viata de rezident in Oradea, Bihor

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
adyxz
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue May 20, 2008 10:19 am

viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby adyxz » Wed Jan 04, 2012 12:04 am

un topic cred eu nou, pentru rezidentii din Bihor (Oradea) impresii, sfaturi, sugestii pentru incepatori si nu numai;
o sa incep eu rezident Interne, anul I, Spit Municipal ''Gavril Curteanu"
prima zi de munca o sa fie in 09.01.2012 cand se intoarce noua mea sefa din concediu, ce ma sfatuiti, trebuie facut ca in facultate...toceala pentru stagii, examene, orice sfat e util, .................... :D cu stima Adi, Oradea

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby 187.92a » Wed Jan 04, 2012 1:02 am

eu am auzit ca doua cuvinte exista in oradea legate de medicina, cuvinte pe care tre sa le stii "clanul Maghiar"
magyar nume propriu, nu nationalitatea
restul nu prea conteaza, asa se stie despre oradea, bihon

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8453
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby mihai_525 » Wed Jan 04, 2012 8:42 pm

Mai e si european drinks tutti frutti frutti fresh american cola adria etc etc
trident ignorant what else is new
America first

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby 187.92a » Wed Jan 04, 2012 8:47 pm

Alea nu sunt legate de medicina
Daca nu cunosti realitatea din teritoriu abtine-te

adyxz
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue May 20, 2008 10:19 am

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby adyxz » Thu Jan 05, 2012 4:35 pm

salut colegii, da a fost un asa zis ''clan'' s-a lasat cu ''racoarea'' pentru unii, partea buna din familie unul fiind si fost decan pentru facultate a infiintat spitalul Pelican, premiat anul asta pe plan local,

adyxz
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue May 20, 2008 10:19 am

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby adyxz » Thu Jan 05, 2012 4:38 pm

salutam Bania domnu' Trident am si avut un coleg de acolo in schimb de experienta la noi la facultate;
ce colegi avem la spitalul Municipal Gavril Curteanu, Judetean celelalte spitale cu pregatire pentru rezidenti......
promotia 2008 si altele hai sa ne cunoastem....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby 187.92a » Thu Jan 05, 2012 8:17 pm

Bania saluta adyxz. rezidentiat placut, domnul dr!

exista o useritza ratzushka, era din bihon. ob-gyn, cred

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby soricel » Sun Jan 08, 2012 4:41 pm

Ai grija la confuzii, trid: exista maghiar clan si maghiar & magyar fara nici o legatura.

adyxz: ai lume buna la curteanu, bafta!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby 187.92a » Sun Jan 08, 2012 6:44 pm

Ba nu am grija la nimic, pastreaza-ti replicile astea pt cine te asculta
. Eu spun ce stiu de aici, iar tu daca te pricepi mai bine si ai chef nu ai decat sa dezambiguizezi si sa explicitezi, daca iti este frica de vreo confuzie.

adyxz
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue May 20, 2008 10:19 am

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby adyxz » Sun Jan 08, 2012 10:06 pm

speram sa avem lume buna pe acilea pe la spital, nu va mai certati, mai bine ne spuneti cei ce stiu despre micile secrete ale vietii minunate de Rezident;
P.S pentru mine o sa fie maine prima zi ca rezident Interne, dupa o pauza de cateva luni, las in urma stagiatura...imi e dor de ea.....
se invata tot asa ca pentru rezii? sau ii mai usurel?
o sa vad de acea colega cu acel user, multam,

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby 187.92a » Mon Jan 09, 2012 2:08 am

pai ii nu se invata nimic, mai ales la bihon. ii ca se freaca menta. dupa 5 ani te duci sa dai specialitatea, unde pt ca e un sat mic te trec fara sa se uite la tine, adica ii mai usor decat ii usor, parca la voi acolo se ii auzea ca nici nu dati examen ci ii doar asa, va intreaba despre planurile de ii cariera?
si trebuie sa stii clanul, dupa cum spuneam

adyxz
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue May 20, 2008 10:19 am

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby adyxz » Mon Jan 09, 2012 6:59 pm

in fine e aiurea nu comentez, nu intru in polemici nu-mi place, primele scoli medicale cautati, cititi sa vedeti pe unde au aparut apoi vorbiti, C.MOZES, etc, referitor la clan in afara de un trandafir la ultimul ''sunet de clopotel'' nu am avut de a face, fiecare cu obrazul lui mai gros sau mai subtire, alti colegi pe interne sau din alte specializari pe acilea, la strigare? la noi azi nu mai erau locuri prea multi pacienti, ma mandresc cu Oradea cu profesorii de aici( un academician din pacate) si cu medicii de aici cine nu crede haideti pe la Oradea Mare si va convingeti, la restul sanatate va doresc, votati-l pe Basescu ca o sa traiti bine, :peace:

adyxz
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue May 20, 2008 10:19 am

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby adyxz » Mon Jan 09, 2012 7:01 pm

soricel tu pe unde esti? esti prin urbe pe aci? :D

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby soricel » Mon Jan 09, 2012 7:57 pm

fost. plecat in tarile calde.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby soricel » Mon Jan 09, 2012 8:11 pm

trident wrote:Ba nu am grija la nimic, pastreaza-ti replicile astea pt cine te asculta
. Eu spun ce stiu de aici, iar tu daca te pricepi mai bine si ai chef nu ai decat sa dezambiguizezi si sa explicitezi, daca iti este frica de vreo confuzie.

oo, trid, aceeasi chestie! pacat ca in capitala se vad lucrurile atat de disproportionat... stai flex, n-o sa-ti corectez eu dioptriile.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby 187.92a » Mon Jan 09, 2012 8:58 pm

influenta in sistem nu incepe neaparat in facultate, ci dupa aia. iti urez sa nu ai treaba cu, desigur.

soricel, dupa interesantele tale "aventuri" din sist medical transilvanean tu sustii ca nu vad eu lucrurile bine de aici? :shock:
uau.
e minunat sistemul, nu ne este frica de el, nu-i asa soricel?
uau. sunt siderat.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby soricel » Mon Jan 09, 2012 9:28 pm

in sfarsit ai vorbit oarecum cu rost.

ma refeream strict la povestea cu clanul - cu care din fericire n-am avut de-a face, nu stiu nimic, asadar nu pot sa ma pronunt (nici nu-mi doresc de altfel) - si cei care poarta un nume asemanator. Sunt foarte multe familii cu acelasi nume in zona, chiar fara legatura nici macar cu profesia medicala.

sistemul medical transilvanean e bine sanatos si fara mine, trid. si totul e minunat, asa cum spui.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby 187.92a » Mon Jan 09, 2012 9:29 pm

in schimb tu canti pe portativul gresit, aberezi despre numele respective, eu ma refer la familiile care nu au legatura cu medicina???

huh?>

noi vorbim despre clanul cu pricina, nu despre cei cu nume asemanatoare. nu stiu si nu ma intereseaza cum se scrie exact, cine traieste acolo stie la ce ma refer..

acolo tot ce se intampla se intampla cu stirea si cu voie de la. eu asa stiu. iti dai seama ca nu eu am inventat asta

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby soricel » Mon Jan 09, 2012 9:35 pm

bine mai, cum spui tu.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby 187.92a » Mon Jan 09, 2012 9:37 pm

pai da, eu daca spun "jos iliescu" tu intervii sa spui ca exista persoane numite iliescu care nu merita asa ceva?????

ok, deci am rezolvat disputa.

adyxz
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue May 20, 2008 10:19 am

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby adyxz » Wed Jan 11, 2012 9:56 pm

azi sunt trist a decedat o pacienta nu de al sefei mele ci pe sectie prin stop cardio respirator resuscitat dar fara rezultat, R.I.P.... e al patrulea deces de cand lucrez in spital, nu au fost nici unul din vina mea dar iti dai seama ca viata nu e atat de lunga si nu poti sa fii niciodata sigur pe ea, traiti fratilor orice clipa restul e poveste :(

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby Chingachgook » Wed Jan 11, 2012 10:23 pm

fraaate , abia ai inceput si deja ai morti pe sectie?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby 187.92a » Thu Jan 12, 2012 12:42 am

adyxz wrote:azi sunt trist a decedat o pacienta nu de al sefei mele ci pe sectie prin stop cardio respirator :(


Poftiiiiim?????

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby Chingachgook » Thu Jan 12, 2012 12:55 am

de ce te miri? de implicarea si drama pe care o traieste domnul doctor sau de faptul ca desi e ungur, se chinuie sa scrie in romaneste?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby 187.92a » Thu Jan 12, 2012 1:10 am

De drama pe care o traieste medicina cu el: stop C-R?


Auzi, nici "kooksee" nu suna tocmai romaneste asa ca nu mai face tu pe romanul ca nu te crede nimeni

adyxz
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue May 20, 2008 10:19 am

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby adyxz » Wed Jan 18, 2012 1:51 am

pentru kooksee si trident, doamna nu a decedat din vina mea era o pacienta cu multe TARE si interventii chirurgicale recent transferata pe sectia de interne de pe A.T.I, eu am ajutat la resuscitare cum am putut, macar am facut atat, cand altii doar belesc ochii, sa fie si cazul vostru? sper ca nu..., nu stiu la ce v-ati referit prin ungur va asigur ca sunt mai roman ca voi, un limbaj mai aproape de cel de ''tara'' imi place sa-l folosesc si cred ca si altii il folosesc mai intelectuali ca si noi, asta ca sa puteti dormi linistiti; ''desteptule'' trident rezident pe MF sau pe ce esti ''stopul'' din ce cauza poate fi? mai lasa ma cu mandria asta si cu aerul de eminent ca m-am plictisit nu ai invatat nimic din ce presupun relatiile intercolegiale daca asa o sa te comporti si in spital apoi halal, Doamne fereste daca asa si cu pacientii, era un thread despre viata de rezident din Oradea, Bihor, iti dai cu parerea despre lucruri generale si atat, nu am chef de polemici si o sa fie ultima mea replica la poluatorii de thread, SARA BUNA LA VOI ROMANI!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby 187.92a » Wed Jan 18, 2012 3:06 am

replica de hocheist din miercurea-ciuc!


as dori raluriri suplimentare legate de stopul cardio-respirator. ce ins "a murit ...prin stop C-R"

si nu stiu ce aveti toti cu MF, este o specialitate de top, oricum o spec ca oricare alta

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby Dan » Wed Jan 18, 2012 11:41 pm

@trident : esti cam vehement, las-o mai usor te rog.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: viata de rezident in Oradea, Bihor

Postby Chingachgook » Thu Jan 19, 2012 12:12 am

adyxz wrote: nu ai invatat nimic din ce presupun relatiile intercolegiale daca asa o sa te comporti si in spital


nu e interesant cum toti au pretentia de relatii colegiale?

frate eu nu vreau sa fiu coleg cu incoerenti din astia.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests