Ce aleg la repartitie?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Dec 05, 2003 1:16 am

Solutia este sa te duci la tara.
(Asa gândesc guvernantii, de unde pâna unde tu trebuie sa ai bani pentru un apartament ?)

sys_halt
Posts: 1
Joined: Sat Nov 01, 2003 2:00 am

Postby sys_halt » Fri Dec 05, 2003 3:18 am

Salutare.eu sunt nr 743.Cam ce credeti ca as prinde?
TENX

cristina_st
Posts: 1
Joined: Fri Nov 28, 2003 2:35 pm

Postby cristina_st » Fri Dec 05, 2003 12:29 pm

1. Sunt in jurul locului 400 pe medicala. Ce stiti de ATI ? Mi-a spus un asistent de la facultate ca ar fi specialitatea cu care gasesti cel mai usor de lucru in strainatate si oriunde in tara. Se spune ca se castiga foarte bine. Voi ce stiti - e grea? Mai prind la pozitia asta? Daca nu prind asta pot sa prind medicina interna, ca practic cu asta poti sa faci orice?

2. se fac usor transferuri intre orase pe aceeasi specialitate? Mi-au zis mai multi sa iau oriunde, ca apoi ma transfer usor. Stie cineva mai multe?

gabica
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Dec 04, 2003 9:12 pm
Location: home

Postby gabica » Sat Dec 06, 2003 8:12 pm

:bis: Draga Irinel multumesc foarte mult pt ca mi-ai raspuns.Pana azi nu am mai avut timp sa intru pe net.Totusi nimeni nu si-a dat cu parerea despre speranta mea legata de cardio."Vise desarte..."

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

specialzare pe medicina interna

Postby dingo » Sat Dec 06, 2003 10:50 pm

Salut!

Multam de legea aia afisata.
Eu am o nelamurire cam idioata: care este diferenta intre competenta si a doua specialitate? Poate ca e o intrebare oligofrena dar io sunt bata la cum (nu ) merge sistemul asta.

Deci, inteleg ca [pot sa imi dau o a doua specializare pe cardiologie daca fac rezy de medicina interna. Adica daca fac MI pot sa ma reprofilez pe orice dupa aia (asa vaz io din ista aia)? Dar pot sa fac eco cardiac sau coronaro in situatia asta? Asta nu prea mai inteleg io. Please help me understand the surrounding world!

alin
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Jul 07, 2003 11:12 am

Postby alin » Sun Dec 07, 2003 2:27 am

Avea dreptate cine zicea de ATI. Desi sunt destul de sus, sper sa mai prind. O fi greu, nu zic, dar se castiga si am auzit ca se ia destul de repede. Pe langa cardio, endocrine, etc la care mare parte nu mai spera, ar mai fi alergologie sau hemato. Stie cineva cam pe la ce scor se iau astea doua ? Cred ca m-as multumi pana la urma si cu med de urgenta, depinde acum fiecaruia ce ii place.
Si alta chestie de la cei trecuti prin asta : alegerea se face dupa specialitate nu dupa centru, mutarile se pot face pe cand schimbarea specialitatii doar cu mari interventii.

borzi
Posts: 2
Joined: Mon Dec 08, 2003 3:03 pm

cu ce ma aleg la rezidentiat

Postby borzi » Mon Dec 08, 2003 6:38 pm

Pentru roxy1977ro:
Daca nu am inteles gresit, ai scris ceva despre cererea de transfer de la medicale la MF. Poti sa-mi mai scri ceva, ce se intampla cu aceste locuri?
Mersi !

User avatar
scream
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:00 pm

Postby scream » Tue Dec 09, 2003 12:10 am

Irinel, am si eu o nelamurire. Daca tu ai postat articolul cu Ordinul Ministerului Sanatatii ma adresez tot tie, poate ma lamuresti. Pentru a doua specialitate mai ai nevoie de examen de rezidentiat sau esti automat admis. Se publica undeva locurile disponibile?
Multumesc.

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Tue Dec 09, 2003 9:37 pm

Din cate stiu eu, trebuie sa dai rezidentiat pentru a lua a doua specialitate si desi nu sunt sigur, s-ar putea sa trebuiasca si platit (pentru ca prima specialitate e bugetata). Nu-ti pot da mai multe informatii ca nu gandesc asa de mult in perspectiva ; deocamdata pt mine e de ajuns o specialitate.

jardelle
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Nov 23, 2003 4:52 pm

Postby jardelle » Wed Dec 10, 2003 12:00 am

multumesc im. chiar aveam nevoie de o replica rautacioasa la o intrebare destul de cinstita, n-am ce zice :?

User avatar
geigle
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Jul 13, 2003 11:27 pm
Location: Bukarest
Contact:

Postby geigle » Wed Dec 10, 2003 12:44 am

Stie cineva unde o sa se faca repartitiile pentru Bucuresti ? In aula la Farmacie sau in alta parte ?

User avatar
miXtik
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Oct 13, 2003 11:07 pm
Location: printre randuri

deparatjare la cei cu 9949 si scor ponderat egal

Postby miXtik » Wed Dec 10, 2003 11:55 pm

Am mai lansat aceasta intrebare dar fara raspuns.
Poate de data asta este cineva care stie mai multe...
Ce se va intampla cu cei care au pe Medicale 949 si punctaj ponderat egal? Daca sunt in nr de 3-4 chiar 6 in unele cazuri... in ce ordine vor alege?
Cred ca e o chestiune foarte importanta si ii rog pe cei din Bucuresti care pot intra in contact cum persoane in masura sa raspunda la aceasta intrebare;sa posteze ceva in legatura cu acest subiect pana duminica.
Va multumesc
yes...I'm falling...
how much until I'll hit the ground?

sava
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Jul 20, 2003 12:36 am

Postby sava » Thu Dec 11, 2003 11:16 pm

1. Are cineva Ordinul MSF privind organizarea rezidentiatului?

alin
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Jul 07, 2003 11:12 am

Postby alin » Fri Dec 12, 2003 12:38 am

Stie cineva daca la repartitie, adica duminica pe 14 la alegerea specialitatii si a centrului trebuie sa aducem chitanta pentru cei 300 000 lei pentru carnetul de rezident ?
Sau pana cand trebuie platiti banii aia ?

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Fri Dec 12, 2003 12:49 am

Stie cineva cum este ginecologia la Bucuresti? Cum se lucreaza? iti explica cineva ceva, sunt multi rezidenti?Care sunt clinicile cele mai bune?Si orice alte detalii care mi-ar fii de folos ca viitor rezident pe gine in Buc (eu am facut la Cj)

Stie cineva cum se poate sta in Buc?Cum sunt chiriile, se poate gasi vreo gazda cum se vand-cumpara locurile prin camin?

Va multumesc!

alex
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Jul 10, 2003 2:02 am
Location: aruba

Postby alex » Fri Dec 12, 2003 4:03 am

despre chirii, stiu ca sunt destul de mari ... pe la 120 $ / luna/garsoniera..
nu stiu insa nimic despre clinici ...

HELP !!!!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Fri Dec 12, 2003 6:17 am

cat despre locuri in camin, cam greu ...
Ar trebui de pe acum sa mergi la Serviciul Social de la Rectoratul UMF si sa depui o cerere, probabil cele cateva locuri care au ramas , vor fi date in ordinea primirii cererilor.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

caty-caty
Posts: 2
Joined: Wed Dec 03, 2003 4:43 pm

Postby caty-caty » Fri Dec 12, 2003 3:14 pm

Ref. chirii - Bucuresti:
- garsoniera: 90 euro (in cartierele urate, cu santiere, fara lumini, vilolatori, hoti etc.) - 150 euro (in cartierele "prevazute" doar cu violatori";
- 2 cam.: 140 euro (in prima categorie de cartiere mentionata anterior) - 250 euro (in a doua categorie).

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Fri Dec 12, 2003 3:45 pm

pai dupa repartitii poate vorbim mai mult apropo de cazare,poate ne asociem la cazare,poate asa ne mai ramin ceva bani si de mincare... :evil:

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Fri Dec 12, 2003 7:32 pm

Multumes la cei ce mi-au raspuns

Astept binevoitori care sa stie cum e cu Ginecologia prin Bucuresti(ca rezident)-vezi mesajul de mai sus!

ciripoi
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:58 pm
Location: Bucuresti

ginecologia in Bucuresti

Postby ciripoi » Fri Dec 12, 2003 7:40 pm

eu am facut stagiul de ginecologie in clinica lui Ancar, la Colentina. Nu stiu rezidentii cum erau tratati dar iti spun ca noi am cam sprijinit peretii pe acolo. In schimb, pentru profesor tot respectul.
Daca nu afli sigur de o clinica in care se face bine, nu te-as sfatui sa te arunci oriunde - sanse mici sa gasesti ceva bun. Parerea mea.. :roll:

ciripoi
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:58 pm
Location: Bucuresti

inca ceva...

Postby ciripoi » Fri Dec 12, 2003 7:46 pm

cu caminul nu-ti face sperante prea mari. Cu "greutate" faci rost de camera daca depui cerere la rectorat. Ar fi bine daca cunosti pe cineva acolo, si inteleg ca nu e cazul..
Dar de la toamna poti sa-ti cumperi un loc in camin. Nu cred ca acum se mai gasesc, studentii si-au aranjat locurile de prin octombrie. Pana atunci, cea mai buna solutie ar fi sa imparti cu cineva o chirie.

User avatar
geigle
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Jul 13, 2003 11:27 pm
Location: Bukarest
Contact:

Postby geigle » Sat Dec 13, 2003 1:23 am

Repartitia pe Bucuresti se face in Aula Facultatii de Farmacie. Unde e Farmacia, langa Ambasada Americana ?

User avatar
besty
senior
senior
Posts: 102
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:22 am

Postby besty » Sat Dec 13, 2003 12:43 pm

Da, acolo. Si cum intri pe poarta cladirea din fata.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Mon Dec 15, 2003 1:03 am

Ciripoi, esti mare daca ai facut OG si cu Ancar si in Colentina in acelasi timp ;) (Ancar `al batran e-n Pantelimon; fi`su - la Polizu).
Gineco: Cantacuzino-ul e plin de rezidenti, ba - dupa capul meu - da pe-afara; colectivul e ok chiar daca - zic unii rezidenti mai proaspeti - se vaneaza greseli (cred ca e valabil pt toate spitalele).
Last edited by alimori on Tue Dec 16, 2003 1:42 am, edited 1 time in total.

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Mon Dec 15, 2003 4:34 am

Tot respectul pentru Ancar? La noi a picat mai mult de jumatate de serie si era ultimul stagiu din anul 6. Daca s-ar fi picat pe motive cat de cat obiective era ok, dar au fost greci care au trecut si de-abia rupeau 2-3 cuvinte in romaneste si romani picati dupa scenariul "pe tine nu te-am vazut pe la stagiu", "am fost domn' profesor, intrebati-l pe domnul asistent", "las' ca stiu eu mai bine cum veniti voi la scoala". Evident ca persoana in cauza chiar nu lipsise desi se statea mai mult pe coridoare in loc sa ni se explice. Ce respect sa am eu pentru respectivul profesor?

ciripoi
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:58 pm
Location: Bucuresti

ginecologia cu Ancar

Postby ciripoi » Tue Dec 16, 2003 1:47 pm

Da, trebuie sa rectific, a fost o neatentie de a mea. Am facut in Pantelimon, imi cer scuze. Si din seria mea au picat cativa pe motive intr-adevar stupide. Dar nu profesorul a fost de vina si pana la urma au trecut toti. Esenta era ca stagiul a fost de doi lei dar nu din cauza lui Ancar. Intrebarea era daca se face ceva acolo. Si pe Ancar spuneam ca il respect pentru ca tinea niste cursuri bune. Asta e tot. :cry:

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Dec 16, 2003 3:20 pm

val wrote:Tot respectul pentru Ancar? La noi a picat mai mult de jumatate de serie si era ultimul stagiu din anul 6. Daca s-ar fi picat pe motive cat de cat obiective era ok, dar au fost greci care au trecut si de-abia rupeau 2-3 cuvinte in romaneste si romani picati dupa scenariul "pe tine nu te-am vazut pe la stagiu", "am fost domn' profesor, intrebati-l pe domnul asistent", "las' ca stiu eu mai bine cum veniti voi la scoala". Evident ca persoana in cauza chiar nu lipsise desi se statea mai mult pe coridoare in loc sa ni se explice. Ce respect sa am eu pentru respectivul profesor?


din cate stiu eu lui Ancar i se spunea Encore( de la encore une fois), asa ca nu ma mir de chestia cu picatul.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Dec 16, 2003 6:02 pm

Singurul meu contact cu Ancar a fost cartea pe care isi trecuse numele si care era cam stupidutza, cu niste tampenii de-ti binedispuneau ziua (e.g. sperma e carcinogena si de aceea apare examenul ce cancer de col)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Wed Dec 17, 2003 12:55 am

Ingheata sufletu`n mine cand citesc ce scrieti aici; am in ian. examen cu Ancar :peace:
Rezidentii din Pantelimon sunt cam afoni pt ca - se zice- nu se ocupa nimeni de ei.

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

spitale pt medicina intrerna

Postby dingo » Thu Dec 18, 2003 12:22 am

HELP ME PLEASE!

Cine poate sa imi dea si mie informatii deaspre cum si cat de bine se face medicina interna (ca stagiu si ca spital indrumator) in urmatoarele: Municipal etj13 (prof Olteanu) si etj 12 (prof Andronescu); Urgenta Floreasca; Fundeni; Sf. Ioan; Sf Pantelimon; Colentina; Militar; Coltea; Caritas; Cantacuzino.

Please veniti cu informatii ca sa am si io idee ce sa aleg Vineri la CNPP... As vrea informatii despre toate daca se poate sau macar primele 5 in ordinea facutului de treaba in ele.

Multumesc!

hin
Posts: 1
Joined: Thu Dec 18, 2003 2:00 pm
Location: bucuresti

Postby hin » Thu Dec 18, 2003 3:03 pm

Am si eu 2 intrebari: 1-cand si cum alegem clinica unde facem primul stagiu,nu clinica de pregatire principala, ca de asta nu scrie nicaieri, si
2-daca la clinica de pregatire sunt mai multi profesori cum poti alege un anumit profesor, tot in momentul cand aleg clinica???sau ne pun ei cum vor la profesori?(sau cum ai pile). Eu sper sa prind la cel cu care am facut in facultate ca mi-a placut cum preda si nu stiu unde si ce tb sa fac.... :?:

User avatar
lothlorien
junior
junior
Posts: 59
Joined: Tue Oct 28, 2003 3:58 pm
Location: lothlorien woods
Contact:

Postby lothlorien » Thu Dec 18, 2003 6:07 pm

Fundeni,Sub 13,12,Urgenta,Sf.Ioan-asta-i ordinea ''facutului treaba'',despre spitalul platitor, nu stiu,imi pare rau...

dingo
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 17, 2003 12:07 am
Location: de acasa

med int

Postby dingo » Fri Dec 19, 2003 12:31 am

Multam fain!

Ma mira ca urgenta e sub municipal 12. E asa rau la urgenta? Te lasa la foi? stiam ca Andronescu nu prea e OK in Municipal (asta am auzit-o azi, de aia ma mira un pic lista de mai sus).

Oricum multumesc! Daca mai poti sa imi spui ceva legat de spitalele astea PLEASE DO!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Tue Dec 23, 2003 10:59 pm

Am facut un tabel la repartitie cu ce a ales fiecare, pentru ca nu stiam ca o sa se publice pe rezidentiat2003.ro Daca tot l-am facut il si atasez aici, pentru ca e mult mai sugestiv, adica se vede mai bine ce s-a luat si pana la ce pozitie. Poate o sa fie de folos pentru cei care dau la anul. Din pacate e doar pe chirurgie, la medicale n-am stat pana la sfarsit.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests