)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21944
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby Melania » Sat Jan 28, 2012 11:22 am

Daca vrei sa lucrezi ca statistician atunci masterul ala te ajuta. Dar atunci de ce ai mai facut medicina daca te angajezi ca statistician? Ca reprezentant iarasi nu iti terbuie medicina, un curs de seara de vanzari probabil e suficient.
Daca vrei sa lucrezi in cercetare clinica in spital ca principal investigator pentru firme nu poti sa faci nimic de capul tau, doar aplici protocolul; nu iti trebuie decat training GCP. Ca independent e greu sa faci cercetare daca nu ai colaboratori, nu poti face ceva serios decat intr-o echipa.

User avatar
Blitz
elite
elite
Posts: 2759
Joined: Tue Oct 26, 2010 3:29 pm

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby Blitz » Sat Jan 28, 2012 12:28 pm


User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby Riley » Sat Jan 28, 2012 1:39 pm

Melania wrote:Daca vrei sa lucrezi ca statistician atunci masterul ala te ajuta. Dar atunci de ce ai mai facut medicina daca te angajezi ca statistician? Ca reprezentant iarasi nu iti terbuie medicina, un curs de seara de vanzari probabil e suficient.
Daca vrei sa lucrezi in cercetare clinica in spital ca principal investigator pentru firme nu poti sa faci nimic de capul tau, doar aplici protocolul; nu iti trebuie decat training GCP. Ca independent e greu sa faci cercetare daca nu ai colaboratori, nu poti face ceva serios decat intr-o echipa.



Subscriu. Este dificil sa faci ceva de unul singur, daca nu imposibil. Practic de la designul studiului, selectia pacientilor/probelor, prelucrarea lor, interpretarea si prelucrarea datelor, redactarea concluziilor este o munca lunga si ai nevoie de o echipa solida in spate pentru a putea trage niste concluzii valide. Este incredibil cum cateva detalii la care nici nu te gandesti pot compromite studiul si asta pt ca nu ai selectionat cum trebuie pacientii sau ai prelucrat probele intr-un anumit mod.
Din pacate partea asta de statistica este o mare necunoscuta pentru majoritatea din lipsa unei pregatitri coerente in facultate. Depinde foarte mult ce vrei sa faci. Pana intr-un anumit punct ai putea incerca sa aplici singur anumite teste statistice. Daca te bagi in modele matematice (din care de altfel daca ai un lot de pacienti solid si determinari de incredere poti avea niste concluzii foarte interesante) atunci este clar ca ai nevoie de ajutor inca de la inceputul studiului. Am observat ca la noi problema se pune exact invers, incepem un studiu, vrem sa facem asta si asta dar nu stim clar cum. Din nou este evidenta lipsa unei echipe.

Eu am folosit cartea asta http://www.amazon.com/gp/product/072791 ... F1ASTP1Z2J care m-a ajutat foarte mult si am prins o multime de tips and tricks (se gaseste si pe gigapedia si cred ca o am si eu in format electronic daca nu ma insel).
Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby 187.92a » Sat Jan 28, 2012 2:07 pm

e problema ta daca nu ai o pregatire ok din facultate. eu am, mai ales ca am fost si la optionalul de statistica pe care l-am absolvit cum altfel decat cu calificativ maxim (+am fost la toate cursrurile, m-am evidentiat prin intrebari si prin raspunsuri, am participat activ si la lucrarile practice).

inteleg insa si pe cei care simt nevoia sa recupereze dupa ce termina facultatea. ce nu inveti la timp are toate sansele sa se razbune si sa iti fie necesar la un moment dat.

oricum, nu este important masterul in facultate, dar poate fi o pierdere intersanta de timp


cica la ala de la fac de mate se abereaza la greu despre mate, aia habar n-au chestii de medicina, adica e de biostatistica asa, cu numele.

plus ca sa nu uitam, dar in Romania NU conteaza CV-ul.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Jan 28, 2012 6:34 pm

Melania wrote:Daca vrei sa lucrezi ca statistician atunci masterul ala te ajuta. Dar atunci de ce ai mai facut medicina daca te angajezi ca statistician? Ca reprezentant iarasi nu iti terbuie medicina, un curs de seara de vanzari probabil e suficient.
Daca vrei sa lucrezi in cercetare clinica in spital ca principal investigator pentru firme nu poti sa faci nimic de capul tau, doar aplici protocolul; nu iti trebuie decat training GCP. Ca independent e greu sa faci cercetare daca nu ai colaboratori, nu poti face ceva serios decat intr-o echipa.

Probabil tu ai ajuns sa publici chestii serioase în reviste de prestigiu fara sa o iei prin calea clasica master + doctorat. E meritul tau, dar si un parcurs atipic. Pentru gramada de amatori de cercetare/universitar, calea clasica trece prin astea doua. Masterul poti sa-l consideri ca si anul 0 de doctorat. În mod normal/clasic din master iese primul articol publicat în revista buna, îti faci networking în domeniu si poti aborda un conducator de doctorat cautat având un argument la bord.
În Ro masterele SI doctoratele se fac in dorul lelii, stim. De master nici nu e nevoie, si nici macar de altele mai bazice nu e nevoie. Dar pentru lumea civilizata masterul e dovada ca vrei si poti face cercetare, din orice motiv ar fi. Daca esti deja referent pe domeniu, gratie unui parcurs atipic, sunt sigur ca nimeni nu te întreaba de el sau de nota de la licenta, dar majoritatea celor de 25 de ani abia si-au croit un mic început de drum pe clinica, si abia acum se gândesc sa-l completeze cu debutul în alte domenii.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby 187.92a » Sun Jan 29, 2012 12:00 am

eu am prieteni in afara care fac doctorat FARA master, nu este adevarat ce sustii tu

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby schnauzer » Sun Jan 29, 2012 9:34 pm

În Ro masterele SI doctoratele se fac in dorul lelii, stim.

:DDD

Da.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby schnauzer » Sun Jan 29, 2012 9:36 pm

ce nu inveti la timp are toate sansele sa se razbune si sa iti fie necesar la un moment dat.

Din pacate da.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby 187.92a » Mon Jan 30, 2012 1:56 am

tu din cand in cand contribui cu cate un da?

Da

eu nu intelg goana asta dupa diplome.

ce faceti frate cu doctoratele ? sau cu masteratele? va spalati pe cap cu ele? sau? pe bune, ce utilitate le gasiti?
va palteste cineva mai mult daca aveti diplomele astea? serios? cine?

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby schnauzer » Mon Jan 30, 2012 6:08 pm

Chiar nu conteaza doctoratul?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby 187.92a » Mon Jan 30, 2012 6:59 pm

Nu, la ce ar conta????

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby schnauzer » Mon Jan 30, 2012 7:00 pm

Angajare? La stat sau la privat?
Nici acolo?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby 187.92a » Mon Jan 30, 2012 7:04 pm

Nu, schnauzeritzo, nici acolo
Ai auzit tu sa ceara conditie la angajare "doctor in stiinte medicale"?
Sigur ca e un plus, dar nu prea conteaza
Si La medl@fe de exemplu se angajeaza pe pile/cunostinte!

In ro NU conteaza cv-ul

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Jan 30, 2012 7:09 pm

În Ro exista un spor pt cei cu doctorat, 10%. În alte parti nu conteaza decât pentru cariera universitara. Din cauza greutatii de a-l integra în viata deja full de clinician, ceilalti nu fac si nici n-au de ce.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re:

Postby 187.92a » Mon Jan 30, 2012 9:04 pm

Im wrote:În Ro exista un spor pt cei cu doctorat, 10%. e.


Minti

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Master in Biostatistica/Clinical Research?

Postby 187.92a » Mon Jan 30, 2012 9:23 pm

sau cel putin prezinti adevarul deformat. o faci ca sa pari mai interesant? ca nu prea stii ce spui :)


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 20 guests