Asistentele

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
dibo
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Apr 13, 2004 1:14 pm
Location: 44N25 26E06 (aproximativ)

Asistentele

Postby dibo » Fri Apr 16, 2004 12:39 pm

venim in contact cu ele in fiecare zi. Ne pot ajuta (asa ar trebui!) sau face viata amara (din pacate in multe sectii daca te certi cu sora sefa te certi si cu profesorul). Eu unul pana in prezent am avut noroc de asistente competente si cumsecade (90 % din ele), atat in provincie (ca stagiar, apoi MF) cat si in Bucuresti (atat ca rezident in diferite spitale si la DSP cat si la locurile de munca unde am lucrat/lucrez in timpul liber). A fost o singura exceptie, intr-un stagiu de medicala, dar am pus-o la punct, spre disperarea medicului primar.
Voi cu ce fel de asistente va confruntati?

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Apr 22, 2004 2:35 pm

Eu sunt doar stagiar.Asistentele sunt ok mai mult sau mai putin.Probleme serioase nu am avut deocamdata cu nici una.Surpriza placuta pentru mine dealtfel, caci ma asteptam sa fie mai scarboase.Din studentie aveam alte experiente cu asistentele.Totusi cred ca e altceva sa fii medic si nu student. :P
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
namees
junior
junior
Posts: 36
Joined: Tue Aug 10, 2004 8:42 pm
Location: Bwukhale

Postby namees » Tue Aug 10, 2004 9:01 pm

Pai, e mai multe categorii, care este:
-e babele care se uita la tine gen ce gura ma-tii mai vrei si tu, ca eu n-am decat un sg. sef si nu-mi spui tu mie ce sa fac si ce analize vrei;
-e babele cu care tu n-ai legatura directa dar se vede pe fata lor ca te iubesc nespus...;
-e alea mai tinere care au conspectat constiincios invataturile babelor si
-in final, e alea care si daca te injura tot alergi cu limba scoasa dupa ele pe coridor...ca asa e barbatii astia, si mai e si vara...

mq69
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Apr 16, 2004 10:28 am
Location: Bucuresti

Postby mq69 » Sat Aug 21, 2004 12:25 pm

Imi place clasificarea ta, namees. Iti dai seama ca mie ca femeie imi vine si mai greu sa lucrez cu ele....

dibo
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Apr 13, 2004 1:14 pm
Location: 44N25 26E06 (aproximativ)

Postby dibo » Sat Aug 21, 2004 9:31 pm

namees wrote:Pai, e mai multe categorii, care este:
-in final, e alea care si daca te injura tot alergi cu limba scoasa dupa ele pe coridor...ca asa e barbatii astia, si mai e si vara...

Daca tot vrei sa te uiti dupa femei ;-) uita-te dupa doctorite (colegele tale) nu dupa alea care te injura :twisted:
Nu stii - te invatam, nu poti - te ajutam, nu vrei - te obligam!

dibo
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Apr 13, 2004 1:14 pm
Location: 44N25 26E06 (aproximativ)

Postby dibo » Sat Aug 21, 2004 9:34 pm

mq69 wrote:...mie ca femeie imi vine si mai greu sa lucrez cu ele....

Tip: incearca sa nu devi (prea) intima cu ele, si mai ales nu le permite de la inceput sa-ti spuna pe nume. Eu nici nu le-am permis asta, nici nu le-am spus pe nume
Nu stii - te invatam, nu poti - te ajutam, nu vrei - te obligam!

User avatar
namees
junior
junior
Posts: 36
Joined: Tue Aug 10, 2004 8:42 pm
Location: Bwukhale

Postby namees » Sat Aug 21, 2004 10:48 pm

dibo wrote:
namees wrote:Pai, e mai multe categorii, care este:
-in final, e alea care si daca te injura tot alergi cu limba scoasa dupa ele pe coridor...ca asa e barbatii astia, si mai e si vara...

Daca tot vrei sa te uiti dupa femei ;-) uita-te dupa doctorite (colegele tale) nu dupa alea care te injura :twisted:

adica uita-te dupa colegele tale care te injura
pt mq69: peace!

dibo
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Apr 13, 2004 1:14 pm
Location: 44N25 26E06 (aproximativ)

Postby dibo » Sun Aug 22, 2004 10:36 am

namees wrote:
dibo wrote:
namees wrote:Pai, e mai multe categorii, care este:
-in final, e alea care si daca te injura tot alergi cu limba scoasa dupa ele pe coridor...ca asa e barbatii astia, si mai e si vara...

Daca tot vrei sa te uiti dupa femei ;-) uita-te dupa doctorite (colegele tale) nu dupa alea care te injura :twisted:

adica uita-te dupa colegele tale care te injura

Daca ai parte de asemenea colege chiar iti plang de mila. Pe bune!
Nu stii - te invatam, nu poti - te ajutam, nu vrei - te obligam!

User avatar
namees
junior
junior
Posts: 36
Joined: Tue Aug 10, 2004 8:42 pm
Location: Bwukhale

Postby namees » Sun Aug 22, 2004 1:37 pm

asa se practica la romani concurenta

speedyshor
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Wed Apr 13, 2005 9:30 pm
Location: undeva in tzara asta prapadita...

Ahaaaaa...

Postby speedyshor » Tue Apr 26, 2005 9:27 pm

Asistentele???? Cu foarte mici exceptii, o shleahta de muieri obraznice, avide dupa shpagi, agresive si inumane cu pacientzii shi doctorii tineri, slugarnice cu primarii care le mituiesc, pline de ifose...ca sa nu mai vorbesc de cele de la camerele de garda care se dau drept doctori! Reprezinta o adunatura care la prima abatere trebuie puse urgent cu boturile pe labe, iar la a doua pocnite rapid in glutei! :twisted:

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Wed Apr 27, 2005 12:49 am

De acord in mare parte cu tine, desi nu sunt chiar toate asa. Dar de curiozitate, cum poate un medic proaspat rezident, nici macar fara post in acel spital, sa puna cu botul pe labe o asistenta obraznica, cu vechime de 10-20-30 de ani de zile in spitalul respectiv? Sincer, eu de cele mai multe ori am vazut ca se intampla invers... din pacate. Si mai mult, de obicei am vazut ca medicii tineri sunt de multe ori slugarnici in comportament fata de asistentele cu vechime si chiar se duc sa se roage de ele ca sa-i faca pacientului ce i se cuvine si la timp.

Deci... cum se pun asistentele 'obraznice' si care nu-si fac treaba cum se cuvine cu botul pe labe? Si asta fara sa ti le pui in cap (ca daca ti-ai pus una in cap tare mi-e ca apoi ti-ai pus toate asistentele de pe sectie in cap, si nu cred ca ar fi chiar roza situatia asta).
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Wed Apr 27, 2005 4:02 pm

Eu le amenint cu referat la directie pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu si apoi intreb retoric :"Sa vad daca va convine sa aveti un referat dupa 20 de ani de medicina!". Daca situatia nu evolueaza favorabil atunci scriu referatul respectiv, rog medicul sef de sectie sa ia la cunostinta de situatia respectiva, semnind referatul pe care apoi il inregistrez la registratura si ulterior acesta ajunge la director.
Functioneaza 100%, testat in Floreasca.

PS: Asistenta primeste mustrare sau i se vor scadea 10% din salariu. Dar..este cu 2 taisuri: chiar vreti sa creati o situatie tensionata la locul de munca? In ceea ce priveste asistente batrine, evit sa lucrez cu ele sau le folosesc numai pt a le descoasa sa vad care este mersul lucrurilor intr-o anumita situatie (programare pt cateterism sau nu mai stiu ce...etc). Asistentelor tinere le explic sumar cazut si de ce este important sa faca asa cum am scirs in foaie. Nu am avut neplaceri pina acum iar cind am schimbat stagiul...chiar si asistentele batrine m-au pupat, una chiar mi-a zis ca sint copilul ei.
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Wed Apr 27, 2005 5:08 pm

Asistentele cu care lucrez eu la medicala II Colentina sunt foarte dragute! Nu ma asteptam sincer sa dau peste asemenea asistente. Isi fac treaba, nu comenteaza, ma trateaza cu respect si cele tinere si cele mai in varsta. E drept ca si eu le zambesc, le vorbesc politicos dar ferm, cand nu stiu cum merge un lucru le intreb si mi se raspunde. M-am legat mult si de cele cu care lucrez direct si de intreg colectivul, de altfel.

speedyshor
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Wed Apr 13, 2005 9:30 pm
Location: undeva in tzara asta prapadita...

Postby speedyshor » Thu Apr 28, 2005 8:47 pm

Wizzy wrote:De acord in mare parte cu tine, desi nu sunt chiar toate asa. Dar de curiozitate, cum poate un medic proaspat rezident, nici macar fara post in acel spital, sa puna cu botul pe labe o asistenta obraznica, cu vechime de 10-20-30 de ani de zile in spitalul respectiv? Sincer, eu de cele mai multe ori am vazut ca se intampla invers... din pacate. Si mai mult, de obicei am vazut ca medicii tineri sunt de multe ori slugarnici in comportament fata de asistentele cu vechime si chiar se duc sa se roage de ele ca sa-i faca pacientului ce i se cuvine si la timp.

Deci... cum se pun asistentele 'obraznice' si care nu-si fac treaba cum se cuvine cu botul pe labe? Si asta fara sa ti le pui in cap (ca daca ti-ai pus una in cap tare mi-e ca apoi ti-ai pus toate asistentele de pe sectie in cap, si nu cred ca ar fi chiar roza situatia asta).

Te asigur ca si un proaspat rezident, fara post in spital poate pune la punct usor o asistenta infatuata si obraznica. Cum? Simplu! Demonstrand ca intr-adevar ai 6 ani de facultate si zeci de examene in plus fatza de ele. Iar daca ai fost student sarguincios si ai frecventat cu interes toate stagiile, le depassheshti cu varf si indesat ''experientza''! Important este sa fi vrut acest lucru...Nici macar nu este nevoie sa ridici tonul la domnitzele in cauza, le amenintzi ca le faci referat... Devin brusc docile si disciplinate, hi, hi, hi!!!!!! Aaaaa, mai este o metoda verificata si eficienta de a le convinge sa munceasca si sa-shi tzina pliscul zburdalnic: sa te uitzi urat la ele!!!!! :D
Inca ceva: cu SIGURANTZA tzi le vei sui in cap. Dar ce conteaza? Important este ca pacientul sa beneficieze de o ingrijire medicala corecta shi completa, nu de cea direct proportzionala cu marimea shpagii... :lol:

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Asistentele

Postby holliday » Wed Aug 11, 2010 10:45 pm

bai eu am niste asistente super tari.
sunt foarte multumit de ele.
voi, cum va intelegeti cu asistentele?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Asistentele

Postby 187.92a » Wed Aug 11, 2010 10:47 pm

de ce sunt asa de tari?

lucrezi cu ele sau chiar iti apartin? adica... le mai au si altii pe asistentele tale? :wink:
eu cred ca euopean si asa, frumos asa e sa spui "lucrez cu", nu asa, ca esti medic, ai tu asistente. zic si eu.
decat daca sunt ale tale de la cabi privat, ceea ce este desigur altceva

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Asistentele

Postby marmotul » Sat Aug 14, 2010 9:58 am

holliday wrote:bai eu am niste asistente super tari.
sunt foarte multumit de ele.
voi, cum va intelegeti cu asistentele?

la mine pe sectie e cimitirul asistentelor, nu e una sub 50 ani. dar ma inteleg super cu ele. cel mai mult imi place ca majoritatea au case si la tara in jurul orasului si tot timpul gasesc fructe in camera unde introduc scribologie.
am observat ca fetele de obicei au ceva probleme cu ele, dar baietii nu prea. mai ales astia ca mine cu fata de ''om de care sa te feresti noaptea'', cum mi-a spus cineva :D
qpepsi.gif

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: Asistentele

Postby ares/tm » Sun Aug 15, 2010 11:03 am

daca nu castiga nimik, sunt niste scarbe
i can resist everything except temptation

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Asistentele

Postby 187.92a » Sun Aug 15, 2010 10:19 pm

curios, asa se zice si despre dr-i

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Asistentele

Postby Iepurita » Mon Aug 16, 2010 9:31 am

Dupa ce s-au convins (unele) ca nu merg la spital pt. a intretine raporturi sexuale cu medicii au fost dragute si chiar m-au ajutat.
Altele au fost dragute de la inceput.
Altele au fost extrem de deranjate de prezenta mea , unele isi dadeau ochii peste cap cand trebuia sa intru in operatie sau sa fac ceva, altele se rasteau sau se strambau acre.
Cu cele tinere m-am inteles tot timpul si sunt 2 dupa care pana si eu ma uit cand trec pe coridor. :lol:
Cea mai tare mi s-a parut una de la chirurgie care s- arastit la medicul venit sa-i lase studentii pe cap. L-a trimis pe ala la locul lui si el i-a trimis pe studenti acasa :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Asistentele

Postby ikujjj » Tue Sep 21, 2010 12:22 pm

am si eu vreo 2 exemple din clinica unde-s in stagiu acum.
doua distinse doamne la vreo 60 de ani asa, pensionare de altfel, care vin cu juma de norma, stiu tot, fac tot, au vazut de toate, dar nu fac nimic, sunt obosite, le e foame, n-au tigari, astia e niste nesimtiti dom'le, azi sunt "la 4 ore" deci nu ma introduc, in concluzie, e de bine frate!
rezidentii e prosti bineinteles.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Asistentele

Postby 187.92a » Mon Sep 27, 2010 5:58 pm

si nu e normal?
pe salariile alea?
gandeste-te ca tu mai speri ce mai speri, dar alea la 60 de ani e clar ca atatia bani fac. naspa raude tot. si eu m-as deprima in locul lor si nu as face nimic. nici in afara nu se pot duce saracele. bravo lor, macar demnitatea sa si-o pastreze. cand faceam practica in anu I ma duceam si cu eprubetele cu sange sa vad care e treaba p-acolo pe la lab, dar nu as fi facut asta si la 60 de ani.

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: Asistentele

Postby dexter65 » Tue Sep 28, 2010 10:35 am

asta asa e, de la o varsta omul nu mai lucreaza cu elanul pe care l-a avut in tinerete. dar ptr bursa pe care o au cred ca nu poti pretinde mai mult. presupun ca la varsta lor au experienta si stiu meserie (ofera o siguranta mai mare) dar efortul pe care il fac e in doza mai mica (varsta + salariu). una peste alta merita evaluat daca exista un avantaj in angajarea persoanelor in varsta.

doctoratu
senior
senior
Posts: 138
Joined: Mon May 05, 2008 10:27 pm

Re:

Postby doctoratu » Tue Oct 05, 2010 12:35 pm

Wizzy wrote:un medic proaspat rezident, nici macar fara post in acel spital, sa puna cu botul pe labe o asistenta obraznica, cu vechime de 10-20-30 de ani de zile in spitalul respectiv? Sincer, eu de cele mai multe ori am vazut ca se intampla invers... din pacate.

Pentru cei din Bucuresti: feriti-va de etajul 13 din Municipal... e batalionul disciplinar al asistentelor din spital... inafara de cateva mai de treaba, restul iti scot peri albi...
Exemplu: tanti Elvira... asistenta vai mama ei dar care se tutuieste cu tine pana cand considera ea ca ti-ai castigat dreptul sa ti se adreseze cu "domnu' doctor"...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Asistentele

Postby Phat Skidz » Wed Oct 06, 2010 7:33 am

Dar e atât de aproape de etajul 14!
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Asistentele

Postby marmotul » Wed Oct 06, 2010 9:02 am

se vede ca e cu ghinion
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Asistentele

Postby 187.92a » Wed Oct 06, 2010 9:10 am

in bucuresti la spitalu cu pricna etaju 14 este unde se mananca si are si prajituri, asta era gluma. in fine, "gluma".
:)
liftul nu merge pana la 14 deci cam trbuie sa treci pe la 13. nush da parca asa este, nu m pricep f bine.
si da, in B exista un spital cu 14 etaje

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Asistentele

Postby marmotul » Wed Oct 06, 2010 9:12 am

si au si aripioare picante acolo?
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Asistentele

Postby 187.92a » Wed Oct 06, 2010 9:13 am

:(
nu. chiar, si mie mi s-ar parea ok sa externalizeze spatiile alea catre un kfc sau mcdo. vad este...

in fine, mie nu mi-a placut expresia "Reprezinta o adunatura care la prima abatere trebuie puse urgent cu boturile pe labe"

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Asistentele

Postby holliday » Wed Oct 06, 2010 9:30 am

ei, unele's de treaba..
unele's nfhh ca altfel ar fi si mai de treaba.
si multe sunt batrane si urate. dar cu s'experienta.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Asistentele

Postby 187.92a » Wed Oct 06, 2010 9:37 am

daca nu ar fi ok nu ar rezista in sectia aia, oricare ar fi ea. este un shortage masiv de asistente.
pt ele este mult mai usor sa fac italia decat pt noi/voi, cica pleaca carduri-carduri. le asteapta un viitor frumos, ma refer la cele tinere. etc. bine, poate nu chiar italia in perioada asta, dar ma rog. stiu ca era main destination pt cadrele 'medii'

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Asistentele

Postby b3 » Wed Oct 06, 2010 6:17 pm

holliday, ti se pare ok sa vorbesti asa de asistente?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Asistentele

Postby 187.92a » Wed Oct 06, 2010 8:32 pm

uneori adevarurile trebuie spuse. si uneori abrevierile expr destul de bine intregul.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Asistentele

Postby holliday » Thu Oct 07, 2010 8:10 am

b3 wrote:holliday, ti se pare ok sa vorbesti asa de asistente?

b3, te simti asistenta?
sau nu mai avem voie sa ne spunem parerile?

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: Asistentele

Postby ares/tm » Thu Oct 07, 2010 8:35 am

poate asistoanta
i can resist everything except temptation

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Asistentele

Postby danhia » Thu Oct 07, 2010 8:40 am

asta e topic de carcoteala adica ceva de genul hai sa ne plangem aici de asistente ca sunt toate si nu stiu ce stim noi din cei 6 ani de facultate, extra? evident pe noi toti ( doctori si doctorese) ne deranjeaza mai ales aroganta lor, aceste fiinte infime care ar trebui sa umble cu capul plecat si sa raspunda asa ca soldatii in armata : Da, domnu' doctor! sigur domnu doctor,etc.

Chiar , intr-o lume ideala cum ar trebui sa fie asistentele?
Red Apple

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: Asistentele

Postby ares/tm » Thu Oct 07, 2010 8:53 am

Cu gura lipita.Exemplu: suna telefonu la 4 dimineata in garda.Raspund buimaca de somn: urgenta in ginecologie, ma anunta vocea.Eu intreb a proasta: ce e?Adica sangerare mare, mica, gravida sau un ob uitat de 4 zile, sau un prezervativ pierdut(nu sariti, la ele toate care vin sunt URGENTE), ca sa stiu, am timp sa ma trezesc, sa ma pis sau alerg ca disperata...Nu apuc decat sa intreb, raspunsul vine naucitor:da ce, io sa pun diagnostic?si mi se inchide telefonul in nas.No comment.
i can resist everything except temptation

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Asistentele

Postby holliday » Thu Oct 07, 2010 9:49 am

situatia ideala e ca infirmierele sa execute nu sa stea sa gandeasca in locul medicului.
sa faca tot ce'i zici, fara sa puna prea multe intrebari.
sa nu barfeascacand nu are ce face.
etc.

treaba cu respectul fata de doctor, sau fata de oricine altcineva nu vine din faptul ca e asistenta, ci din cei 7 ani de acasa.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Asistentele

Postby danhia » Thu Oct 07, 2010 2:05 pm

Din experienta mea de pana acum cu asistentele am invatat ca nu ajuta la nimic tipatul si batutul din palme sau picior. Nu le face mai destepte, mai politicoase si cu siguranta nu le impiedica sa repete aceeasi gresala infiinit. Procesul de training al unei asistente este anevoios once ce au pasit in afara institutiei care da certificatul de practica. Iar acolo banuiesc ca se aplica tehnici simple pavloviene unde se invata un set de comportamente utile in viitoarea cariera.
In concluzie , recunosc totusi ca tipatul ca si coping mechanism ajuta probabil nervii doctorului.cel putin pentru moment.

Eu beau o cana de ceai in loc. Facuta de asistenta in cauza.:D
Red Apple

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Asistentele

Postby b3 » Thu Oct 07, 2010 4:56 pm

holliday wrote:
b3 wrote:holliday, ti se pare ok sa vorbesti asa de asistente?

b3, te simti asistenta?
sau nu mai avem voie sa ne spunem parerile?


Ei, da, m-ai prins, asta era ! Eu de fapt sunt asistenta :lol: (btw, zi si tu asistenta, nu infirmiera, ca pricep ca la tine se zice infirmiera da' nu-i asa greu sa-ti amintesti ca in Ro le zice asistenta si infirmiera e altceva, cand scrii pe topic numit Asistentele :D ).

Avem voie sa ne spunem opiniile, da' sustin ca intr-un mod civilizat. Mai ales cand opiniile se refera la unii cu care lucram.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests