Burnout

Pentru ca o merit: info rezidenti; barfe din spitale
User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Burnout

Postby Melania » Wed Apr 05, 2023 4:35 pm

Calico wrote:Cred ca-mi da tarcoale un burnout. Pana acum l-am evitat cu succes, refuzand cu nesimtire chestii in stanga si-n dreapta, dar simt ca presiunea tot creste. Cum gestionati situatiile astea? Eu consider acum ca-s la maxim (maxim depasit, de fapt) cu timpul pe care sunt dispusa/pot sa-l dedic profesiei, dar ma simt foarte prost sa refuz chestii. O fac, pentru ca stiu ca-i mai rau daca accept mai mult decat pot, dar ma streseaza destul de mult sa spun nu. Iar atmosfera e foarte corporatista si axata pe productivitate...

Colac peste pupaza, tocmai ne-a anuntat o colega ca pleaca in mai. :o Mi-e groaza de ce-o sa se intample cu pacientii ei, ca nu cred ca pot sa scoata din joben un doctor atat de repede.

Ia-ti o vacanta rapid parerea mea ca daca faci o sa fii nevoita sa stai mai mult pe tusa; se descurca ei cu pacientii.
Orice profesionist serios trece prin burnout odata sau de mai multe ori in cariera dar daca poti sa eviti asta de ce nu? Unii/cei mai multi nu isi dau seama ca sunt in burnout din cate am aflat.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Burnout

Postby Calico » Wed Apr 05, 2023 4:58 pm

Probabil sunt. Urmeaza o minivacanta, dar nu prea vad o solutie pe termen lung in asta.
De fapt, chiar e mai mult de lucru la intoarcere, ca nu e ca si cum mailurile s-ar opri din venit.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Burnout

Postby pc7 » Wed Apr 05, 2023 5:15 pm

mihai_525 wrote:am avut parte de discriminare pe motiv de credit cand eram in uk, un tip originar din bangladesh mi-a scos ochii ca noi romanii venim sa le luam joburile iar ei isi fac credite de 60 de mii de pounds ca sa isi plateasca facultatea in uk
nu inteleg de ce ar face cineva credit ca sa faca o facultate, cand in romania se poate face gratis, sistemul comunist avea si partile lui bune de ce sa nu recunoastem


Un doctor nu are probleme de credit in uk
Life's not fair, get used to it

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Burnout

Postby mihai_525 » Wed Apr 05, 2023 5:24 pm

da de asta fac greva dupa greva si cer o marire de 35 ??!!??!! la suta la salar
un dr in uk fy1/2 are 14 pounds pe ora cat ia la starbucks
registrarii iau 3000 de pounds pe luna
daca scazi chiria 1000, mancarea, transportul, eventual un copil plus student loan mai ramai cu cat ai ramane daca ai lucra la starbucks
cum ar zice tovarasu beuran, nu se merita
America first

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Burnout

Postby pc7 » Wed Apr 05, 2023 5:43 pm

Pai da, da asta e pt un an-doi
Life's not fair, get used to it

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Burnout

Postby primarita » Wed Apr 05, 2023 7:19 pm

E prea puțin. Cat ajunge sa facă un medic după 10 ani?

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Burnout

Postby mihai_525 » Wed Apr 05, 2023 7:25 pm

noi spre deosebire de tine nu am facut medicina pentru bani da
America first

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Burnout

Postby primarita » Wed Apr 05, 2023 7:27 pm

Iprocrit

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Burnout

Postby pc7 » Wed Apr 05, 2023 8:45 pm

primarita wrote:E prea puțin. Cat ajunge sa facă un medic după 10 ani?


Consultatnt 100k oficial. Nu vezi nici unu cu casa sub un meleon
Life's not fair, get used to it

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Burnout

Postby pc7 » Wed Apr 05, 2023 8:48 pm

Calico wrote:Cred ca-mi da tarcoale un burnout. Pana acum l-am evitat cu succes, refuzand cu nesimtire chestii in stanga si-n dreapta, dar simt ca presiunea tot creste. Cum gestionati situatiile astea? Eu consider acum ca-s la maxim (maxim depasit, de fapt) cu timpul pe care sunt dispusa/pot sa-l dedic profesiei, dar ma simt foarte prost sa refuz chestii. O fac, pentru ca stiu ca-i mai rau daca accept mai mult decat pot, dar ma streseaza destul de mult sa spun nu. Iar atmosfera e foarte corporatista si axata pe productivitate...

Colac peste pupaza, tocmai ne-a anuntat o colega ca pleaca in mai. :o Mi-e groaza de ce-o sa se intample cu pacientii ei, ca nu cred ca pot sa scoata din joben un doctor atat de repede.


Din punct de vedere al pacientului iti sugerez sa continui sa zici nu. Mie nu-mi foloseste un doctor care se gandeste ca abia astaepta sa vada perna in loc sa se gandeasca ce naiba e cu mine.
Life's not fair, get used to it

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Burnout

Postby primarita » Thu Apr 06, 2023 7:02 am

pc7 wrote:
primarita wrote:E prea puțin. Cat ajunge sa facă un medic după 10 ani?


Consultatnt 100k oficial. Nu vezi nici unu cu casa sub un meleon

Deci e bine

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Burnout

Postby mihai_525 » Fri Apr 07, 2023 6:12 am

America first

Goran.Zadrin
elder
elder
Posts: 1711
Joined: Sun Dec 19, 2004 6:36 pm

Re: Burnout

Postby Goran.Zadrin » Fri Apr 07, 2023 10:43 am

Off topic

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Burnout

Postby Calico » Tue Jan 23, 2024 11:31 am

Cred ca asta-i un topic potrivit.

Se da aceasta intrebare-caz clinic care-a fost pusa la MIR (echivalentul examenului de rezidentiat in Spania) si care a starnit valuri de indignare printre medici pe retelele sociale:

Medic de 50 de ani care acumuleaza frecvent intarzieri de cate 2 ore la consultatii, creand cate-un conflict, desi este cel care are cel mai putini pacienti. Isi incepe ziua de lucru mai devreme ca sa-si planifice treaba si sa mai avanseze din ea, dar intotdeauna este ultimul care pleaca. Explica: "nu suport sa las ceva pe jumatate facut, sunt foarte perfectionist, am foarta mult de lucru in afara de vizite (birocratie, hartogaraie) y n-am timp de nimic altceva. Nu stiu cum se descurca colegii mei care au familie, hobbiuri... Eu n-am timp nici sa merg la sala. In weekenduri stau in casa sa ma odihnesc. N-am viata sociala." La explorare se apreciaza o preocupare pentru detalii, ordine si reguli, o incapacitate de-a discerne ce-i urgent si prioritar, de ceea ce nu e, o atitudine inflexibila si o incapacitate de-a delega. Care dintre urmatoarele este orientarea diagnostica?

1. Tulburare schizoida de personalitate
2. Tulburare narcisista de personalitate
3. Tulburare obesisv-compulsiva de personalitate
4. Tulburare de personalitate nespecificata.


Comentati.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Burnout

Postby andy gavrilescu » Tue Jan 23, 2024 12:02 pm

2 sau 3.
Sau 1 si 2 daca nu se exclud.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Burnout

Postby pc7 » Tue Jan 23, 2024 12:59 pm

1 si 3

De fapt trebuia sa comentam nu sa dam numere
Life's not fair, get used to it

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Burnout

Postby andy gavrilescu » Tue Jan 23, 2024 1:01 pm

Pardon, am vrut sa zic "2 si 3 daca nu se exclud".
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Burnout

Postby Melania » Tue Jan 23, 2024 1:22 pm

toate cele de mai sus
poate ne spune phartskizz

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Burnout

Postby Calico » Tue Jan 23, 2024 1:25 pm

De fapt trebuia sa comentam nu sa dam numere

Da, era ideea sa comentati in special daca vi se pare ok intrebarea.
Aici s-au cam suparat colegii (mai ales cei care lucreaza in atentia primara, unde sunt mai incarcati si care au luat o pozitie oficiala prin care au cerut socoteala Ministerului).

Phat, ce parere ai?

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Burnout

Postby pc7 » Tue Jan 23, 2024 2:57 pm

Poate-i mai incet de felul lui.(de tiroida sau depresie l-au cautat?)
Sau e anxios si vrea sa fie sigur ca nu-i scapa nimic.

Nu sunt destule amanunte in intrebare, habar n-avem ce insemna pacienti mai putin, nici ce specialitate avea.

PS eu vreau sa merg la el :)))
Life's not fair, get used to it

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Burnout

Postby Calico » Tue Jan 23, 2024 3:37 pm

Mai putini ca ceilalti medici din colectiv. Specialitatea nu e relevanta pentru diagnostic.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Burnout

Postby Melania » Tue Jan 23, 2024 4:29 pm

Mi se pare ciudat sa zici ça e o tulburare de personalitate pe baza descrierii de mai sus. Poate fi ceva temporar sau nou aparut nu zice nicaieri ca intotdeauna a fost asa.
In plus mi se pare cam stupid sa categorisesti individul intr-o gaura de porumbel in cazul personalitatii. Tindem postmodern spre diversitate si egalitate (nimic absurd aici) iar aici se face pigeonholizare.
Not nice.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Burnout

Postby Calico » Tue Jan 23, 2024 7:49 pm

scopul examenului nu e sa se puna un diagnostic, ci sa verifice niste cunostinte

Nu stiu care era raspunsul pe care-l considerau ei corect, eu as zice ca 3.

Dar problema e alta. Medicii s-au suparat ca sunt invinovatiti ei pentru problemele din sistem, pentru faptul ca n-au timp de consultatii si ca-s incarcati de chestii birocratice. Ce zic ei e ca nu-i problema medicului, ci a sistemului, adica el sufera de fapt de burnout, nu de o tulburare de personalitate.

Eu cred ca se inflameaza cam aiurea. Cazul are niste cuvinte cheie, tocmai ca sa deosebeasca o problema de sistem (caz in care toti colegii ar fi fost afectati), de o problema care-i apartine persoanei respective. E pus intentionat faptul ca el are cei mai putini pacienti si ca restul colegilor n-au probleme in a gestiona volumul de munca, tocmai ca sa elimine o problema sistemica.
Si are si alte cuvinte cheie care sugereaza raspunsul destul de clar (smecheria la testele astea e sa te prinzi ce vor ei sa raspunzi, pentru ca de multe ori se intuieste din modul cum e pusa intrebarea/forumulat cazul).

sigur, ar fi fost mai prudent si mai decent sa ocoleasca profesia medicilor, avand in vedere ca incarcarea sistemului si burnout-ul medical sunt subiecte sensibile si probleme reale

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Burnout

Postby jomil » Wed Jan 24, 2024 8:06 am

Si eu zic ca e 3
Sunt multe clues acolo: obsesia ptr reguli, ordine, detalii.

Cred ca cei care s-au suparat sunt OCD-isti in primul rand.

Asta nu inseamna ca nu e prea multa birocratie in sistem actualmente. Este tot mai muta, se cere tot mai multa perfectiune de la doctori si timpul nu se dilata inca.
Sau poate nu e prea multa hartogaraie, ci prea putin doctori, nurse, secretare capabile sa te ajute eficient. Sau prea mari asteptari. Tehnologia s-a dezvoltat, Dr Google e tot mai smart, managementul vrea profit, minim risc legal, iar omul/doctorul de rand nu mai tine pasul.
De aia e mai bine in Tonga. Papaia, bananas, coconut, mango etc. Easy life, natura isi face cursul.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU


Return to “Viata in spital”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests