Rezidentiat pe medicina interna

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
boeing+1
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Nov 23, 2011 10:27 am

Rezidentiat pe medicina interna

Postby boeing+1 » Sun Dec 18, 2011 4:06 pm

Salutare tuturor, sunt medic rezident in anul I! m-ar interesa sa aflu cam tot ce tine de medicina interna.
acum ma intereseaza in special programa analitica, pentru a-mi procura cat mai rapid cartile de care voi avea nevoie.
mai vreau sa stiu si daca DSP-ul aferent spitalului la care lucrez imi poate oferi vreo facilitate in ceea ce priveste locul de cazare sau decontarea transportului...
daca sunteti in masura sa-mi raspundeti,va voi fi profund recunoscatoare, multumesc!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby Chingachgook » Sun Dec 18, 2011 5:15 pm

dupa ce m-am adunat de sub masa unde cazusem din cauza rasului

dsp-ul nu are nicio treaba cu cazarea sau transportul tau.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby 187.92a » Sun Dec 18, 2011 7:03 pm

boeing+1 wrote:Salutare tuturor, sunt medic rezident in anul I! m-ar interesa sa aflu cam tot ce tine de medicina interna.
acum ma intereseaza in special programa analitica, pentru a-mi procura cat mai rapid cartile de care voi avea nevoie.
mai vreau sa stiu si daca DSP-ul aferent spitalului la care lucrez imi poate oferi vreo facilitate in ceea ce priveste locul de cazare sau decontarea transportului...
daca sunteti in masura sa-mi raspundeti,va voi fi profund recunoscatoare, multumesc!


-cartile ti le poti lua de la biblioteca spitalului in care lucrezi, nu are sens sa dai banii ep carti noi, si cele din 2010 sunt la fel de bune
-DSP din cate stiu in cazuri selectate ofera o scrisoare in baza careia rezidentul poate manca la cantina gratuit. de asemenea parca au si un serviciu social pt decontarea transportului
-cazarea se asigura de catre unitatea medicala la care esti angajat, in baza unei copii de pe contractul de munca si a unei adeverinte care sa ateste nivelul venitului si motivatia ta de a lucra in domeniul med interne serviciile de cazare se deconteaza la un hotel de categ medie, cu singura conditie ca acesta sa fie cel mai apropiat de spital

:? in fapt insa, ii dau dreptate preopinentului

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11013
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby pc7 » Mon Dec 19, 2011 12:42 am

nu stiu de ec va bagati in seama daca nu sunteti in masura sa-i raspundeti!
Life's not fair, get used to it

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby Chingachgook » Mon Dec 19, 2011 12:51 am

am facut 6 luni de medicina interna deci cred ca sunt in foarte masura sa ii raspund.

senzatia mea e ca domnisoara in cauza a frecat-o la marele greu in timpul facultatii (e cam imposibil dupa parerea mea sa nu auzi macar tangential care e treaba cu dsp-ul si ce face el)

acuma s-a vazut rezidenta pe post si a avut o discutie cu ea insasi si a decis ca nu mai merge asa. mi se pare incredibil sa intrebi de programa analitica. despre asta intrebi in cel mai bun caz spre sfarsitul rezi sa vezi cam ce vor aia de la tine al examen. in anul 1 te interesezi eventual ce profil are sectia unde ai esuat, ca doar nu citesti de pe programa.


daca domnisoara in cauza e din republica moldova imi cer scuze anticipat


daca nu...
:D :D :D :D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
boeing+1
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Nov 23, 2011 10:27 am

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby boeing+1 » Tue Dec 20, 2011 4:09 pm

va multumesc, trident si pc7 pentru ca ati incercat sa-mi dati o mana de ajutor!cat despre kooksee ai un loc asigurat in politica, deoarece te pricepi sa mananci r...t cu carul si in mod constant.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby 187.92a » Tue Dec 20, 2011 4:13 pm

boeing+1 wrote:va multumesc, trident si pc7 pentru ca ati incercat sa-mi dati o mana de ajutor!cat despre kooksee ai un loc asigurat in politica, deoarece te pricepi sa mananci r...t cu carul si in mod constant.


,??

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby Chingachgook » Tue Dec 20, 2011 9:09 pm

boeing+1 wrote:va multumesc, trident si pc7 pentru ca ati incercat sa-mi dati o mana de ajutor!cat despre kooksee ai un loc asigurat in politica, deoarece te pricepi sa mananci r...t cu carul si in mod constant.



imi cer scuze daca te-am ofuscat.
dar daca tu crezi dupa ce ai facut o facultate ca dspul iti asigura transportul undeva nici nu stiu unde sa iti urez succes. probabil ceva munca repetitiva ce necesita minimum de concentrare. stii sa crosetezi?



ps. am primit un mesaj cum ca ma dau in barci pe viata in spital
datul in barci a inceput cu primul mesaj din topic
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby 187.92a » Tue Dec 20, 2011 9:20 pm

sa nu fim malitiosi

User avatar
boeing+1
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Nov 23, 2011 10:27 am

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby boeing+1 » Wed Dec 21, 2011 12:16 am

problema este ca esti plin de aroganta si malitiozitate...si stai prost cu senzatiile.daca tu crezi ca o persoana care are bursa de studiu 6 ani "a frecat-o la marele greu in timpul facultatii" te inseli amarnic.
"acuma s-a vazut rezidenta pe post" - sti tu sigur ca sunt pe post?

imi pare rau ca am atras curiozitatea unei persoane care a facut 6 luni de medicina interna si se crede atotstiutoare, dar nici nu stie pe unde calca.
da, ca studenta am avut o singura problema legata de cazare si am fost ajutata de cineva din DSP,in rest nu am avut tangente...dar sa ma iei tu peste picior, nici ca ma asteptam.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby 187.92a » Wed Dec 21, 2011 4:09 am

daca nu iti place comportamentul unui user poti da click pe semnul acela mic de exclamatie din postul lui kooksee, in partea dreapta, deasupra butonului de quote. si acolo scrii ce te derajeaza si ajunge mesajul automat la administrator.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby Chingachgook » Wed Dec 21, 2011 8:21 pm

boeing+1 wrote:problema este ca esti plin de aroganta si malitiozitate...si stai prost cu senzatiile.daca tu crezi ca o persoana care are bursa de studiu 6 ani "a frecat-o la marele greu in timpul facultatii" te inseli amarnic.
"acuma s-a vazut rezidenta pe post" - sti tu sigur ca sunt pe post?

imi pare rau ca am atras curiozitatea unei persoane care a facut 6 luni de medicina interna si se crede atotstiutoare, dar nici nu stie pe unde calca.
da, ca studenta am avut o singura problema legata de cazare si am fost ajutata de cineva din DSP,in rest nu am avut tangente...dar sa ma iei tu peste picior, nici ca ma asteptam.



ca studenta BURSIERA ai avut o problema de cazare??

si mai ales
ai fost ajutata de cineva din dsp??

ori nu stii ce e aia dsp ori ai avut o pila. motiv pentru care intrebarea ta nu are rost aici la noi.

si da, evident ca esti pe post
:P
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby 187.92a » Wed Dec 21, 2011 10:33 pm

Vai sper ca nu vorbim aici despre trafic de influenta!
Nu voi mai intra pe acest topic!!

rezident_x
Posts: 2
Joined: Fri Dec 30, 2011 9:05 pm

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby rezident_x » Thu Jan 05, 2012 3:38 pm

Boeing+1, nu te supara, da kooksee si trident ti-au raspuns in felul asta pentru ca intrebarile puse de tine sunt pur si simplu puerile; nicaieri in Romania , dsp-ul( directia de sanatet publica) nu o sa iti deconteze ceva legat de transport sau de cazare si nici altcineva, pe simplul fapt ca nu au nici un motiv!; in general suntem bucurosi ca primim un salariu; iar in cazul in care nu ai priceput ironia din postarile celorlalti( care sincer nu e r..t, ci doar ironie) inseamna ca mai ai mult de invatat despre comunicare.Oricum in cei 5 ani de rezidentiat o sa ai timp sa inveti multe...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby 187.92a » Thu Jan 05, 2012 3:57 pm

Intrebarile sunt insa justificate!

sms_mihai
senior
senior
Posts: 402
Joined: Sun Sep 18, 2011 3:29 pm

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby sms_mihai » Sat Jan 07, 2012 7:19 am

rezident_x wrote:Boeing+1, nu te supara, da kooksee si trident ti-au raspuns in felul asta pentru ca intrebarile puse de tine sunt pur si simplu puerile; nicaieri in Romania , dsp-ul( directia de sanatet publica) nu o sa iti deconteze ceva legat de transport sau de cazare si nici altcineva, pe simplul fapt ca nu au nici un motiv!; in general suntem bucurosi ca primim un salariu; iar in cazul in care nu ai priceput ironia din postarile celorlalti( care sincer nu e r..t, ci doar ironie) inseamna ca mai ai mult de invatat despre comunicare.Oricum in cei 5 ani de rezidentiat o sa ai timp sa inveti multe...


"Ajutati-ma si pe mine..." Bucurati-va cat vreti.
Ironia era simpla (nu era mare branza de priceput). Numai ca raspunsurile voastre erau mici malitiozitati gratuite.
Asa ca: pt. cei doi care tot ati cu ironii: intrebarile erau intentionat puerile (poate); si de altfel foarte naturale. Omul are dreptul sa fie rasplatit in conformitatea cu munca si cu pregatirea sa. Ca nu se intampla asta o stim cu totii.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiat pe medicina interna

Postby 187.92a » Sat Jan 07, 2012 7:26 am

intrebarile NU erau intentionat puerile. nu te pricepi


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests