specialitati alese din "dragoste''

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
medt,
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 22, 2010 10:04 pm

specialitati alese din "dragoste''

Postby medt, » Thu Jan 19, 2012 3:25 pm

Multi colegi cu punctaje mari si-au ales specialitatea in functie de ce le-a placut in facultate si acum regreta amarnic pentru ca nu mai au viata,nu mai au timp liber si traiesc intr-un mediu ostil cu multa invidie si umilinta.
Care sunt specialitatile care se iau cu punctaje mari dar care nu se merita in realitate?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42566
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Calico » Thu Jan 19, 2012 8:21 pm

derma

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8453
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby mihai_525 » Thu Jan 19, 2012 8:37 pm

Nu se merita hai ma ce naiba
America first

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby MedRx » Thu Jan 19, 2012 9:04 pm

poi,daca esti fata si ai ales Orto, NC sau CH,e clar ca lumea se va distra copios pe seama ta!!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby 187.92a » Thu Jan 19, 2012 9:15 pm

medt, wrote:Multi colegi cu punctaje mari si-au ales specialitatea in functie de ce le-a placut in facultate si acum regreta amarnic pentru ca nu mai au viata,nu mai au timp liber si traiesc intr-un mediu ostil cu multa invidie si umilinta.


CORECT. asta am remarcat si eu dupa inceperea rezidentiatului. colegii respectivi fie s-au scofalcit pe aici de munca si umilinta fie au ajuns pe afara unde de asemenea "nu mai au viata,nu mai au timp liber si traiesc intr-un mediu ostil cu multa invidie si umilinta" dar se simt mai bine pt ca au salarii putin mai mari (IN NICIUN CAZ nu mai mari decat venitul din spagi din RO- ma refer la chirurgii ortopedii etc).

daca primii se trezesc dimineata gandindu-se ca "se" merita pt ce vor face in viitor (?!), cei din urma sunt animati de comparatia ilogica (vezi mai sus) cu cei ramasi in tara

MumaPadurii wrote:derma


:D

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Thu Jan 19, 2012 10:09 pm

MedRx wrote:poi,daca esti fata si ai ales Orto, NC sau CH,e clar ca lumea se va distra copios pe seama ta!!


Clar! ca fata mai bine alegi medicina muncii, raze sau pediatrie, ca asa e frumos :shock: mai bine, sa nu faci medicina, sa stai acasa si sa cresti prunci.A, stai.. sa faci curat, mancare, cumparaturi si sa-ti ridici fusta de cate ori are chef barbatul.

Se distreaza copios pe seama ta daca esti prost, aerian sau cu 2 maini stangi, indiferent ce specialitate ai alege.



De obicei inca din timpul facultatii sunt cateva specialitati care te atrag. Si atunci, ca sa vezi daca ti se potrivesc sau nu, mergi si faci garzi, te duci pe la spital cand nu se mai tine un curs, ca sa vezi cu ce se mananca si ce presupune. Prin urmare, oameni care nu au prea dat pe la spital si nu s-au interesat, evident ca nu se asteapta la garzi multe, program prelungit samd.

Specialitatile pe care nu se merita sa le faci sunt alea care nu iti plac. daca alegi ceva doar pt. bani/timp liber sau mai stiu eu ce de genul asta, te vei duce la "scarbici", nu la munca.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42566
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Calico » Thu Jan 19, 2012 10:26 pm

Ioio wrote:Daca alegi ceva doar pt. bani/timp liber sau mai stiu eu ce de genul asta, te vei duce la "scarbici", nu la munca.


Ce naiva e tineretea...
Asa credeam si eu pe la 16 ani.

Ce ti-ai ales, Ioio, orto? :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby 187.92a » Thu Jan 19, 2012 11:06 pm

Ioio wrote:sa-ti ridici fusta de cate ori are chef barbatul.
MumaPadurii wrote:Ce naiva e tineretea...

pai da, pe la 30 si ceva /40 cand expiri sa vezi ce ti-ai doris a dai de pereti cu profesia si sa faci copii si sa ai cine sa iti ceara as iti ridici fusta. ca nu vad cine ar sta cu una care o arde pe la spital (de pe a varsta aia nici macar colegii nu te mai considera un trofeu).

cica e dificil sa fii in garda si sa te intrebi ce face barbactu.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby schnauzer » Fri Jan 20, 2012 11:28 am

Pai.......in alte tari mai rasarite nici barbatii nu mai aleg chirurgia generala, ATI etc.
Nu se merita.


MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby MedRx » Fri Jan 20, 2012 3:12 pm

Ioio wrote: Se distreaza copios pe seama ta daca esti prost, aerian sau cu 2 maini stangi, indiferent ce specialitate ai alege.



Nu pot sa nu spun ca 8 din 10 rezidenti sun beton armat, si iti lasa impresia ca sunt surzi,muti si orbi!Deja au aparut puii de crevedia 2012;ioc anatomie,ioc fiziopatologie,ioc hemodinamica,ioc cardiologie,ioc ORL,ioc MI si ioc,ioc,ioc pana la Basarabi de vest!

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby MedRx » Fri Jan 20, 2012 3:20 pm

Ioio wrote:
MedRx wrote:poi,daca esti fata si ai ales Orto, NC sau CH,e clar ca lumea se va distra copios pe seama ta!!


Clar! ca fata mai bine alegi medicina muncii, raze sau pediatrie, ca asa e frumos :shock: mai bine, sa nu faci medicina, sa stai acasa si sa cresti prunci.A, stai.. sa faci curat, mancare, cumparaturi si sa-ti ridici fusta de cate ori are chef barbatul.

Se distreaza copios pe seama ta daca esti prost, aerian sau cu 2 maini stangi, indiferent ce specialitate ai alege.



De obicei inca din timpul facultatii sunt cateva specialitati care te atrag. Si atunci, ca sa vezi daca ti se potrivesc sau nu, mergi si faci garzi, te duci pe la spital cand nu se mai tine un curs, ca sa vezi cu ce se mananca si ce presupune. Prin urmare, oameni care nu au prea dat pe la spital si nu s-au interesat, evident ca nu se asteapta la garzi multe, program prelungit samd.

Specialitatile pe care nu se merita sa le faci sunt alea care nu iti plac. daca alegi ceva doar pt. bani/timp liber sau mai stiu eu ce de genul asta, te vei duce la "scarbici", nu la munca.

Oricum in mare parte majoritatea fetelor/femeilor de pe toate sectiile ori sunt nemaritate niciodata, sau divortate pt a nu stiu cata oara!

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby ametist713 » Fri Jan 20, 2012 5:51 pm

Si tu in care categorie esti? :)
things can only get better

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby MedRx » Fri Jan 20, 2012 7:16 pm

ametist713 wrote:Si tu in care categorie esti? :)

poi,daca le vad pe cele divortate si nemaritate sub o lumina oarecum negativa,tu ce crezi?

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby ametist713 » Fri Jan 20, 2012 8:02 pm

MedRx wrote:
ametist713 wrote:Si tu in care categorie esti? :)

poi,daca le vad pe cele divortate si nemaritate sub o lumina oarecum negativa,tu ce crezi?

in cazul asta te felicit :)
things can only get better

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Fri Jan 20, 2012 11:17 pm

MedRx wrote:
ametist713 wrote:Si tu in care categorie esti? :)

poi,daca le vad pe cele divortate si nemaritate sub o lumina oarecum negativa,tu ce crezi?


Scoti perle pe banda rulanta, acusi ai un sirag.
Daca "pe toate sectiile" majoritatea femeilor sunt necasatorite sau divortate, unde mai e problema cu chirurgia , ortopedie si ce mai spuneai?

Apoi, ca trebuie sa ma mir si eu, crezi ca daca pt. tine casnicia este un "must have" toate femeile din lume trebuie sa gandeasc la fel? Pt. mine actul ala este egal cu zero, ma voi casatori eventual cand voi avea un copil, ca e mai simplu pt. el in viitor dpdv al actelor si mentalitatii de ca-cat afisate de tine.
Ai o probabilitate extrem de mare sa divortez si tu, vezi sa nu Doamne fereste sa te sinucizi cumva, daca tot ajungi in bezna aia negativa.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42566
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Calico » Sat Jan 21, 2012 12:15 am

puneti problema gresit
nu cred ca este vorba de necasatorita, ci de nefututa
:)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Sat Jan 21, 2012 12:36 am

True :allright:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby 187.92a » Sat Jan 21, 2012 12:37 am

da, nu s-a citit in totalitate "pai da, pe la 30 si ceva /40 cand expiri sa vezi ce ti-ai doris a dai de pereti cu profesia si sa faci copii si sa ai cine sa iti ceara as iti ridici fusta. "

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby MedRx » Sat Jan 21, 2012 9:02 am

Ioio wrote:
MedRx wrote:
ametist713 wrote:Si tu in care categorie esti? :)

poi,daca le vad pe cele divortate si nemaritate sub o lumina oarecum negativa,tu ce crezi?


Scoti perle pe banda rulanta, acusi ai un sirag.
Daca "pe toate sectiile" majoritatea femeilor sunt necasatorite sau divortate, unde mai e problema cu chirurgia , ortopedie si ce mai spuneai?

Apoi, ca trebuie sa ma mir si eu, crezi ca daca pt. tine casnicia este un "must have" toate femeile din lume trebuie sa gandeasc la fel? Pt. mine actul ala este egal cu zero, ma voi casatori eventual cand voi avea un copil, ca e mai simplu pt. el in viitor dpdv al actelor si mentalitatii de ca-cat afisate de tine.
Ai o probabilitate extrem de mare sa divortez si tu, vezi sa nu Doamne fereste sa te sinucizi cumva, daca tot ajungi in bezna aia negativa.

In general sunt optimista,si i am zis lui cu ceva ani in urma:usa e a ta cand vrei sa pleci, esti liber sa o faci cand vrei!In primul rand ne leaga o prietenie reala si,restul chiar nu mai conteaza!Doi ani ma alergat prin spital si mereu i am spus:daca nu esti sigur de tine,mai fugi,si n a fugit!Viata e atat de scurta si tu te gandesti la sinucidere,bei cam mult?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Sat Jan 21, 2012 10:47 am

off...e greu cu tine. poate te sinucizi dumneata, dupa divort!
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby MedRx » Sat Jan 21, 2012 1:52 pm

Ioio wrote:off...e greu cu tine. poate te sinucizi dumneata, dupa divort!

poate tu o vei face,insa treb sa te mariti mai intai.sinucidere usoara pe la 52 de ani!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Sat Jan 21, 2012 3:22 pm

MedRx wrote:
Ioio wrote:off...e greu cu tine. poate te sinucizi dumneata, dupa divort!

poate tu o vei face,insa treb sa te mariti mai intai.sinucidere usoara pe la 52 de ani!


Vad ca nu intelegi. Eu nu o voi face nici acum, nemaritata, nici daca voi divorta, pt. ca spre deosebire de tine eu nu vad femeile din cele 2 categorii intr-o lumina proasta, sunt la fel ca oricare om de pe Pamantul asta, iar criteriile mele in a face etichetarile subiective (evident) in nici un caz nu tin de acest detaliu, si nici nu-mi sta in fire sa generalizez.
Prin urmare, draga mea MedRx, superficialitatea dumitale ma da pe spate. Ceea ce e bine, ca ma intind si eu nitel.
Cand iesi din lumina proasta de acum (am inteles ca nu esti casatorita), poate-ti schimbi ideile. Adica te maturizezi, asa se numeste.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby MedRx » Sat Jan 21, 2012 4:10 pm

mai bine in bezna mea in caldura casei mele decat in lumina ta stradala! si cred ma ca sunt atat de inteligenta inact imi pot da seama cand sunt proasta! subiect inchis.
Ps.maritata si cu un bebe de 3 ani!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Sat Jan 21, 2012 5:40 pm

Da, se vede :lol:
Sper sa te vindeci de superficialitatea asta si sa te maturizezi pana-ti creste copilul.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby 187.92a » Sat Jan 21, 2012 5:41 pm

:shock:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42566
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Calico » Sat Jan 21, 2012 6:58 pm

Da, femeile pot fi foarte rele si o dau in de-astea personale.

Eu nu vad de ce MdRx e superficiala. Familia e importanta, timpul liber e important. E important sa iei asta in calcul atunci cand iti alegi specialitatea. Vorbesc pentru cei 95% dintre oameni pentru care e asa, nu pentru 5% exceptii sau pentru x% care nu o recunosc sau care inca nu si-au dat seama de asta.

Mai degraba Ioio mi se pare un pic imatura si superficiala.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby ametist713 » Sat Jan 21, 2012 7:12 pm

Cred ca enervant nu e neaparat ce zice MedRx, ci cum zice :)
Cat despre timpul liber&stuff, mi-aduc aminte ce zicea un asistent de-al nostru la semio, cand ne intreba ce scopuri avem dupa terminarea facultatii (noi toti-"vrem sa fim medici buni, blabla"-"ce-i aia medic bun" ne intreba el): indiferent cat de mult iti place ceea ce faci, indiferent cat de interesante si challenging sunt cazurile tale si indiferent cat de mult iti pasa de pacienti, familia si viata sociala sunt cele mai importante. Sunt total de acord cu asta. Tocmai de aia ma si gandesc sa iau alta specialitate si nu cardio :P
things can only get better

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Sat Jan 21, 2012 8:42 pm

MumaPadurii wrote:Da, femeile pot fi foarte rele si o dau in de-astea personale.

Eu nu vad de ce MdRx e superficiala. Familia e importanta, timpul liber e important. E important sa iei asta in calcul atunci cand iti alegi specialitatea. Vorbesc pentru cei 95% dintre oameni pentru care e asa, nu pentru 5% exceptii sau pentru x% care nu o recunosc sau care inca nu si-au dat seama de asta.

Mai degraba Ioio mi se pare un pic imatura si superficiala.



Ah, eu sunt superficiala pt. ca nu mi se par stigmate femeile divortate respectiv nemaritate :lol:
Ok :lol: Banuiesc eu ca in acelasi ton, toti oamenii care au alte pareri sunt niste ratati, prosti, aflati intr-o lumina proasta, de compatimit?

Auzi, MedRx, barbatii necasatoriti respectiv divortati cum ti se par? Si de-aia iti este mila? sau aia sunt ok?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby MedRx » Sat Jan 21, 2012 8:50 pm

Ioio wrote:
MumaPadurii wrote:Da, femeile pot fi foarte rele si o dau in de-astea personale.

Eu nu vad de ce MdRx e superficiala. Familia e importanta, timpul liber e important. E important sa iei asta in calcul atunci cand iti alegi specialitatea. Vorbesc pentru cei 95% dintre oameni pentru care e asa, nu pentru 5% exceptii sau pentru x% care nu o recunosc sau care inca nu si-au dat seama de asta.

Mai degraba Ioio mi se pare un pic imatura si superficiala.



Ah, eu sunt superficiala pt. ca nu mi se par stigmate femeile divortate respectiv nemaritate :lol:
Ok :lol: Banuiesc eu ca in acelasi ton, toti oamenii care au alte pareri sunt niste ratati, prosti, aflati intr-o lumina proasta, de compatimit?

Auzi, MedRx, barbatii necasatoriti respectiv divortati cum ti se par? Si de-aia iti este mila? sau aia sunt ok?

Ti-am raspuns dar inca nu iti dai seama: si creda ma ca sunt atat de inteligenta incat imi pot da seama cand sunt proasta! subiect inchis.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby 187.92a » Sat Jan 21, 2012 9:39 pm

MumaPadurii wrote:Mai degraba Ioio mi se pare un pic imatura si superficiala.


asta e tot ce puteti, e nasol sa te faca cineva superficiala, ha? :D lovely
http://www.youtube.com/watch?v=0B6fQD3PSXk aici e ceva mai dragut, daca aveti nevoie de inspiratie
ametist713 wrote:mi-aduc aminte ce zicea un asistent de-al nostru la semio, cand ne intreba ce scopuri avem dupa terminarea facultatii (noi toti-"vrem sa fim medici buni, blabla"-"ce-i aia medic bun" ne intreba el


hm. ala tre ca este frati-miu
sau intra pe imed.ro ca alea sunt vorbele mele

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Sat Jan 21, 2012 9:58 pm

Ai mai spus o data acelasi lucru. daca tot e deschis inca acest subiect, cand ai considera ca femeile nemaritate nu mai sunt in lumina aia? In momentul in care li s-a pus inelul pe deget? Ai cumva si niste stadii pre-lumina negativa? Adica, cat timp are voie o femeie sa fie necasatorita, pana sa ii lipesti tu o eticheta?
Imi inchipui ca trebuie sa ai si tu o varsta de la care aplici "rationamentul", nu? sau pe ani de rezidentiat e?
Ceva de genul : daca pana in anul 2 de rezidentiat nu e casatorita, atunci e in lumina aia negativa. si daca se recasatoreste dupa divort, trece brusc in lumina ta pozitiva?
sau cum? Si maicutele? sau vaduvele? Tot fraiere si alea?
Ultima intrebare: trebuie neaparat actul oficial ca sa iesi din lumina negativa? Ca statul accepta si concubinajul. Tu esti mai stricta?
E chiar interesant.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby ametist713 » Sat Jan 21, 2012 9:59 pm

trident wrote:
MumaPadurii wrote:Mai degraba Ioio mi se pare un pic imatura si superficiala.


asta e tot ce puteti, e nasol sa te faca cineva superficiala, ha? :D lovely
http://www.youtube.com/watch?v=0B6fQD3PSXk aici e ceva mai dragut, daca aveti nevoie de inspiratie
ametist713 wrote:mi-aduc aminte ce zicea un asistent de-al nostru la semio, cand ne intreba ce scopuri avem dupa terminarea facultatii (noi toti-"vrem sa fim medici buni, blabla"-"ce-i aia medic bun" ne intreba el


hm. ala tre ca este frati-miu
sau intra pe imed.ro ca alea sunt vorbele mele

:D posibil sa intre, doar avem si topic pt medici specialisti
things can only get better

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby 187.92a » Sat Jan 21, 2012 10:08 pm

daa? unde. topic pt medici specialisti? huh?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42566
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Calico » Sun Jan 22, 2012 12:09 am

Ioio wrote:Ah, eu sunt superficiala pt. ca nu mi se par stigmate femeile divortate respectiv nemaritate

Nu, nu pentru asta.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Sun Jan 22, 2012 12:11 am

Dar pt ce anume?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby ametist713 » Sun Jan 22, 2012 12:16 am

trident wrote:daa? unde. topic pt medici specialisti? huh?

viata dupa rezi or smth
things can only get better

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42566
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Calico » Sun Jan 22, 2012 12:45 am

In primul rand mi se pare ca esti un pic imatura pentru ca sari in sus cand cineva sugereaza ca femeile care aleg anumite specialitati nu sunt bine privite si faci afirmatii de genul:

Clar! ca fata mai bine alegi medicina muncii, raze sau pediatrie, ca asa e frumos mai bine, sa nu faci medicina, sa stai acasa si sa cresti prunci.A, stai.. sa faci curat, mancare, cumparaturi si sa-ti ridici fusta de cate ori are chef barbatul.

Care afirmatii, by the way, sunt arogante, chiar jignitoare pentru femeile care aleg medicina muncii pentru ca pun familia pe primul loc sau pentru femeile care aleg sa fie casnice. Oricat te-ai da tu mare pe aici ca nu pui etichete.


Si pentru afirmatii de genul:

daca alegi ceva doar pt. bani/timp liber sau mai stiu eu ce de genul asta, te vei duce la "scarbici", nu la munca.

esti imatura pentru ca nu cunosti importanta banilor/timpului liber sau mai stiu eu ce de genul asta

si pentru ca in general lucrurile nu sunt albe sau negre, adica oamenii nu aleg o specialitate oribila doar pentru lovele, ci poate unii aleg o specialitate de care nu sunt pasionati pentru ca e mai banoasa. Asta nu inseamna ca nu pot deveni pasionati de ea pe masura ce o cunosc mai bine sau chiar daca nu o sa le placa niciodata prea mult, ca nu o sa aiba o viata fericita facand asta. Poate chiar mai fericita decat unul care a ales nu stiu ce specialitate de care era pasionat in facultate si apoi descopera ca el voia sa-si vada copiii crescand sau sa aiba timp/bani de cate o vacanta mai misto din cand in cand.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby vmc » Sun Jan 22, 2012 2:27 am

eu sunt teribil de impresionata ca topicul asta e pe imed.RO, unde medicii nu au nevoie de pauza de masa pentru ca termina programul la 13.00 :D

si mai sunt impresionata de abordarea "medic=valeu, n-ai timp", desi programul de lucru e de maxim 40h/sapt., exact ca si vanzatoarea de la supermarchet. ohhhh, da....garzile! (ma rog, in germania daca esti putin destept dupa rezidentiat te fac primar si nu mai faci garzi decat la telefon). si inca nu am intalnit situatie ca primarul sa opereze toata noaptea si a doua zi sa-i pretinda cineva sa stea la lucru.

meseria de doctor a devenit una de duzina cu rare exceptii
nicht wahr?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42566
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Calico » Sun Jan 22, 2012 5:09 am

eu sunt teribil de impresionata ca topicul asta e pe imed.RO, unde medicii nu au nevoie de pauza de masa pentru ca termina programul la 13.00

ce generalizari de cakt
mai bine stai pe sectiunea ta de forum unde stii despre ce e vorba


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests