Idee - olimpiada rezidentilor

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Idee - olimpiada rezidentilor

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 12:13 am

Cum vi s-ar parea niste olimpiade, pe sistemul celor din liceu?

S-ar preta asa ceva in medicina? poti sa compari 2 medici intr-o proba de ex chirurgicala (pacienti diferiti, etc)
cum ar trebui sa se desfasoare? pe spec, cu proba teoretica sau si cu practic?
ce premii credeti ca ar trebui oferite celor mai destoinici dintre rezidentii participanti?

Daca ar exista, ati participa?

..si daca mai aveti idei pe tema asta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Chingachgook » Tue Apr 19, 2011 12:22 am

eu cred ca daca ai fi participat tu si ai fi iesit pe locul 2 ai fi urlat impotriva ideii

nu cred ca se poate
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 1:00 am

kooksee wrote:eu cred ca daca ai fi participat tu si ai fi iesit pe locul 2


greu de crezut ca aceste doua conditii pot fi indeplinite simultan intr-o competie

si nu, nu as fi.

si nu, cresd ca se poate. fiecare specialitate cu.. specificul ei, nu? de ce zici tu ca nu?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 9:03 am

trident are nostalgii de pe vremea cand era olimpic si amic cu bucurenci

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Chingachgook » Tue Apr 19, 2011 9:53 am

trident wrote:
kooksee wrote:eu cred ca daca ai fi participat tu si ai fi iesit pe locul 2


greu de crezut ca aceste doua conditii pot fi indeplinite simultan intr-o competie

si nu, nu as fi.

si nu, cresd ca se poate. fiecare specialitate cu.. specificul ei, nu? de ce zici tu ca nu?


pentru ca nu ami exista motivatia. dupa o varsta trebuie sa muncesti pentru bani, nu sa stai sa mergi la olimpiade.

partial problema ta e acoperita de congrese. te duci, faci un poster mai frumos decat ceilalti dermatologi in devenire, etc.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 10:06 am

Daca as fi medic, eu as fi in competitie in primul rand pentru pacienti. De exemplu, as face in asa fel incat pacientilor mei sa le fie oferit cel mai bun tratament. As putea deveni atractiv pentru studiul noilor molecule: vine sponsorul cu studiul iar pacientii pot beneficia (gratis) in cel mai rau caz de standard of care, iar in cel mai bun caz de tratamentul nou.
Asa devii un medic cunoscut pentru ca altfel esti in marea masa a acelora care aplica tratamentul standard si care se pot afirma mai greu. Cum se spune in jargonul de uzina, e win-win situation: si pentru medic, si pentru pacient si pentru stiinta.
Asta bineinteles daca nu ai tu un tratament inovator gen crema pentru bube cu formula secreta, preparata in debara.
Frate, eu va dau niste sfaturi gratis pentru care consultantii McKinsey de ex iau zeci de mii de iepuroi.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Apr 19, 2011 3:17 pm

Acum e drept si ca un lucru gratis face cât face. :)



Melania wrote:Daca as fi medic

sau daca ai fi presedintele sua
uai câte n-ai face
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 4:05 pm

daca as fi presedintele sua, cate n-ai vrea sa-ti fac...:)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 7:23 pm

Melania wrote:Frate, eu va dau niste sfaturi gratis pentru care consultantii McKinsey de ex iau zeci de mii de iepuroi.


pt banalitatile astea?
sigur, ce e mai bine pt pacient, s le oferim terapii inovatoare, etc.

kooksee wrote: dupa o varsta trebuie sa muncesti pentru bani, nu sa stai sa mergi la olimpiade.


si totusi. practica ne-a invatat ca rezidentul nu prea munceste pt bani decat daca face ceva legat de medical, adica nu primeaza simtul economic asa cum ne-am astepta. de aceea consider ca exista chestii in medic pe care manikentbai si chestiile astea ar fi stimulate de astea.
mai stiti ca exista un video de la protv cu un rezident care locuia intr-un pod de spital si care rezident se remarcase cu 10 la olimpiade de rezidenti, ceva de genul (po sa caut linkul, au trecut vreo 7 anid e atunci) ? :)
adioca orisicat, da bine

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 7:57 pm

trident wrote:
Melania wrote:Frate, eu va dau niste sfaturi gratis pentru care consultantii McKinsey de ex iau zeci de mii de iepuroi.


pt banalitatile astea?
sigur, ce e mai bine pt pacient, s le oferim terapii inovatoare, etc.

Ceea ce spun eu e doar o alternativa la a modalitatea de a te promova oferind carti cumparate cu bani ceruti pe net studentilor medicinisti merituosi. Recunosc, un consultant McKinsey nu s-ar fi gandit la o asemenea abordare revolutionara a la trident. :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 8:00 pm

aaa, nu bai, nu voiam sa imi fac PR pe chestia aia, lol. jura ca tu asta credeai :lol:

oricum, sfaturile sunt foarte pertinente, m-as face si eu consultatn la d-aia, ca nu pare greu. zici trei din astea cu "sa facem asa fel cat sa fie bine ca sa nu fie rau" si incasezi banu. frumos.

in toate astea, idie initiative uatevar jur pe bune ca ma gandeam doar la beneficiari, nu la mine. frate, cum ziceam si lui blegu: e naspa cu medicii, ca se gandeste ba da trebuie sa-0i iasa lui asta ceva.
nu frate, eu sunt al'fel

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Chingachgook » Tue Apr 19, 2011 8:03 pm

trident wrote:nu frate, eu sunt al'fel



te alinti
:D

esti la fel ca noi toti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 8:07 pm

trident, obisnuiesc sa mananc trei smecheri ca tine la micul dejun :)
btw nu te opreste nimeni sa fii consultant la McKinsey-medicii de acolo castiga niste sume de nici nu visezi in cele mai erotice vise ale tale.
http://www.mckinsey.com/careers/
Evident, tu fiind altfel nu cred ca te intereseaza banii. :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 8:13 pm

faza cu promovarea prin chestia asta mi se pare funny, nu, nu asta era ideea. si nu fac misto. daca ma gandesc, da, dar nu as fi facut-o in nume propriu etc, sincer n-as fi dat doi lei pe genul asta de promovare.

sper totusi caconsultantii reali dau sfaturi macar putin mai bune decat alea pe care le-ai dat tu. acuma o sa te superi ca zic ca nu dai sfaturi bune. daca as fi sigur ca sfaturi din astea generale se platesc atat de bine m-as baga, fara shto

altfel: ce premii credeti ca ar fi misto la olipiade de rezidenti?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Chingachgook » Tue Apr 19, 2011 8:16 pm

un litman
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 8:19 pm

trident wrote:faza cu promovarea prin chestia asta mi se pare funny, nu, nu asta era ideea. si nu fac misto. daca ma gandesc, da, dar nu as fi facut-o in nume propriu etc, sincer n-as fi dat doi lei pe genul asta de promovare.

sper totusi caconsultantii reali dau sfaturi macar putin mai bune decat alea pe care le-ai dat tu. acuma o sa te superi ca zic ca nu dai sfaturi bune.

Ba sa stii ca ma supar. :)
Serios acum trident, daca tot iti arde buza dupe bani, de ce nu faci frate ceva din care sa scoti bani la greu? Stai asa si te tot lamentezi si nu faci nimic, ca pm medicii au salariile plafonate, ca *** instalatorii au mai mult etc. Esti foarte greu de multumit. Parerea mea de neconsultant e ca in viata tb sa iei decizii; daca nu esti multumit cu ceva leave it si be happy. Dar divaghez.
As da un sinelnikov ca premiu.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Chingachgook » Tue Apr 19, 2011 8:21 pm

si daca rezidentul e pe igiena?

ce face cu sinelnikovul? in vinde aici pe forum si facem noi misto de el?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby ametist713 » Tue Apr 19, 2011 8:25 pm

kooksee wrote:un litman

Pai si daca e pe radio sau anatopat ce sa faca cu littmanu?
things can only get better

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 8:26 pm

Melania, ai topic dedicat pt asta, sigur ca divaghezi.
uite daca n-am fi pe viata in spital altfel ti-as demonta TOATE afirmatiile one by one, in principiu sunt asumptii, chestii dezlanate pe principiul A nu implica B dar tu bagi totul in aceeasi fraza si pe final bagi un sfat din ala "sa fie bine sa nu fie rau".

nu cred ca sinelnikovul mai e la moda, sau este?

pai uite, s-ar putea cupla bursa de pe topicul anterior cu castigatul unui convurs de genul. (si nu , fara self promovare etc. daca putem vbi despre topic strict, daca nu merita ideea, ok, atunci sa fie combatuta sau eventual nebagata in seama)

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 8:26 pm

si cu litmanul ce sa faca? poate vrea sa devina chirurg si din confuzie il poate folosi drept colonoscop.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 8:28 pm

trident wrote:Melania, ai topic dedicat pt asta, sigur ca divaghezi.
uite daca n-am fi pe viata in spital altfel ti-as demonta TOATE afirmatiile one by one, in principiu sunt asumptii, chestii dezlanate pe principiul A nu implica B dar tu bagi totul in aceeasi fraza si pe final bagi un sfat din ala "sa fie bine sa nu fie rau".

credeam ca ai trecut de faza comentariilor literare
Eu cred ca tu nu esti coerent, eu spun niste lucruri care sunt cunoscute de multi, pana si vlad stie lucrurile astea. Pare evident la prima vedere, ma multumeste faptul ca tu ma crezi banal, dar poate altcineva care citeste topicul asta poate ca gaseste informatiile sau utile.
In cate studii ai fost sub-investigator sau macar research nurse? Vlad a fost si e implicat in chestii din astea si-a format o parere. Tu ai o parere formata din ideile tale fixe.
Last edited by Melania on Tue Apr 19, 2011 8:32 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Chingachgook » Tue Apr 19, 2011 8:29 pm

:D

o asteptam


deci draga melania (ce ziceai tu ca esti, reprezentant medical ? ) steoscopul este extrem de folositor unui chirurg. eu il utilizez de ex cand montez o sonda nasogastrica.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby ametist713 » Tue Apr 19, 2011 8:34 pm

Da, pe chirurgie e util stetoscopul, dar repet: pe radio, anatopat, legala, ce sa faca cu littmanul?
things can only get better

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 8:36 pm

kooksee wrote::D

o asteptam


deci draga melania (ce ziceai tu ca esti, reprezentant medical ? ) steoscopul este extrem de folositor unui chirurg. eu il utilizez de ex cand montez o sonda nasogastrica.

da, sunt reprezentant medical; reprezint zona zoster.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 8:36 pm

adevarul ca si pe mine m-ai surprins cu sfaturile alea ale tale :)
s astii ca eu ma lamentam si nu stiam ce sa fac si speram la ajutor pe internet, in speta pe imed, ca poate are si altul o pb ca si mine, sa comunicam intre noi cei cu acelaeasi pb etc , etc, etc, si tu m-ai salvat. credeam ca ai tecut de faza asta

eu folosesc stetoscopul pt promovare, ca sa urmez sfaturile lui malania. sunt terminat sa ma mai promovez putin, si stetoscopul ajuta din plin la chestia asta


pai de exemplu s-ar putea ca med-asurile, laifurile, sanaurile,cavarurile, etc sa angajeze dintre castigatorii olimpiadelor resp. si mai rezolvam si din pb finantarii.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 8:38 pm

ametist713 wrote:Da, pe chirurgie e util stetoscopul, dar repet: pe radio, anatopat, legala, ce sa faca cu littmanul?

pe legala e bun, sa nu taie omul viu

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby ametist713 » Tue Apr 19, 2011 8:39 pm

Asta a fost tare :lol:
things can only get better

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Chingachgook » Tue Apr 19, 2011 8:41 pm

e bun si pe radio, poate asa ii mai considera si pe ei cineva doctori.
chiar daca unii nu stiu exact care parte se baga in ureche
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby ametist713 » Tue Apr 19, 2011 8:47 pm

Pai daca rezidenti din toate specializarile l-ar folosi fie si macar sa defileze cu el, demonstrandu-le nestiutorilor ca sunt doctori, atunci cred ca ar fi un premiu potrivit. :allright:
things can only get better

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 8:52 pm

trident wrote:adevarul ca si pe mine m-ai surprins cu sfaturile alea ale tale :)
s astii ca eu ma lamentam si nu stiam ce sa fac si speram la ajutor pe internet, in speta pe imed, ca poate are si altul o pb ca si mine, sa comunicam intre noi cei cu acelaeasi pb etc , etc, etc, si tu m-ai salvat. credeam ca ai tecut de faza asta

eu folosesc stetoscopul pt promovare, ca sa urmez sfaturile lui malania. sunt terminat sa ma mai promovez putin, si stetoscopul ajuta din plin la chestia asta


bine trident, ai dreptate. multa bafta la olimpiada de medicina. :)
sa nu uiti sa-l inviti si pe mironov la deschidere sa aprinda becul bunsen

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 10:15 pm

thanks, mi se pare o idee foarte buna din partea ta. chestia cu mironov, corect, ar fi foarte misto, ar merge la prmovarea asta dupa care se presupune ca am fi toti mega disperati sa o avem si ca nu stim cum s-o dobandim. vezi, daca vrei poti aveea idei bune, ceea ce era de asteptat din partea unuia care mananca doar 3 smecheri ca mine la micul dejun.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 10:18 pm

nu vad legtura intre a manca smecheri la micul dejun si sfaturi.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 10:26 pm

eu n-am vazut legatura intre sfaturi si persoanele implciate, i.e sfatuitorul si sfatuitul, si nu m-am mai plans atata :)

melania, daca ar exista, ai particiopa la o olimpiada a rezidentilor? (admitand ca ai fi rezi pe reumato, gen anul IV, sau ceva, de exemplu)

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 10:33 pm

Nu; nu mi se pare ca formula de olimpiada e potrivita pentru rezidenti. Ideea de concurs la nivelul asta e putin naiva. Se presupune ca rezidentii au aceeasi pregatire, de ce sa ii pui sa participe la un concurs in care se testeaza cunostintele pe care ar trebui sa le aiba orice rezident? Nu mai suntem/sunteti la generala.
Eu cred ca un congres/meeting ar fi mai potrivit. S-ar putea organiza prezentari de caz, de studii conduse de rezidenti, un fel de journal club, postere, sa fie interactiv si sa se faca sesiuni de "cum se scrie/citeste un articol/studiu medical/stiintific", chestii din astea care pot fi si utile; daca tii neaparat sa ai castigatori poti cere participantilor sa se noteze intre ei, altfel nu vad cum ai putea sa ii diferentiezi. Toti sunteti la fel de bine pregatiti, eu asa cred.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 10:37 pm

nu e o idee rea.
dar sa vezi atunci ce o sa noteze craiova doar pe aia din craiova, etc. nu stiu daca ma intelegi.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 10:40 pm

pai de ce? care ar fi castigul lor, daca votarea e secreta?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 10:43 pm

e o mandrie sa ai castigatorul din zona ta geografica, assumez

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21962
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby Melania » Tue Apr 19, 2011 10:44 pm

de ce l-as vota pe concurentul meu din sulina?
cred ca ar vota pe oricine altcineva in afara de consatean.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby 187.92a » Tue Apr 19, 2011 10:44 pm

din patriotism local. cum s spun, ca sa promoveze orasul, daca nu stiai asta e scopul invizibil al oricarei actiuni

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Idee - olimpiada rezidentilor

Postby lebada_calatoare » Wed Apr 20, 2011 10:57 pm

kooksee wrote::D
deci draga melania (ce ziceai tu ca esti, reprezentant medical ? ) steoscopul este extrem de folositor unui chirurg. eu il utilizez de ex cand montez o sonda nasogastrica.



ce auzi? cand face sonda balabac in stomac?

eu cred ca pt asta ai putea sa folosesti si un metru de croitorie (parere de radiolog!)


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests