Au rezidentii de la cine invata?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Au rezidentii de la cine invata?

Postby doctorpieleanu » Tue Feb 10, 2004 1:42 am

In timpul facultatii,toti cred ca am avut parte de asistenti care nu ne bagau in seama,de doctori care de si erau responsabili cu instruirea noastra ,ne dadeau senzatia ca ii deranjam,si tot asa ,de ma intrebam ce naiba i-a determinat pe oamenii astia sa se faca asistenti universitari.

Ca rezident mi-as dori sa descoper oameni deschisi,cu care sa pot comunica,de la care sa pot invata meserie,oameni care sa ma ghideze,oameni cu caracter!

Este posibil asa ceva in Romania ,sau oare cer prea mult?

amarandi
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Jan 18, 2004 4:00 am

Postby amarandi » Tue Feb 10, 2004 8:00 am

Dumnezeu pastreaza si oameni cu suflet mare, nu-ti face griji. Sunt greu de gasit ca se ascund printre atatia oameni mici... E greu de crezut ca poti avea privilegiu de medic--sa poti fi usurarea suferintei altor oameni-- si simultan sa ramai un om de nimic, fara dragoste nici de meserie, nici de pacienti, si nici de cei care te vor vindeca pe tine in viitor. In orice caz, sunt convinsa ca in Romania sunt doctori care vor sa transmita si ei ceva, deci cauta si vei gasi. ;) Chiar sunt curioasa: exista vreo organizate de medici Crestini Ortodocsi? Banuiesc ca vei avea mai mult succes intre oameni cu adevarat credinciosi...Frica si dragostea de Dumnezeu are efecte. De fapt, cred ca n-as lasa un medic ateu sa ma atinga. Mi se pare total aiurea sa studiezi misterul care este corpul omenesc/viata si sa ramai total ignorant de *cauza*, precum scria Dr. Paulescu. Intreaba-i tu pe toti asistentii aia si pe medicii care se poarta cu indiferenta catre studenti si pacienti ce cred ei despre asta. ;)

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Feb 10, 2004 8:14 am

"Bate si ti se va deschide".
Intr-adevar, daca te straduiesti cred ca poti gasi oameni deschisi, cu care sa poti comunica si de la care sa poti invata (eu am intalnit cativa in scurta-mi viata de stagiar/rezident in Romania, un pic peste doi ani jumatate). Din pacate in Romaia majoritatea medicilor sunt fie blazati ("aceasta lehamite"), fie aprig prinsi intr-o carncena lupta pentru bani, putere, and so on. Crestini? Probabil ca toti se considera crestini, dar, iarasi, "in Romania" trebuie sa cam alegi: ori faci medicina si castigi o paine, ori esti cu adevart crestin si nu poti accepta compromisurile inca cerute de meseria de medic.

User avatar
snowtrekker
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Feb 18, 2004 12:19 am
Location: sala de disectie

Postby snowtrekker » Wed Feb 18, 2004 1:03 am

mai ce sa va zic eu voua...eu sunt de abia in anul 2...si am fost la practica ..... sunt din buc..si am fost asta vara la coltea.....si am dat peste niste rezidenti super dragutzi..si dornici sa-mi arate o gramade de lucruri....
o singura treaba nasoala mi s-a intamplat..si m-a simtit eu prost pt rezidentii de acolo...(ei cred ca au intrat in pamant..) o asistenta..mai batrana..si mai rasarita(asa vroia ea sa para :twisted: )...mi-a zis o faza..: mai baiete..ce stai si te uiti la rezidenti astia cum opereaza..du-te in sala celalata ca opereaza dom' conferentiar....cand am auzit...mi s-a facut sila...
nu am ajunss inca doctor....dar si asistentele astea....is mari :evil: !!!!!!si ce sa le faci...daca nule da pacientul 20-30 de mii nu se duc cu plosca la el..sa urineze...etc!!! iar cu rezidentii..ca sa mai.....dar o sa ajung si eu doctor..si am sa incerc cat de cat sa remediez anumite situatii...atat cat mi-o sta in putinta......



sa fiti iubiti :P

User avatar
petru
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Feb 16, 2004 8:20 pm
Location: bucarest----->paris

Postby petru » Wed Feb 18, 2004 3:14 pm

copiii mei,

ce nu inteleg eu este de ce va trebuie cineva de la care sa invatati. invatati tata singuri ca nu poti sa crezi niciodata ce iti serveste unul sau altul despre cutare bolnav sau cutare boala.

carti aveti, pacienti aveti, nu inteleg ce va mai trebuie.

a! si nu puneti intrebari, fiindca este foarte posibil ca persoana intrebata sa nu cunoasca raspunsul si atunci ati facut-o lata!

si nu va certati cu asistentele daca vreti sa ramaneti intr-o sectie si sa nu aveti scandaluri zilnice.

User avatar
LoS
senior
senior
Posts: 274
Joined: Thu Jul 24, 2003 12:03 am
Contact:

Postby LoS » Fri Mar 05, 2004 3:54 pm

petru wrote:carti aveti, pacienti aveti, nu inteleg ce va mai trebuie.


pai tu de ce ai mai facut facultatea?! puteai foarte bine sa "rezolvi" citeva tratate in vreo 4-5 ani si gata... exista pacienti care stiu extraordinar de multe despre boala lor si, totusi, se mai duc pe la medic, din cind in cind...

sint o groaza de lucruri pe care poti sa le inveti de la un medic experimentat (si doritor sa iti arate). nu pot decit sa ma bucur ca am nimerit intr-un colectiv de astfel de medici. raspunsul meu este ca exista astfel de oameni in Romania, din pacate insa, prea putini...
N/A

User avatar
alex-n
junior
junior
Posts: 70
Joined: Sun Dec 07, 2003 3:17 pm

Postby alex-n » Tue Mar 16, 2004 5:59 pm

Pentru Petru : poate cel care a deschis subiectul asta nu s-a referit doar la niste nelamuriri si intrebari al caror raspuns le putea afla din carti.
Ca nu putem fi doctori doar cu teoria, trebuie sa mai facem si manevre.Sau vrei ca rezidentii pe chirurgie sa invete manevrele si procedurile numai din carti!
Si apoi de asta au optat pentru invatamant .Ca sa invete pe altii! Si si ei la randul lor au avut nevoie de indrumare profesionala.
Normal ca studiul este absolut necesar , dar nu si suficient.Eu cel mai bine inteleg si retin cand mi se arata practic (ex. pe EKG, pe bolnav, cand mi se face o schema, sau cand pun eu mana si simt). De asta avem parte si de parte de pregatire teoretica si practica.

dibo
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Apr 13, 2004 1:14 pm
Location: 44N25 26E06 (aproximativ)

Re: Au rezidentii de la cine invata?

Postby dibo » Sat May 29, 2004 10:50 pm

doctorpieleanu wrote: In timpul facultatii,toti cred ca am avut parte de asistenti care nu ne bagau in seama,de doctori care de si erau responsabili cu instruirea noastra ,ne dadeau senzatia ca ii deranjam,si tot asa ,de ma intrebam ce naiba i-a determinat pe oamenii astia sa se faca asistenti universitari.

Ca rezident mi-as dori sa descoper oameni deschisi,cu care sa pot comunica,de la care sa pot invata meserie,oameni care sa ma ghideze,oameni cu caracter!

Este posibil asa ceva in Romania ,sau oare cer prea mult?

In timpul facultatii am avut parte de asistenti minunati (90% din ei), dar nu in Bucuresti.
Ca rezident am avut noroc sa dau peste oameni minunati, la toate stagiile din specialitatea de baza.
Nu stii - te invatam, nu poti - te ajutam, nu vrei - te obligam!

dibo
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Apr 13, 2004 1:14 pm
Location: 44N25 26E06 (aproximativ)

Postby dibo » Sat May 29, 2004 10:52 pm

amarandi wrote: Chiar sunt curioasa: exista vreo organizate de medici Crestini Ortodocsi?

In Moldova exista acum vreo 10 ani AMFOR (Asociatia Medicilor si Farmacistilor Ortodocsi din Romania).
http://www.publicinfo.ro/baze%20de%20da ... G-Iasi.pdf
Nu stii - te invatam, nu poti - te ajutam, nu vrei - te obligam!


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests