Cum se mai cere spaga in RO?

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby cog1983 » Fri Mar 18, 2011 5:24 pm

Ioio wrote:Eco e 30 de lei, triplu test 100.

Eco morfologica e 30 de lei?!... din aia cu masurat maini, picioare, organe interne, Doppler, 3-4D? :shock:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Iepurita » Fri Mar 18, 2011 10:38 pm

cog1983 wrote:
Ioio wrote:Eco e 30 de lei, triplu test 100.

Eco morfologica e 30 de lei?!... din aia cu masurat maini, picioare, organe interne, Doppler, 3-4D? :shock:



Ahamz :)



Trident, linisteste-te, cred ca ma confunzi.
Un singur medic este chemat sa asiste pt. ca la nasterea naturala asista singur, iar la cezariana mana a doua intra un rezident.
Dat fiind faptul ca este si obstetrica si ginecologie, pot avea loc mai multe nasteri simultan, si urgenta la ginecologie.
Iar plata ti-am spu ca e in teorie, ca practic nu este platit decat un singur om.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Chingachgook » Fri Mar 18, 2011 11:11 pm

ok am inteles , la obstetrica ginceo sunt 2 medici

la ORL sunt 3?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Iepurita » Fri Mar 18, 2011 11:37 pm

kooksee wrote:ok am inteles , la obstetrica ginceo sunt 2 medici

la ORL sunt 3?



n-ai inteles. reciteste.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Sat Mar 19, 2011 5:25 am

Ioio wrote:Trident, linisteste-te, cred ca ma confunzi.
Un singur medic este chemat sa asiste pt. ca la nasterea naturala asista singur, iar la cezariana mana a doua intra un rezident.
Dat fiind faptul ca este si obstetrica si ginecologie, pot avea loc mai multe nasteri simultan, si urgenta la ginecologie.
Iar plata ti-am spu ca e in teorie, ca practic nu este platit decat un singur om.


nu are niciun sens ce spui. vad ca zici numai "ahamz, n-ai inteles, reciteste, linisteste-te" :hate:
mai bine te-ai exprima sa intelegem. eu de exemplu ma prind la cea mai mica urma de logica dintr-o faza, dar in cazul de fata nu reusesc sa o gasesc. adica nu inteleg ce tot zici ca OG e si obstetrica si ginecologie. de exemplu fraza "Dat fiind faptul ca este si obstetrica si ginecologie, pot avea loc mai multe nasteri simultan, si urgenta la ginecologie." nu are logica, pentru ca A nu implica B. adica "faptul ca exista si obstetr si gineco" NU implica "pot avea loc mai multe nasteri simultan si urgenta la gineco". cred ca va trebui sa reformulezi discursul logic, altfel reiese ca spui niste chestii fara sens pe care nu le inteelge nimeni. oare ce ai vrut sa spui? :shock:

o alta intrebare este daca medicul chemat isi face treaba in afara legii, sau este pontat pentru asta. pt ca daca nu este pontat si platit, se numeste ca face munca la negru. or, asta este ilegala in Ro. poate totusi este platit si nu stii tu?

ca mi-e foarte greu sa cred ca la voi directorul medical are grija sa educe pacientii si sa-i sanctioneze pt pretentia de a naste cu un anumit medic dar in acelasi timp .. tolereaza munca la negru>? :hate:

sper ca sapt viitoare sa aduci argumente mai fundamentate, dupa ce te vei mai interesa.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Iepurita » Sat Mar 19, 2011 9:08 am

nu am pt ce sa ma mai documentez, doar nu crezi ca voi merge la directorul medical sa ii pun intrebarile voastre. V-am spus ce am aflat si eu cand eram studenta, cu argumentele primite atunci, asta e tot ce veti afla de la mine dat fiind faptul ca nu stiu mai multe si sincer nici nu ma intereseaza.
Referitor la ce nu intelegi tu: obstetrica se ocupa de nasteri, ginecologia de aparatul genital feminin.
Sunt mai multi medici pt. ca garda este conceputa astfel ca in caz de urgente sa fie 2 echipe capabile sa le gestioneze simultan, in special nasterile si urgentele din obstetrica.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Sat Mar 19, 2011 7:18 pm

Ioio wrote:Sunt mai multi medici pt. ca garda este conceputa astfel ca in caz de urgente sa fie 2 echipe capabile sa le gestioneze simultan, in special nasterile si urgentele din obstetrica.

asta se intelesese. sigur ca nu explica taxa si cele ce vbeam pe aici.
Ioio wrote:Referitor la ce nu intelegi tu: obstetrica se ocupa de nasteri, ginecologia de aparatul genital feminin.

Sunt uimit sa constat ca Ioi a inteles eronat din tot discursul meu ca problema era obiectul obstetricii si ginecologiei. :)
eu spusesem
trident wrote:adica nu inteleg ce tot zici ca OG e si obstetrica si ginecologie

adica "nu inteleg de ce tot ne explici ce este o-G, ca e si o si G".
si mai zisesem
trident wrote:de exemplu fraza "Dat fiind faptul ca este si obstetrica si ginecologie, pot avea loc mai multe nasteri simultan, si urgenta la ginecologie." nu are logica, pentru ca A nu implica B. adica "faptul ca exista si obstetr si gineco" NU implica "pot avea loc mai multe nasteri simultan si urgenta la gineco". cred ca va trebui sa reformulezi discursul logic, altfel reiese ca spui niste chestii fara sens pe care nu le inteelge nimeni. oare ce ai vrut sa spui?

din pacate intrebarea ma a ramas fara raspuns. eu eram curios de ce intelegi tu din cele ce se intampla acolo, nu neaparat de parerea directorului medical; legat de aceasta din urma consider ca interpretarea ta este una amuzanta si lipsita de sens, de aceea eram curios care era in relitate justificarea taxei etc etc. dar daca nu vrei sa aprofundezi subiectul, este in regula: exista numeroase pareri care sustin poti sa fii un medic foarte bun si fara sa intelegi chestiile administrative sau subtilitatile fiziopatologice, de exemplu, ci doar sa iei act de chestiile de suprafata si sa operezi cu aceste notiuni.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Iepurita » Sat Mar 19, 2011 9:54 pm

Da, este exact acelasi lucru sa nu te intereseze chestiile administrative pe care oricum nu le poti schimba, si sa nu intelegi fiziopatologia. Exact acelasi lucru!

De restu' nici nu mai spun nimic, este inutil.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby 187.92a » Sat Mar 19, 2011 10:08 pm

sigur ca cele doua nu sunt acelasi lucru, nu esenta le uneste ci cauza, si anume abordarea superficiala.
Ioio wrote:De restu' nici nu mai spun nimic, este inutil.

oricum mie mi se parea ca nu spui nimic si ca era inutil, oricum nu prea avea legatura cu topicul, etc

in alta ordine de idei, pe cand vom putea vorbi despre remuneratia medicului din serviciile extra pe care le executa dar din care incaseaza doar spitalul?

legat de spaga, eu am auzit de medici care cereau direct, de la obraz, te costa atata, te rezolv eu sau te duci la altcineva

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum se mai cere spaga in RO?

Postby Iepurita » Sun Mar 20, 2011 6:29 am

Abordare superficiala? :lol: Mvai.
Cum spui tu, trident, cum spui tu!
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests