Anatomopatologia

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
HLN
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Dec 07, 2009 2:49 pm

Re: Anatomopatologia

Postby HLN » Thu Dec 09, 2010 4:00 pm

well,afla ca la Iasi s-a facut pe 8 si 9 dec.De pe site trebuia sa aflam.Si uite asa ,multi lasandu-se ca pe 16 dec o sa fie repartitia pe clinici ,asa cum este afisat pe adeverinta ,au icurcat-o,printre care si eu.Aveam tot dreptul sa aleg ce spital vreau fiind prima dar.......am cules.Sper sa nu fi patit si altii la fel.Numai bine!

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Anatomopatologia

Postby Krisler12 » Thu Dec 09, 2010 4:34 pm

HLN wrote:well,afla ca la Iasi s-a facut pe 8 si 9 dec.De pe site trebuia sa aflam.Si uite asa ,multi lasandu-se ca pe 16 dec o sa fie repartitia pe clinici ,asa cum este afisat pe adeverinta ,au icurcat-o,printre care si eu.Aveam tot dreptul sa aleg ce spital vreau fiind prima dar.......am cules.Sper sa nu fi patit si altii la fel.Numai bine!

De pe care site ?

HLN
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Dec 07, 2009 2:49 pm

Re: Anatomopatologia

Postby HLN » Thu Dec 09, 2010 4:46 pm

dspiasi.ro

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Anatomopatologia

Postby DarkComy » Thu Dec 09, 2010 5:44 pm

16, 17 si 18 dec sunt valabile DOAR PENTRU BUCURESTI. pentru restul centrelor trebuie sa sunati la DSP-ul din orasul respectiv.

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Anatomopatologia

Postby laleaua neagra » Thu Feb 24, 2011 3:52 pm

am o intrebare pt rezidentii de anatomopat,sper sa nu para aiurea dar chiar as vrea sa ma lamuresc...ca rezi tre sa fac autopsie?sau doar diagn pe un ovar...o inima.....ca am mai auzit d unii ca st autopsieri...dci nu anatomopat..ca daca tre sa fac autopsie nu prea imi surade si as vrea sa stiu dc tai de pe lista rezi in anatomie patologik;multam anticipat

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Anatomopatologia

Postby Riley » Thu Feb 24, 2011 4:04 pm

laleaua neagra wrote:am o intrebare pt rezidentii de anatomopat,sper sa nu para aiurea dar chiar as vrea sa ma lamuresc...ca rezi tre sa fac autopsie?sau doar diagn pe un ovar...o inima.....ca am mai auzit d unii ca st autopsieri...dci nu anatomopat..ca daca tre sa fac autopsie nu prea imi surade si as vrea sa stiu dc tai de pe lista rezi in anatomie patologik;multam anticipat


:shock: autopsii fac rezi pe legala si anato pat. Dar practic nu ei taie, adica au un autospier si medicul ii spune fraze de genul "feliaza encefalul", "arata-mi hipofiza". Medicul conduce autospia, preleveaza probe, face examenul macroscopic al organelor si daca e morfopat si microscopic, noteaza ce este suspect, determina cauza decesului. Dar da, ca rezi pe astea doua faci autospii. La morfopat cred ca variaza si dupa spitalul unde iti faci stagiul, parca la Institutul Victor Babes nu faci autopsii, dar nu sunt sigur.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: Anatomopatologia

Postby laleaua neagra » Thu Feb 24, 2011 8:59 pm

hmm,cam nasol,o sa fac totusi practica vara asta sa vad daca e de mine sau nu;mi-a pl in anul 3 mpat si ar fi o varianta destul d buna pt mn;multam :wink:

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Anatomopatologia

Postby Melania » Tue Mar 01, 2011 11:08 am

laleaua neagra wrote:am o intrebare pt rezidentii de anatomopat,sper sa nu para aiurea dar chiar as vrea sa ma lamuresc...ca rezi tre sa fac autopsie?sau doar diagn pe un ovar...o inima.....ca am mai auzit d unii ca st autopsieri...dci nu anatomopat..ca daca tre sa fac autopsie nu prea imi surade si as vrea sa stiu dc tai de pe lista rezi in anatomie patologik;multam anticipat

Chiar daca nu faci autopsii tot trebuie sa examinezi zilnic cate o piesa operatorie ceea ce mi se pare la fel de neplacut.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Anatomopatologia

Postby 187.92a » Tue Mar 01, 2011 2:21 pm

ca rezid, da. pt asta iei spor. si nu doiar ca rezid. ca doar cine face necropsiile in spitale?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Anatomopatologia

Postby Melania » Tue Mar 01, 2011 2:40 pm

banii nu au miros

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Anatomopatologia

Postby marmotul » Tue Mar 01, 2011 2:48 pm

trident wrote:ca rezid, da. pt asta iei spor. si nu doiar ca rezid. ca doar cine face necropsiile in spitale?

medicina legala
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Anatomopatologia

Postby 187.92a » Tue Mar 01, 2011 3:22 pm

seriously?

vine ML la fiecare mort din spital? i highly doubt. dar daca zici ca e sigur asa, nu comentez.

rezidentii pe care ii stiu eu la anatomopatologie faceau prin rotatie si o zi/sapt aveau program de Morga.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Anatomopatologia

Postby marmotul » Tue Mar 01, 2011 4:12 pm

noi avem ml in curte.
tre sa ma mai duc si eu pe la ei, poate mai vad si eu niste laringi
qpepsi.gif

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Anatomopatologia

Postby Melania » Tue Mar 01, 2011 5:42 pm

vrei sa vezi laringi roz?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Anatomopatologia

Postby marmotul » Tue Mar 01, 2011 6:06 pm

de ce? sunt si de alta culoare?
qpepsi.gif

lexya85
Posts: 2
Joined: Thu Oct 02, 2008 10:32 pm

Re: Anatomopatologia

Postby lexya85 » Wed Mar 02, 2011 9:12 pm

Rezidentii de anatomie patologica si cei de ML fac autopsii in timpul pregatirii lor. La examenul de specialitate una dintre probe este necropsia. Nu ajungi sa faci foarte multe autopsii in timpul rezi, dar tot trebuie sa faci cateva ca sa ai habar ptr ex de specialitate. ML nu se ocupa cu decesele intraspitalicesti decat in anumite conditii (deces la mai putin de 24 de ore de la internare, deces intraoperator sau la mai putin de 24 de ore de la interventie, deces intraspitalicest la care diagnosticul nu a fost pus). In rest e de competenta anatomiei patologice. Sper ca te-am lamurit.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Anatomopatologia

Postby 187.92a » Wed Mar 02, 2011 9:17 pm

nu stiu daca l-ai lamurit, dar eu ma bucur ca am aflt ceva interesant (pe bune!)
imi aduc aminte ca la ML am vazut la un mom dat un kinder intubat la necropsie

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Anatomopatologia

Postby Jerome » Thu Sep 15, 2011 9:42 am

lexya85 wrote:Rezidentii de anatomie patologica si cei de ML fac autopsii in timpul pregatirii lor. La examenul de specialitate una dintre probe este necropsia. Nu ajungi sa faci foarte multe autopsii in timpul rezi, dar tot trebuie sa faci cateva ca sa ai habar ptr ex de specialitate. ML nu se ocupa cu decesele intraspitalicesti decat in anumite conditii (deces la mai putin de 24 de ore de la internare, deces intraoperator sau la mai putin de 24 de ore de la interventie, deces intraspitalicest la care diagnosticul nu a fost pus). In rest e de competenta anatomiei patologice. Sper ca te-am lamurit.


Teoretic se face necropsie oricarui decedat in spital. Se poate obtine scutire de necropsie, la cererea familiei (99% dintre cazuri).
Cazurile enumerate mai sus (deces la mai putin de 24 de ore de la internare, deces intraoperator sau la mai putin de 24 de ore de la interventie, deces intraspitalicest la care diagnosticul nu a fost pus) sunt exact motivele pentru care necropsia devine OBLIGATORIE si nu se poate obtine scutire.
Dar tot AP le face.
IML intervine doar in cazurile "suspecte".


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: Majestic-12 [Bot] and 15 guests