Cum se mai cere spaga in RO?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Thu Mar 03, 2011 4:15 pm

Acest obicei regretabil, acest adevarat flagel pe radiografia sistemului sanitar din ro. :mrgreen:

Eu am auzit recent de bagat in WC apartinatorul si cerut spaga pt o interv chirurgicala. (sa nu fie microfon?)

O mai stiu si p-aia cu "florile sunt frumoase, pacat ca nu incap in plic".

Mai este cautatul ostentativ prin buzunare (proprii ale medicului, evnident).

Voi cum mai stiti ca se practica (pls fara nume, spitale, specialitati, etc). Strict ca idee.?

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11052
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby pc7 » Thu Mar 03, 2011 4:24 pm

eu n-am vazut/auzit pe nimeni cerand spaga, de cand umblu io prin spitale, da am vazut primind diverse, de la chiloti pana la bani, dar niciodata cerand

Ps daca ma uit in buzunar sa-mi verific telefonul inseamna ca cer spaga?
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Thu Mar 03, 2011 4:35 pm

in mod sigur arati ca ai o grija in buzunar :)

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11052
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby pc7 » Thu Mar 03, 2011 4:39 pm

e pt prima data ce aud de treaba asta, ar trebui sa mai fac acte un stagiu si in lat spital, ca observ ca p=aci nu invat nimic imp
Life's not fair, get used to it

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby marmotul » Thu Mar 03, 2011 4:51 pm

eu nu am avut ocazia sa vad chestii de genul pina acum. citind chestiile astea chiar imi dau seama ca lucrez cu oameni extrem de cumsecade
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Thu Mar 03, 2011 7:19 pm

merge si din auzite, ca daca e pe vazute, sunt convins ca nimeni nu stie de asa ceva etc etc :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby b3 » Thu Mar 03, 2011 8:53 pm

pe mine ma dispera chestia cu cautatul in buzunare, ca am o mie de chestii si niciodata nu gasesc ce-mi trebuie. Mereu ma gandesc cand am un pacient nou ca o sa creada ca vreau spaga. Spaga iz ivil.

Eu n-am auzit decat de aia cu "nu sunteti pregatit, sa veniti cand sunteti pregatit", dar n-am auzit-o cu urechile mele niciodata.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21994
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Melania » Thu Mar 03, 2011 9:24 pm

naspa

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Chingachgook » Thu Mar 03, 2011 9:28 pm

melania aia "veniti cand sunteti pregatit" se aude pe la chirurgie.
nu stiu ce specialitate are betrei dar eu ca mefist nu am auzit-o decat cand am mers in garzi.

la ortopedie sunt unii care ar fi intrat la atf cu bursa. cum explica ei ca protezele trebuie cumparate si ca lor nu le revine nimic, ei o fac doar pentru pacient. intamplator tot ei iti spun si de une sa cumperi proteja dar doar sa iti faca un bine
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Thu Mar 03, 2011 10:23 pm

multumim pt contributia mefistilor la topic (reprezentati prin kooksee, vreau sa zic -hehe).

foarte ionteresnt

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Iepurita » Fri Mar 04, 2011 6:30 am

Si eu ma intreb cum se practica, nu am auzit pana acum pe nimeni cerand.
Dar la ce obsesie este in randul pacientilor si apartinatorilor mi-e jena cand ma caut in buzunare ca sa-mi iau o cafea si scot 10 lei, ca precis ce putin o persoana care ma vede crede ca i-am primit.
Pe alte forumuri am citit ca de-aia au dr atatea buzunare la costum, ca sa le dai bani mai multi :lol:
Daca iti spune medicul ca nu te poate opera azi si se amana pe maine multi inteleg ca trebuie sa dai bani sau ca nu ai dat destul. Nimeni nu se mai gandeste ca pur si simplu nu s-a putut in ziua aia.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby magdutz » Fri Mar 04, 2011 1:46 pm

Ioio wrote:Dar la ce obsesie este in randul pacientilor si apartinatorilor mi-e jena cand ma caut in buzunare ca sa-mi iau o cafea si scot 10 lei, ca precis ce putin o persoana care ma vede crede ca i-am primit.


ah, senzatia asta o am si eu, asa ca evit sa ma buzunaresc unde ma pot vedea pacienti..caut "bancnota de un singur leu", cum zice fi-miu intr-un loc retras si merg tinta cu ea in mana la automat.

Pe alte forumuri am citit ca de-aia au dr atatea buzunare la costum, ca sa le dai bani mai multi :lol:


imi amintesc fata siderata a unei vanzatoare de la "femina medical" cand am cerut un halat cu buzunare mai mari..nu stiu daca a mai folosit la ceva justificarea mea de dupa, ca la neuro port mereu in buzunare ciocanel, lanternuta, parafa, pixuri, lipici, capsator, solutie dezinfectanta de maini, etc

nici eu nu am auzit in spitale replici prin care medicul sa sugereze ca ar astepta spaga. asta daca replica "nu se poate" nu e interpretata ca "nu vreau pana nu cotizezi".
nu am lucrat in sectii de chirurgie, nu stiu cum e pe acolo

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Fri Mar 04, 2011 2:40 pm

ba nu stim de faza cu buzunarele, ba avem o fobie sa ne cautam, ba nu stim nimic despre spaga, nu am auzit, doar pacientii stiu de spaga. "precis ce putin o persoana care ma vede crede ca i-am primit', deci pana la urma spaga e o chestie intretinuta de pacienti, un fel de mit asa... :)

dar sa ne intoarcem la modalitatile de cerut spaga.

magdutz wrote:
imi amintesc fata siderata a unei vanzatoare de la "femina medical" cand am cerut un halat cu buzunare mai mari..nu stiu daca a mai folosit la ceva justificarea mea de dupa, ca la neuro port mereu in buzunare ciocanel, lanternuta, parafa, pixuri, lipici, capsator, solutie dezinfectanta de maini, etc


faa cu capsatorul si lipiciul in buzunare mi se pare o aiureala (nici eu nu as crede ca ar fi cineva atat cat sa duca asa ceva in buzunare) , dar restul fazei este mega misto, cu buzunarele mari:)))
LOL. funny

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby cog1983 » Fri Mar 04, 2011 4:49 pm

trident wrote:
faa cu capsatorul si lipiciul in buzunare mi se pare o aiureala (nici eu nu as crede ca ar fi cineva atat cat sa duca asa ceva in buzunare) , dar restul fazei este mega misto, cu buzunarele mari:)))
LOL. funny

Si eu port capsatorul in buzunar :mrgreen: Cel de pe sectie nu e niciodata la indemana
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

JhB
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sun Apr 01, 2007 4:17 pm
Location: 13bis

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby JhB » Fri Mar 04, 2011 7:19 pm

la CCV li se da o lista cu personalul care a participat sufleteste la operatie (no kidding), pe care tre sa o "bifeze" pana la finalul "sejurului" in spital. Sistemul e foarte uns, asa ca nu scapa nimeni
"Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce-ti place,ci sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci"

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Phat Skidz » Sat Mar 05, 2011 12:31 am

Din titlu nu se deduce că e vorba doar de medici. Eu când am avut treabă cu un funcţionar public, înainte să pot să încep discuţia cu el, m-a invitat să stau pe fotoliul cel mai îndepărtat de el, interzicându-mi să stau pe scaun în faţa lui (???), după care mi-a ţinut un scurt discurs pe un ton foarte dur în care se plângea că salariul lui e foarte mic, că nu mai sunt oameni, că nici n-ar mai trebui să lucreze în anumite zile dar că o face de mila contribuabilului, şi a încheiat cu un foarte, foarte apăsat: "m-aţi înţeles?", urmat de ridicări spasmodice din sprâncene. Practic, mi-a cerut de la obraz fără să se compromită cu absolut nimica, în eventualitatea în care l-aş fi înregistrat sau whatever.

Mai sunt diverse secretare de prin diverse părţi pe care le ştim cu toţii, care pur şi simplu se poartă cât mai agresiv şi mai scârbos, ca să pricepi că eşti la mila lor şi că dacă nu contribui îţi meriţi soarta de şobolan care se zbate în noroi.

Medicii, tre să recunoaştem, sunt mult mai subtili, majoritatea.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Sat Mar 05, 2011 2:12 am

vlad s. wrote:Eu când am avut treabă cu un funcţionar public, înainte să pot să încep discuţia cu el, m-a invitat să stau pe fotoliul cel mai îndepărtat de el, interzicându-mi să stau pe scaun în faţa lui (???)


pai da, se mai uita si la om.

discursul ala e cam ca instiga la mita, which is naspa oricum si incriminat de lege. in caz ca inregistrai. pe de alta parte inregistrarea nu este proba admisa, asa ca egala cu zero, pt mita tb flagrant

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby canci » Sat Mar 05, 2011 11:24 am

Apropo de faza cu halatul, profa mea de chimie din liceu de fiecare data cand prindea ocazia ne spunea ca e bine in ziua de azi sa faci medicina...pt ca medicii au "halate cu buzunare largi" :D Saraca, cred ca pe undeva exista o urma de regret pt ca 4 ani de zile am vazut-o imbracata numai cu sacouri/haine cu buzunare foarte mari. :lol:

OT Eu n-am auzit medic sa ceara pana acum dar mai am timp... In schimb cand am fost pacienta la orto nici n-am dat si nici nu mi-au cerut dar nu era vb de o interventie extraordinara si-n plus, m-a "rezolvat" o rezidenta :) , stiu doar de o tipa cu apendicita pe care au trimis-o acasa "sa vii mai tarziu" :mrgreen: adica deja celebra sintagma.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Chingachgook » Sat Mar 05, 2011 12:45 pm

trident wrote:
vlad s. wrote:Eu când am avut treabă cu un funcţionar public, înainte să pot să încep discuţia cu el, m-a invitat să stau pe fotoliul cel mai îndepărtat de el, interzicându-mi să stau pe scaun în faţa lui (???)


pai da, se mai uita si la om.

discursul ala e cam ca instiga la mita, which is naspa oricum si incriminat de lege. in caz ca inregistrai. pe de alta parte inregistrarea nu este proba admisa, asa ca egala cu zero, pt mita tb flagrant



este daca e facuta cu casetofonul de la procuror.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Sat Mar 05, 2011 5:05 pm

lol. nu cred. zici pe bune? si cum e, imprumuti casul si apioi il duci inapoi?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Chingachgook » Sat Mar 05, 2011 5:18 pm

e pe bune
trebuie sa fie aparatura audio video omologata.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby magdutz » Sat Mar 05, 2011 6:12 pm

'geaba nu ma crezi tu, trident, cu capsatorul si lipiciul in buzunar..decat sa caut turbata cand am nevoie, mai bine le am in buzunar, economisesc timp si energie...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Sat Mar 05, 2011 7:08 pm

o fi. mi-e mai greu dpdm tehnic sa imi imaginez.
magdutz wrote:'geaba nu ma crezi tu, trident, cu capsatorul si lipiciul in buzunar..decat sa caut turbata cand am nevoie, mai bine le am in buzunar, economisesc timp si energie...


nu exista situatie in care sa ai nevoie de ele asa fel incat daca nu le ai sa cauti turbata etc. sigur, poti lua tot oficiul asitentelor in buzunar daca au chef, dar asta nu inseamna ca e un gest rational

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby razi » Sun Mar 06, 2011 3:23 pm

Eu cred ca si pacientul este obsedat de problema asta - mie mi-a dat cineva 50 lei pentru un consult, nu am vrut sa-i primesc, a doua zi persoana respectiva s-a intors si mi-a dat 100 lei(crezand probabil ca nu i-am luat prima data ca erau prea putini) si a fugit, sa nu am ocazia sa-i dau inapoi.O batranica s-a luptat cu mine pana m-a daramat pe canapea ca sa-mi bage niste bani in buzunar, de eram socata.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Sun Mar 06, 2011 6:08 pm

ah, victime nevinovate!

User avatar
hylldegar
junior
junior
Posts: 96
Joined: Sat Nov 22, 2008 9:21 am

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby hylldegar » Sun Mar 06, 2011 6:17 pm

JhB wrote:la CCV li se da o lista cu personalul care a participat sufleteste la operatie (no kidding), pe care tre sa o "bifeze" pana la finalul "sejurului" in spital. Sistemul e foarte uns, asa ca nu scapa nimeni


de unde stii asta? de care ccv vorbesti?

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby ioana_c » Sun Mar 06, 2011 6:54 pm

Nu trebuie generalizat,sunt si medici care fac meseria pt a primi bani dar sunt si medici care nu vor sa ceara.Eu personal,ca pacienta, am intalnit ambele categorii.Cand am fost eu in spital in salon cu mine era si o tigancusa care avea o fetita cu o tumoare si pt ca nu avea bani pt operatie nu a operat-o niciun medic si o tot amanau.Pana la urma,daca s-a vazut ca usor-usor nimeni nu o baga in seama,medicul meu a operat-o si pe ea fara sa-i ceara bani(pana la urma i-a dat ceva dar nu cantitatea care trebuia,oricum),la fel este si medicul meu de familie,nu primeste nimic oricat ai insista.Tot in acel spital am intalnit o persoana care trebuia sa se opereze si pt ca a dat toti banii la interventie nu a mai avut sa dea si pt asistente,femei de serviciu.Dupa operatie a inceput sa aiba dureri si de cate ori persoana care o insotea se ducea la asistenta ea ii raspundea ca nu are calmante in cabinet,pana la urma cineva din salon i-a dat niste bani sa se duca la asistenta si sa-i dea.Imediat a venit si i-a facut calmantul spunand ca de abia atunci ii venise fiolele.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Sun Mar 06, 2011 7:16 pm

venisera, nu venise. si spatiu dupa semnele de poucntuatie.

tot nu aflam cum se mai cere spaga. in rest plin de "sa nu generalizam", "nu stiu", "ne alearga pacienbtii, noi nu".

doar vreo 2-3 formulari de cerut pana acum.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Mon Mar 07, 2011 5:39 pm

da, nu ma intereseaza offtopicul.

am gasit si asta pe net "stati sa vina colegul nu-stiu-care ca aveti o datorie la el ca nu a primit nimic" :)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Iepurita » Mon Mar 07, 2011 5:55 pm

trident wrote:venisera, nu venise. si spatiu dupa semnele de poucntuatie.

tot nu aflam cum se mai cere spaga. in rest plin de "sa nu generalizam", "nu stiu", "ne alearga pacienbtii, noi nu".

doar vreo 2-3 formulari de cerut pana acum.



Unii s-ar bucura daca ar afla ca nu stiu colegii cum sa ceara bani deoarece nu i-a interesat vreodata.
La tine rasare un iz de dezamagire si ironie, vezi Doamne, pacientii ne alearga, noi nu a cerut.
La mine recordul a fost un domn care m-a tinut jumatate de ora (fara exagerare) incercand sa-mi cumpere orice, si o doamna care a incercat 4 zile la rand sa imi dea bani, ea a si reusit in ultima zi dupa ce m-a si amenintat ca ma "spune" daca nu iau.
Azi am refuzat o cutie de ciocolata, i-am spus pacientei ca tin post, n-a mers, dar am profitat de faptul ca e mai greu mobilizabila si i-am zis din usa ca o mancam impreuna cand iese din spital.

Din pacate, iarasi n-am nimic sa-ti dezvalui...
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Mon Mar 07, 2011 11:47 pm

am inteles ca exista si varianta la asistenta "operatia asta te costa atata, la dom dr x dati atata si la mana a doua atata si etc. +/- sistem de colectare si impartire. securizat, in ceea ce-l priveste pe medic.
pe undeva zicea cineva de lista de personal din operatie : )

eu sunt interesat de cum stiu colegii ca se cere, nu sa stie ei sa ceara; este o nuanta. sigur ca sunt dezamagit ca nu gasesesc raspunsuri. si nu, nu cred ca lumea e imaculata, pt ca sa nu stii cu se cere NU exclude primirea spagii, deci nu se sustine.

recomand cu caldura articolul urmator:
http://www.adevarul.ro/locale/craiova/C ... 60005.html
iata: ""Nu am luat nicio ciocolată. O dată, însoţitoarea unui bolnav mi-a întins o ciocolată, şi i-am zis să i-o dea unui copil sărac", "

titlul este "Cum este ispitit un medic din România să ia şpagă: "Mi s-au oferit sume uriaşe, maşini şi case, numai să vindec bolnavi"".
deci eu am inteles de mult ca medicii sunt ok si ei sunt ispititi, practic sunt stricati daca pot spune asa, perverititi si indepartati de la juramantul hipocreate de catre pacienti. e ultimul curent. e la moda.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Phat Skidz » Tue Mar 08, 2011 8:24 am

Simplul fapt că nu se cere înseamnă că sistemul de șpagă e foarte bine pus la punct. Nu mai e nevoie să ceară medicul, pacientul știe deja că trebuie să întrebe (nimeni nu-și riscă pielea neîntrebând), tarifele sunt stabilite și știute la nivel mediu și de pacienți mai vechi, lucrurile merg strună. Medicul poate să doarmă liniștit, că el nu a cerut nimica, nu a condiționat :D :D :D :D. Trident, nu tre să fii dezamăgit, ci plin de respect.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

JhB
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sun Apr 01, 2007 4:17 pm
Location: 13bis

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby JhB » Tue Mar 08, 2011 3:12 pm

hylldegar wrote: de unde stii asta? de care ccv vorbesti?


Zi-mi la care ccv lucrezi ca sa fiu sigur ca nu suntem colegi :D
"Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce-ti place,ci sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci"

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Iepurita » Tue Mar 08, 2011 3:22 pm

Eu am fost intrebata cat se da la anestezist si mi s-a spus ca "in salon se vorbeste de x bani". Se sperie destul pacientii intre ei, nu mai trebuie sa ceara nimeni.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Tue Mar 08, 2011 5:46 pm

asta se stie din facultate, nu trebuie s-o afli asa.
exista pacientul perpetuu in salonul tau gen, el pleaca se intersecteaza cu urmamtorul etc. asa ca practic ptoi considera ca ezxista un continuum pacientium pe care il poti forma in timp/educa etc. presupun ca pe asta se bazeaza
Last edited by 187.92a on Tue Mar 08, 2011 5:49 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21994
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Melania » Tue Mar 08, 2011 5:48 pm

trident wrote:gen

Am observat ca folosesti destul de des cuvantul asta. Care e semnificatia? :?:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Tue Mar 08, 2011 5:53 pm

i am gender challenged and it shows. scuze, sper ca nu e mai enervant decat restul continutului posturilor. gen aici, Melania

eu cred ca totusi se cere direct, gen "te costa atata,d aca nu, nu e suparare,e xista o gramada de colegi mai tineri care vor sa-si faca experienta",.
nu? :D

User avatar
Blegoo
elite
elite
Posts: 5463
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:59 am
Location: Havana, Cuba
Contact:

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Blegoo » Tue Mar 08, 2011 9:03 pm

Ce bre, tridentule... ți-e frică că iei mai puțin decât e media pieții?
Faci un survei, alea?

Românii... istoric, tradițional și cultural... au fost, sunt și vor fi:
• Șpăgari.
• Cerșetori.
• Hoți.
• Milogi.

De la vlădică la opincă... de la doctor academician la gunoier, zic.
"On the internet, nobody knows you're a dog"

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Iepurita » Tue Mar 08, 2011 10:05 pm

Ce anume se stie din facultate?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21994
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Melania » Tue Mar 08, 2011 10:08 pm

Blegoo wrote:Românii... istoric, tradițional și cultural... au fost, sunt și vor fi:
• Șpăgari.
• Cerșetori.
• Hoți.
• Milogi.

ei na. poate tu oi fi asa traditional si cultural dar eu una nu ma simt asa.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest