De ce iau spaga?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale

De ce iau spaga?

Simplu. Pt ca mi se da
30
18%
Simplu. Pt ca am salariul f mic
47
28%
Simplu. Pt ca asa fac si ceilalti
2
1%
Complicat. Incerc sa nu iau
45
27%
Simplu. EU NU IAU SPAGA
44
26%
 
Total votes: 168

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Phat Skidz » Mon Nov 15, 2010 1:55 pm

Întrebarea mea mi se pare o chestiune deontologică valabilă. Atâta timp cât orice pacient vine cu ideea că "tre să dea", cum îi explici că nu trebuie?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: De ce iau spaga?

Postby cog1983 » Mon Nov 15, 2010 2:09 pm

vlad s. wrote:Întrebarea mea mi se pare o chestiune deontologică valabilă. Atâta timp cât orice pacient vine cu ideea că "tre să dea", cum îi explici că nu trebuie?

Ii explici mai intai cu "frumosu", iar daca nu intelege, il ameninti cu politia. La faza asta cam toti isi dau seama ca vorbesti serios si se calmeaza.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 2:10 pm

sau ca trebuie, dar tu nu vrei.


mai, voi ori nu ati vazut niciodata pacienti, ori nu ati intrat in contact cu ei vreodata. cica politie, SRI, urli, zbieri, fugi ca isterica cu aia dupa tine tiapad ca nu, nu, devii furios tot timpul te incurnti etc... amatorisme!!...


ii spui ca nu iti da voie religia sa primesti.


in mod evident nimeni nu va mai zice NIMIC /nu va insista. sunt uimit ca nu ti-a/v-a venit ideea asta. va fi cel mult curios, dar si pt asta exista un zambet si atat.

ma bucur ca am putut rezolva o chestiune deontologica valabila.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: De ce iau spaga?

Postby cog1983 » Mon Nov 15, 2010 2:19 pm

trident wrote:sau ca trebuie, dar tu nu vrei.


mai, voi ori nu ati vazut niciodata pacienti, ori nu ati intrat in contact cu ei vreodata. cica politie, SRI, urli, zbieri, fugi ca isterica cu aia dupa tine tiapad ca nu, nu, devii furios tot timpul te incurnti etc... amatorisme!!...


ii spui ca nu iti da voie religia sa primesti.


in mod evident nimeni nu va mai zice NIMIC /nu va insista. sunt uimit ca nu ti-a/v-a venit ideea asta. va fi cel mult curios, dar si pt asta exista un zambet si atat.

ma bucur ca am putut rezolva o chestiune deontologica valabila.

Da'chiar asa! De ce sa-si faca omul o impresie buna despre tine ca nu iei spaga cand poate crede ca esti cine stie ce sectant la care sa nu mai vina niciodata?!
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 2:22 pm

tu ai pacienti idioti? sau care au impresia spaga este bine privita de crestinism?????????????????/


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

si ba da chiar asa: ce va mananca pe voi de impresia omuluii despre voi, m, ca nu sunteti coafeze. pe bune, de ex in med de urgenta se creeaza vreo legatura durabila medic -pacient si ala cand simte ca intra cu masina-n pom sa te vada ceea ce ar putea determina crestera venitului tau?


aaargh!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: De ce iau spaga?

Postby cog1983 » Mon Nov 15, 2010 3:32 pm

trident wrote:tu ai pacienti idioti? sau care au impresia spaga este bine privita de crestinism?????????????????/


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

si ba da chiar asa: ce va mananca pe voi de impresia omuluii despre voi, m, ca nu sunteti coafeze. pe bune, de ex in med de urgenta se creeaza vreo legatura durabila medic -pacient si ala cand simte ca intra cu masina-n pom sa te vada ceea ce ar putea determina crestera venitului tau?


aaargh!

Tu nu ai si pacienti idioti? :mrgreen:
Si nu vorbeam de specialitatea mea... ca la noi oricum nu se da spaga, ci in general pe unde se da.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce iau spaga?

Postby Chingachgook » Mon Nov 15, 2010 3:38 pm

nu-mi spune ca lucrezi in cluj
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: De ce iau spaga?

Postby cog1983 » Mon Nov 15, 2010 3:42 pm

kooksee wrote:nu-mi spune ca lucrezi in cluj

Nu cred ca depinde de localitate :wink:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 5:35 pm

cog1983 wrote:trident wrote:


ii spui ca nu iti da voie religia sa primesti.

Da'chiar asa! De ce sa-si faca omul o impresie buna despre tine ca nu iei spaga cand poate crede ca esti cine stie ce sectant la care sa nu mai vina niciodata?!


asta este raspunsul la dilema existentiala. ca nu il acceptati din varii motive (pretextati nevoie de a face o impresie buna, de exemplu :))) ) e doar treaba ta.
este cel mai bun raspuns, in orice caz.

nu merge cu politia pe ca asa inseamna sa faci o mie de hartzoage, sa te cheme ca ai fost amrtor la tentativa de spaguire etc etc. te faci de *****.
spui ce ti-am zis eu si 100% va fi ok.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Phat Skidz » Mon Nov 15, 2010 6:06 pm

Trident, nu prea le ai cu teologia. Păi tocmai din cauză că biserica vedea cu ochi foarte buni şpaga a făcut Martin Luther schismă din aia.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 6:16 pm

amanunte.

fa ca mine si-o sa-ti fie bine

neurologos
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Oct 19, 2010 7:34 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby neurologos » Mon Nov 15, 2010 7:02 pm

nu am facut nici o turnura si nu ma dau dupa nici un ciresh, dar am impresia ca cititi printre randuri.
daca nu ma duce capul mai mult, asa cum sunt unele genii de aici, atata pot luminatilor. :peace:

unde sunt mai golanii in tara asta? sau adunat toti in spitale? , ce sa iti povestesc... :mrgreen:
ioio, nu ma intereseaza cum si de ce faci medicina, dar noi vorbim pura teorie, cel putin recunosc ca pot fi invins de sistem si nu ma dau cu pumnul in piept ca Petru cand l-a putin timp si-a vandut Mantuitorul.

si da, daca nu esti obisnuit sa duci o viata modesta in sistemul de la noi cred ca ai toate preimisele sa devii un golan.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce iau spaga?

Postby Chingachgook » Mon Nov 15, 2010 8:00 pm

neurologos wrote:daca nu ma duce capul mai mult, asa cum sunt unele genii de aici, atata pot luminatilor. :peace:

.


lasa ma, poate ai alte calitati, nu trebuie sa fim toti inteligenti acuma
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

neurologos
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Oct 19, 2010 7:34 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby neurologos » Mon Nov 15, 2010 9:23 pm

ce ma nedumereste pe mine este lipsa consecventei.

in afara argumetului moral de a nu lua spaga, alt argument nu aveti, dar in acelasi timp tot acelasi argument moral il ignorati total cand vine vorba de furt cu acte in regula cand vorbim de copiat sau de folosirea de muzica mp3, programe fara licenta, filme pirate si asa mai departe.asta nu inseamna decat ipocrizie. :peace:

si inca ceva, daca imi permiteti sa parafrazez un citat din Sf. Scriptura, unde zice sa nu pui calului botnita atunci cand mergi cu el la treierat, cred ca se poate face o comparatie in aceasta situatie.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby pc7 » Mon Nov 15, 2010 9:38 pm

editat cum sa compari banii pe care ii iei de la un pensionar cu banii artistilor/itstilor, etc?!? sau cu prunele de pe ulita??
Life's not fair, get used to it

neurologos
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Oct 19, 2010 7:34 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby neurologos » Mon Nov 15, 2010 9:56 pm

deci se pare ca se admite ca se ia spaga, dar nu de la pensionari si cei care nu au. ce milosi sunteti :)
am avut impresia ca se discuta principiul in sine.
furtul e tot furt, nu are importanta ca te furi pe tine, pe altul mai bogat sau pe altul mai sarac.
ce va mai place sa va balaciti in ipocrizie :allright:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Iepurita » Mon Nov 15, 2010 10:15 pm

Acceptarea foloaselor necuvenite nu este furt.
Cand copiezi e una, cand ai langa tine un pacient tremurand care trebuie sa intre in operatie si care iti da bani ca sa nu moara, e alta.
Si crimele sunt impartite : din culpa, cu premeditare samd. Poate asta te ajuta sa le departejezi putin (situatiile)
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Tue Nov 16, 2010 1:01 am

dupa cum avocatii pretind % din bunul castigat in urma prestatiei lor procesuale :), la fel de bine unii medici inteleg sa ia spaga mai mult de la cel bogat etc. este destul de intuitiv, asa.
sigur, spaga este ceva RAU.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Phat Skidz » Tue Nov 16, 2010 8:53 am

Lăsând la o parte treaba asta cu comparatul crimelor, tot nu înţeleg logica lui neurologos. Adică, dacă iei filme de pe torenţi, e ok să iei şi şpagă? Sau care ar fi mai exact legătura, cum introducem în ecuație torenții ca să rezolvăm chestiunea șpăgii?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

neurologos
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Oct 19, 2010 7:34 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby neurologos » Tue Nov 16, 2010 9:59 am

ioio vad ca te invarti in cerc si nu mai vreau sa fug dupa tine. imi intaresti senzatia ca citesti printre randuri spusele mele.
pt asta nu iti mai explic inca o data ce inteleg eu prin spaga. asa ca ce ai spus nu este valabil cazului meu, pt ca nu sustin asa ceva.

vlad ce este asa de greu de inteles? lipsa consecventei care exista? adica acelasi argument moral pe care il sustineti, voi, cei curati pana in maduva oaselor, aleg sa il foloseasca doar cand doresc. tocmai asta e, ca va faultati singuri, nu iei spaga , dar ti se pare ok sa copiezi, sa furi munca altuia si asa mai departe, intelegi? nu spun ca daca faci aiai si aiai iti da dreptul sa iei spaga (conditionarea actului), ca nu iti da nici un drept, dar cel putin nu mai aruncati cu pietre in cei care accepta folosoasele necuvenite, ca sa folosesc definitia lui ioio, pt ca nu sunteti fara de pacat, si aveti ambele maini pline cu pietre :shock:. alta inconsecventa care o vad, este ca sunteti de acord cu spaga, dar in functie de venitul pacientului, hopa :allright: , va dati seama ca viata nu e facuta nu mai din alb si negru, ci exista o varietate de nuante intre cele doua. oricum, sunteti pe drumul cel bun, daca reusiti sa vedeti si alte nuante.
un alt caz de inconsecventa, societatea este de acord cu avortul, a devenit o rutina, dar zbiara in gura mare cand vine vorba de experiente pe embrioni. daca tot trimiti la gunoi embrionii aia, de ce sari de kr in sus cand cineva incearca sa descopere ceva?

repet, vorbesc de principiul in sine, si din pura teorie, pt ca nu am ocazia sa traiesc din spaga, o duc bine unde sunt, dar sunt constient unde as putea ajunge. deh, nu am castigat la loto nici io si nici famelia mea. :mrgreen:

chiar nu e nimeni aici care e nevoit sa traiasca din spaga? si oricum spaga cred ca o iau chirurgii, sau cand esti mai mare pe specialitatea ta, majoritatea rezidentilor isi chinuie zilele. :hate:

si dau dreptate altor useri, titlul topicului nu este corect, din punctul meu de vedere cel mai potrivit ar fi: De ce iau foloase necuvenite? foloase necuvenite = atenii pe care nu le cer/impun/sugerez/deschid buzunarul larg si care nu schimba in vreun fel actul medical in sine.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Phat Skidz » Tue Nov 16, 2010 10:42 am

De ce, trebuie să fim nişte delicaţi cu noi înşine, nu?

Neurologos, nu arunc cu pietre în nimeni. Aruncatul cu pietre ar fi însemnat: "Huo, dr. Gogomansky, fiindcă ia şpagă!". Eu nu sunt de acord cu luatul de şpagă de niciun fel, nici de la săraci, nici de la bogaţi, nici cu datul. Şi asta critic, nu văd pe undeva vreun argument ad hominem, cel puţin din partea mea. După părerea mea, şpaga este o problemă, şi trebuie combătută de la mai multe capete. Nu sunt de acord să fiu indulgent cu mine însumi, nici cu alţii: acestea fiind spuse, nu mi-am denunţat vreun coleg pt că ar lua "foloase necuvenite", nici nu l-am "vorbit pe la spate". Merg până la accepta că unii medici iau şpagă fiindcă altfel le-ar fi cam greu să plătească întreţinerea la timp, merg până acolo până la accepta că ăştia nu sunt problema, ci ciubucarii ăia pe scală mare, dar asta nu înseamnă să spun: e în regulă, rezidenţii săraci poa să ia şpagă, nu e nicio dilemă axiologică aici. Să accept aşa ceva ar însemna să accept că sistemul actual e foarte ok, statul ia din banii asiguraţilor, asiguraţii dau şpagă ca să compenseze, toată lumea e fericită. Presupun că eşti de acord cu mine că situaţia de faţă e inacceptabilă.

Din nou, în afară de argumentul care este strict ad hominem, "da tu de ce iei muzică de pe torenţi", nu văd cum pirateria muzicală ar contribui la ceva în rezolvarea acestei dileme, logic şi deontologic vorbind.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Melania » Tue Nov 16, 2010 10:45 am

Fuarte usor sa fii moralizant si vorbesti despre shpaga cand lucrezi la privatzi. :P

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce iau spaga?

Postby Chingachgook » Tue Nov 16, 2010 10:47 am

si cand nu iei muzica de pe torentzi ci ti-o compui singur
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Phat Skidz » Tue Nov 16, 2010 10:57 am

Melania wrote:Fuarte usor sa fii moralizant si vorbesti despre shpaga cand lucrezi la privatzi. :P

Hă? De ce n-am voie?
Cum spuneam și pe undeva, și privatzii pun probleme etice, cum ar fi selecția pacienților. Măcar pe asta nu o fac io, și nu sunt implicat în niciun fel în efectuarea plăților (nici măcar nu sunt plătit per pacient sau per consult, ca să fiu tentat să îi chem mai des la control :) )
Şi lucrez şi io pe unde am apucat. Care e problema?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: De ce iau spaga?

Postby Melania » Tue Nov 16, 2010 11:04 am

Nici o problema, doar te tachinam. Ce, n-am voie? :P

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Calico » Tue Nov 16, 2010 11:29 am

neurlogos wrote: foloase necuvenite = atenii pe care nu le cer/impun/sugerez/deschid buzunarul larg si care nu schimba in vreun fel actul medical in sine.
Sa sustii asta, ca nu schimba actul medical, e o ipocrizie mai mare decat lucrurile de care ne-ai acuzat pe noi. Sau e nestiinta cuiva care n-a lucrat destul in sistemul medical din Romania.

Si eu am copiat un subiect la histologie. Asta nu inseamna ca sustin ca e ok sa se copieze. Si oricum, comparatiile astea (copiatul, torrentii) sunt stupide (comparatiile, nu userul, atentie b3). Inteleg ca probabil tu ai copiat ca sa poti sa treci BAC-ul (ca altfel nu-mi explic cum poti sa nu stii diferenta intre "s-au" si "sau" sau intre "la" si "l-a"), dar asta nu inseamna ca e ok sa iei si spaga, sa furi sau sa omori. Nu, nu-i acelasi lucru.

Si problema cu spaga e mult mai complexa decat "chirurgul cel rau fura de la saraca babuta".

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Tue Nov 16, 2010 2:04 pm

Nu, titlul corect est de ce iau unii medici spaga. Oricum nimeni nu spune de ce ia el spaga, etc.

Desi eu nu iau spaga, pot intelege ca este singura chestie logica in sistemul asta in ziua de azi. Cand or sa ii beleasca pe marii corupti mai vedem ce se face si cu aia mici, imi place ca lumea o arde in dileme morale cand li se fura banii pe care ii platesc la stat la marele greun etc
La fel si cu poluarea, cand or sa-i inchida pe marii poluatori o sa sortez si eu deseurile.

Inteleg si replica Melaniei, intr-un fel vbesti cand esti expus la spaga in altul cand auzi despre ea la rpieteni/rude sau vezi o data pe luan la teveu.

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: De ce iau spaga?

Postby ares/tm » Tue Nov 16, 2010 2:35 pm

iau spaga pt ca nu mi se pare corect sa muncesc ca robul pe un salariu de mizerie
o iau ca pe o completare
i can resist everything except temptation

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Tue Nov 16, 2010 2:48 pm

cred ca glumesti

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce iau spaga?

Postby Chingachgook » Tue Nov 16, 2010 5:06 pm

e ginecolog, sigur nu glumeste

dar compenseaza faptul ca e urata
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Iepurita » Tue Nov 16, 2010 5:44 pm

MumaPadurii wrote:
neurlogos wrote: foloase necuvenite = atenii pe care nu le cer/impun/sugerez/deschid buzunarul larg si care nu schimba in vreun fel actul medical in sine.
Sa sustii asta, ca nu schimba actul medical, e o ipocrizie mai mare decat lucrurile de care ne-ai acuzat pe noi. Sau e nestiinta cuiva care n-a lucrat destul in sistemul medical din Romania.


Se intampla sa nu chimbe cu nimic atunci cand se da dupa externare.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

neurologos
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Oct 19, 2010 7:34 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby neurologos » Tue Nov 16, 2010 7:28 pm

muma padurii, multumesc de corectura, sa stii ca stiu sa fac diferenta intre s-au si sau si l-a si la, am vazut unde am gresit, probabil din lipsa neatentie. corect este "s-au adunat" si "la putin timp", nu stiu dc mai sunt si alte greseli, multumit d-le profesor?

v-am tot spus ca vorbesc din pura teorie, si da stiu ca este exagerata chestia asta cu neconditionarea :mrgreen: , tocmai din motivul de a va face sa recunoasteti si sa nu mai fiti asa de rigizi.

sa aveti o seara faina!

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby md_gr » Tue Nov 16, 2010 7:41 pm

Eu nu inteleg cine ar da spaga rezidentilor, ma gandesc ca dai spaga celui mare. De aia am ramas surprinsa ca niste prieteni iau spaga din primul an de rezidentiat, de fapt din prima luna, unul a facut 25 de milioane din spaga intr-o luna.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby pc7 » Tue Nov 16, 2010 7:44 pm

si marmota a ramas fara staniol
Life's not fair, get used to it

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby md_gr » Tue Nov 16, 2010 7:45 pm

E bun tipul si e si intr-un spital bogat, adica Elias.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Tue Nov 16, 2010 8:09 pm

pe ce specailitate glumesti tu ca se intampla asa ceva, md-gr? :lol:

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby md_gr » Tue Nov 16, 2010 8:12 pm

Cardio.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby Iepurita » Tue Nov 16, 2010 9:05 pm

md_gr wrote:Eu nu inteleg cine ar da spaga rezidentilor, ma gandesc ca dai spaga celui mare. De aia am ramas surprinsa ca niste prieteni iau spaga din primul an de rezidentiat, de fapt din prima luna, unul a facut 25 de milioane din spaga intr-o luna.



A venit la upu in Tm un rezident din Buc, nu stiu prin ce imprejurari. Era baiatul praf si pulbere dar cu nasul pe sus. Vorbea pacientilor execrabil, de parca erau niste jeguri, iar el Dumnezeu.
A plecat foarte dezamagit ca in Buc. facea "spaga" 300 de ron intr-o zi, iar in TM n-a facut decat o patratea de Milka. :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Tue Nov 16, 2010 9:09 pm

Ioio wrote: in Buc. facea "spaga" 300 de ron intr-o zi, iar in TM n-a facut decat o patratea de Milka

crezi tu??


Ioio wrote:Era baiatul praf si pulbere dar cu nasul pe sus. Vorbea pacientilor execrabil, de parca erau niste jeguri, iar el Dumnezeu.


cred ca si el zice ce jeguri aia din TM, nu apreciaza valoarea. ceea ce e posibil sa fi si fopst asa, noi cum sa stim cine are dpretate.

adevarul este ca ardelenii nu prea stiu cu glume cu astea, se ard aiurea ca fraierii daca inceri sa faci glume cu ei.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce iau spaga?

Postby 187.92a » Tue Nov 16, 2010 9:43 pm

ba ma iau, ce daca iti face tie cinste? nu tin la glume. deci nu stiu daca e o idee buna sa relochezi un medic din Buc in Tm. AUzi,c a sa vezi, lumea nu-l iuea si d-aia nu ii dadea spaga. Parca o si vad pe ioi bucurandu0-se dupa coltz :)


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests