Rezidentiat 2004

iarba verde de acasa
User avatar
Con
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:51 pm

Postby Con » Thu Dec 09, 2004 7:19 pm

Doctoritz wrote
poate ai uitat de diabetici, poate ai uitat cam multe....Si ce daca manci?Daca tie nu tie faoame e treaba ta

Pot sa-ti spun ca eu am diabet tip I si am dat de 2 ori kktul asta de examen si nu mi s-a intamplat sa fac hipoglicemie, si apoi daca ai fi invatat diabetul ai fi aflat ca stressul este unul din factorii care creste glicemia.
Sunt total de acord ca nu ar trebui sa te apuci de mancat in timpul examenului pentru ca la urma urmei ce faci: ai venit sa faci grilele alea nenorocite sau sa iei cel putin o gustare intr-un amfiteatru din Bucuresti? :?:
Nihil Sine Dio!...adica intoxicat de posibil!

myself
junior
junior
Posts: 41
Joined: Mon May 24, 2004 3:00 am

Postby myself » Thu Dec 09, 2004 8:12 pm

[quote="maestru"]Nu stiu daca s-a uitat cineva cu atentie dar in Harrisonul-cel-fara-de-cusur sunt cateva (mai multe) chestii care se bat cap in cap!! Le-am contorizat de ceva vreme si ma uimit numarul lor. Sunt tocmai bune de facut grile dubioase si interpretabile
Ex: BPOC la blue-bloatters scrie ca pCO2 e intre 40-50 iar in tabel da intre 45-60


Dar de grilele gresite care au ramas la anemii ce zici? Ca sunt o gramada ramase!Plus grile tot de anemii dar care nu sunt in programa??
Ai dreptate cu IDR; si grila de la pancreatita cu enuntul "Diagnosticul diferential se face cu:"(al cui dg diferential??Daca faci grila in cadrul capitoluli respectiv e ok, dar la examen??)
Mi se par de prost gust si grilele de "istoria medicinei" (aia de la microbi cu experimentu' lu Griffith :lol: ) si la pediatrie "grilele tip reclama mascata" pt firme producatoare de formule (dar daca Ciofu face reclama in cartea de pediatrie pt anumite firme care probabil il sponsorizeaza...e plauzibil sa se faca grile si din asemenea magarii. Decat sa se tina de porcarii de genul asta ar trebui ca aia care au facut grilele de pediatrie sa fi invatat draq cum se scrie clorura de sodiu - grila L1124011:A. ClNa!! :lol: )
In concluzie sunt jenanti si ei si grilele lor de prost gust, dar in primul rand noi, candidatii suntem de tot rahatul, atata timp cat le inghitim mizeriile! Ne lamentam toti aici pe forum, dar nu facem nimic ca sa schimbam situatia. Asa ca avem exact ceea ce meritam.
Mari succese!

User avatar
maestru
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 12:01 am

sper sa nu gresesc..

Postby maestru » Thu Dec 09, 2004 8:19 pm

sa iasa si anu asta ceva gen totu-i ok nu sa intamplat nika grav. un comunicat final cum suna ala "organizarea a fost perfecta, bla bla, o reusita, bla bla..."


Sunt subiecte care se bat cap in cap in program: Mico tub cu TBC si 41 e doar un ex.

Mai sper sa nu dea grile de la tbc care nu sunt din materie ex din tbc pericardica!!
Bine ca macar ca la aia de acu 3000 ani in cutia aia a pandorei a ramas speranta ca nu stiu ceo sa ne ramana noua!!!


"Lasciate ogni speranza voi che entrati'... cata dreptate are...

myself
junior
junior
Posts: 41
Joined: Mon May 24, 2004 3:00 am

Re: sper sa nu gresesc..

Postby myself » Thu Dec 09, 2004 8:23 pm

[quote="maestru"]sa iasa si anu asta ceva gen totu-i ok nu sa intamplat nika grav. un comunicat final cum suna ala "organizarea a fost perfecta, bla bla, o reusita, bla bla..."


Sunt subiecte care se bat cap in cap in program: Mico tub cu TBC si 41 e doar un ex.

Mai sper sa nu dea grile de la tbc care nu sunt din materie ex din tbc pericardica!!
Bine ca macar ca la aia de acu 3000 ani in cutia aia a pandorei a ramas speranta ca nu stiu ceo sa ne ramana noua!!!

Speri mata dar speri degeaba :lol:

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Re: trecea un cal paru sur.....

Postby sky » Thu Dec 09, 2004 9:28 pm

maestru wrote: toata lumea e asa de ocupata cu cariocile, imbulinatu si alte chestii dastea care mie mi se par un pic puerile



E clar ca nu esti de loc orientat daca vorbesti asa. Sa iti zic ce a patit o colega ? A ramas cu 20 de intrebari (rezolvate pe caiet) neimbulinate pentru ca si-a calculat prea putin timp pt. imbulinari.

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

?????????????

Postby Gongul » Thu Dec 09, 2004 10:14 pm

DE CAT TIMP E NEVOIE PENTRU IMBULINAT???
Va intreb asta pentru ca am avut o experienta nu tocmai placuta la licenta!
As dori daca se poate sa raspunda cineva care a dat anul trecut!
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

pesimista
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 13, 2004 12:49 pm
Location: cluj

Postby pesimista » Thu Dec 09, 2004 10:33 pm

Dragi colegi,va pot spune din experienta mai multor examene la care s-a pretins impatratire si inbulinare ca e un mare beneficiu ca au schimbat patratele cu elipsoidele alea ca sunt muuuult mai usor de colorat.Mie personal in general nu-mi ia mai mult de 40 de minute treaba asta,dar e bine de lasat 1 ora ca nu se stie daca nu gresesti ceva si nu-ti mai schimba grila cu 30 de minute inainte de final.
mimoza

alina_tr
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Aug 11, 2004 8:05 pm

Re: ?????????????

Postby alina_tr » Thu Dec 09, 2004 10:46 pm

Gongul wrote:DE CAT TIMP E NEVOIE PENTRU IMBULINAT???


depinde de fiecare, mie mi-a luat cam o ora, poate chiar mai putin, dar am avut colegi carora le-a luat mai mult. Ideea e ca nu trebuie sa te apuci sa pictezi...

Oana M
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:52 pm

O gluma!!!

Postby Oana M » Thu Dec 09, 2004 11:31 pm

Pentru Ski!
Spune-mi, daca nu te superi, eu sint cumva colega despre care spuneai? Cea care a ramas cu 20 intrebari neinbulinate?
Cred ca iti dai seama ca este o gluma. Spun asta deoarece si eu am patit fix acelas lucru acum 2 ani.

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Fri Dec 10, 2004 1:06 am

Multumesc Con pentru sustinerea in privinta diabetului si a mancatului...inca o data se dovedeste la poporul asta ca cine e intr-adevar bolnav are mult bun simt si numai cei care pretind ca au nu stiu ce boala au gura mare...cat despre stressul care da hipoglicemie....no comment !!
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Fri Dec 10, 2004 1:59 am

Ce imi place forumul asta! Nu mai stiti pe ce sa va certati!
Eu nu am diabet, am o hipersecretie gastrica urata.Care tot apare si dispare. Acum 2 ani, din cauza stresului m-a apucat o durere de stomac pe care nu am reusit sa o calmez nici cu Maalox, nici cu Omeprazol. (aveam la mine si una si alta), asa ca am trecut la biscuiti. Poate imi spuneti voi ce puteam sa fac altceva? Ca pareti a le sti pe toate.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Fri Dec 10, 2004 2:59 am

Nu inteleg de ce va scandalizati cu mancatul! Eu am si gastrita si la stres fac si hipoglicemie (stiu ca ar trebui sa fac hiper dar asa functioneaza metabolismul meu so shoot me!) Inteleg sa nu ii deranjezi pe ceilalti, dar nu inteleg de ce poftesc si altii, ei de ce nu isi iau cu ei ceva?
Eu o sa imi iau la mine si de mancat si de baut si cu asta basta!
cat despre imbulinat am auzit variante intre 1h si 1 1/2h. Mie la licenta 120 de grile mi-au luat cam 40 de minute, deci acum probabil ca o sa-mi pastrez cam 1h si 1/2
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Fri Dec 10, 2004 9:54 am

Pai asta era si ideea : cine este bolnav intelege sa manance in liniste, dar mai sunt si unele personaje care pur si simplu mananca intr-o galagie infernala !!
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

adiam
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Dec 09, 2004 2:52 pm

rezidentiat2004

Postby adiam » Fri Dec 10, 2004 10:51 am

Mai Uno draga....Ma bucur ca ati remarcat sa la stresnu faci hipo ci faci hiperglicemie.Dar ia citeste tu inca o data ce am scris eu apropo de mancatul in exam.Am zis eu ca fac diabeticii hipo de lastress??????????Pur si simplu stiam ca, ei am nevoie de mai multe mese pe zi ca noi.Ma refer la gustari intre mese.
Si la cand am spus hipoglicemie ma gandeam la mine, care daca nu mananc ceva putinla ora 12 ma ia cu ameteli.Sui nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca eu as manca ca o nesimtita iar cei bolnavi cu bun simt.Eu nu sunt nici diabetica, nici ulceroasa, dar pur si simplu mi se face foame si voi manca cu siguranat in timpul examenului.Asta nu inseamna ca voi deranja pe restul colegilor.
Si eu....imi voi lua cu mine, ascunse in servetele, dopuri de urechi.Daca va fi galagie in sala, mi le voi pune in urechi si atunci puteti si canta ca nu va aud.Daca comenteaza cineva din supraveghere sa faca liniste si mi le scot.STIATI CA FETELE TREBUIE SA AIBA OBLIGATORIU PARUL PRINS CA SA SE VADA URECHILE SA NU CUMVA SA TRISAM CU HANDSREEUL???

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Fri Dec 10, 2004 11:26 am

Dacă tot ne împărtăşim problemele fiecăruie înainte de examen, să ştiţi ca pe mine mă apuca diareea :D Serios vorbesc, inainte de fiecare examen mai serios, dacă nu mă duc de 3,4 ori la baie în dimineaţa respectivă, e jale. :oops: :oops:
lalala lala laaaaaa......

ellainner
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Aug 13, 2004 12:26 pm

Postby ellainner » Fri Dec 10, 2004 6:00 pm


User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Fri Dec 10, 2004 8:30 pm

Si unde anume scrie faza cu parul? Adica ne ducem sa jucam "un joc" fara sa stim toate reguleile dinainte, nu ?
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

adiam
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Dec 09, 2004 2:52 pm

rezidentiat2004

Postby adiam » Fri Dec 10, 2004 11:20 pm

Faza cu parul nu am citit-o nici eu nici unde, dar mi-au spus-o cei care au dat anul trecut.

Oana M
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:52 pm

Cazare!!!

Postby Oana M » Sat Dec 11, 2004 12:44 pm

Buna!
Ma scuzati ca indraznesc cu o rugaminte. De fapt cred ca postul meu practic nici nu isi gaseste locul pe aici, dar vad ca in ultima vreme toata lumea numai pe aici intra.
Va rog mult daca puteti sa imi spuneti si mie un loc la Cluj unde inca se mai gaseste cazare. Peste tot pe unde am incercat prin internet, nu mai sint locuri. As prefera un hotel de 2 sau 3 stele, in nici un caz de 4 sau 5 deoarece nu am participat inca la concursul lui Iantu(cu alte cuvinte nu sint miliardara). O sa particip anul acesta la concursul de rezidentiat si poate voi reusi performanta sa fiu milionara.
Sory, era o gluma! Mai fac si eu haz de necaz ca sa nu fac riduri.
Multumesc anticipat.
P.S. Pentru cine nu stie, pot sa va spun ca nici bilete de tren nu se mai gasesc. Miercuri am fost la agentie sa iau bilete si pot sa va spun ca la primul IC de vineri(in jurul orei 14.00) deja nu mai erau bilete, iar pentru 16.10 IC mai erau doar 10 bilete pe care spuneau ca probabil le vor vinde pina seara. Toata lumea la CFR stie de examen, deoarece spuneau ca niciodata nu au mai avut asa de mari cereri pentru trenurile de Cluj. Noroc cu rezidentiatul nostru, ca altfel CFR-ul ar da faliment!!!

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Sat Dec 11, 2004 1:46 pm

Iti recomand să încerci sa gasesti un apartament care se inchiriază in regim hotelier Intra pe http://www.piata-az.ro si cauti de inchiriat apartamente in Cluj. Si dacă sunteti mai mulţi e avantajos. Iată un exemplu de anunţ:

"Oferta Speciala !!! Persoana fizica dau in chirie apartament in regim Hotelier pe perioada sarbatorilor de iarna, pentru cetateni straini sau pentru persoane care sunt in tranzit prin Cluj, 3 camere, in Centru, Universitatii linga Hotel Continental, etajul 1, decomandat, 110 mp, confort I, balcoane: 1, bai: 1, superfinisat mobilat si utilat modern, parchet, gresie, faianta, lavabil, modificari, usa antiefractie, geamuri termopan, centrala termica, telefon, tv cablu, frigider, aragaz, masina de spalat automata, cuptor cu microunde, filtru cafea, prajitor de piine, etc, lenjeri si prosoape de cea mai buna calitate, loc parcare. Pret 40 euro/zi negociabil. Apartamentul se poate inchiria pe zile, saptamini, luni. Va asteptam "

Sau mai poti suna la agentii imobiliare care intermediaza astfel de inchirieri.
lalala lala laaaaaa......

dannna
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Nov 29, 2003 12:10 am

Postby dannna » Sat Dec 11, 2004 4:17 pm

parca era vorba ca se schimba mersul trenurilor in 11 sau 12. eu am fost in sibiu sa-mi rezerv loc la fantastica sageata... colorata pt craiova si mi s-a spus ca nu stiu inca ce va fi. sa merg dupa 12.

voi cum ati rezervat deja????
inseamna ca ramane la fel??

User avatar
Adna
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Apr 02, 2004 8:15 pm

Postby Adna » Sat Dec 11, 2004 4:27 pm

Am o curiozitate :roll: Imi puteti explica si mie cum si cand se rezolva contestatiile?
Ma gandesc ca practic se pot face (sau ar trebui sa se poata) in 2 situatii:
-prima data,imediat dupa examen(dupa cate am inteles din Monitorul Oficial pana la max 24 de ore de la inceputul concursului); astfel de contestatii ar putea viza grilele cu enunt neclar de exemplu.
-a doua situatie (cel putin asa mi se pare logic) ar fi dupa ce se stiu raspunsurile,deci grila corecta(cand se afla asta?) si atunci s-ar putea contesta grilele la care ei au considerat corect,un raspuns gresit.
Cum se intampla de fapt?Cand se rezolva aceste contestatii si ce presupune aceasta rezolvare?Eliminarea grilei?Modificarea raspunsului?Dar daca problema e textul gresit din carte?Cei care fac contestatia au un avantaj pentrul ca ei au observat greseala?Sunt multe intrebari...Cei care ati mai dat sau care sunteti mai bine informati presupun ca stiti cum sta treaba si poate puteti raspunde la o parte din aceste intrebari.Multumesc anticipat.
BAFTA SI SPOR!

dannna
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Nov 29, 2003 12:10 am

Postby dannna » Sat Dec 11, 2004 4:30 pm

si faza cu parul e adevarata. am dat anul trecut (ce greseala.... :( ) si nu numai atat. telefoanele tb inchise (normal) si au vrut sa le strangem pe toate pe timpul examenului intr-un singur loc. stupid. nimeni nu a fost de acord. nu ai voie sa ti pe masa nici macar un creion sau pix (eu aveam pixul meu norocos-cred ca de aia am picat...). nici macar haine groase pe noi, ca cica se copiaza pe sub haina. asta nu inseamna ca nu s-a copiat pe rupte. dar de....ca la noi la nime'. si ai voie sa mergi la toaleta cu insotitori. si ce m-a socat cel mai mult a fost faptul ca la iesire stateau sa ne ia cariocile, sa nu plecam cu ele. ca doar de aia am dat atatia bani.

la buliniada iti tb mx 1 ora daca esti pictor si min. 1,5 ore pt muritorii de rand. aasta daca ai noroc sa ai o carioca buna.

User avatar
Adna
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Apr 02, 2004 8:15 pm

Postby Adna » Sat Dec 11, 2004 4:40 pm

dannna wrote: nici macar haine groase pe noi, ca cica se copiaza pe sub haina. asta nu inseamna ca nu s-a copiat pe rupte. dar de....ca la noi la nime'.

la buliniada iti tb mx 1 ora daca esti pictor si min. 1,5 ore pt muritorii de rand. aasta daca ai noroc sa ai o carioca buna.


cum adica "s-a copiat pe rupte"?nu inteleg cum se poate copia!...probabil ca n-am experienta.

sper ca 1,5ore inseamn o ora jumatate,nu o ora si 50minute!pt muritorii de rand adica cei care dau prima data(ca mine)? si asta daca ai o carioca buna?
pai...e trist... :(

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Sat Dec 11, 2004 4:47 pm

Eu mi-am luat acasa si carioca si caietul de grile.

Adna wrote:pai...e trist... :(


Da ce, pana acu' ti se parea vesel???
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Sat Dec 11, 2004 5:00 pm

Si eu am luat carioca acasa, deoarece eram revoltat de ce jaf ne dadusera si ma gandeam ca o sa o arat cine stie cui si cineva va fi tras la raspundere...se pare ca am fost mai mult decat naiv !!!
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

darm
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Sep 13, 2004 1:20 pm

Postby darm » Sat Dec 11, 2004 7:08 pm

Am si eu o intrebare:

Daca vrem sa ni se rescaneze foaia cu raspunsuri, se poate?
Adica un fel de recorectare pe moment...
Mie anul trecut mi-au gresit punctajul... oricum nu prea avea importanta; cele 10 puncte in plus nu m-ar fi ajutat. Dar asa, daca vreau sa mi se rescaneze, am voie sa cer asta?

User avatar
Adna
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Apr 02, 2004 8:15 pm

Postby Adna » Sat Dec 11, 2004 7:29 pm

ciresar1988 wrote:Da ce, pana acu' ti se parea vesel???


Nu am spus ca e vesel nimic legat de acest examen,nu stiu de unde ai tras concluzia asta.

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Re: Cazare!!!

Postby oopsminded » Sat Dec 11, 2004 8:39 pm

Oana M wrote:Buna!...
... P.S. Pentru cine nu stie, pot sa va spun ca nici bilete de tren nu se mai gasesc. Miercuri am fost la agentie sa iau bilete si pot sa va spun ca la primul IC de vineri(in jurul orei 14.00) deja nu mai erau bilete, iar pentru 16.10 IC mai erau doar 10 bilete pe care spuneau ca probabil le vor vinde pina seara. Toata lumea la CFR stie de examen, deoarece spuneau ca niciodata nu au mai avut asa de mari cereri pentru trenurile de Cluj. Noroc cu rezidentiatul nostru, ca altfel CFR-ul ar da faliment!!!

:crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes: :crazyeyes:
clasa I, clasa II ? Tot?

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Sat Dec 11, 2004 10:12 pm

cum adica darm....la prima scanare ti-a iesit un punctaj si la a2a scanare alt punctaj???/sa inteleg ca scannerul ala e degeaba???la mine in sala s-au scanat vreo 5 teze de 2 ori dupa ex....si de fiecare data a fost acelasi punctaj :!: :!: :!:

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Sat Dec 11, 2004 11:12 pm

Poti cere sa iti rescaneze lucrarea, dar putin probabil ca ti se va modifica punctajul. Daca scaner-ul nu a vazut prima data, nu va vedea nici a 2-a oara. Normal ar fi sa corecteze manual lucrarea. Dar cine sta sa "piarda timpul". Ce mai conteaza viata unui fraier dare oricum a pierdut 6 ani prin facultate, 1 an stagiu etc.
P.S. Prin "fraier" nu am vrut sa jignesc pe nimeni, dar cred ca asa suntem vazuti, din moment ce te duci la examen si se pleaca de la premiza ca esti acolo ca sa furi (vezi pixuri, par prins etc.)
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

pesimista
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 13, 2004 12:49 pm
Location: cluj

Postby pesimista » Sun Dec 12, 2004 12:02 am

Din pacate in Romania nu merge cu prezumtia de nevinovatie,mai ales la acest examen la care s-a furat ani la rand pe capete si pe toate caile posibile ,adica inainte ,in timpul si dupa examen ,atunci cand se dadeau rezultatele la 3-4 saptamani ,asa ca dupa ce veti sustine acest examen va veti da seama ca sunt anumite masuri absolut necesare ca sa ai liniste si confort cat de cat si sa fii cat de cat convins ca nu ti-au furat si din punctaj.Si hai sa nu fim noi mai cu mot ca in afara la acest examen masurile de securitata sunt muuuult mai drastice ca la noi si nimeni nu spune nici pas,ce-i drept nici nu se vand grilele inainte de examen.
mimoza

dannna
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Nov 29, 2003 12:10 am

Postby dannna » Sun Dec 12, 2004 12:04 am

pt adna:
muritorii de rand - adica cei care nu le prea au cu desenul artistic. in cazul asta e bine sa-ti lasi cel putin 1,5 ora ( adica 1 ora jumate) cel putin.


nu stie nimeni ce-i cu mersul trenurilor???
se schimba sau nu???

Oana M
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:52 pm

Am revenit

Postby Oana M » Sun Dec 12, 2004 12:09 am

Buna!
Pentru cel care intreba mai devreme cum e cu biletele de tren, am revenit sa va spun ca miercuri, cind am fost eu la agentie, mai aveau doar citeva bilete la IC de ora 16.10. Poate mai aveau la alte trenuri, asta nu stiu pentru ca eu doresc sa merg cu IC." Lung e drumul Clujului" cum spune un cintec popular si vreau sa calatoresc si eu in conditii mai civilizate. Eu plec de vineri pentru ca doresc sa ma pot obisnui cu orasul pina in ziua examenului.

balaur_daniel
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun May 16, 2004 11:49 pm
Location: constanta

Postby balaur_daniel » Sun Dec 12, 2004 12:11 am

Cu trenul e cam complicat.S-au scos cateva trenuri probabil si am vazut ca s-au mutat si niste ore.Esentialul este ca- daca dai la Cluj -pt data de 17 s-au cam terminat biletele-cel putin pt IC care pleca din Bucuresti(erau 2 trenuri cred) .Si asta din prima zi in care s-au pus in oficial vanzare.Nici eu nu am avut noroc...
dan

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Sun Dec 12, 2004 12:29 am

Dacă tot se vorbeste de transport, vă recomand când ajungeţi în Cluj să fiţi atenţi la ce taxiuri luaţi. Ca regulă orice taxi de firmă e bun (excepţie Venus cu care luaţi ţeapă) şi toate sunt la accelaşi preţ (10.000lei-km)
lalala lala laaaaaa......

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Sun Dec 12, 2004 12:40 am

Eu am luat bilet Bucuresti_Craiova miercuri. Am luat la rapid, ca IC ocoleste pe la dracu cu carti (cel putin asa apare pe net) si face timp dublu fata de rapid. Plus ca ma enerveaza ideea de a sta in tren ca in tramvai. Atunci mai erau bilete multe, acum nu stiu ce sa va zic.

In Craiova are cineva sugestii de transport? Ce companie de taxi,. cat e km?
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Sun Dec 12, 2004 12:58 am

Alte informaţii despre Cluj(inclusiv hărţi, etc):
http://www.cluj.info
http://clujnet.com
Iar dacă vă gândiţi unde o să beţi după:
http://www.clubinfo.ro
lalala lala laaaaaa......

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Sun Dec 12, 2004 2:47 am

octavia wrote:Dacă tot se vorbeste de transport, vă recomand când ajungeţi în Cluj să fiţi atenţi la ce taxiuri luaţi. Ca regulă orice taxi de firmă e bun (excepţie Venus cu care luaţi ţeapă) şi toate sunt la accelaşi preţ (10.000lei-km)

Daca s-au epuizat biletele la tren, imi dau seama ce-o sa fie cu taxiurile in dimineata examenului... Si cand am zis acum cateva luni ca Bucurestiul e Bucuresti si Clujul nu, s-au "ofticat" cativa. :x

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Sun Dec 12, 2004 5:13 am

octavia wrote:Dacă tot se vorbeste de transport, vă recomand când ajungeţi în Cluj să fiţi atenţi la ce taxiuri luaţi. Ca regulă orice taxi de firmă e bun (excepţie Venus cu care luaţi ţeapă) şi toate sunt la accelaşi preţ (10.000lei-km)

Completare: firme de incredere: Diesel, Terra sau altele care nu-mi vin in cap acum. In nici un caz nu va lasati luati de cei care asteapta in gara sau la iesire si va ofera taxi(anul trecut in Buc. am observat dealtfel ca erau niste indivizi cu obiceiuri asemanatoare). Cu alte cuvinte, zona se schimba, da' naravul ba!:))


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests