Infiintare Organizatii Rezidenti

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
artefactul
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Apr 25, 2008 10:39 am
Contact:

Infiintare Organizatii Rezidenti

Postby artefactul » Sun Mar 13, 2011 4:20 pm

Dragi colegi,

Cei ce vor sa se infiinteze Organizatii ale rezidentilor in fiecare centru universitar va rog sa intrati pe Grupul Medicilor Rezidenti din Romania: http://health.groups.yahoo.com/group/Medici-Rezidenti/ Dupa ce va alaturati grupului de discutii intrati in sectiunea database si sa va treceti pe tabelul corespunzator centrului vostru universitar apasand butonul Add records

Dupa ce vom avea un numar consistent de doritori(cel putin cateva sute), vom alege un reprezentant in fiecare centru care avand sprijinul nostru, sa faca demersuri, sa inainteze cereri la prorectoratele universitatiilor si apoi la Ministerul Sanatatii.

Scopul acestor organizatii este:
1.Reprezentare in structurile de conducere ale Universitatii cu un numar de membrii rezonabili
2.Obtinerea dreptului de libera practica dupa absolvire (pledarea la nivelul organizatiilor edit internationale, chiar cu riscul denigrarii Romaniei)
3.Rol activ de primire a nemultumirilor rezidentilor, analizare, dezbatere in interiorul organizatiei, luarea deciziilor prin vot secret cand este ceva important si comunicarea deciziei prin reprezentanti, astfel incat sa nu fie expusa deloc persoana care a facut semnalizarea(respectarea datelor personale).
4.comunicare si semnalizarea problemei la nivel local initial, in clinica respectiva prin reprezentanti .(daca lucrurile se imbunatatesc si se rezolva, nu se merge mai departe)
5.Implicarea Ministerul Sanatatii si Colegiului Medicilor activ in rezolvarea problemelor care nu au fost rezolvate, pentru ca ei trebuie sa ne asigure o buna pregatire a rezidentilor, a viitorilor medici(eventual sa trimita o comisie de expertiza care impreuna cu reprezentanti de-ai nostrii sa faca o ancheta si sa ia decizii). Adica respectivul medic nu va mai avea rezidenti 1-2 luni indiferent ca e din UMF sau din Retea, sau orice alta sanctiune....
6.Daca Prorectoratul se ocupa de rezidenti...sa le asigure cursuri gratuite rezidentilor, inclusiv de competente in investigatii(corespunzatoare specialitatii)
7. .......
Astept sugestii....oricine este binevenit sa dezbata sa discute

Numai bine,

Daniel

edited by request. play nice.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Infiintare Organizatii Rezidenti

Postby Phat Skidz » Mon Mar 14, 2011 6:37 pm

artefactul wrote:Dupa ce vom avea un numar consistent de doritori(cel putin cateva sute), vom alege un reprezentant in fiecare centru care avand sprijinul nostru,

Păi n-aţi zis cine sunteţi voi. Aţi înfiinţat legal vreo asociaţie?
Apoi, în unele domenii există deja asociaţii ale rezidenţilor. În psihiatrie, ea are vechime, experienţă, structură, şi un grup de discuţii cu peste 1000 de membri. Sunt convins că mai există chestii asemănătoare şi în alte specialităţi. Vreţi să le faceţi concurenţă, sau să colaboraţi cu asociaţiile astea?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Infiintare Organizatii Rezidenti

Postby Chingachgook » Mon Mar 14, 2011 10:11 pm

pe topicul pe care la sters betrei cand eu vorbeam cu pluralul artefact imi spunea ca el e singur.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17809
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Infiintare Organizatii Rezidenti

Postby Phat Skidz » Mon Mar 14, 2011 10:18 pm

Salut! Acesta este cel mai important grup yahoo destinat medicilor rezidenti si totodata Grupul oficial al Medicilor Rezidenti din Romania.

Cum adică oficial, nene? Adică, dacă rezidenţii vorbesc în alte părţi, e neoficial? Doar pe grupul ăla e oficial? Şi dacă e din toată România de ce se numeşte medici-rezidenţi-Cluj?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests