neurologie pediatrica bucuresti

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
elira2
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Nov 22, 2010 11:19 am

neurologie pediatrica bucuresti

Postby elira2 » Sun Nov 28, 2010 11:20 am

salutare,
ce stiti despre NEUROLOGIE PEDIATRICA?
ma intereseaza in ce spitale din bucuresti se face rezidentiatul si ce medici indrumatori sunt (eventual si recomandari)...
in programa veche nici macar nu apare specialitatea asta, fiind trecuta la pediatrie nu separat!
sper ca ma poate indruma cineva, multumesc!

elira2
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Nov 22, 2010 11:19 am

Re: neurologie pediatrica bucuresti

Postby elira2 » Fri Dec 17, 2010 4:42 pm

am aflat ce si cum e cu neurologia pediatrica..in principiu..dar tot nu stiu curicula....sper ca pana se termina stagiul de 6 luni de neuro pedi la obregia, voi afla ce urmeaza...! chiar sunt singura pe aici?

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: neurologie pediatrica bucuresti

Postby ikujjj » Fri Dec 17, 2010 6:27 pm

dupa ce incepe anul, te duci frumusel la centrul de perfectionare si ceri curicula de rezidentiat in specialitatea ta (noua curicula, daca s-a redus durata rezidentiatului in cazul tau).

elira2
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Nov 22, 2010 11:19 am

Re: neurologie pediatrica bucuresti

Postby elira2 » Fri Dec 17, 2010 6:53 pm

ikujjj wrote:dupa ce incepe anul, te duci frumusel la centrul de perfectionare si ceri curicula de rezidentiat in specialitatea ta (noua curicula, daca s-a redus durata rezidentiatului in cazul tau).

waw! un raspuns....! multumesc! :allright:

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: neurologie pediatrica bucuresti

Postby ikujjj » Fri Dec 17, 2010 7:57 pm

cu placere si succes in pregatire daca asta ti-ai dorit.
anii trecuti pe langa carnetul de rezident (pe care cu totii l-am platit ca de obicei) mai exista si un asa zis "log-book" pe care-l plateai de asemenea (cum altfel?) si care continea pe langa alte chestii si programa de pregatire: - durata, stagiile, durata lor, ordinea. in primii 2 ani cei de la centru nu prea dau stagiile decat in ordinea din programa, exceptiile sunt putine. dupa anul 3-4 poti sa-ti iei stagiile cam in ce ordine vrei, cu conditia ca in ultimul an sa fii in stagiul de baza.

elira2
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Nov 22, 2010 11:19 am

Re: neurologie pediatrica bucuresti

Postby elira2 » Fri Dec 17, 2010 8:03 pm

la cum s-a desfasurat totul anul asta, era chiar culmea sa ne ajute si pe noi cu ceva! o luam pe bajbaite si ajungem noi cumva la final! ar fi fost prea frumos sa stiu dinainte ce urmeaza, dar asta e...! iti multumesc pentru urari si pentru info! succes si tie!
p.s. asta mi-am dorit :allright:

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: neurologie pediatrica bucuresti

Postby DarkComy » Sat Dec 18, 2010 2:26 pm

ikujjj wrote: in primii 2 ani cei de la centru nu prea dau stagiile decat in ordinea din programa, exceptiile sunt putine. dupa anul 3-4 poti sa-ti iei stagiile cam in ce ordine vrei, cu conditia ca in ultimul an sa fii in stagiul de baza.


dupa primele 6 luni se pot da stagiile si in alta ordine. conform logbook-ului trebuia ca in primul an sa fac pediatrie si am ales sa fac gineco :lol: treaba este verificata pe specialitati precum MF si neurochirurgie, dar erau si colegi de pe alte specialitati care se sfatuiau ce stagiu sa ia in continuare, evident in afara ordinei din logbook.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests