examen de specialitate oftalmologie

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
sunshine23
Posts: 4
Joined: Wed Mar 23, 2011 5:29 pm

examen de specialitate oftalmologie

Postby sunshine23 » Wed Mar 23, 2011 5:57 pm

Salut!
Anul viitor trebuie sa sustin examenul de specialitate in oftalmologie.
Imi puteti da cateva informatii despre cum se desfasoara examenul de specialitate in diferite centre din Romania?Unde e greu? Unde e pe bune?Unde nu e bine si de ce?
In timpul rezidentiatului nu am facut prea multa oftalmologie....nu pentru ca nu am vrut ci pentru ca asta e politica spitalului.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby 187.92a » Thu Mar 24, 2011 12:45 am

:shock: pai ce altceva ati facut in loc?

eu nu am auzit sa fie pb la specialitate in vreo specialitate, decat daca esti rau-voitor sau doarte paralel cu materia, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji! syucces

sunshine23
Posts: 4
Joined: Wed Mar 23, 2011 5:29 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby sunshine23 » Thu Mar 24, 2011 7:47 pm

trident wrote::shock: pai ce altceva ati facut in loc?

eu nu am auzit sa fie pb la specialitate in vreo specialitate, decat daca esti rau-voitor sau doarte paralel cu materia, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji! syucces


multumesc de raspuns si de incurajari :)
din pacate am stat in loc sa facem oftalmologie..am ajuns si in stadiul de a ne duce sa cerem sa ni se dea de munca....sa aiba legatura cu oftalmo
in sfarsit....pentru noi oftalmologia=facut foi...am fost ignorati complet ca si cum nu am fi existat...nimic mai mult
de asta imi fac griji... :(

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby 187.92a » Thu Mar 24, 2011 7:48 pm

sunshine23 wrote:din pacate am stat in loc sa facem oftalmologie..am ajuns si in stadiul de a ne duce sa cerem sa ni se dea de munca....sa aiba legatura cu oftalmo

?? :shock:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby Chingachgook » Thu Mar 24, 2011 10:23 pm

mi se pare foarte distractiv ca problema lui e examenul nu ce o sa faca peste cateva luni cu pacientul
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby 187.92a » Thu Mar 24, 2011 10:31 pm

da.

dar eamenul trebuie ca este asa: nu au avut pretentii in rezi, nu vor avea pretentii la final, asa e logic.

doi: examenul e la fel in toti anii, more or less.

sunshine23
Posts: 4
Joined: Wed Mar 23, 2011 5:29 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby sunshine23 » Sat Mar 26, 2011 11:53 am

kooksee wrote:mi se pare foarte distractiv ca problema lui e examenul nu ce o sa faca peste cateva luni cu pacientul


interesanta abordare......sunt curios cum te comporti tu cu pacientii si cat de pregatit te consideri.....
ca totusi sa stai linistit ..cu teoria stau bine...dar din pacate ''praftica ne omoara" si sunt sigur ca orice rezident de pe orice specialitate are aceeasi problema. ma refer la rezidentii care sunt corecti cu propria persoana.
intrebarea mea era ...mai pe intelesul ''tuturor'' in ce centre se da specialitatea ''pe bune"...nu pe alte criterii? adica stii ..iei.....nu stii nu iei....
la noi situatia este mai ''imbarligata"....si mai mult no comment.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby Chingachgook » Sat Mar 26, 2011 12:53 pm

sunshine23 wrote:
kooksee wrote:mi se pare foarte distractiv ca problema lui e examenul nu ce o sa faca peste cateva luni cu pacientul


interesanta abordare......sunt curios cum te comporti tu cu pacientii si cat de pregatit te consideri.....
ca totusi sa stai linistit ..cu teoria stau bine...dar din pacate ''praftica ne omoara" si sunt sigur ca orice rezident de pe orice specialitate are aceeasi problema. ma refer la rezidentii care sunt corecti cu propria persoana.
intrebarea mea era ...mai pe intelesul ''tuturor'' in ce centre se da specialitatea ''pe bune"...nu pe alte criterii? adica stii ..iei.....nu stii nu iei....
la noi situatia este mai ''imbarligata"....si mai mult no comment.


pentru specialitatea pe care o am ma consider foarte pregatit, multumesc de grija.

toti, dar absolut toti aia care folosesc expresia "stai linistit" de fapt sunt extrem de nesiguri. normal ca eu stau linistit ca pana la urma ma doare la cashketa de pacientii tai. sigur, dpdv uman sufar, si ei sunt oameni, etc, dar nu despre asat vorbim aici.

daca ai fi stat cu teoria bine nu ai fi avut nicio problema la examen. toata lumea stie ca trebuie sa te ambitionezi rau sa pici examenul ala. "stai linistit" ca daca comisia vede ca esti tare la teorie dar te incurci la practic te trece.
nu in ultimul rand am maxim sictir pentru cripticii "pe alte criterii", "no comment". esti anonim pe un forum cu 10 vizitatori.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby Tasha » Sat Mar 26, 2011 6:21 pm

reizdentiatul in ro e in cele mai multe cazuri o scurgere de bani din buzunarul alora care chiar muncesc. rezidentii nici nu calca pe la spital, merg doar sa duca pontajul, si sa ia salariul, in timp ce au alte joburi si pasiuni.
ce pretentii sa ai de la aia care termina rezidentiatul, cand singura lor grija e sa ia salariul si bonurile de masa fara sa calce prin spital?

stiu de exemplu pe cineva care a facut mefe in ro frecand-o la greu, si acu a plecat in germania si nu-i mai ajungi cu prajina la nas, e mare chirurg, extrem de competent, dupa 3 luni.
Sexy chicken.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby 187.92a » Sat Mar 26, 2011 6:32 pm

eu am intrat pe acest topic sa aflu despre examenul de specialitate oftamlologie si va ca se vorbeste despre rezidentiatul de pe MF :cry:

despre oftalmo in alte centre site cineva?

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby Tasha » Sat Mar 26, 2011 6:37 pm

era vorba despre cat de pregatit ar trebui sa se simta un rezident in pragul examenului de specialitate: deloc. va lua oricum examenul, ca doar n-o sa-l pice cineva pe amaratul biet rezident. competenta e irelevanta, oricum nu-ti asigura nimeni post.
Sexy chicken.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby 187.92a » Sat Mar 26, 2011 6:45 pm

Tasha wrote:era vorba despre cat de pregatit ar trebui sa se simta un rezident in pragul examenului de specialitate: deloc.

nu sunt de acord.
si nici cu restul.
plus ca la oftalmo am inteles ca cei din lahovari sau militar invata foarte multe si prin comparatie daca nu te pricepi poti sa dai foarte rau!

sunshine23
Posts: 4
Joined: Wed Mar 23, 2011 5:29 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby sunshine23 » Sun Mar 27, 2011 3:43 pm

kooksee wrote:
sunshine23 wrote:
kooksee wrote:mi se pare foarte distractiv ca problema lui e examenul nu ce o sa faca peste cateva luni cu pacientul


interesanta abordare......sunt curios cum te comporti tu cu pacientii si cat de pregatit te consideri.....
ca totusi sa stai linistit ..cu teoria stau bine...dar din pacate ''praftica ne omoara" si sunt sigur ca orice rezident de pe orice specialitate are aceeasi problema. ma refer la rezidentii care sunt corecti cu propria persoana.
intrebarea mea era ...mai pe intelesul ''tuturor'' in ce centre se da specialitatea ''pe bune"...nu pe alte criterii? adica stii ..iei.....nu stii nu iei....
la noi situatia este mai ''imbarligata"....si mai mult no comment.


pentru specialitatea pe care o am ma consider foarte pregatit, multumesc de grija.

toti, dar absolut toti aia care folosesc expresia "stai linistit" de fapt sunt extrem de nesiguri. normal ca eu stau linistit ca pana la urma ma doare la cashketa de pacientii tai. sigur, dpdv uman sufar, si ei sunt oameni, etc, dar nu despre asat vorbim aici.

daca ai fi stat cu teoria bine nu ai fi avut nicio problema la examen. toata lumea stie ca trebuie sa te ambitionezi rau sa pici examenul ala. "stai linistit" ca daca comisia vede ca esti tare la teorie dar te incurci la practic te trece.
nu in ultimul rand am maxim sictir pentru cripticii "pe alte criterii", "no comment". esti anonim pe un forum cu 10 vizitatori.


spre diferenta de tine..grija mea nu este sa ajung mare vedeta pe forum..ma intereseaza sa obtin informatii corecte nu sa numar cati imi viziteaza mesajul postat.
te asemeni mult cu cei care nu au luat rezidentiatul in Romania si care au plecat in variate tari considerand ca vor revolutiona medicina.....dar in realitate sunt niste simpli mari privitori si secretari....sau ma insel? sincer sa fiu nu prea cred ca ma insel....
dupa cum te exprimi gen ,,ma doare la cashketa de pacientii tai'' sau ,,sictir" imi da de banuit ca ai fii asa de bine pregatit sau ca ai avea vreun sentiment de empatie pentru pacienti.
te rog incearca sa nu te mai comporti asa pentru ca pari a fi un frustrat ..daca nu poti sa sfatuiesti un om mai bine nu postezi nimic....nu cred ca rolul forumului este sa jignim sau sa ne catalogam colegii.

celor care mi-au raspuns la intrebare si au incercat sa ma incurajeze le multumesc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby Chingachgook » Sun Mar 27, 2011 4:13 pm

deci problema ta e ce o sa faci la examen nu ce o sa faci peste cateva luni cu pacientii


desi acuma fie vorba intre noi, ca sa prescrii niste ochelari intr-un cabinet din macin sau mangalia nu trebuie mare stiinta



ca sa iti raspund la intrebare, stai linistit, toata lumea ia examnul ala.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

pdannysan13
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Oct 19, 2010 5:09 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby pdannysan13 » Wed May 28, 2014 8:08 pm

Si totusi....cineva cu experienta pe aceasta specialitate nu este ?
Cum este ? Cate patogii vezi ? Ce aparate avem in tara? Ce operatii se fac la noi in RO - ex.transant de cornee se invata ? Sau operatia de cataracta ? Sau ceva la palpebre ?
Cate ore lucreaza pe zi? Cat i se da voie sa faca ?
Ce va face pe viitor ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby Chingachgook » Wed May 28, 2014 8:33 pm

Raspunsul e da
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

pdannysan13
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Oct 19, 2010 5:09 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby pdannysan13 » Fri May 30, 2014 4:04 pm

'Da'. -presupun ca e raspunsul la prima intrebare.
Si la restul ? Daca nu vrei sa raspunzi e okay si aia.
Sau alte intrebari, la ce centru esti si ce stii despre celelalte centre ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby Chingachgook » Fri May 30, 2014 5:10 pm

nu sunt pe oftalmologie dar daca te preocupi vezi toata patologia de pe sectie. daca nu, nu.
si e mai tentant sa nu.
ce an esti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby andy gavrilescu » Fri May 30, 2014 5:32 pm

Dannysan, conteaza in ce centru esti si spitalul. Pe vremea mea se faceau destule la spitalul de ochi din bucuresti ( dar si aici iti cam alegi ce vrei, dar pt inceput te plimbi pe la toate si vezi) si la spit militar, erau mai putini rezidenti si unii mai apucau sa opereze. Acum cica s-a aglomerat si acolo si nu prea m e bine.
In provincie mai greu, medici mari ( mai mari decat unnrezident, vreau sa zic) multi si abia apuca ei sa opereze, rezidentii fac urgentele si chestiilw usoare de pleoape-un papilom, un salazion, un trichiazis.
Mai depinde si cine esti si cum te infiltrezi.
Aparatura e "in tara" :), cataracte se fac peste tot, a inceput bine si dezlipirea de retina si ce mai tine de polul posterior, transplant de cornee la unguri.
Dar poate iti va placea mai mult oftalmologia medicala si optica si nu vei mai vrea atat de mult sa operezi. In primul an toti vrem sa fim chirurgi.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby jomil » Sat May 31, 2014 9:59 am

D-aia il iubesc io pe Andy. Raspunde frumos si obiectiv. Nu se ia de om, sa il judece, fara sa il cunoasca bine. Chiar si dak il stie bine, nu cred ca s-ar apuca sa-l judece.
Daca toata lumea ar fi ca Andy, nu ne-am mai certa si... poate ca ar fi plictisitor. D-aia unii zic de Andy ca e plictisitor. Acestor oameni le lipseste adrenalina, un pumn in gura, ceva de gen. :)
Orice asemanare cu fapte sau persoane reale e pur intamplatoare.

ps: a bate la un perete incercand sa il transfomi in usa... e suicid!...
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

pdannysan13
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Oct 19, 2010 5:09 pm

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby pdannysan13 » Fri Jul 04, 2014 8:38 pm

andy gavrilescu wrote:Dannysan, conteaza in ce centru esti si spitalul. Pe vremea mea se faceau destule la spitalul de ochi din bucuresti ( dar si aici iti cam alegi ce vrei, dar pt inceput te plimbi pe la toate si vezi) si la spit militar, erau mai putini rezidenti si unii mai apucau sa opereze. Acum cica s-a aglomerat si acolo si nu prea m e bine.
In provincie mai greu, medici mari ( mai mari decat unnrezident, vreau sa zic) multi si abia apuca ei sa opereze, rezidentii fac urgentele si chestiilw usoare de pleoape-un papilom, un salazion, un trichiazis.
Mai depinde si cine esti si cum te infiltrezi.
Aparatura e "in tara" :), cataracte se fac peste tot, a inceput bine si dezlipirea de retina si ce mai tine de polul posterior, transplant de cornee la unguri.
Dar poate iti va placea mai mult oftalmologia medicala si optica si nu vei mai vrea atat de mult sa operezi. In primul an toti vrem sa fim chirurgi.



Mersi pentru raspuns. Sunt in anul VI. Si as alege Cluj Napoca sau Tg. Mures ca loc unde as da rezi, inca nu m-am hotarat dar poate ca as incerca sa prind un loc de ofta (din cate am auzit de sau iau cam repede). Si ce stii despre aceste doua centre in materie de pregatirea rezidentilor la ofta?

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: examen de specialitate oftalmologie

Postby andy gavrilescu » Fri Jul 04, 2014 11:05 pm

ambele au sefe de clinica faine. si sunt centre destul de bine dezvoltate in privat. pregatirea e asa si asa, nu pot eu sa comentez.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests