Proces cu spitalul platitor - de ce ?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby sms_mihai » Sat Dec 17, 2011 7:41 pm

schnauzer wrote:Concret ce cheltuieli ara spitalul cu mine?

Mancare nu-mi da.
Cafea nu.
Costum de protectia muncii nu. Saboti de clinica nu.
Manusi nu folosesc de o pereche/zi si sunt nesterile.
Calculator nu mi se pune la dispozitie de fapt este un calculator pe 7 rezidenti.
Reviste de specialitate sunt cumparate sporadic, si nu le iau acasa.
De carti nu vorbesc.
Manechin de plastic pt manevre nu avem.

Pai ce cheltuieli, ca trag apa la buda ,sau ce?????


Dar lasa ca medicii sunt multumiti, asta ca sa-l combat pe trident la fiecare (cum n-am sa fac, e plictiseala si nici nu prea am timp)
Da-i domnule dra*u de medici, daca n-au spus nimic, nu-i bai.

Apa de la buda, daca nu stiati, trebuie inapoiata. :D Sa se faca un sistem cu card, astfel incat pentru fiecare rezident, de cand intra pana cand iese de la buda, aplicatia sa scrie intr-un log pe server cata apa s-a tras.
La sfarsitul rezi-ului trebuie mers la o hazna si data apa ministerului, cu continut, atat cat scrie pe server.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby 187.92a » Sat Dec 17, 2011 8:01 pm

sms_mihai wrote:
trident wrote:
alinamihaela wrote:eu unul cred ar fi minunat ca spitalele sa angajeze medici care stiu sa scrie "vreo", nu "vre-o" sau sa plateasca scolarizarea acestora.


... Atunci ar bine sa accepti ca oamenii destepti si capabili, cand e sa faca o alegere daca sa dea la emdicina sau nu, vazand salariile si conditiile, spun: No, thanks, ma duc in alta parte, la mai bine.

Ramane ceea ce se vede. Nu poti avea calitate la preturi mici, decat asa, conjunctural, de moment. Daca la piata se nimereste sa fie un an bun, cu multe fructe bune si ieftine - OK, tu te bucuri pe moment. Insa taranul care a muncit (da, stiu, real sunt niste smasari, lasam asta acum), daca e capabil, va spune: Bai frate, eu pot mai mult, nu iau mai nimic pe merele mele, ce naiba, ma apuc de altceva. Peste 5 ani vor fi mai putini tarani in piata, iar pretul va creste. Lucrurile se regleaza.


\
:) rar cineva care sa inteleaga sistemul medical ba chiar si intreaga economie ca tine, in asa fel incat orice apropiere sa nu provoace rasul general :P
observ cum apare ca lait motiv in posturile tale viata pietei, cumva legumele si fructele isi dau mana peste taraba ca sa ajute la modelarea sistemului medical pe intelesul tuturor :)

relax, inteleg ce zici, dar de obicei nu ai dreptate

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby alinamihaela » Sun Dec 18, 2011 1:37 am

se scrie "laitmotiv" ...

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby holliday » Sun Dec 18, 2011 1:42 am

alinamihaela wrote:se scrie "laitmotiv" ...

:D la mine se scrie leitmotiv.

ps: acum nu o sa mai doarma pana la anul pentru ca a facut o greseala asa de mare.
bravo alinamihaela, esti perpicaca :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby 187.92a » Sun Dec 18, 2011 12:21 pm

typo, initial al vrut sa scriu light, c-a mi -sa parut ai funny. glume d-al-e mele. oricum, nu e ca s-i cand as scrie "vre-o" :D

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby sms_mihai » Sun Dec 18, 2011 3:36 pm

trident wrote:
\
:) rar cineva care sa inteleaga sistemul medical ba chiar si intreaga economie ca tine, in asa fel incat orice apropiere sa nu provoace rasul general :P
observ cum apare ca lait motiv in posturile tale viata pietei, cumva legumele si fructele isi dau mana peste taraba ca sa ajute la modelarea sistemului medical pe intelesul tuturor :)

relax, inteleg ce zici, dar de obicei nu ai dreptate


Relax, mi se pare ca altcineva (adica tu) primeste dezaprobarea altora.
Ataca si tu cu argumente, nu cu abuzuri de logica (cutare spune de obicei prostii, deci si afirmatia curenta e falsa)
Stiu ca intelegi, insa comparatiile "plastice" ii ajuta pe unii. Serviciile medicale sunt tot servicii. Deocamdata pozitiile medicilor (exprimate pe alte forumuri, in presa etc)imi dau dreptate. Lipsa unei opinii aici si acum nu inseamna ca n-am sustinatori. Pe aici nu se invarte prea multe lume, mai ales acum (vacante etc), iar cei care intra, o fac de obicei pentru probleme punctuale.

Daca un sistem din afara ar avea atat de multe probleme precum cel romanesc ar ramane rapid fara medici (si asistente etc). Acolo lumea dezbate, insa oricum problemele lor sunt mai putine (si mai putin grave). Nu se pune problema sa discute necesitatea unui salariu care sa acopere chiria. Aberatii din astea n-am vazut decat in Romania, in medicina.

La noi nu discuta lumea pentru ca s-a obisnuit sa o faca in zadar, de unde indiferenta si tendinta de a isi rezolva fiecare pe cont propiu situatia. E o situatie perfecta pentru cei care administreaza sistemul (dezbina si stapaneste)

trident, ar fi mai bine sa nu corectezi asa de agresiv greselile (si asa de consecvent), nu vei gasi oameni care sa stie subtilitati de genul "sa fii/sa fi" "dara-mi-te/daraminte". Nici macar "a-ti facut" nu merita interventia. Ce vrei, s-a permis intrarea unor ^%%*&^ in medicina, cei capabili s-au dus in alta parte. Sigur ca exista si oameni foarte buni, insa sunt putini. Cum o recunosc si rectorii. Interventiile nu merita facute de dragul fluentei, asta vreau sa spun.

Pana si materia de rezidentiat contine greseli, si nu chiar putine.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby 187.92a » Sun Dec 18, 2011 3:40 pm

insisti, desi ti-am explicat ca nu ai dreptate, ti-am explicat ca lipsa exprimarii nemultumirii este mai degraba rezultatul inexistentei ei decat al altor mecanisme (ce invoci tu p-acolo: vacanta, criza economica, o premiera la cinema)

la noi... la ei.. la noi.. la ei..
ti-am mai explicat ca ei muncesc, noi nu muncim. si ca eu unul nu sunt de acord cu carpelile.

nu vreau sa reluam discutia, stii unde o gasesti spre recitire daca ti s-a facut dor de ea :)

si da , eu cred ca totul incepe cu schimbarea oamenilor, cu invatatul. si daca ce discutam noi aici nu are nicio consecinta ca nu vor creste astia salariile la medici cand tara geme in saracie, macar sa invete lumea sa vorbeasca. nu sunt fineturi
Last edited by 187.92a on Sun Dec 18, 2011 3:45 pm, edited 1 time in total.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby sms_mihai » Sun Dec 18, 2011 3:43 pm

holliday wrote:
alinamihaela wrote:se scrie "laitmotiv" ...

:D la mine se scrie leitmotiv.

ps: acum nu o sa mai doarma pana la anul pentru ca a facut o greseala asa de mare.
bravo alinamihaela, esti perpicaca :)


leitmotiv cred ca e preluat din germana, unde "ei" se citeste "ai". Intr-adevar, la o cautare simpla:
http://en.wikipedia.org/wiki/Leitmotif
http://dexonline.ro/definitie/laitmotiv

Lasati fineturile astea... asta e din aceeasi categorie cu... hai sa pronuntam fotbal, ba nu futbol, cand toate lumea stie de unde vine. "Hipercorectitudinea" ca si ortorexia nu-s bune.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby 187.92a » Sun Dec 18, 2011 3:51 pm

sigur ca nu sunt bune deloc. spre deosebire insa, eu fac referiri la minimul bun simt gramatical.
confunzi, cele la care fac eu referire nu sunt chestii de acord fin, sunt chestiuni grosiere. si in afara de rolul de hai sa urlam pe net d enemultumire, netul ar trebui sa aiba si un rol educativ. ei bine, aici intervin eu.

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby sms_mihai » Sun Dec 18, 2011 4:09 pm

trident wrote:insisti, desi ti-am explicat ca nu ai dreptate, ti-am explicat ca lipsa exprimarii nemultumirii este mai degraba rezultatul inexistentei ei decat al altor mecanisme (ce invoci tu p-acolo: vacanta, criza economica, o premiera la cinema)


... Ai explicat complet superficial si partial.
Care nemultumire? A mea? - vezi ca exprimarea e destul de prolixa, in fine.

Te-as ruga sa reiei explicatiile in cateva paragrafe scurte (sau mai lungi daca ai timp). Explica te rog de ce sistemul medical romanesc merge atat de prost, de ce atat de multa lume e nemultumit de el. Si cum ai rexolva tu situatia (ca medic si ca administrator).

Daca inteleg eu bine, tu sustii faptul ca nemultumirea legata de salarii.... nu exista, dovada ca inca mai avem medici bine mersi in spitale. Adica: daca nu sunt multumiti (sau ar accepta situatia) medicii sunt liberi sa plece. E numai partial adevarat. Real este foarte greu de plecat (din sistem, din tara) mai ales dupa o anumita varsta incolo (dupa 35 de ani sa zicem); situatia e complicata pentru cei cu familie, copii etc. Eu zic ca multi dintre cei care chiar puteau sa plece, au plecat deja. Unii se pregatesc si se vor pleca. Cei mai multi insa apeleaza la diverse compromisuri.

Nu-mi spune ca putem avea un sistem sanitar care functioneaza cu 1/10 din bugetele altor tari, la performante macar apropiate, ca nu te cred. Ar insemna ca francezii/nemtii arunca cu bani pe fereastra. Ce sa vezi, medicii lor sunt rai si egoisti si nu accepta salarii de 1000 de euro (care pt cine nu stie nu e un salariu mare in vest, ba chiar mic, insa ajung de-o mancare si o chirie, un fel de 15-20 de milioane de la noi, sa zicem)
Daca mai exista medici in spitale, nu inseamna nicidecum ca-s multumiti! Ci mai degraba ca au acceptat anumite compromisuri. Nici macar tinerii de 25-30 de ani nu pleaca masiv, ce sa mai zic de cei cu casa, masa, copii etc. Cu niste oameni "prinsi la mijloc" nu poti scoate performante.

Mi se pare mie ca tu ori joci rolul unui troll in cazul asta, ori esti unul dintre cei care s-a rezolvat (poate chiar corect, intr-un cabinet) si acum privesti de sus pe cei care poate n-au avut sansa ta.

Nu-mi spune ca nu esti manager sa propui solutii globale. Nici eu nu sunt, eu insa sustin ca fara bugete si fara controale (ca asa bani de aruncat erau si inainte de criza) nu se poate face mare lucru. Nu mai zic ca nu avem centre de cercetare cat de cat serioase, universitati in top 500. OK, avem medici buni si renumiti (mai mult pe plan local, lasam exceptiile) dar cu o floare nu se face primavara. Sa nu uitam ca multi dintre medicii mari au fost selectati (cu admitere cu 15/loc, fizica cum nici la politehnica nu mai vedeti astazi), care au razbatut prin spitalele romanesti ale anilor 80, niste luptatori ce sa mai, pe care revolutia i-a prins pe la 40+ de ani, isi facusera o situatia, familie, un nume aici, si care nu se gandeau serios sa plece. Know-howul acumulat le dadea un plus imens chiar si in tara, la stat, la privat, oriunde. Astea sunt exceptii, desigur nereprezentative, fericite, dar prea putine. Multi pacienti doar viseaza sa se opereze la "Profesorul Cutare"
Tinerii de acum intra in facultate cu deficiente mari (pana si de gramatica), la o concurenta jalnica, nici rezi-ul nu mai selecteaza prea bine. Cei care pot in principiu pleaca inainte de rezi sau dupa, nu mai e ca inainte sa nu poti pleca. Asta duce la o (hai sa-i spunem) polarizare a valorilor. Deja de acum multi dau la medicina cu gandul clar de a pleca, multi au colegi plecati, sau rude, treptat va deveni ceva obisnuit. Apreciati voi cine va alege "sa faca cercetare/doctorat" in Romania, sa stea cu grija zilei de maine, intr-un laborator de biofizica sau de bioinformatica (nici nu avem, Informatica medicala e la nivl de Curs de initiere Word/Excel) cu dotari minime etc Diferentele sunt ca de la cer la pamant iar frazele cu "nu m-a lasat sa plec dorul de tara/familia" sunt basme (exista desigur exceptii)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby sms_mihai » Sun Dec 18, 2011 4:18 pm

trident wrote:sigur ca nu sunt bune deloc. spre deosebire insa, eu fac referiri la minimul bun simt gramatical.
confunzi, cele la care fac eu referire nu sunt chestii de acord fin, sunt chestiuni grosiere. si in afara de rolul de hai sa urlam pe net d enemultumire, netul ar trebui sa aiba si un rol educativ. ei bine, aici intervin eu.


Da, or fi chestii grosiere. Numai ca educatia asta se face in clasa a 4-a. Repet, la mine in clasa la liceu nu exista asa ceva.
Insa corectiile tale relativ frecvente sunt bune pentru mine ca argument pentru starea jalnica a materialului uman care are acces la studiile medicale, unde traditional intra printre cei mai buni bacalaureati, si nu printre cei mai slabi, ca la noi. Si aici ajungem la :cine o fi de vina, daca nu conditiile si salariile, care spun: Fugi, cat vezi cu ochii oricarui om care e cat de cat cu picioarele pe pamant.

Repet, mai ales acum, cand poti face facultatea in Europa, poti lua o bursa, poti face un erasmus, poti face rezi in afara (cu diverite flavors: vrei examen selectiv? alegi Franta etc), poti da SATul si lua o bursa si face facultatea in State, sau te poti duce sa faci rezi-ul in State.
Cine alege sa ramana in sistemul nostru??? Era sa-l numesc pe nume, acum ca vine Ignatul, hehe...

Stiu de la mine din serie (acum cca 10 ani) ca foarte putini au plecat initial, pentru ca atunci nu stiam multi o limba fluent, nu stiam de burse, netul era un lux (era lux si sa ai dialup, eram cred ca singurul care aveam). la naiba, cred ca multi studenti nu stiau nici sa foloseasca un card. ca sa pleci in State in trebuiau 7000 de dolari, acum sunt bani mai usor de strans, atunci 7000 de dolari era un apartament. You do the math - cine mai pleaca si cine mai ramane - acum.

Dar astea sunt lucruri evidente... Eu scriu pe aici ca am niste timpi morti si usurinta mare la scris, altfel nici nu m-as obosi, pe vreamea mea si eu m-am rezolvat pe cont propriu, insa apatia era (tot asa) generala...

Acum nu se pleaca masiv (pe cat ar trebui) nu pentru ca ar fi greu de plecat, ci pentru ca tipul studentului medicinist nu mai e unul luptator si ambitios, selectat - astia au alte alternative (medicina respinge din start tocmai datorita faptului ca e posibil sa ramai in Romania, iar domeniul asta nu promite nimic, la noi)

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby sms_mihai » Sun Dec 18, 2011 4:42 pm

Si ca sa inchei, situatia ar trebui sa revolte nu numai medicii, dar si populatia, care treptat dar sigur, va beneficia de servicii medicale mai slabe, pentru ca se face o selectie - in principiu numai cine nu poate nu pleaca.
Sigur ca veti gasi in orase mari Profesorul X si Medicul Y, pe care il stie toata lumea, insa nu toate lumea se poate opera la dansii, mai exista situatii in care ajungi in urgenta, mai exista si medicul de familie care daca nu observa la timp niste chestii esti cam pierdut etc Nu e asa de simplu, nu poti spune: ce dom'le am bani, ma duc la cutare.
Dar desigur ca la noi populatia (din ce imi dau seama) se uita la tv la te miri de masini si-a mai luat vedeta cutare, de parca ar putea ei personal sa starpeasca toata coruptia daca se uita la tv. Pana acolo mai bine ar privi la mancarea din farfurie. Daca ar fi constienta de pericol a la long, lumea ar trebui sa faca presiuni. Pentru ca altfel, medicii (cum cred ca spui si tu, pana la urma) se rezolva ei: unii pleaca, cei care raman aici vor creste si ei treptat, vor prinde un post intr-un cabinet la 40+ de ani si nu vor muri de foame. Insa, intr-un sistem corupt si neselctiv, anumite tare vor ramane.

OK, "tarele gramaticale" le vedeti, sunt usor de vazut. Sigur ca e usor sa razi, dar... Va las sa va imaginati ce tare de comportament medical au unii medici. Cata materie stiu. Cata semiologie stiu. Cat de temeinic fac un consult, o anamneza. daca dezbraca copilul cu febra, sa vada daca are o purpura etc. Astea nu se vad -"vorbesc cu pacientii acum" -, voi ziceti mersi ca medicul v-a tratat cu un zambet si nu v-a lasat sa asteptati pe holuri. De lipsurile de pregatire si de tarele de atitudine nu va veti da seama. Medicii nu se vor sinchisi, pt ca sanctiunile date de Consiliu sunt mici. Pentru ca si altii fac la fel. In final veti ajunge sa platiti sume astronomice pentru ceva ce in vest e standard, obligatoriu. Sau sa va duceti direct la privat, sau in vest, cu banii in buzunar. Pentru ca in veci statele din vest nu vor accepta pacienti romani (ce au platit o asigurare cu totul derizorie) sa se trateze pe banii comuni platiti de vestici. Nah, nu-s ei prosti... Ei vor doar niste profesionisti de la noi (pe ei ii vor toti, mai ales gata formati, hehe)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby 187.92a » Sun Dec 18, 2011 6:37 pm

oh

xblc
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Dec 12, 2011 6:06 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby xblc » Sun Dec 18, 2011 7:26 pm

Astia dintre noi, care avem caiete, coli, agende sa le strangem si sa le oferim domnului doctor pentru impresii, tichete, planificare garzi si ce mai vrea, cursuri gramatica sau orice altceva si sa scrie ganduri si impresii oriunde altundeva decat aici unde trebuie scris despre procese. Pentru ce se fac topicuri noi? Hai, cearta in alta parte, ca nu mai suport sa citesc altceva decat o spune numele topicului. Sau la garda, sa muncim psihicul. PS: La Grigoire au un compot de mere...mama mama. Doamne, unii sunt nevorbiti, altii sunt nescrisi.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8445
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby mihai_525 » Sun Dec 18, 2011 7:38 pm

iar tu esti nftt
America first

xblc
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Dec 12, 2011 6:06 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby xblc » Sun Dec 18, 2011 7:42 pm

Eeee, asa mai venim de acasa! Urmeaza sa imi spui ca o am si mica? Asta este o propunere?

xblc
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Dec 12, 2011 6:06 pm

Re: Proces cu spitalul platitor

Postby xblc » Sun Dec 18, 2011 7:43 pm

Ba, ia nu mai scrie tu pe topicul meu. Iesi, frate, la bere, la suc, fa garzi ca si acolo se vorbeste mult.

xblc
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Dec 12, 2011 6:06 pm

Re: Proces cu spitalul platitor - de ce ?

Postby xblc » Wed Apr 18, 2012 10:12 pm

Pentru curiosi: procesul s-a terminat cu bine. In favoarea rezidentului.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Proces cu spitalul platitor - de ce ?

Postby Chingachgook » Wed Apr 18, 2012 10:15 pm

bravo. ai semnat si pe urma mai da-i in mortzii ma-si

sa faci la fel si cand iei un credit de la banca
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11009
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Proces cu spitalul platitor - de ce ?

Postby pc7 » Wed Apr 18, 2012 11:07 pm

in ce judet?
Life's not fair, get used to it


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests