Avem medici criminali in sistem?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Avem medici criminali in sistem?

Postby rezidante » Wed Feb 03, 2010 7:35 pm

E bine venita si o incursiune istorica in timp !

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby ares/tm » Thu Feb 04, 2010 5:44 pm

avem. nu criminali, ci...neglijenti
caz real: sarcina de 26 saptamani, copil dorit, mama spalata, adica nu tigana
internata cu iminenta de avort, cu tratament, etc, avorteaza la un moment dat un fat viu, 850 grame, care respira
spontan
colega de garda ia copilul, il pune intr-o plosca si il pune in toaleta salonului respectiv unde avortase pacienta
plus mai inchide si usa, sa nu auda copilul respirand
noroc ca nu iese placenta, se solicita sefa garzii care vine in 20 de minute de la momentul x, si intreaba de copil
se crizeaza, ala inca respira, cheama neonatologia
bebe e intubat, traieste
mama ameninta cu reclamatii
i can resist everything except temptation

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby ares/tm » Thu Feb 04, 2010 5:45 pm

dilema: daca moare, e o chestie, dar daca va fi retardat pe veci?
avem dreptul sa decidem in locul altora?
eu zic ca nu
i can resist everything except temptation

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Feb 04, 2010 5:55 pm

Chiar recent citeam de un caz în Franta în care parintii au dat în judecata medicul & spitalul pentru mentinerea în viata a unui fat f f imatur. Care a devenit, asa cum era de asteptat (la o asemenea prematuritate), un handicapat de grad mare (SNC cu sorcova) si care a transformat viata parintilor în cosmar.

Na, chestii etice.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby ndsimona » Thu Feb 04, 2010 6:59 pm

Ca medic si ca viitoare mama eu zic ca trebuie sa se faca totul posibil, fie chiar si la nivel de Romania pentru ca acel copil sa traiasca.
Ca medic nu am eu dreptul sa decid cine traieste si cine nu, trebuie sa fac tot ce-mi sta in puteri sa salvez acea viata.Pentru ca e datoria mea si pentru a trai cu constinta impacata.
Ca viitoare mamica , toata sarcina am stat cu iminenta de avort si acuma am ajuns la o varsta cat de cat multumitoare, dar daca ar fi fost sa "avortez" ( stiu ca e in acord cu legislatia dar suna tare urat) la 26 de saptamani , as fi avut pretentia ca doctorii sa faca tot ce pot . Ca dup-aia ar fi fost copil normal sau retardat...asta mi-ar fi fost crucea, asta i-ar fi fost soarta, Dzeu cu mila si pentru noi parintii si pentru copil.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Feb 04, 2010 7:05 pm

Aia e strict parerea ta, de altfel neprobata de vreun test în realitate cu un copil fara SNC. ;)

Deci în concluzie
- daca medicii îti eutanasiaza copilul prematur, vor fi dati în judecata.
- daca nu-l eutanasiaza, vor fi dati în judecata
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re:

Postby gaurav_singh_md » Thu Feb 04, 2010 11:12 pm

Im wrote:Aia e strict parerea ta, de altfel neprobata de vreun test în realitate cu un copil fara SNC. ;)

Deci în concluzie
- daca medicii îti eutanasiaza copilul prematur, vor fi dati în judecata.
- daca nu-l eutanasiaza, vor fi dati în judecata

inform the patient and do as the patient wishes. a new born can't decide whether he/she wants to live with disability and so the parents decide for the newborn and the doctor executes their wishes in view of the law and current clinical practice. in the age of medical litigation it is best to follow the law and not the heart/mind dictates (easy to say, hard to do).

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Re:

Postby cog1983 » Fri Feb 05, 2010 12:08 pm

gaurav_singh_md wrote:
Im wrote:Aia e strict parerea ta, de altfel neprobata de vreun test în realitate cu un copil fara SNC. ;)

Deci în concluzie
- daca medicii îti eutanasiaza copilul prematur, vor fi dati în judecata.
- daca nu-l eutanasiaza, vor fi dati în judecata

inform the patient and do as the patient wishes. a new born can't decide whether he/she wants to live with disability and so the parents decide for the newborn and the doctor executes their wishes in view of the law and current clinical practice. in the age of medical litigation it is best to follow the law and not the heart/mind dictates (easy to say, hard to do).

Adica sa le zici parintilor: "uite, copilul dumneavoastra s-ar putea sa iasa cu handicap... vreti sa-l lasam sa traiasca sau sa-l omoram?"?! Tu ce crezi ca ar face acei parinti?
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby Phat Skidz » Fri Feb 05, 2010 6:27 pm

ares/tm wrote:caz real: sarcina de 26 saptamani, copil dorit, mama spalata, adica nu tigana

Im, dupa cum vezi, noi mai avem foarte mult pana sa ajungem la nivelul de subtilitate deontologica pe care il evoci.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby ssss » Fri Feb 05, 2010 10:34 pm

Nu stiu daca a vrut sa zica ca era OK sa-l omori pe ala de tigan. Cred ca doar vroia sa puna lucrurile in perspectiva. Ma insel, ares/tm?
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Re:

Postby b3 » Sat Feb 06, 2010 12:18 am

cog1983 wrote:Adica sa le zici parintilor: "uite, copilul dumneavoastra s-ar putea sa iasa cu handicap... vreti sa-l lasam sa traiasca sau sa-l omoram?"?! Tu ce crezi ca ar face acei parinti?


Pai tocmai, ca nu e problema ta. E decizia lor, tu esti doar executantul. Si nu-l "omori", pur si simplu nu-l pui in incubator etc., lasi natura sa-si urmeze cursul, pentru ca eutanasia este ilegala. Hmm, de fapt nu stiu daca in Romania legislatia te acopera sa nu-l pui la incubator, chiar daca parintii cer sa nu-i faci nimic. Se considera ca parintii nu-si dau acordul pentru manevre medicale ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Feb 06, 2010 12:29 am

b3 wrote:E decizia lor

Si aici iarasi ajungem la dilema : cât de responsabila e de fapt gloata ?
Vlad ne-a tras versiunea cu "toti sunt responsabili pt faptele lor" dar asta nu e decât un "ma leshi" sictirit. Adevarul e crud si macabru.

Gloata se reproduce în draci, nu conteaza ca are tare genetice evidente, nu conteaza ca se îmbuiba cu cancerigeni, nu conteaza ca n-are cunostinte elementare despre crescut copiii, sau n-are cu ce sa-i creasca, nu conteaza nimic. Gloata îti da o semnatura pe decizie din asta ca si cum ar semna plata cu cardul la supermarket.

Gloata te da în judecata oricând îi vine, chit ca îsi pusese pretioasa semnatura. Intotdeauna se gaseste un "Da, dar".

Gloata crede în minuni divine, gloata se otraveste voluntar, gloata nu vede peste vârful nasului, si tu te-ai trezit sa invoci responsabilitatea gloatei pe chestiuni etice :?:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Re:

Postby gaurav_singh_md » Sat Feb 06, 2010 12:32 am

cog1983 wrote:
gaurav_singh_md wrote:
Im wrote:Aia e strict parerea ta, de altfel neprobata de vreun test în realitate cu un copil fara SNC. ;)

Deci în concluzie
- daca medicii îti eutanasiaza copilul prematur, vor fi dati în judecata.
- daca nu-l eutanasiaza, vor fi dati în judecata

inform the patient and do as the patient wishes. a new born can't decide whether he/she wants to live with disability and so the parents decide for the newborn and the doctor executes their wishes in view of the law and current clinical practice. in the age of medical litigation it is best to follow the law and not the heart/mind dictates (easy to say, hard to do).

Adica sa le zici parintilor: "uite, copilul dumneavoastra s-ar putea sa iasa cu handicap... vreti sa-l lasam sa traiasca sau sa-l omoram?"?! Tu ce crezi ca ar face acei parinti?

adica intrebi ce vrea pacientul, si daca este legal, faci,daca nu, explici frumos ca nu este legal si nu poti.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby b3 » Sat Feb 06, 2010 12:36 am

Pai nici un "da, dar". I s-a explicat, a pus semnatura, la revedere. Asa si cu consimtamantul informat. Poate oricand sa spuna "da, dar", cand nu iese operatia bine, de exemplu.

Daca intram in detalii de genul "da, dar el e mic si prost si nu stie unde e inima, in stanga sau in dreapta, ce pretentii sa ai ca a inteles ce i-ai spus. Pe cand tu, MEDICUL, ai facut scoala si intelegi mai bine decat el subtilitatile, era de datoria ta sa faci bine", pai in cazul asta nu mai exista decizie a pacientului si consimtamant informat si nimic, ne declaram mici dumnezei si taiem si spanzuram dupa cum ne trezim in ziua respectiva :D Ca doar stim noi mai bine ;)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Feb 06, 2010 12:41 am

b3 wrote:Ca doar stim noi mai bine

Exact. De-aia exista comitete de etica, desi ar fi fost suficient sa-l pui pe ala sa semneze foaia.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby b3 » Sat Feb 06, 2010 12:43 am

Aveam senzatia ca acele comitete de etica discuta doar cazurile in care medicul a incalcat niste chestii reglementate. De genul pacientul nu si-a dat acordul, dar medicul tot a facut ce-a vrut. Sau cand a facut ceva ilegal, chiar cu acordul pacientului. Dar oricum, nu cand se razgandeste pacientul asupra a ceva ce a acceptat initial.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Feb 06, 2010 12:51 am

Ma refeream la comitetele de etica din spitale, care participa la actiune, nu la ala de la Colegiul Medicilor care tre sa te investigheze confraterniceste când ai încalcat Codul. :)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby b3 » Sat Feb 06, 2010 12:54 am

Nu stiu ce-s alea :) In Romania ? :) E ca la Vlad la psihiatrie cand se aduna 3 psihiatrii sa decida daca interneaza pacientul ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Feb 06, 2010 1:10 am

Pe scurt e ca într-o reuniune de vulpoi batrâni de pe diferite specialitati, animata de un super-galonat, unde toti îsi expun parerea, dezbat, nuanteaza, propun, iar la sfârsit ramâne ca super-galonatul. In unanimitate, desigur. :mrgreen:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby Phat Skidz » Sat Feb 06, 2010 1:23 am

ssss wrote:Nu stiu daca a vrut sa zica ca era OK sa-l omori pe ala de tigan. Cred ca doar vroia sa puna lucrurile in perspectiva. Ma insel, ares/tm?

În primul rând avem antonimia spălată/ţigancă.
În al doilea rând, eu înţeleg că faptul că pacienta nu era încă o ţigancă nespălată face şi mai surprinzătoare neglijenţa personalului.

Ţiganii, toxicomanii (inclusiv alcoolici), pacientii psihiatrici cunoscuţi. 3 categorii la care se trece pe lângă diagnostice cu o uşurinţă fantastică (nu neapărat legat de cazul prezentat aici), doar pentru că sunt ceea ce sunt. Măcar ţiganii pot să vină cu toată şatra să pună presiune pe doctor. Bietu schizofren degeaba face AVC, că tot la psihiatrie e trimis. Iar alcoolicu poa să moară în stradă, ce, nu vezi că e pulbere de beat?

Când vorbim de criminali nu trebuie neapărat să ne imaginăm sadici.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby 187.92a » Sat Feb 06, 2010 1:34 am

b3 wrote:Nu stiu ce-s alea :) In Romania ? :) E ca la Vlad la psihiatrie cand se aduna 3 psihiatrii sa decida daca interneaza pacientul ?


un singur i.
pt a cata oaraa?!!!?
inainte sa facem misto de sistem, ar fi dragut sa ne uitam putin asa la noi :)

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby ssss » Sat Feb 06, 2010 2:20 am

vlad stroescu wrote:În primul rând avem antonimia spălată/ţigancă.
În al doilea rând, eu înţeleg că faptul că pacienta nu era încă o ţigancă nespălată face şi mai surprinzătoare neglijenţa personalului.

Ţiganii, toxicomanii (inclusiv alcoolici), pacientii psihiatrici cunoscuţi. 3 categorii la care se trece pe lângă diagnostice cu o uşurinţă fantastică (nu neapărat legat de cazul prezentat aici), doar pentru că sunt ceea ce sunt. Măcar ţiganii pot să vină cu toată şatra să pună presiune pe doctor. Bietu schizofren degeaba face AVC, că tot la psihiatrie e trimis. Iar alcoolicu poa să moară în stradă, ce, nu vezi că e pulbere de beat?

Când vorbim de criminali nu trebuie neapărat să ne imaginăm sadici.


De acord cu neglijenta criminala.

Fara nici o suparare, la antonimia aia ares/tm ti-ar putea aduce niste argumente statistice. Nu cred ca trebuie tratati diferit, dar nu ii poti cere sa fie fericit(a) ca i se agreseaza simtul olfactiv.

Cunosc o doctorita care lucra la IOMC( Irza) si a avut o nastere prematura. Din avorton nu i-au scos copilul si au tot incercat sa o convinga sa renunte la tratament. Fetita e foarte OK, superinteligenta, are acum vreo 12 ani.

Bottom line, medicii au deseori aroganta sa decida in functie de niste criterii personale imbecile. Cu bunavavointa, probabil, dar tot criminal se cheama. De aia exista ethics comitees, desi si alea au bubele lor.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby b3 » Sat Feb 06, 2010 2:41 am

trident wrote:
b3 wrote:Nu stiu ce-s alea :) In Romania ? :) E ca la Vlad la psihiatrie cand se aduna 3 psihiatrii sa decida daca interneaza pacientul ?


un singur i.
pt a cata oaraa?!!!?
inainte sa facem misto de sistem, ar fi dragut sa ne uitam putin asa la noi :)


Mda, observasem dupa ce am postat. Se mai intampla. E a doua oara, a treia oara ti-am explicat ca n-ai inteles tu sensul.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42722
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby Calico » Sat Feb 06, 2010 2:44 am

ssss wrote:Fara nici o suparare, la antonimia aia ares/tm ti-ar putea aduce niste argumente statistice. Nu cred ca trebuie tratati diferit, dar nu ii poti cere sa fie fericit(a) ca i se agreseaza simtul olfactiv.

Ce s-o mai dregem, faza cu tiganca a sunat super-naspa, oricat am mai intoarce-o acuma.
Ca si cum ai spune "si era om cinstit, nu negru" sau "si era fata cuminte, nu romanca". Lasand statistica la o parte, e urat. Mie asta imi pute mai rau ca transpiratia, dar ma rog.

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby BellaDonna » Sat Feb 06, 2010 9:30 am

Mie imi pute mai rau subiectul, dar...ma rog...la asa duhoare ma si asteptam ca discutia sa devieze

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re:

Postby voicutu » Sat Feb 06, 2010 4:47 pm

Im wrote:
b3 wrote:E decizia lor

Si aici iarasi ajungem la dilema : cât de responsabila e de fapt gloata ?
Vlad ne-a tras versiunea cu "toti sunt responsabili pt faptele lor" dar asta nu e decât un "ma leshi" sictirit. Adevarul e crud si macabru.

Gloata se reproduce în draci, nu conteaza ca are tare genetice evidente, nu conteaza ca se îmbuiba cu cancerigeni, nu conteaza ca n-are cunostinte elementare despre crescut copiii, sau n-are cu ce sa-i creasca, nu conteaza nimic. Gloata îti da o semnatura pe decizie din asta ca si cum ar semna plata cu cardul la supermarket.

Gloata te da în judecata oricând îi vine, chit ca îsi pusese pretioasa semnatura. Intotdeauna se gaseste un "Da, dar".

Gloata crede în minuni divine, gloata se otraveste voluntar, gloata nu vede peste vârful nasului, si tu te-ai trezit sa invoci responsabilitatea gloatei pe chestiuni etice :?:

Daca e s-o luam asa, exista sterilizare chirurgicala.

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby tana » Sat Feb 06, 2010 5:11 pm

mda, era povestea aia cu chirurgul pediatru care lega trompitele la toate fetitele tiganci pe care le opera...
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby Iepurita » Sat Feb 06, 2010 5:30 pm

Pai legarea trompelor la unele nu e o idee rea . In aceeasi zi la gineco au fost 2 femei , una era de etnie rroma , cealalta nu stiu sigur. Rroma era la a 12-a sarcina , cu un avoer la activ si 10 copii abandonati , ca n-are cu ce sa ii creasca. Evident si pe actualul il abandona , ca sa pastreze traditia. A intrebat-o o colega daca a auzit de prezervativ , daca stie sa-l foloseasca si a spus ca nu . Continuandu-si lectia de sexologie i-a spus colega sa mearga la un cabinet unde i se vor da niste pastile ca sa nu mai ramana insarcinata. Pacienta a intrebat "da' is gratis?" iar colega cu o sinceritate debordanta i-a raspuns "pai daca le spuneti ca ati abandonat 10 copii vi le dau gratis toata viata ".
Cealalta abandonase doar cativa parca , sau deloc. Ini-mini-maini-mou , who's the loser of this show :arrow:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby tana » Sat Feb 06, 2010 5:43 pm

legarea trompelor la fetite de 5 ani care au facut apendicita???? no thanks. nu mi se pare un pret ce trebuie platit ptr 'civilizatie'
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Feb 06, 2010 5:49 pm

Heh, de-ar fi asa simplu.
Cum de nu s-a petrecut o legare scandaloasa de trompe la fetitele ce aveau sa dea nastere lui Hitler, Stalin, Pol Pot etc.
In principiu te acomodezi cumva cu mizeriile vagaboande de pe strada, tu ai casa ta, e curat si cald. Te-ai acomoda mai greu cu gazarea familiei, moartea iubitului pe front, moartea propriului copil de foame, si nu stiu cât te-ar consola faptul ca totul se petrece într-o ambianta civilizata, care nu tolereaza abuzuri etice.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby tana » Sat Feb 06, 2010 6:29 pm

dada, parca ar fi asa simplu, sa legam trompele pe care le prindem sa nu cumva sa se nasca vreun hitler
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby Iepurita » Sat Feb 06, 2010 6:34 pm

tana wrote:legarea trompelor la fetite de 5 ani care au facut apendicita???? no thanks. nu mi se pare un pret ce trebuie platit ptr 'civilizatie'




Nu la fetite , pt. Dumnezeu :lol:
De-aia am si dat cele 2 exemple , ca de persoanele ca ele vorbeam .
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby ares/tm » Sat Feb 06, 2010 8:33 pm

am vrut sa subliniez faptul ca, daca pacienta era tiganca, nu o interesa deloc situatia, ea mai avand 2-9 copii acasa sau abandonati pe cine stie unde.va zic sigur ca multe femei fac copii, mai ales cele din categoriile sociale defavorizate pt ca nu au bani de chiuretaj sau nu ajung la timp sa si-l faca.femeia asta isi dorea copilul, deci personalul trebuia sa fie mai atent, zic eu
i can resist everything except temptation

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42722
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby Calico » Sun Feb 07, 2010 3:28 am

ares/tm wrote:am vrut sa subliniez faptul ca, daca pacienta era tiganca, nu o interesa deloc situatia, ea mai avand 2-9 copii acasa sau abandonati pe cine stie unde[...]
femeia asta isi dorea copilul, deci personalul trebuia sa fie mai atent, zic eu

:shocked!:
Deci tu tratezi un copil de romanca mai bine decat un copil de tiganca, esti mai atenta cu el pe principiul ca oricum tiganca nu-l vrea pe-al ei, ca mai are 17 acasa si n-o intereseaza inca unul? Sincer, ma socheaza nonsalanta cu care zici asta.
Nu ti se pare ca trebuie sa acorzi pacientei "prezumtia de nevinovatie" si sa te comporti ca si cum ea chiar si-ar dori copilul ala la fel de mult ca o "romanca"?

Ioio wrote:Pai legarea trompelor la unele nu e o idee rea . In aceeasi zi la gineco au fost 2 femei , una era de etnie rroma , cealalta nu stiu sigur. Rroma era la a 12-a sarcina , cu un avoer la activ si 10 copii abandonati , ca n-are cu ce sa ii creasca. Evident si pe actualul il abandona , ca sa pastreze traditia.

Tu sper ca te referi la legarea trompelor cu acordul pacientei. Chiar, doctorita de ce n-a intrebat-o daca nu vrea sa-i lege trompele?

Hm, vad ca avem un forum de mici hitleri. Nu s-ar putea lasa cu o legare de trompe si la fetitele romance? Asa, preventiv.

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby tana » Sun Feb 07, 2010 8:07 am

in treacat zis, cand lucram eu cu paciente de tot felul (90% tiganci) dupa al 2-3-lea copil se rugau de tine sa le faci ceva sa nu mai faca altii. si mi s-au parut in general destul de in regula. cele de 15-16 ani, la primul copil erau foarte simpatice. pe urma, deh, pe la 23 si a 3-a nastere erau mai blazate, dar pustoaicele erau super.
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby Iepurita » Sun Feb 07, 2010 10:00 am

Pai , nasterea a fost o micuta problema , pen'ca nu era cezariana.
Daca citeai ce am scris vedeai ca una era de etnie rroma , cealalta nu stiu . Din partea mea puteau sa fie si reginele Dalmatiei, am specificat destul de clar ca la unele persoane ar fi o idee buna . Si da , la desteapta care nu stia ce-i prezervativu' si care si-a abandonat 10 copii ii faceam si fara sa vrea (desi vroia pacienta respectiva)
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby BellaDonna » Sun Feb 07, 2010 11:38 am

Muma, nu-i asa de simplu. Si eu gandeam exact la fel. Numai ca in practica se schimba putin lucrurile. Trateaza piranda ca pe-o doamna, si n-o sa priceapa ce naiba vrei de la ea ( si nu ma refer aici la limbaj ). Ei intre ei se trateaza intr-un anumit fel, unde mai pui ca au o inclinatie nativa spre isterie. Iti dai seama ca in preajma unui eveniment cum e nasterea, asta e la full power. Astfel incat, daca iei o tiganca cu binisorul, o sa fii cam acelasi lucru cu un tantar care bazaie in jurul ei.
NU zice nimeni sa tipi si sa te isterizezi si tu. Dar e nevoie de multa fermitate si de un comportament diferit.

Din experienta proprie, astea mici pana-n 18 ani sunt cele mai dificile. Pentru ca au inceput sa le ajunga si pe ele televizorul si "modernitatea", si desi n-au fost o data la medic in cursul sarcinii si se prezinta la camera de garda in plin travaliu, si ea si toate muierile din familia ei urla ca "sa-i faci ceva sa n-o mai doara".
-Femeie, nasterea e cu durere!!!!

Cum a spus si tana, ajung sa se roage de tine sa faci ceva sa nu mai faca copii. Doar ca, dragii mei teoreticieni de pe margine, ele NU VOR SEMNA IN VECI O HARTIE CARE SA LE EXPRIME ACORDUL IN SENSUL ASTA! Traditia tiganeasca nu le permite, iar in momentul in care familia ar afla de asa ceva, ar fi linsata.
Aviz altora cu idei asemanatoare, daca aveti in fata un avort spontan la tiganca cu familie, aveti mare grija ce dati pe gura, si explicati de 10 ori ca daca a avortat cel mai probabil a fost din cauza produsului de conceptie. Mi s-a intamplat sa trebuiasca sa explic de 10 ori ca nu, cazatura din urma cu o luna nu a avut nici o legatura cu avortul. Altfel, se ridica suspiciuni ca piranduta a cazut sau a ridicat, etc, special ca sa avorteze. Si sa vezi mama de bataie ce-si ia.
So much despre acordul liber consimtit al tigancilor.

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby voicutu » Sun Feb 07, 2010 1:42 pm

Cred ca m-am exprimat incomplet: faci copii pe banda rulanta desi esti sarac lipit, analfabet si toate alea si stii de la bun inceput ca nu ii cresti (si stiai de la al doilea, da' ai mai facut 7) si apoi ii abandonezi? Si nu te intereseaza contraceptia? Sterilizare chirurgicala CU FORTA si 10 ani de inchisoare. E nazism? Da, este.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby 187.92a » Mon Feb 08, 2010 8:54 am

In idiocracy cei cu low IQ se tot reproduc, in timp ce entelectualii asteapta pana cand apeleaza la fert in vitro. si astfel se prosteste omenirea (nu sunt de acord cu discriminarea de pe acest topic si dezavuez termenul de tiganca -a se utiliza cel de 'romanca' fara diacritice; dar in definitiv puteti alege sa nu fiti prea civilizati ca strica; mai mult este o chestiune de educatie sa utilizezi condomul, nu de inteligenta; sper ca realizati ca instigarile rasiste de pe acest topic au iz penal).
revenind, prezervativul nu face decat sa scada sansele de gtransmitere la descendenti de gene inteligente.

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: Avem medici criminali in sistem?

Postby BellaDonna » Mon Feb 08, 2010 8:55 pm

De ce e ura rasiala sa le spui pe nume? Sunt tigani, iar reprezentatii lor educati fac mare caz de pastrarea identitatii lor culturale. In definitiv, genul francez in care domina tendinta la asimilare, e mai rasist decat multe atitudini sincere de pe acest forum.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests