Clinici pt. chiulangii

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby soricel » Fri Jul 23, 2010 3:48 pm

pai si ala care a cerut asemenea detalii cum se cheama ca e?

smeker?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby 187.92a » Fri Jul 23, 2010 4:10 pm

eu vad doar un user care a pus o intrebare, daca intereseaza motivele pt care a intrebat nu ar fi ok sa faceti un topic separat despre cat de ok este sa alegi stagii lejere?
ca in definitiv userul s-a ofticat ca i-ati deturnat topicul. caci topicul este despre clinici pt chiulangii, nu despre cum cred unii si altii ca ar trebui facuta medicina.

"inca o data, pt acei rezidenti dintre cei ce au bunavointa sa citeasca in scop util acest forum, va rog sa imi dati informatiile necesare si va multumesc."

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby soricel » Fri Jul 23, 2010 4:22 pm

danhia wrote::shock:

consider sa cred ca este absolut jenant,complet om mai putin dotat intelectual, de prost gust sa ai pretentia sa te strige vecinii,rudele, pietonii de pe strada-''doamna doctor'' in timp de aduci ca argumente niste lame excuses cum ca tu ai alte prioritati such as...some bullshit stuff not worth mentioning.
Si colac peste pupaza mai te si infurii cand altii iti spun cat de lame esti.

Beyond lameness!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby 187.92a » Fri Jul 23, 2010 5:14 pm

mie mi se pare ca e o intrebare ca toate celelalte de tipul "are cineva grilele de la materia X?"

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby soricel » Fri Jul 23, 2010 8:53 pm

mie mi se pare o intrebare ca toate celelalte de genul "bah, la care prof se poate copia?"

User avatar
mihai82
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Oct 10, 2008 4:26 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby mihai82 » Mon Jul 26, 2010 1:29 pm

:peace: nu la profu de MF :peace:
PERVERSI CARE INVATA LUCRURI RELE DE MICI HARRISON ANGELESCU SHI ALTE PERVERSIUNI

User avatar
Spagasinul
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 20, 2004 7:24 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby Spagasinul » Mon Aug 16, 2010 8:33 pm

Ii ador pe cei care se bat asa tare cu pumnul in piept ca ei fac medicina serios in Romania, si doamne fereste sa chiuleasca, ei invata domle, si fac sacrificii ca sa ajunga medici, si sunt saraci lipiti, n-au bani nici de o paine (daca cumva nu cotizeaza tetelu pana la 45 ani) da sunt cinstiti domle si nu chiulesc. Si cand termina rezi si n-au post, dau rezi pe alta specialitate domle, sa devina si mai destepti, si mai stau 5 ani cu 12 milioane si lumea le va face statuie, ca sunt cinstiti si sunt doctori, ce daca n-au unde sa lucreze dupa, n-au familie (cu 12 milioane chiar nu poti sa fii cap de familie), sunt plini de frustrari , arata jalnic etc.
Treziti-va la realitate, vreti sa fiti doctori, emigrati! Chiulangiii n-au cum sa emigreze ca acolo daca nu stii, nu te tine nimeni. Da sa stai in Rom si sa sari la gatul unuia care poate are si alte treburi gen servici din care ii vin banii si care vrea sa mai chiuleasca sau are copil sau treaba lui si sa imparti tu dreptatea ca tu esti special, nu-i asa...esti doctor ...esti cinstit, ti-ai tocit coatele invatand, n-ai luat nici spaga...esti deasupra tuturor...rudele de la tara mor cand aud ca a lu Leana Cosanzeana a ajuns doctor, vecinii de bloc nu mai zic, te respecta, nu mai esti un pusti, ai ajuns doctor...si nici nu le blochezi parcarea cu masina, ca doar esti cinstit...n-ai masina..n-ai nimic... esti un mic Dumnezeu...cum ziceam, asta mi se pare de-a dreptul hilar. Vezi-ti tu de treaba ta, si nu mai fii ca babele care stau la poarta sa vada ce fac vecinii, si lasa-i frate sa chiuleasca, sa chiuleasca toti daca vor, fiecare are dreptul sa-si faca viata cum vrea, macar sa ajungeti voi astia intoleranti profesori mari de renume mondial.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby Phat Skidz » Mon Aug 16, 2010 9:45 pm

Hî? Nu prea înţeleg ce vrei să zici, pe cine te-ai supărat.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby marmotul » Tue Aug 17, 2010 6:13 am

cred ca pe astia care fac medicina serios. ca se oftica de lipsa colegilor neseriosi :oops: :D :D
qpepsi.gif

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby 187.92a » Tue Aug 17, 2010 9:51 am

ba foarte bine zice. cred ca se refera la aia care privesc cu ochi critic acest topic. deexemplu:
cineva wrote:Acasă la tine. Totuşi, eu cred că medicul de familie ar putea să înveţe şi el un pic de medicină, nu?

sau celor care cred ca trebuie sa facem misto de cei care vor si ei saracii sa chiuleasca, cum spune mai sus, "
Spagasinul wrote:Da sa stai in Rom si sa sari la gatul unuia care poate are si alte treburi gen servici din care ii vin banii si care vrea sa mai chiuleasca sau are copil sau treaba lui si sa imparti tu dreptatea ca tu esti special, nu-i asa..


eu cred ca zice foarte bine.

User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby esk » Sat Aug 28, 2010 9:54 am

stie cineva unde se poate face nefrologie in bucuresti pt cei de pe alte specialitati si prezenta sa fie....optionala? cineva zicea ceva de universitar, ma insel? ( din cele trei variante posibile de spitale cica asta ar fi )

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby ikujjj » Sat Aug 28, 2010 10:01 am

esk wrote:stie cineva unde se poate face nefrologie in bucuresti pt cei de pe alte specialitati si prezenta sa fie....optionala? cineva zicea ceva de universitar, ma insel? ( din cele trei variante posibile de spitale cica asta ar fi )

n-o sa-ti raspunda nimeni la intrebarea asta pe forum, mai bine te duci chiar tu frumusel si intrebi.
se cam face peste tot oricum... :mrgreen:

User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby esk » Sat Aug 28, 2010 11:40 pm

cum nu sunt in bucuresti e cam greu de aplicat sfatul. intentia e sa-mi fac detasare pt 3 luni, si nu stiu sigur unde

me_user
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Sep 23, 2006 9:42 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby me_user » Mon Aug 30, 2010 11:08 am

as avea si eu nevoie sa stiu unde se poate lua nefro pentru cei de pe alte specialitati//si la Sf Ioan? si unde sa fie mai lejer.
sau hemato daca stie cineva la ce spitale se poate lipsi.
multumesc

User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby esk » Mon Aug 30, 2010 1:05 pm

am sunat azi la cndps sa intreb la ce spitale pot face stagiul de nefro: Sf. Ioan, Carol Davila si Fundeni
de Fundeni toata lumea zice ca-i nasol. La Sf Ioan a facut un coleg anul trecut si a fost ok, nu te obliga sa faci garzi dk esti de pe alta specialitate, in rest s-a dus zi de zi iar la sfarsit a dat un examen. Nu stiu mare lucru de Carol Davila, as fi curioasa cum e cu garzile... (sigur, m-ar interesa si cu prezenta sau cum se pune nota la final de stagiu)

User avatar
drzuzu
senior
senior
Posts: 140
Joined: Fri Nov 21, 2008 6:01 pm
Location: cuca macaii
Contact:

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby drzuzu » Wed Sep 15, 2010 2:02 pm

Intrebare: la ce spital nu se face stagiul de ginecologie sau neurologie pt rezident alta specialitate? Vreau sa nu ma cheme zilnic ca sa stau sa invat pt rezi (mai dau odata). Multumesc.
"Poti zidi o lume-ntreaga, poti s-o sfarmi, orice ai spune, peste toate o lopata de tarana se depune..."

User avatar
drzuzu
senior
senior
Posts: 140
Joined: Fri Nov 21, 2008 6:01 pm
Location: cuca macaii
Contact:

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby drzuzu » Wed Sep 15, 2010 2:12 pm

Stie cineva cum pot face un stagiu intr-un spital care nu e clinic/universitar? Adica ce aprobari imi trebuie, daca accepta astia de la cnpds...
Multumesc.
"Poti zidi o lume-ntreaga, poti s-o sfarmi, orice ai spune, peste toate o lopata de tarana se depune..."

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby drcraciun » Wed Sep 15, 2010 4:31 pm

drzuzu wrote:Intrebare: la ce spital nu se face stagiul de ginecologie sau neurologie pt rezident alta specialitate? Vreau sa nu ma cheme zilnic ca sa stau sa invat pt rezi (mai dau odata). Multumesc.


Atunci nu face neuro la SUUB si alege preferabil Colentina. Despre Gineco, nu stiu (eu am fost rezident pe psihiatrie). Am facut neuro la SUUB si a fost mult de lucru; am si invatat multe ce-i drept, mie mi-a placut stagiul, dar am muncit destul de mult.

User avatar
ruxischatz
senior
senior
Posts: 107
Joined: Mon Feb 04, 2008 3:12 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby ruxischatz » Thu Sep 16, 2010 10:23 pm

Pe mine la INNBN m-au intrebat daca vreau sa vin sau nu. Deci exista acolo si optiunea de a nu merge. Am inteles ca daca vrei sa nu faci neuro si Militarul e de ocolit. Bafta la rezi!
Stiu doar un singur lucru, acela ca nu stiu nimic

User avatar
Karina1
junior
junior
Posts: 53
Joined: Mon Dec 01, 2008 12:04 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby Karina1 » Sat Sep 18, 2010 11:30 am

pt infectioase unde e mai lejer? multumesc

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby marmotul » Sun Sep 19, 2010 1:38 pm

drzuzu wrote:Stie cineva cum pot face un stagiu intr-un spital care nu e clinic/universitar? Adica ce aprobari imi trebuie, daca accepta astia de la cnpds...
Multumesc.

trebuie sa ai stagiul semnat de un prof universitar, altfel nu e aprobat. ai putea sa vorbesti cu coordonatorul tau de rez sa te lase sa fac stagiul in x si apoi examenul sa il dai cu el sau ceva de genul
qpepsi.gif

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby ikujjj » Tue Sep 21, 2010 12:15 pm

marmotul wrote:
drzuzu wrote:Stie cineva cum pot face un stagiu intr-un spital care nu e clinic/universitar? Adica ce aprobari imi trebuie, daca accepta astia de la cnpds...
Multumesc.

trebuie sa ai stagiul semnat de un prof universitar, altfel nu e aprobat. ai putea sa vorbesti cu coordonatorul tau de rez sa te lase sa fac stagiul in x si apoi examenul sa il dai cu el sau ceva de genul

OFICIAL NU SE POATE FACE STAGIU intr-un spital non-universitar. aia de la cnpds nici n-au in baza de date spitale judetene de exemplu.
in cel mai bun caz obtii o intelegere de la coordonatorul stagiului in cauza (nu neaparat cel de rezidentiat) care "te lasa" sa te duci unde te intereseaza mai mult si e nevoie de tine.
e o chestie "alunecoasa" si cu dus-intors. dar, exista totusi intelegere daca stii sa pui problema si argumentul tehnic este intotdeauna cel mai important.
nu ma refer la clasicul "stau acasa si invat, da acum in noiembrie iar, poate schimb mf in ... whatever"

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby prodezbatere » Tue Sep 21, 2010 7:00 pm

dsontu wrote:Medicina Interna la Fundeni, la prof Voiculescu - nu recomand pe nimeni. LA SUUB am auzit ca ar fi ceva mai lejer. Dar din punctul de vedere al topicului recomand Caritas.

La Caritas....... chiar Profeserul verifica condica aproape zilnic, vine cu 3-4 ekg uri si le explica aprope pt ficare in parte,cursuri de 2 ori/saptamana si e posibil sa aveti mari surprize nepalcute la pontaj daca nu va vede la raport .Dr. Zaharia; e un 'marquis' face niste cursuri de nota 10 pune mult suflet in ce explica , chiar pelci multumit de tine.Cine vrea sa invete ceva cardiologie, chiar recomand Caritasul aveti ce invata si de cine! iar daca il intalniti pe Dr.Doici.....fugiti ca de darqu de tamaie.

User avatar
drzuzu
senior
senior
Posts: 140
Joined: Fri Nov 21, 2008 6:01 pm
Location: cuca macaii
Contact:

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby drzuzu » Tue Sep 21, 2010 8:34 pm

ikujjj wrote:
marmotul wrote:
drzuzu wrote:Stie cineva cum pot face un stagiu intr-un spital care nu e clinic/universitar? Adica ce aprobari imi trebuie, daca accepta astia de la cnpds...
Multumesc.

trebuie sa ai stagiul semnat de un prof universitar, altfel nu e aprobat. ai putea sa vorbesti cu coordonatorul tau de rez sa te lase sa fac stagiul in x si apoi examenul sa il dai cu el sau ceva de genul

OFICIAL NU SE POATE FACE STAGIU intr-un spital non-universitar. aia de la cnpds nici n-au in baza de date spitale judetene de exemplu.
in cel mai bun caz obtii o intelegere de la coordonatorul stagiului in cauza (nu neaparat cel de rezidentiat) care "te lasa" sa te duci unde te intereseaza mai mult si e nevoie de tine.
e o chestie "alunecoasa" si cu dus-intors. dar, exista totusi intelegere daca stii sa pui problema si argumentul tehnic este intotdeauna cel mai important.
nu ma refer la clasicul "stau acasa si invat, da acum in noiembrie iar, poate schimb mf in ... whatever"



Mersi frumos de raspuns. Si in cazul asta punctajul de unde mi-l iau? De la coordonatorul cu care fac intelegerea sau de la spitalul unde fac stagiul? Mersi anticipat.
"Poti zidi o lume-ntreaga, poti s-o sfarmi, orice ai spune, peste toate o lopata de tarana se depune..."

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby ikujjj » Wed Sep 22, 2010 4:37 am

de la prof/conf/sef clinica unde duci hartia de stagiu - te refereai la pontajul lunar probabil.

User avatar
drzuzu
senior
senior
Posts: 140
Joined: Fri Nov 21, 2008 6:01 pm
Location: cuca macaii
Contact:

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby drzuzu » Wed Sep 22, 2010 10:05 pm

ikujjj wrote:de la prof/conf/sef clinica unde duci hartia de stagiu - te refereai la pontajul lunar probabil.


Cam complicat... Mersi frumos de raspuns.
"Poti zidi o lume-ntreaga, poti s-o sfarmi, orice ai spune, peste toate o lopata de tarana se depune..."

oprea_22
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:29 am
Location: bucuresti

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby oprea_22 » Thu Sep 23, 2010 3:52 pm

cum e neuro la Militar?

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby yrys » Thu Sep 23, 2010 6:35 pm

oprea_22 wrote:cum e neuro la Militar?


este lejer..desi la inceput nu-ti da impresia asta...nu cer decat maxim o data pe saptamana la vizita mare...atat

mihosh
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 16, 2009 3:33 pm
Location: bucuresti-ploiesti
Contact:

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby mihosh » Sat Oct 16, 2010 1:15 pm

prodezbatere wrote:
dsontu wrote:Medicina Interna la Fundeni, la prof Voiculescu - nu recomand pe nimeni. LA SUUB am auzit ca ar fi ceva mai lejer. Dar din punctul de vedere al topicului recomand Caritas.

La Caritas....... chiar Profeserul verifica condica aproape zilnic, vine cu 3-4 ekg uri si le explica aprope pt ficare in parte,cursuri de 2 ori/saptamana si e posibil sa aveti mari surprize nepalcute la pontaj daca nu va vede la raport .Dr. Zaharia; e un 'marquis' face niste cursuri de nota 10 pune mult suflet in ce explica , chiar pelci multumit de tine.Cine vrea sa invete ceva cardiologie, chiar recomand Caritasul aveti ce invata si de cine! iar daca il intalniti pe Dr.Doici.....fugiti ca de darqu de tamaie.


Desi profesorul verifica prezenta,ca si dna Monica ce alearga la fiecare etaj dupa semnaturile rezidentilor in condica,nu e chiar atat de drastic.Adevarat ca se invata multe.Poti lipsi daca doresti insa macar lunea si miercurea ar fi bine sa fie prezenta la stagiu.Atat dnul profesor,cat si dnul dr Zaharia tin cursuri frumoase si foarte explicite;si foarte amuzante.
Intradevar,dnul dr Deutch este drastic si cam frustrat,insa restul medicilor sunt super:iti ofera libertate si daca te vad ca doresti sa inveti,iti arata,explica etc..

Cleo_Gulea
Posts: 4
Joined: Tue Mar 06, 2007 3:26 pm
Location: Craiova,Romania
Contact:

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby Cleo_Gulea » Thu Oct 21, 2010 3:06 pm

Spagasinul wrote:Ii ador pe cei care se bat asa tare cu pumnul in piept ca ei fac medicina serios in Romania, si doamne fereste sa chiuleasca, ei invata domle, si fac sacrificii ca sa ajunga medici, si sunt saraci lipiti, n-au bani nici de o paine (daca cumva nu cotizeaza tetelu pana la 45 ani) da sunt cinstiti domle si nu chiulesc. Si cand termina rezi si n-au post, dau rezi pe alta specialitate domle, sa devina si mai destepti, si mai stau 5 ani cu 12 milioane si lumea le va face statuie, ca sunt cinstiti si sunt doctori, ce daca n-au unde sa lucreze dupa, n-au familie (cu 12 milioane chiar nu poti sa fii cap de familie), sunt plini de frustrari , arata jalnic etc.
Treziti-va la realitate, vreti sa fiti doctori, emigrati! Chiulangiii n-au cum sa emigreze ca acolo daca nu stii, nu te tine nimeni. Da sa stai in Rom si sa sari la gatul unuia care poate are si alte treburi gen servici din care ii vin banii si care vrea sa mai chiuleasca sau are copil sau treaba lui si sa imparti tu dreptatea ca tu esti special, nu-i asa...esti doctor ...esti cinstit, ti-ai tocit coatele invatand, n-ai luat nici spaga...esti deasupra tuturor...rudele de la tara mor cand aud ca a lu Leana Cosanzeana a ajuns doctor, vecinii de bloc nu mai zic, te respecta, nu mai esti un pusti, ai ajuns doctor...si nici nu le blochezi parcarea cu masina, ca doar esti cinstit...n-ai masina..n-ai nimic... esti un mic Dumnezeu...cum ziceam, asta mi se pare de-a dreptul hilar. Vezi-ti tu de treaba ta, si nu mai fii ca babele care stau la poarta sa vada ce fac vecinii, si lasa-i frate sa chiuleasca, sa chiuleasca toti daca vor, fiecare are dreptul sa-si faca viata cum vrea, macar sa ajungeti voi astia intoleranti profesori mari de renume mondial.


Mie imi pare rau ca in tara asta se ajunge ca rezidentul sa chiuleasca la stagii (la invatat, facut diverse manevre,vazut cat mai multi pacienti, luat decizii) ca sa mearga la un job care ii aduce bani.E treaba lor, dar eu i-as sfatui pe cei care sunt in situatia asta sa se lase de medicina, de tratat pacienti si de facut pe doctorii si sa mearga la jobul care le aduce bani.Au perfecta dreptate sa isi doreasca bani mai multi pt familie etc...Lasati medicina sa o faca cei pe care nu-i intereseaza unde se poate chiuli, ci unde se poate face, cei pe care nu ii intereseaza salariul si care se duc la spitalele noastre mizere inca cu placere sa isi vada pacientii.

drlaur
Posts: 1
Joined: Fri Oct 29, 2010 3:00 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby drlaur » Fri Oct 29, 2010 3:22 pm

Help!!! Am schimbat stagiul pe infectioase la 15 oct, Matei Bals, D-na Conf. Dr Arama. Azi,dupa numeroase incercari,(numai saptamana asta am fost pe sectie de 3 ori-din pacate in zilele cand doamna conf. a fost plecata), doamna conf. refuza sa-mi semneze pontajul pe motiv ca nu m-a vazut pe sectie. Sunt rezident anul II pe MF. Ce e de facut? A mai fost cineva in situatia asta? Va rog, dati-mi urgent o idee. Multumesc.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby magdutz » Mon Nov 01, 2010 8:57 am

drlaur, daca e vreun doctor care te-a vazut la fata sau cu care chiar ai lucrat pe acolo, roaga-l sa vb cu sefa sectiei, sa o convinga ca ai fost la stagiu

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby Chingachgook » Mon Nov 01, 2010 1:06 pm

pai aia e ca nu a fost

singurele dati cand a mers au fost astea 3 dati cand o cauta pe confa sa ii semneze pontajul
:D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby md_gr » Mon Nov 01, 2010 1:54 pm

Are dreptate Confa Arama, am facut cu ea infectioase, nu mi se parea exigenta, am luat 9. :lol: Dar poti sa te duci o data sa te vada careva. E pacat, un stagiu asa de frumos. Ciudat ca lumea nici ca medici nu se duce la stagiu.

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby chiromf » Sat Nov 13, 2010 8:11 pm

stie cineva pe unde nu-i musai de mers la neurochirurgie! in ce spital/sectie?

User avatar
Spagasinul
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 20, 2004 7:24 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby Spagasinul » Mon Nov 29, 2010 10:30 am

Cleo_Gulea wrote:
Mie imi pare rau ca in tara asta se ajunge ca rezidentul sa chiuleasca la stagii (la invatat, facut diverse manevre,vazut cat mai multi pacienti, luat decizii) ca sa mearga la un job care ii aduce bani.E treaba lor, dar eu i-as sfatui pe cei care sunt in situatia asta sa se lase de medicina, de tratat pacienti si de facut pe doctorii si sa mearga la jobul care le aduce bani.Au perfecta dreptate sa isi doreasca bani mai multi pt familie etc...Lasati medicina sa o faca cei pe care nu-i intereseaza unde se poate chiuli, ci unde se poate face, cei pe care nu ii intereseaza salariul si care se duc la spitalele noastre mizere inca cu placere sa isi vada pacientii.


Nu exista cei pe care "nu-i intereseaza salariul" decat daca sunt de abia iesiti de pe bancile facultatii, entuziasti , naivi , sau cu o parere destul de proasta despre ei ca persoane incat sa accepte orice numai pentru statutul de medic care sa le confere ceva demnitate. Sau, cum am mai zis, cei care sunt sustinuti financiar de altcineva si astia din urma pana la urma sunt cei mai OK pentru ca nu sunt asa frustrati. Realitatea e ca intradevar ce se intampla in Romania e foarte trist, sistemul sanitar e in colaps total, ma mir ca tocmai oameni cu 6 ani de facultate nu vad asta si inca mai cred in cai verzi pe pereti. E de admirat si jos palaria pentru cei care isi urmeaza totusi visul dar macar sa fie constienti ca termina si rezi, dau specialitatea , poate gasesc si post si de abia atunci vor avea un soc sa vada ca desi ei sunt medici buni si iau decizii corecte, pacientii nu au bani sa-si cumpere medicamentele, statul nu are bani sa compenseze, spitalul nu are bani sa faca analizele si markerii care trebuie, basca internati fiind pacientii mai iau si alte boli de la sobolanii care misinuna prin spital, asistentele sunt incompetente, colegii de breasla niste invidiosi/libidinosi/ingamfati/barfitori/afemeiati care nu te ajuta si uite asa saracul domn Lazarescu ajunge la morga.

Dar in principiu ai dreptate , medicina ori o faci ca lumea ori te lasi de ea,personal sunt convins ca 80% din medicii din Romania sunt niste criminali cu patalama. Si ce e mai rau e ca restul de 20% ori ajung niste spagari, ori pleaca din tara, ori sunt destul de programati psihologic de teoriile din copilarie cu "meseria nobila","juramantul lui Hipocrat","banii sunt ochiul dracului" cuvinte cu greutate domle etc incat de fapt isi pierd orice urma de demnitate si accepta ca femeile de servici de la IDEB RADET RENEL etc sa aiba salarii mai mari ca ei si ei SA NU FACA NIMIC, eventual doar sa mai stranga bani sa-si ia un halat de molton in plus, sa se milogeasca la firmele de medicamente sa le doteze cabinetele si sa le dea sponsorizari, si sa umble tantosi prin cei 10 metri de hol de spital unde ei sunt "cineva". Jenant...

giorgi_girl
Posts: 4
Joined: Mon Nov 29, 2010 11:02 am

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby giorgi_girl » Mon Nov 29, 2010 1:51 pm

frate sunteti medici! cum credeti ca veti invata daca nu vreti sa vedeti pacientii?
:shock:
exista somajul daca vreti sa chiuliti , nu ocupati degeaba locurile.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby 187.92a » Mon Nov 29, 2010 2:07 pm

foarte multa dreptate la postul ante-anterior

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby chiromf » Mon Nov 29, 2010 9:20 pm

cred ca demagogi exista din plin, la fel si "oameni inteligenti" care sar imediat sa-si dea cu parerea desi nu au nici cel mai mic habar despre subiectul in discutie...doar asa, ca da bine sa dai din gura/ degete pe tastatura!
in primul rand, "imi cer scuze pt afrontul adus celor studiosi, dedicati meseriei, profesiei marete" de a fi medic...dar chiar nu cred ca intr-o luna de zile (atat cat am eu acest stagiu minunat) voi reusi sa invat marea cu sarea....intr-o luna nu prea stii spitalul....si usile! dar, demagogia sa traiasca....
in al 2-lea rand, sunt in ultimul an la stomatologie....probabil ca, daca totusi vedeti numele user-ului, va dati seama si de ce imi trebuie a 2-a licenta (oare? :roll: ) si chiar as avea nevoie de putin timp, avand in vedere ca voi fi in sesiune...."desi, cu regret voi pierde informatii marete, care fac diferenta intre doctor adevarat,menit si daruit medicinii si restul de criminali cu diploma".
aveti un moment de luciditate, priviti in jur, ganditi inainte de a va exprima si incercati sa vedeti adevarata realitate...nu va mai pierdeti printre visele marilor triumfuri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Clinici pt. chiulangii

Postby ikujjj » Wed Dec 01, 2010 12:00 pm

@chiromf: nu te agita, nu vei afla pe forum ceva concret cum e cu clinicile "pentru chiulangii". e doar interesul tau. n-are nimeni niciun interes sa-ti ofere tie o informatie asa pe tava. daca citeai si posturile precedente, aflai ca in general sunt oameni intelegatori, trebuie sa dovedesti cumva ca esti implicat in probleme profesionale cu finalitate si care te motiveaza (profesional, repet). dar cum esti anul VI, mai ai timp oricum. nu? :rightblinky:


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests