analize rezi2003; info proteste

iarba verde de acasa
tudor
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Sep 29, 2003 3:21 pm

analize rezi2003; info proteste

Postby tudor » Sat Dec 13, 2003 3:52 pm

Imi poate spune cineva ce se mai aude cu actiunea unora in justitie? Oare mai exista cineva dispus sa mearga pana la capat? Eu n-am intalnit decat resemnare.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sat Dec 13, 2003 4:10 pm

Pt ce actiune in justitie. In Justitia romana lucrurile sunt la fel de putrede ca si in sistemul sanitar. Din cei care au dat Rezi in 1996 si au intentat procese se mai judeca pana si azi cu ministerul si atunci frauda s-a descoperit si a fost implicata si politia. Acum s-au mai perfectionat si nu ai cum sa ii combati in justitie... oricum, cu sau fara dovezi, se pare ca nu ai castig de cauza impotriva statului in Romania. Numai probabil daca mergem la Curtea de la Haga... Trist, dar adevarat! :evil:

tudor
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Sep 29, 2003 3:21 pm

Postby tudor » Sat Dec 13, 2003 7:05 pm

PLast wrote:Pt ce actiune in justitie. In Justitia romana lucrurile sunt la fel de putrede ca si in sistemul sanitar. Din cei care au dat Rezi in 1996 si au intentat procese se mai judeca pana si azi cu ministerul si atunci frauda s-a descoperit si a fost implicata si politia. Acum s-au mai perfectionat si nu ai cum sa ii combati in justitie... oricum, cu sau fara dovezi, se pare ca nu ai castig de cauza impotriva statului in Romania. Numai probabil daca mergem la Curtea de la Haga... Trist, dar adevarat! :evil:


Cred ca vrei sa spui Strasbourg, Curtea Europeana a Drepturilor Omului, din cate stiu eu. Oricum, din cate stiu, sunt unii in Cluj care au incercat sa faca ceva. Am cunoscut si oameni din Bucuresti care pareau decisi sa actioneze in justitie. Din pacate nu pot lua legatura cu ei decat prin forum, pentru ca nu ii cunosc bine si nu am adresele de e-mail, nici nr. de telefon.

dante
Posts: 1
Joined: Sun Nov 30, 2003 1:01 am

Postby dante » Sun Dec 14, 2003 8:05 pm

eu merg mai departe cu justitia.
saptamina viitoare vreau sa intentez proces
ma judec cu ei si 10 ani dc trebuie
nu avem ce pierde
ar trebui sa-i actionam in instanta cit mai multi
mai este o sapt in care o mai putem face
asa ca indrazniti si nu va complaceti in ipostaza de victime
nu se stie
poate reusim
dar pt a afla trebuie incercat

Stalker
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Thu Nov 13, 2003 11:49 pm

Postby Stalker » Sun Dec 14, 2003 9:48 pm

Mda dante... 10 ani... daca ai banii si nervii sa rezisti! Si pentru ce? Oricum rezidentiatul de anul asta e pierdut. Procesul va dura cativa ani, iar daca (prin absurd) vei castiga, unde e satisfactia? De intrat la rezi oricum trebuie sa intri iar pentru asta ai nevoie de un examen luat, adica cel de anul viitor.

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Sun Dec 14, 2003 11:44 pm

Wizzy sunt de acord cu tine, trebuie atentionati acesti oameni "bine informati". Apoi intr-adevar trebuie ignorati.
As vrea sa mai adaug un lucru, acel act alcatuit de cei "exceptionali" de la Cluj a fost alcatuit si trimis la mai multe ziare de o singura persoana nick :dange. Nu stiu daca a avut acordul tuturor celor ce erau mentionati acolo. Inainte de examen sustinea ca acest examen "promoveaza lenea si pilele" dar acum a fost foarte vehement impotriva anularii. Acum e rezident pe gine si bravo lui. Nu neg calitatile lui, dar nu inteleg de ce a fost atat de vehement, daca stia ca are dreptate...

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Tue Dec 16, 2003 2:43 pm

Articol aparut in cotidianul : Ziua:
"Rezidentiatul la final
Ultimul act al examenului de rezidentiat s-a desfasurat ieri prin acordarea repartitiilor celor care au participat la testul de departajare pentru specialitatile chirurgicale si specialitatile medicale pentru rezidentiat, informeaza Rompres. "Pentru prima oara in 14 ani putem numi concursul de specialitate pe care il sustin tinerii medici un real succes. Am garantat pentru buna desfasurare a rezidentiatului de anul acesta si chiar daca au existat voci care au pus la indoiala buna mea credinta, acum la final sunt multumit sa le demonstrez ca s-au inselat", a declarat Ionel Blanculescu, fost ministru al Sanatatii. In acest an peste 300 de candidati la examenul de rezidentiat au obtinut medii foarte mari la specialitatile chirurgicale, dar si medicale. Pentru a se putea face repartitia s-a decis sa se dea un test de departajare, test care a demonstrat pregatirea temeinica a candidatilor si a infirmat opiniile potrivit carora acestia ar fi invatat ad-literam grilele de examen. (M.J.)"

No comment

User avatar
yula
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Jul 27, 2003 7:18 pm
Location: http://www.rezidentiat.ro
Contact:

Nelamurire

Postby yula » Wed Dec 17, 2003 12:26 am

Stie cumva cineva de ce s-au oprit repatitiile la chirurgie la nr. 323 cind au fost anuntate 325 de locuri?

Nu de alta, dar eu as fi fost nr. 325......


"Si uite asa ma apuca un dor de duca...."

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Wed Dec 17, 2003 10:33 pm

yula, ghinion
Asa, daca e sa ne intrebam, eu m-as intreba de ce o doamna de la DSP de pe scena isi tot zambea si se tot pupa cu candidatii de sub linie si le facea gesturi disperate sa urce sa ia cateva epidemiologii care ramasesera, iar in secunda 2 s-a burzuluit la mine ca indraznisem un "nu va suparati". Nu ca m-as fi inghesuit eu la epidemiologiile lor dar mi s-a parut total deplasat cum zambetul ala s-a transformat intr-o grimasa la vederea mea. Iar mi s-a parut ciudat cum de-si dadea intalnire cu un grup de picati-ulterior admisi in fata cladirii.
Plus ca am vazut cum la refresh s-a trecut de la 2 locuri la 0 pe una dintre specialitati. Am fost atenta tocmai pentru ca mi se mai paruse la inca una ca s-a "sarit" peste un loc. Dar sa zicem ca n-am fost eu prea atenta...

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Thu Dec 18, 2003 1:40 am

Despre ziarul ZIUA:
- cand am vazut in VM ca vor sa dea din grilele de pe net am luat-o razna, am incercat sa fac ceva si am avut neinspirata idee sa sun tocmai la redactia acestui ziar; am fost pasat unei doamne (cred ca se numea Jiga...?) si am inceput sa urlu:"este cea mai mare porcarie de cand exista examenul acesta..., numai pilosi care nu au invatat pana acum si au gasit o solutie sa sunteze cartea...., Beuran iar a dat-o-n bara..., dl. Popa este recunoscut pentru..."); dupa un timp am fost intrerupt: "mda, o sa vedem"
-cand ne-am intalnit cu Popa au venit si ziaristii (dupa ce am fost dati noi afara si dl. Popa si-a terminat jignirile "astia nu au invatat si acum..."); cine credeti ca se tragea de sireturi cu PRESEDINTELE (comisiei)?
- tot in perioada protestelor cine credeti voi ca i-a soptit unei colege: "daca ati stii voi ce stiu eu scandalul ar exploda..."?

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Thu Dec 18, 2003 1:55 am

Eu ii dau in judecata.
De ce? - pentru cei care urmeaza (eu deja mi-am facut formele sa plec...);
10 ani?- nu conteaza, dar cred ca se va termina mai repede (maxim 6 luni iar daca fac recurs..., inca cateva);
Bani? - se pot converti in publcitate;
Puncte tari - dreptatea (confirmata de cei care au vazut probele (judecatori);
Puncte slabe - PSD (nu uitati - cei patru B implicati, Popa, ...., - toti sunt MEMBRI) si cum la noi politicul nu se amesteca in mersul justitiei...; - ...

SAL
Posts: 1
Joined: Thu Dec 18, 2003 4:42 am

Postby SAL » Thu Dec 18, 2003 4:55 am

Are cineva grilele date la baraj. :?: Ma mir ca nu s-au soliciatat pe forum. Sa vad si eu cit de timpit am fost ca am citit si cartile.
A, si ce naiba s-a rezolvat cu cele 2 locuri neocupate de pe chir? Cam de cacao faza. Eram pe aproape. :!:

dudadee
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 24, 2003 7:34 pm

Postby dudadee » Thu Dec 18, 2003 2:01 pm

kULA wrote:Eu ii dau in judecata.
De ce? - pentru cei care urmeaza (eu deja mi-am facut formele sa plec...);


Simpatic mai esti kULA! Mult succes ca emigrant, daca ai fi fost successful cu adevarat ai fi reusit unde e mai greu. Si ai fi luptat din interior ca lucrurile sa se schimbe. M-am saturat pana peste cap de victimizarile din ultima vreme, de salvati(vezi fuga) si acum salvatori (vezi actiunea in justitie pt. generatiile care urmeaza :-)).Ei nu stiu altceva decat sa latre si apoi sa fuga la primul examen cazut... Da-ma si pe mine in judecata!

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Thu Dec 18, 2003 2:58 pm

Si pe mine, si pe mine !!!!!!

As vrea sa va atrag atentia asupra unui fapt: vorbele aruncate in vint nu inseamna nimic (gen: mers la toaleta = 950 punctaj), dar in momentul in care veti declara in instanta si sub semnatura aceste aberatii atunci veti putea fi dati in judecata voi pentru calomnie.

Hai sa vedem.

Si eu am timp de proces, nu numa voi.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Thu Dec 18, 2003 9:06 pm

dudadee wrote:Mult succes ca emigrant, daca ai fi fost successful cu adevarat ai fi reusit unde e mai greu.


ai fost tu afara sa stii unde e mai greu?

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Mon Dec 22, 2003 11:37 pm

M-am uitat azi pe http://www.rezidentiat2003.ro si am vazut urmatorul text:


Medicii rezidenti sectiunea B (cu post) se pot detasa din Centrul Universitar ales pentru pregatire in alt Centru Universitar, sau intr-un spital judetean, cu acceptul de plecare si de primire al Directiilor de Sanatate Publica Judetene, fara a avea nevoie de acceptul spitalului cu care au contract de munca pe perioada nedeterminata.Ei trebuie sa obtina aceleasi aprobari enumerate la punctul “A “ atunci cand se detaseaza atat pentru stagiile complementare cat si pentru stagiul de baza.

In ultimul an de rezidentiat, inaintea sustinerii examenului de specialitate, toti medicii rezidenti trebuie sa se afle in stagiul de baza si nu in stagii complementare.Pregatirea in ultimul an de rezidentiat trebuie sa se desfasoare intr-un Centrul Universitar.


S-a dat pe post anul acesta la rezi sau nu inteleg eu bine romaneste? Sau poate au dat copy/paste dintr-o legislatie mai veche?

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Catevencu

Postby Scoro » Fri Dec 26, 2003 6:49 pm

No comment
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

dudadee
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 24, 2003 7:34 pm

Postby dudadee » Fri Jan 09, 2004 12:45 pm

kULA wrote:Eu ii dau in judecata.


Numa' gura e de tine! :lol: :lol: :lol:

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Thu Jan 22, 2004 12:47 pm

gata, cu reziduul2003 s-a terminat, a murit afacerea; nimeni n-a dat in judecata, foarte putini au protestat. acum atentia este indreptata spre 2004.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests