specialitati alese din "dragoste''

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42551
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Calico » Mon Jan 23, 2012 8:31 pm

trident wrote:sunt interesat de ce pot face rezidentii aia pana la ora 18, cat muncesti la un pacient ca il mextenuezi. ma refer la medicale. ce, face reizdentul invesitigtii cu el intre 16 si 18? aberezi

Pai nu stiu sa-ti spun de altii, dar eu de exemplu eram singurul rezident intr-o sala cu 14 pacienti internati, in fiecare zi aveam intre 2 si 5 internari si intre 2 si 5 externari. Faceam vizita de dimineata, tratament, analize, internari, alea alea. Apoi aveam pacienti care veneau la studiu si ma ocupam de ei. Apoi contravizita in unele zile. Apoi faceam sau asistam la ecografii dupa-amiaza. Apoi in restul de timp faceam externarile pentru a doua zi + raspundeam la solicitarile asistentelor de genul "are glicemia de 400, ce facem?". Nu cred ca ma lalaiam. Sigur, aveam foarte putina experienta si probabil nu eram asa eficienta pe cat as fi acuma, insa depinde de nr de pacienti si de responsabilitatile pe care le ai.
Aberezi, trident.

Apoi in alt stagiu la alt spital, unde aveam doar 7 pacienti, nu ecografii, nu pacienti la studiu, terminam la 12:00-14:00. Dar pe aceeasi sectie, colegi de-ai mei care lucrau cu o doctorita care la ora 16:00 facea contravizita si recapitularea pacientilor, nu puteau sa plece inainte de 17:30-18:00.

Asta pe medicale, ca pe chirurgie cred ca e ceva mai rau. Bine, cand vine cineva si scoate o perla de genul: in Romania toti rezidentii termina la 13:00 si apoi mai scoate o perla de genul: daca in majoritatea cazurilor se intampla asa, inseamna ca pot sa spun ca toti fac asa, ma simt obligata sa-i atrag atentia ca mai trebuie sa si gandeasca inainte de a scrie. Si ca daca in 60-70% din cazuri se intampla asa, chiar daca reprezinta majoritatea, nu e corect sa spui ca toti fac asa.

Asa, ca un comentariu, inveti mult mai mult daca faci o luna un stagiu ca primul descris de mine, decat inveti intr-un an dintr-un stagiu ca al doilea.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby 187.92a » Mon Jan 23, 2012 8:58 pm

MumaPadurii wrote:Pai nu stiu sa-ti spun de altii, dar eu de exemplu eram singurul rezident intr-o sala cu 14 pacienti internati, in fiecare zi aveam intre 2 si 5 internari si intre 2 si 5 externari.
Asa, ca un comentariu, inveti mult mai mult daca faci o luna un stagiu ca primul descris de mine, decat inveti intr-un an dintr-un stagiu ca al doilea.


e o situatie marginala care nici macar nu merita discutata. daca asta intelegi tu din sistemul asta esti prastie. 1 rezident -14 pcienti, pe sectie tot ajung sa fie 3 rezid/anX5 ani (cand erai tu erau 5)=15, deci o sectie cu cate paturi? 210? bsh!

ultima parte o inteleg dar pe bune, chiar obisnuiesti sa dai ochii peste cap la faze de genul asta? bleah. ah, desigur, ce garzi am facut eu, pe vremeea mea, va spun sigur ca in garzile alea invatai cat in 3 ani intr=-o singura garda
bleah.

MP, ai o traiectorie descendenta. carui fapt ii datoram asta? ura fata de stimata si valoroasa colega vmc (pe bune, nu fac misto) te orbeste?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Mon Jan 23, 2012 9:02 pm

Daca si asa te inseala, pt. ce sa te stresezi?
garzi fac si internistii, iar daca vrea cineva sa insele o face si cat spune ca s-a dus la magazin sau in vizita la mama. Nu vad rostul discutiei prin urmare.

Referitor la scarba ta si sexul cu prezervativ, cred ca stii ca Hepatita B, ca de aia te temi, se ia si prin sarut si sex oral, nu? Si ca in fctie de titru, HIV-ul la fel. Prin urmare, mai bine ai divorta si te-ai recasatori cu o contabila. ea ar putea lua hepatita doar de la chirurgul cu care probabil te-ar insela.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby schnauzer » Mon Jan 23, 2012 9:05 pm

La interne interneza masiv pentru ''hai sa-mi evaluez starea de sanatate'' pana la ''control''.
Eu nu plecam inaintea orei 16 aproape niciodata.
Dar treaba era facuta pana la 12.
Pai ce sa le fac la astia? Psihoterapie?

Bine, rezidenti garla, am avut 5 pacienti maxim.(intr-o zi adica)

Am avut alt topic: ''cel de al doilea job''.

Iarasi tacere sfioasa, in conditiile in care stiu ca o mare parte termina la 13, ar putea sa mai lucreze ceva, am cautat idei sa-mi umflu veniturile. Din pacate topicul a murit repede.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby schnauzer » Mon Jan 23, 2012 9:19 pm

Mai este si sportul intraspitalicesc de cautarea pacientului la vizita cu seful, pacient care nu-i la buda, ci cutreiera orasul, fumeaza cu brancardierii de super bolnav ce e.
Ok, mai mergi inca odata, iara nu-i acolo, dar ceilalti pacienti zic razand la a doua vizita, ca a fost dar a plecat iarasi.
Si se intampla des. nu odata.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Chingachgook » Mon Jan 23, 2012 9:43 pm

eu cred ca asta depinde de doctor.
la mine nu lipsesc niciodata la vizita. daca ii lasi sa creada ca e democratie asa patesti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby 187.92a » Mon Jan 23, 2012 11:19 pm

Ioio wrote:Daca si asa te inseala, pt. ce sa te stresezi?
garzi fac si internistii, iar daca vrea cineva sa insele o face si cat spune ca s-a dus la magazin sau in vizita la mama. Nu vad rostul discutiei prin urmare..
e o chestiune de sanse, Ioio, de risc, nu prea intelegi tu cum vine asta :)
Ioio wrote:Referitor la scarba ta si sexul cu prezervativ, cred ca stii ca Hepatita B, ca de aia te temi, se ia si prin sarut si sex oral, nu? Si ca in fctie de titru, HIV-ul la fel.

WHAAAT?? zau? de aia ma tem ? ? interesant,. dar de ce oare ma tem de aia? ca sunt vaccinat de B, cu titru verificat de Ac :D

daa? se ia HIV prin sarut? zau? cate cazuri se cunosc? vezi ca nu stii a te documenta?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42551
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Calico » Tue Jan 24, 2012 12:09 am

trident wrote:e o situatie marginala care nici macar nu merita discutata. daca asta intelegi tu din sistemul asta esti prastie. 1 rezident -14 pcienti, pe sectie tot ajung sa fie 3 rezid/anX5 ani (cand erai tu erau 5)=15, deci o sectie cu cate paturi? 210? bsh!
Nu stiu sincer cum ai ajuns la calculele astea. Ai zice orice prostie ca sa ma contrazici. Pe sectia respectiva eram un singur rezident de endocrino in lunile cand am lucrat eu, daca nu ma crezi e treaba ta. De ce nu ma crezi, trident? TE ROG, CREDE-MA PE CUVANT... Si crede-ma cand iti spun ca an avut colegi in alt spital care plecau la 18:00, poti gasi in sufletul tau puterea sa ma crezi?

trident wrote:ultima parte o inteleg dar pe bune, chiar obisnuiesti sa dai ochii peste cap la faze de genul asta? bleah. ah, desigur, ce garzi am facut eu, pe vremeea mea, va spun sigur ca in garzile alea invatai cat in 3 ani intr=-o singura garda bleah.
Imi rastalmacesti cuvintele ca de obicei. Bleah. Nu ma laudam, ci voiam sa nu se inteleaga ca ma plang. Sau ca aprob sectiile unde nu faci nimic si pleci la ora 13:00. Pentru rezident e mai buna prima varianta.

trident wrote:MP, ai o traiectorie descendenta. carui fapt ii datoram asta? ura fata de stimata si valoroasa colega vmc (pe bune, nu fac misto) te orbeste?

Ca sa afirmi un lucru trebuie sa-l demonstrezi. Eu nu am facut altceva decat sa-ti spun ce mi-ai cerut. Ce face un rezident care sta pana la 18:00 la spital. Pareai dezorientat si am zis sa-ti raspund la intrebare. N-am zis ca exemplul meu e o demonstreaza nimic, doar ti-am povestit pentru ca pareai curios sa afli cam ce poate face un medic, atata tot.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Tue Jan 24, 2012 8:09 am

trident wrote:
Ioio wrote:Daca si asa te inseala, pt. ce sa te stresezi?
garzi fac si internistii, iar daca vrea cineva sa insele o face si cat spune ca s-a dus la magazin sau in vizita la mama. Nu vad rostul discutiei prin urmare..
e o chestiune de sanse, Ioio, de risc, nu prea intelegi tu cum vine asta :)
Ioio wrote:Referitor la scarba ta si sexul cu prezervativ, cred ca stii ca Hepatita B, ca de aia te temi, se ia si prin sarut si sex oral, nu? Si ca in fctie de titru, HIV-ul la fel.

WHAAAT?? zau? de aia ma tem ? ? interesant,. dar de ce oare ma tem de aia? ca sunt vaccinat de B, cu titru verificat de Ac :D

daa? se ia HIV prin sarut? zau? cate cazuri se cunosc? vezi ca nu stii a te documenta?



Ce sanse? Sa amani inevitabilul? Si cum anume are sanse mai mari o femeie chirurg sa fie inselata cand st in garda, decat o femeie cardiolog?Ma rog, stiu ca e o discutie doar ca sa fie.


HIV-leziuni, schimb zilnic de fluide de tot felul, inevitabil se poate intampla.
Nu-mi spune ca te referi la C
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby schnauzer » Tue Jan 24, 2012 10:58 am

Da, pt ca femeia chirurg sta mai mult in garda.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby 187.92a » Tue Jan 24, 2012 11:26 am

sigur ca C, nu B

muma paduchii, intrebarea e ce face un rezident pana la 18 - se intelege ca in conditii normale, nu pe o insula pustie sau in caz ca mor toti rezidentii sau in luna aia in care nu e nNIMENI pe sectie.

aberezi.

caculul este simplu, sunt convins ca il intelegi.

tu zici ca ai prezentat o exceptie, eu iti reamintesc ca NU ne nintereseaza exceptiile.
nu ai raspuns la intrebare. ai asperger? pe bune, chiar nu intelegi sensul intrebarii?

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby schnauzer » Tue Jan 24, 2012 1:57 pm

Adica de mai multe ori pe luna.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8445
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby mihai_525 » Tue Jan 24, 2012 5:48 pm

m paduchii hhahahaha ce gluma interesanta
America first

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Tue Jan 24, 2012 9:34 pm

Pt C nu cred ca trebuie sa iti faci giriji, ca se transmite destul de greu, transmiterea pe cale sexuala e pusa la indoiala.
Deci femeile chirurg stau mai mult in garda (?), deci le inseala barbatii. Si pe celelalte le vor insela, dar nu atat de repede.
tare, ce sa zic.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Chingachgook » Tue Jan 24, 2012 11:06 pm

azi i-am pus gand rau uneia de pe chirurgie. cred ca peste vreo 3 garzi o calca trenul.

mentionez ca internistele sunt cam uratele la noi pe sectie. cu o exceptie.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby schnauzer » Tue Jan 24, 2012 11:17 pm

"Pt C nu cred ca trebuie sa iti faci giriji, ca se transmite destul de greu, transmiterea pe cale sexuala e pusa la indoiala."

Si atunci cum colcaie pacientii de hep C?
Pentru ca, ca si accident de munca (adica intepatura medic -pacient ii de la 1,8 la 10%).Considerand asta, nici transmisia ustensila-receptor nu oate fi mult mai mare.
Atunci de unde sunt?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Chingachgook » Tue Jan 24, 2012 11:18 pm

de la diavol
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby ametist713 » Tue Jan 24, 2012 11:21 pm

kooksee wrote:de la diavol

:lol: era sa-mi inghit telefonu' la faza asta
things can only get better

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42551
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Calico » Wed Jan 25, 2012 2:42 am

trident wrote:muma paduchii, intrebarea e ce face un rezident pana la 18 - se intelege ca in conditii normale
Suntem intr-un impas. Se intelege ca aceste conditii normale sunt conditiile pe care le definesti tu ca fiind normale si orice-ti voi zice eu vei contraargumenta ca e o exceptie. In realitate nu dispunem de nicio statistica pentru a vedea cati pacienti are in grija in medie un rezident si nici care e volumul de munca. Desigur, nu putem apela nici la bun-simt sau la experienta proprie, pentru ca in general rezidentii care au de lucru nu stau pe forum. Continui sa cred ca afirmatia "toti rezidentii romani termina treaba la 13:00" e o exagerare rautacioasa.

Aberezi.
Sa fie din dorinta de a sari in apararea colegei vmc?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby 187.92a » Wed Jan 25, 2012 2:57 am

schnauzer wrote:Si atunci cum colcaie pacientii de hep C?


sunt toti niste drogati si niste politransfuzati

se transmite mai si prin sex.

Muma padurii, si tu spui ca situatia aia in care erai singura rezidenta de pe sectie era o exceptie. CAlculand asa, simplist, desi pare sa te depaseasca , reiese ca este o exceptie. Avand in vedere nr de rezidenti /locuri+posturi pt fiecare centru univ in parte si locurile de pregatire, este EVIDENT ca este o exceptie.

ca un rezident sa aiba atatia pacienti ar trebui ca sectiile sa fie imense, ori this is not the case (date desrpe nr de paturi: vezi siterui diverse spitale etc). (unde se iau rezidenti exzista continuitate, deci exista c.p 1 rezide nt an I, 2, 3,... 5 )6..). deci frate ca sa iaba aia 14 paturi ar tbui sa fie 14X5 cel putin 70 de paturi -hai sa fim seriosi. pluca : ce, rar sa se ia DOAR 1 rezident pe an :D,)

deci este evidentiabil ca situatia aceea ESTE O EXCEPTIE.

frate se scot 3000 locuri+posturi/an, ori 5 ani =15000
exista vreo 120000 de paturi in toata tara (iclusiv centre neuniv), deci ar ajunge de 8 paturi/rezident, ori scazand cele din macin, vasilati, dorohoi, etc rezulta vreo 5 /rezident.

vrei si in germana?

si nu, MP, nu am parti-pris cu vmc, pur si simplu ma deranjeaza si mi se pare unfair s-o dam de toti peretii cand lucrurile sunt evidente.

exempelel aduse de noi nu fac decat sa confirme aritmetica!

****

si da, timpul petrecut la spital de dr-ita determina cresterea riscului de a fi insealata. doar n-o fi invers :D

pe mine m-ar deranja sa fiu insurat cu o din asta disperata dupa medicina, adica mi-e asa zsila de din asta ca sigur as insela-o. asta daca ar avea ceva intersant care sa ma tina langa.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Iepurita » Wed Jan 25, 2012 7:50 am

schnauzer wrote:"Pt C nu cred ca trebuie sa iti faci giriji, ca se transmite destul de greu, transmiterea pe cale sexuala e pusa la indoiala."

Si atunci cum colcaie pacientii de hep C?
Pentru ca, ca si accident de munca (adica intepatura medic -pacient ii de la 1,8 la 10%).Considerand asta, nici transmisia ustensila-receptor nu oate fi mult mai mare.
Atunci de unde sunt?



De la transfuzii.
A small number of cases are transmitted through sexual intercourse. The risk of transmission of HCV from an infected individual to a non-infected spouse or sexual partner without the use of condoms over a lifetime has been estimated to be between 1% and 4%.


Trident, bineinteles ca eu am Asperger. Doar nu crezi ca tu aberezi la greu, nu?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Jerome » Wed Jan 25, 2012 1:22 pm

vmc wrote:in ro nu se lucreaza, imi asum chestia asta cand o spun.

Vai de capul tau.
deci un medic nu lucreaza nici cat vanzatoarea de la supermarchet, iar aia nu se plange ca si-a dedicat viata carierei.

:lol: :lol: :lol:
Bravo vmc, in sfarsit ai gasit o comparatie demna de tine. (nu vrei tu sa devii presedinte? :roll: ) E ... cam acelasi gen de munca. Banuiesc ca tu nu citesti nimic de specialitate acasa, iar la servici dezactivezi codurile produselor. Succes!
doctoritele raman nemaritate sau au rata divortului mai pronuntata pentru ca:

1. se cred desteptele pamantului
2. se cred desteptele pamantului
3. se cred desteptele pamantului

baiu' e ca:

1. nu sunt
2. nu sunt
3. nu sunt

majoritatea, chiar daca se marita cu un doctor, au impresia ca sunt mult mai destepte decat sotul lor. ca sa nu mai vorbim de muritorii de rand, saracii!

sfat matrimonial: sunteti femei, nu dumnezei! daca urmati acest sfat puteti face si chirurgie si medicina muncii cu acelasi succes, atat in cariera cat si in viata de familie.

Am ras cu lacrimi. Asteptam si alte sfaturi matrimoniale, ca sa avem o viata de familie reusita.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby 187.92a » Wed Jan 25, 2012 6:03 pm

se ia ma VHC prin sex. asa si riscul la intepare cu acul este de 1% la HIV. acu nu-mi spune ca nu te cci pe tine daca te ***cu una cu hiv

ucruti
Posts: 3
Joined: Fri Feb 10, 2012 11:37 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby ucruti » Fri Apr 06, 2012 11:22 am

Totusi nu putem sa ne axam strict la subiect?
O sa incep eu: am ales oftalmo pt ca mi-a placut in facultate (mi-a permis si punctajul), am considerat ca mi se potriveste.....dar viata nu e asa cum ti-o planifici....si asa am ajuns sa ma confrunt cu o prob medicala destul de grava care ma impiedica sa mai profesez o astfel de ramura.
Asa am ales sa imi schimb specialitatea in cardiologie, lucru pe care sper sa nu ajung sa il regret. In facultate mi-au placut multe materii...doar cei care nu invata sau nu fac cu placere medicina pot spune ca "mi-a placut doar o materie".... ideea e ce specialitate te vezi practicand in urmatorii 30 de ani (asta daca esti norocos sa ii apuci), pt ca facultatea nu te ajuta deloc sa te dumiresti asupra acestui aspect, te indoapa cu info asta daca esti tu dispus sa citesti.....insa la partea practica este un mare 0....o spun din experienta celor 6 ani facuti la umf carol davila, in conditiile in care mi-am dorit sa raman cu ceva din fiecare stagiu dar din pacate la majoritatea am ramas doar cu niste info teoretice pt ca marea majoritate a lucrarilor practice (petrecute in spital) erau o bataie de joc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby Chingachgook » Tue Apr 10, 2012 8:39 pm

de curiozitate care e problema medicala pentru care nu poti practica oftalmo?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sandoz

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby sandoz » Wed Apr 11, 2012 12:56 pm

kooksee wrote:de curiozitate care e problema medicala pentru care nu poti practica oftalmo?

cat de creti tre sa fii sa nu-ti dai seama???
-tot o problema de oftalmo.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: specialitati alese din "dragoste''

Postby md_gr » Wed Apr 11, 2012 9:03 pm

Nu stiu, ma cam depaseste topicul acesta, cred ca frustrarea e problema in general. Dragostea dureaza 3 ani, iar parca doar MF-ul e de trei ani.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests