Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby schnauzer » Sat Jan 14, 2012 1:29 am

Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocketâ worn at the neck is acceptable but a little pretentious, according to some views.


Ceeee?

Oxford handbook of clinical examination and practical skills.

A ajuns stetoscopul purtat la vedere o exagerare??
Cum comentati?

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby ametist713 » Sat Jan 14, 2012 1:55 pm

Eu de obicei il pun la gat, ca n-are loc in buzunare (acolo tin portofel, telefon, carnetel), dar uneori ma cam incomodeaza, ca imi tot aluneca in stanga sau in dreapta, de aia ar fi mai bine sa il tin in buzunar..am colegi care fac asa, dar au buzunarele halatelor uriase :P Pe dr i-am vazut cel mai des cu el de gat. Cred ca il pun asa nu neaparat ostentativ, cat din cauza ca asa s-au obisnuit. Bineinteles ca nu putem face o generalizare, dar exista si specimene care pun stetoscopul la gat doar ca sa epateze (mai ales studentii de anu 3 :) )
things can only get better

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Calico » Sat Jan 14, 2012 2:01 pm

Da, acum se considera taranesc, ostentativ, sa-l porti atarnat in jurul gatului, ca un colier, cand ai putea sa-l porti foarte bine in buzunarul halatului. Si este si mult mai comod. Asta daca nu ai buzunarul rezervat pentru alte... foloase.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby alimori » Sat Jan 14, 2012 2:09 pm

Mi-e rusine sa merg cu el de gat, ca ma stie lumea in spital si stie ca rar am ce face cu el.
In primul an de rezidentiat mi-l uitam in sala de mese.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby ametist713 » Sat Jan 14, 2012 2:25 pm

Cand aveam stagiu de derma sau infectioase, unde nu se prea folosea device-ul respectiv, nu-l mai aduceam deloc, decat sa-l car aiurea dupa mine...
things can only get better

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby schnauzer » Sat Jan 14, 2012 5:08 pm

Pai majoritatea medicilor se trag din tarani, deci ii normal sa arate asta.
Eu il tin in salonul meu langa tensiometru.
Oricum al meu este cumparat din farmacia veterinara (acelasi stetoscop noname in magazinele technicomedicale sunt de vreo 7-8 ori mai scump) daca mi-l ia careva, nu-i jale mare.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby schnauzer » Sat Jan 14, 2012 5:09 pm

Cand aveam stagiu de derma sau infectioase, unde nu se prea folosea device-ul respectiv


La infectioase de ce nu se foloseste?

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby ametist713 » Sat Jan 14, 2012 5:55 pm

schnauzer wrote:La infectioase de ce nu se foloseste?

Cat timp am avut acolo stagiu (4 saptamani) s-au ascultat doar plamanii de vreo 2-3 ori (erau cazuri de pneumonie franca lobara). Ce se intampla in rest nu pot sa comentez, ca nu stiu.
things can only get better

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Calico » Sat Jan 14, 2012 6:06 pm

Ah, credeam ca vorbesti din experienta de medic, nu de student...
Infectioasele sunt un fel de interne mai specializate. Sigur ca ar trebui sa foloseasca stetoscopul destul de mult.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby schnauzer » Sat Jan 14, 2012 6:18 pm

Infectiile virale pot sa dea aritmii, infectiile abdominale si intestinale sa dea ocluzie functionala eu cred ca se foloseste toata ziua.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Iepurita » Sat Jan 14, 2012 7:38 pm

Mi se pare mai practic purtat la gat decat in buzunar unde ai altele, si nu ma refer la bani. depinde cat de adanci sunt buzunarele, e adevarat.
Al meu sta atarnat pe manerul de la dulap, acasa.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby schnauzer » Sat Jan 14, 2012 7:42 pm

Eu am un Littmann acasa, violet, culcat frumos pe un raft pe care tin telefonul mobil, bani,carti.
Dar aia este pentru familie, nu pentru pacienti.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby ametist713 » Sat Jan 14, 2012 9:28 pm

MumaPadurii wrote:Ah, credeam ca vorbesti din experienta de medic, nu de student...
Infectioasele sunt un fel de interne mai specializate. Sigur ca ar trebui sa foloseasca stetoscopul destul de mult.

Sigur ca vorbesc din experienta de student(a) ca asta si sunt (inca vreo juma' de an). Acum daca ma gandesc mai bine, cred ca dr foloseau stetoscopul ceva mai des (imi aduc aminte de niste cazuri de rujeola si scarlatina, unde au ascultat cordul si plamanii copiilor). Pe de alta parte, noi (studentii) am ascultat numai pneumonia aia, in rest daca nu era ceva patologic, nu mai ascultam. In fine, ce incercam eu sa spun era ca nu are rost sa-ti pui problema unde sa tii stetoscopul, daca nu ai efectiv nevoie de el si asa mai bine il lasi acasa. Nu te mai gandesti "vai, mai bine il pun in buzunar, decat sa-l tin la gat si sa ma vada X, care stie ca-l tin numa de decor". Astfel ca eu, vazand ca nu se prea foloseste (cazuri putine de ascultat), nu l-am mai dus deloc (vazand si colegii cum fac ochii mari-ai adus stetoscopul, vaaaaai-de parca duceam pietre de moara sau asa)
things can only get better

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby alimori » Sat Jan 14, 2012 11:31 pm

ametist, pare-mi-se ca n-ai inteles ca io am RAR nevoie de el. Repet, RAR, nu niciodata. Asa ca atunci cand am nevoie de el, il fac mic si-l inghesui intr-un buzunar.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Calico » Sat Jan 14, 2012 11:38 pm

ametist713 wrote:Sigur ca vorbesc din experienta de student(a) ca asta si sunt (inca vreo juma' de an). Acum daca ma gandesc mai bine, cred ca dr foloseau stetoscopul ceva mai des (imi aduc aminte de niste cazuri de rujeola si scarlatina, unde au ascultat cordul si plamanii copiilor). Pe de alta parte, noi (studentii) am ascultat numai pneumonia aia, in rest daca nu era ceva patologic, nu mai ascultam. In fine, ce incercam eu sa spun era ca nu are rost sa-ti pui problema unde sa tii stetoscopul, daca nu ai efectiv nevoie de el si asa mai bine il lasi acasa. Nu te mai gandesti "vai, mai bine il pun in buzunar, decat sa-l tin la gat si sa ma vada X, care stie ca-l tin numa de decor". Astfel ca eu, vazand ca nu se prea foloseste (cazuri putine de ascultat), nu l-am mai dus deloc (vazand si colegii cum fac ochii mari-ai adus stetoscopul, vaaaaai-de parca duceam pietre de moara sau asa)


Cica se zice auscultat, nu ascultat.

Discutia nu era daca ai nevoie sau nu de stetoscop, ci unde il tii in cazul in care decizi sa il porti. Mie mi se pare mai putin practic dupa gat: mi se agata in par si in ecuson, mi se pare greu si unoeri ma jeneaza la miscari, iar cand stau jos sa mananc sau sa beau o cafea am tendinta sa il dau jos si ulterior sa il uit.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby schnauzer » Sat Jan 14, 2012 11:45 pm

Eu n-am ecuson.
Ecusonul nu s-il face fiecare cu stelute, ci are simbolul institutiei, este standardizat. Cum nu mi s-a dta asa ceva, n-am ecuson.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Calico » Sat Jan 14, 2012 11:50 pm

Aha. Pai daca n-ai ecuson, macar stetoscop dupa gat sa ai, ca sa stie pacientii cum sa te deosebeasca de asistente.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby ametist713 » Sat Jan 14, 2012 11:53 pm

Nu era vorba daca se foloseste sau nu, intr-adevar, dar nu intelesesem in intregime postul lui alimori si de aia ma gandeam ca daca il folosesti rar si intr-o zi ai totusi nevoie de el, poate are altcineva pe sectie si nu trebuie sa-l tot duci pe al tau (stiu ca nu e igienic sa-l folosesti pe al altora, dar cand n-ai incotro...).
Si eu foloseam la inceput a ausculta, dar cum tot auzeam a asculta, am deprins si eu obiceiul prost.
Btw si mie mi se agata in par, ba mi se intampla sa aiba de suferit daca e proaspat aranjat si fixativizat (parul adica).
Ecuson am si mereu ma chinui sa atarne partea cu olivele peste el decat cealalta, sa se vada totusi cum ma cheama :P
things can only get better

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby 187.92a » Sun Jan 15, 2012 2:59 am

acuma o sa trebuiasca sa si dosim stetoscopul ca sa nu ne zice lumea ca epatam.

frate nu cumva ar trebui sa ascund si inteligenta ca sa nu para ostentativ ca sunt medic?

sigur, pb asta cu stetoscpul ma cam lasa rece..

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Calico » Sun Jan 15, 2012 3:10 am

Nu, dar de ce s-o ascunzi?
Este de mare rafinament sa te lauzi tot timpul cu ea.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby 187.92a » Sun Jan 15, 2012 3:15 am

dar de ce, sa se simta si prostii bine? de ce sa ascundem stetoscopul, sa nu se simta liftierul nasol?
hai sa nu mai purtam nici macar halat (vlad, stiu replica)

si asa, in general
eventual si gagicile misto sa nu mai mearga la plaja ca epateaza, bogatasii sa nu mai mearga in gipane ci in 1310, samd.

sa ne confundam cu vulgul, sa ne identificam cu Restul, sa desavarsim uniformitatea.

MumaPadurii, tu daca ar fi sa arati misto cum t-ai simti cand ti s=-ar zice ca frumusetea ta este afisata ostentativ?

**
sigur, nu este vorba despre ostentatie cand tii stetoscopul la gat. fie si doar pentru ca nu este prestigios sa fii medic.

la fel si didiotenia ailalata, ca sa nu scrie pe cabinet ":Dr. mihai popescu"

da ce de, nu suntem in context oficial? sau sa nu stie ala ca mihai popoiescu este dr, sa creada ca este asistenta sau registratoare.

frate, e FOARTE bulvenrsant pentru un pacient ca nu exista un COD AL CULORILOR HALATELOR, ca nu stie care e medicul care se ocupa de el etc.
daca ati vbi cu pacientii catusi de putin si i-ati si asculta ati vedea ca pe ei asta ii deranjeaza mai tare decat faptul ca drul are stetosscop la gat

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Calico » Sun Jan 15, 2012 3:27 am

Pai tu trebuie sa te prezinti cand vorbesti cu pacientul: "buna ziua, sunt doctorul Popescu, am venit insotit de studentii Cutarescu si Cutareanu, sa va examinam", nu sa intri pe usa si sa zici "da-ti chilotii jos, mamaie, sa vedem condiloamele!". Nu sa te identifici prin stetoscop sau culoarea de pe halat.

Sigur ca motivul pentru care e purtat stetoscopul pe dupa gat e mai degraba obisnuinta si spiritul de turma, dar daca stai sa te gandesti bine, e putin amuzant sa-l tii agatat asa la gat ca pe un obiect de impodobire personala si nu in buzunar ca pe un obiect de examinare medicala care este.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Chingachgook » Sun Jan 15, 2012 3:38 am

Scrisul pe usa e ok

Stetoscopul se poarta in buzunar nu la gat. La gat il pui dupa ce ausculti pe unul si mai ai ceva de facut cu, stai asezat si nu poti sa il bagi in buzunar. Mi se pare de maxim prost gust sa umbli pe coridoare cu el de gat. E foarte incomod si e clar ca e pus acolo sa semnalizeze ceva.
Aici in elvetia ecusoane avem toti, de la registratoare pana la seful de sectie. Si halate (lungi) poarta doar doctorii nu si asistentele. E un fel de uniforma.
Ca fapt divers am auzit de un roman care a venit din romania cu un halat scurt tip bluza si l-a trimis seful la bucatarie ca ala nu e halat de medic. Trebuie lung :p

Dezinfectati stetoscopul dupa fiecare pacient?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Calico » Sun Jan 15, 2012 3:45 am

Nu.
Dezinfectam dupa fiecare pacient doar cand lucram la terapie intensiva si il foloseam pe al meu, desi fiecare pacient avea stetoscopul lui. Le numeam "stetoscoapele optimiste", nu se auzea niciun ral cu ele.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11018
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby pc7 » Sun Jan 15, 2012 5:03 am

ti-ai cumparat un litman special pt familie? foarte tare!
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby 187.92a » Sun Jan 15, 2012 5:22 am

kooksee wrote: E foarte incomod si e clar ca e pus acolo sa semnalizeze ceva.
kooksee wrote:Si halate (lungi) poarta doar doctorii nu si asistentele. E un fel de uniforma.
Ca fapt divers am auzit de un roman care a venit din romania cu un halat scurt tip bluza si l-a trimis seful la bucatarie ca ala nu e halat de medic.


dar e fix aceeasi chestie!
de obicei cand ceva este decretat ca snobism apare respingerea chestiei aleia by default , un fel de contrasnobism care e un snobism si mai mare, ca de obicei contrasteaza cu restul conceptiilor care sunt in spiritul snobismului initial :lol:

MumaPadurii wrote: e putin amuzant sa-l tii agatat asa la gat ca pe un obiect de impodobire personala si nu in buzunar ca pe un obiect de examinare medicala care este


daca iti pui tu rappaportul meu in buzunar si umbli cu el acolo o zi intreaga fara sa-ti caza esti femeia minune.

eu nu pot sa fac asta, sigur, lasand la o parte ca nu utiliz stetoscopul prea mult deci nu e cazul, dar ca idee, NU IL POTI TINE IN BUZUNAR.

sau cum, , imi cumpar alt stetscop ca sa intre in buzunar ca sa nu fiu snob, e un fel de culmea contrasnobismului :)

pai ala mephisto zicea ca in UK e cam de porc si sa scrii dr pe usa, inteleg ca kooksee zice ca e ok pt ca acolo la ei inca nu a aajuns faza asta :) :D

la fel cu toate uniformele si gradele si enpoletii si tot, sunt niste chestii ostentative :D

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby schnauzer » Sun Jan 15, 2012 10:43 am

Da, exact, stetoscopele lungi cu fir dublu care sunt si grele, nu intra in buzunar decat deformand tot halatul pe tine.
A trebui un rucsac sa-l poti ascunde mai bine.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby alimori » Sun Jan 15, 2012 1:12 pm

kooksee wrote:Ca fapt divers am auzit de un roman care a venit din romania cu un halat scurt tip bluza si l-a trimis seful la bucatarie ca ala nu e halat de medic. Trebuie lung :p


Mie mi'a spus seful c'am halat de coafeza.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Calico » Sun Jan 15, 2012 1:48 pm

Pai cui i-a trebuit stetoscop de 4 kile cu trompa dubla, n-are decat sa-l care pe dupa gat, ca pe ham. Eu am un Littmann clasic. E usor, frumos, practic si elegant. Si se gaseste intr-o paleta larga de culori. Te mai gandesti si cum/cand o sa-l folosesti atunci cand il cumperi. Daca esti rezident si te plimbi cu el pe sectie toata ziua sau daca il folosesti in garzi, e convenabil sa-ti iei unul de-asta, ca n-ai nevie sa cari dupa tine Godziloscopul, doar n-o sa diagnostichezi tu nicio valvulopatie printr-un examen fizic. Banuiesc ca alea mai grele care deformeaza buzunarele sunt facute pentru medicii care vad pacientii intr-un cabinet, nu care-l cara dupa ei prin spital.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby ametist713 » Sun Jan 15, 2012 2:27 pm

Godziloscop :lol: buna porecla. Cred ca ai dreptate, godziloscoapele astea ar trebui folosite de cei din cabinete, care au consultatii pe banda rulanta, pentru sectie e mult mai bun un litman usor. Pacat ca n-am gandit de 2 ori inainte sa cumpar, ca si eu am un soi de titaniscop, cu furtun dublu, care incepe sa ma enerveze din ce in ce mai tare. O sa-mi iau litman cand oi fi rezidenta, asta daca o sa-mi aleg totusi cardio :P
P.S. Halatele lungi nu-mi plac, cred ca am avut numai in anu' 1, cand ni se rodeau urechile la biochimie sa purtam unul asa, ca sa nu ne stropim cu tot felul de minuni de substante.
things can only get better

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby 187.92a » Sun Jan 15, 2012 2:46 pm

Daa, eventual sa se vada L-ul ala frumos de pe el

Sper ca aveti si halate de firma :)


Btw, pt cei cu cabinet s- a inventat peretele fals cu senzor care ascunde peretele cu diplome cand e altcineva decat medicul inauntru :), asa e in filmele americane

Ar tb sa se renunte la pluralul de politete de asem!

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby ametist713 » Sun Jan 15, 2012 2:54 pm

Da, neaparat sa se vada L-ul. O sa-mi iau unu' mov si cu sclipici :P
Halatu' e de firma....firma de la subsolu' blocului' or smth (e verde, ca mov n-am gasit pt mine, erau prea largi, poate ar mai trebui sa caut ca sa mi se asorteze cu litmanu).
btw, io nu mi-as ascunde peretele cu diplome :P
things can only get better

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Calico » Sun Jan 15, 2012 3:39 pm

trident wrote:Daa, eventual sa se vada L-ul ala frumos de pe el
Sper ca aveti si halate de firma
Btw, pt cei cu cabinet s- a inventat peretele fals cu senzor care ascunde peretele cu diplome cand e altcineva decat medicul inauntru , asa e in filmele americane

Nu e mare smecherie sa se vada L-ul ala, toata lumea are exact acelasi tip de stetoscop, doar culorile difera. Si halat poarta toata lumea tot acelasi model, de la spital, ca e profesor sau rezident. De fapt aceleasi trei modele, fie alb lung sau scurt, fie verde fara nasturi, bluze de-alea de chirurgie. Banuiesc ca daca ar vrea cineva sa vina cu un halat roz sau portocaliu, nu ar fi nicio problema, dar nimeni n-a simtit aceasta nevoie.

Si da, peretele cu diplome mi se pare de prost gust, la fel ca si vitrina cu trofee etalata in sufragerie.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby 187.92a » Sun Jan 15, 2012 5:49 pm

Ma dar care e ratiunea din spatele chestiei asteia cu prostul gust?
Serios, whose feelings must we protect

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42582
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Calico » Sun Jan 15, 2012 6:50 pm

Nu e elegant sa te lauzi cu propriile realizari atunci cand nu e nevoie. N-am inteles niciodata de ce e la moda printre medici sa-si urce CV-ul pe perete.
La fel cum nu e elegant sa le atragi atentia altora asupra defectelor pe care le au, atunci cand nu e nevoie. De exemplu, sa intri intr-o camera si sa exclami "vai, dar ce aer inchis, sa deschidem geamurile!" (sic!)

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby schnauzer » Sun Jan 15, 2012 6:59 pm

Aia cu diplome e ostentativ, dar stetoscopul este ustensila de lucru.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby Phat Skidz » Sun Jan 15, 2012 8:33 pm

Păi pacientul vine la tine să îl ajuți, nu să te dai mare, și el știe deja că ești doftor, deci n-ai nevoie să îți atârni stetoscop de gât.
Când mergi cu el de gât pe hol, înseamnă că ții neapărat să știe toată lumea că ești doftor, deși chestia asta nu le servește celorlalți la nimic. E ca atunci când îți iei un ceas bengos și îți sufleci mâneca să se vadă că îl ai (așa cum tot văd eu un doftor superbazat că tot apare la tv), sau când te plimbi în jip prin București, doar că mai rău.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby ametist713 » Sun Jan 15, 2012 9:42 pm

Unii doctori vor sa epateze in asa hal cu ceasurile, ca trag manusile chirurgicale peste....bleaaaah
things can only get better

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby schnauzer » Sun Jan 15, 2012 10:14 pm

Dar cum sa mi se adreseze daca nu stiu ca sunt doctor?
Asadar ajuta sa-l numesti corect pe cel careia i te adresezi. Nu?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Stethoscopes are best carried or held in a coat-pocket

Postby alimori » Sun Jan 15, 2012 10:59 pm

schnauzer, io in Romania purtam ecuson in spital. Dupa ce s-a-nfipt in el o doamna florareasa (insotita de 4 domni de-ai ei) si m-a intrebat urland cine mi l-a dat ("mama", imi venea sa-i zic, pt ca maica-mea il facuse), intreba de parca ar fi fost diploma de licenta, am inceput sa mi-l dau jos in garzi.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests