S-a mai spart o buba!

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
mq69
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Apr 16, 2004 10:28 am
Location: Bucuresti

S-a mai spart o buba!

Postby mq69 » Tue May 04, 2004 12:48 am

Generalul-profesor Blaj si o doctorita-colonel sefa pe la puscarii sunt pe cale sa intre (de-a binelea!) la puscarie dupa ce au luat mita de la o candidata, care voia sa "intre" doctorita la o puscarie. Intrebarea e cat vor ramane acolo?

User avatar
Courage
junior
junior
Posts: 79
Joined: Wed Oct 15, 2003 9:42 pm
Contact:

Postby Courage » Tue May 04, 2004 2:13 am

:(
Stii care este durerea ?

Ca ei sunt singurii prinsi, dar fenomenul este de masa :evil:

Va fi cam asa:
- scandal mare il medicina militara; si asa SMC si spitalele militare trebuiesc lovite de ciuma restructurarii, iar asta e un bun prilej...
- vor fi dati afara din armata si cred ca li se va ridica dreptul la libera practica.
- nu li se va acorda pensie (si asta e dureros la o anumita varsta si esti general)
- vor mai scadea scorurile prin SMC pt o vreme... :p

Totusi ati vazut cu cata omenie & spirit de intajutorare medicala si umana au primit banii ? :D
Daca furi.. nu fii patetic...

"Vai doamna, dar eu vreau doar sa va ajut pe d-voastra" (se subintelege "nu o fac pt bani, dar daca insistati...")

User avatar
pink
Posts: 4
Joined: Mon Jan 19, 2004 8:21 pm
Contact:

Postby pink » Thu May 06, 2004 10:35 pm

povestea asta imi aduce aminte de o alta (oarecum similara,pt ca era vorba de medicina civila).s-a intamplat in iasi si a fost vehiculata in presa destul de mult timp. daca e sa fie urmat "modelul " din iasi,atunci se va intampla cam asa:
-scandal nu chiar asa de mare in medicina militara.mai mult se va agita presa.
-nu vor fi dati afara din armata ci probabil vor fi retrogradati. DAR numai pt SCURT timp.
-nici vorba de ridicarea dreptului de libera practica.
-statutul de profesor nu il poate lua nimeni, asa ca,in cel mai rau caz, va avea pensie din invatamant.
-scorurile nu vor scadea ci poate vor creste si vor fi doar pt persoane ultra-super-verificate-de incredere.
DECI?

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Fri May 14, 2004 4:48 pm

Director de spital, demisionar din cauza presiunilor politice
http://www.expres.ro/social/?PHPSESSID= ... d7beafd69e



Marius Mitrache
Vineri, 14 Mai 2004


Romeo Calin, director al centrului medico-social din orasul Uricani, si-a dat demisia din functie acuzind presiunile la care a fost supus de primarul PSD, Gheorghe Suciu. Totodata, doctorul Calin demasca ilegalitatile facute la spitalul din localitate si influentele politice. Mai mult, fostul director sustine ca Gheorghe Suciu conduce orasul Uricani ca si cum el ar fi stapinul urbei.
Fostul director al centrului medico-social din Uricani, Romeo Calin, declara ca din momentul in care a fost ales in fruntea unitatii medico-sanitare a devenit tinta presiunilor exercitate de primarul Gheorghe Suciu, cu scopul de a inchide ochii la afacerile de miliarde pe care edilul le derula fara aprobarea Consiliului Local. “Eforturile noastre si ale Consiliului Local au fost sa deschidem unitatea medico-sociala si sa o dotam la standarde europene. Investitia despre care se vorbea era de cinci miliarde de lei, bani care trebuiau sa fie alocati pe proiecte de amploare”, afirma doctorul Calin. Acesta spune insa ca tot ce s-a facut a fost doar “praf in ochii electoratului”, lucrarile la spital, care au constat doar in varuirea peretilor, fiind executate cu personal necalificat. In schimb, primarul Suciu a dat comanda de o firma luminoasa pentru spital si de paturi, lenjerii de pat, oale si farfurii, desi, prin tigla sparta ploua in cabinete si saloane. La toate aceste aspecte se adauga faptul ca spitalul nu dispune de nici o Salvare, activitatea acesteia fiind preluata de un ARO care trebuia de mult casat. Fostul director al spitalului din Uricani afirma ca a incercat sa poarte o discutie cu primarul Suciu, insa fara sorti de izbinda. “Primarul a spus ca el este stapin si face ce vrea”, declara doctorul Calin. Pentru ca nu a mai putut suporta ilegalitatile comise de acesta, directorul Romeo Calin a preferat sa-si dea demisia.
Pe de alta parte, unii membrii ai organizatiei locale a PSD il acuza pe primarul Gheorghe Suciu, care este si presedintele organizatiei locale, ca a transformat Biroul Executiv local al partidului intr-o “afacere de familie”, impunind tot felul de fini si nasi. “Biroul Executiv este alcatuit, in mare parte, din fini, cumnati sau nasi ai primarului. Luminita Pisc si Jenica Stanci sint finii lui Suciu, Pavel Draghici este nasul copilului sau, si exemplele pot continua”, afirma acestia.



Copyright © 1996-2004 Evenimentul Zilei Online.

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Fri May 14, 2004 7:19 pm

pink wrote:nu vor fi dati afara din armata ci probabil vor fi retrogradati

Nu vor fi retrogradati, pentru ca ce se pare ca fac medicii nu este trecut in regulamente militare, decit poate cu ordin general ("shifonarea onoarei de a fi militar" samd).
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests