Numirea in rezidentiat a doctoranzilor cu frecventa si prep

iarba verde de acasa
User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Numirea in rezidentiat a doctoranzilor cu frecventa si prep

Postby Khaos » Mon Jan 10, 2005 11:22 pm

Stie cineva cum se face? Care sint pasii? La repartitie au fost citeva care au spus ca nu aleg fiind doctoranzi cu frecventa, respectiv preparatori. Eu sint in aceeasi situatie fiind doctorand cu frecventa. In orice caz nu am vrut sa ma prevalez de calitatea de doctorand pt a intra in rezidentiat si am dat examenul de rezidentiat dar la repartitie nu am mai prins ATI Bucuresti si am fost fortat sa iau ATI Iasi.
Deci? vreo idee ceva?
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Mon Jan 10, 2005 11:36 pm

esti doctorand pe ATI?

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Tue Jan 11, 2005 12:21 am

Cat de greu se obtine un doctorat?
Poate imi spui si mie practic in ce consta.
Am citit pe siteul facultatii ca trebuie sustinut un colocviu si proba de limba straina.
Din ce materie se da la colocviu?
Se scot locuri la concurs sau cum?

slidy
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 05, 2004 11:39 am

Postby slidy » Sun Jan 16, 2005 1:50 pm

La teleconferinta eu am ales conform notei specialitatea, nu am mentionat ca sunt doctoranda cu frecventa. Exista si aceasta posibilitate.
Am facut o cerere la DSP sa mi se aprobe efectuarea rezidentiatului in afara normei de baza, adica aceea de doctorand. Acum astept aprobarea. Asa ca se renunta la salariul de rezident si se ia bursa de la doctorat.

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Mon Jan 17, 2005 3:04 pm

Pai in doctorat nu se intra prea ghreu sau cel putin asta a fost parerea mea. Sin inca se zice ca este mai greu sa obtii un doctorat cu frecventa (eu din asta am). Pasii sint destul de simpli. Im primul rind vorbesti cu un profesor care are de obicei doctoranzi (toti au dar lista apare tirziu cind profesorii deja au toate locurile date). Apoi te duci la profesorul respectiv si il intrebi daca mai are locuri. Bineteles ca se da un concurs, dar omul este de obicei fairplay si iti spune daca are locul liber sau promis la altcineva. La concurs prezinti o tema in fata unei comisii, tu le propui tema si trebuie sa ii convingi ca poti face ceva in domeniul ala. de obicei doctoranzii si habarnisti dar sustinuti de indrumatori. Eu eram simplu absolvent dar am vazut altii mai mari ca mine care se bilbiau ingrozitor. Cei care concureaza pt forma cu frecventa mai dau si o lucrare scrisa ("scrie si tu ceva dinb prezentare"). Cam asta este tot, urmeaza numirile..etc. Nu stiu cit de comvenabul este sa fiu drd cu frecventa sau drd. Daca esti cu frecventa nu poti avea alt salariu (se pedepseste conf legii penale, am semnat ceva).
La repartitie eu am ales conform pozitiei pe care am avut-o, nu m-am prevalat de calitatea de drd. Si asta pt ca ramii rezident atita timp cit esti drd cu frecventa. Dar daca intre timp vrei sa faci altceva? Esto obligat sa ramii blocat acolo!! Asa ca eu am ales si ramin cu postul de rezident ales prin concurs si doctoratul l-am trecut la fara frecventa. Oricum nu am prinm Bucurestiul si nu puteam sa il fac la frecventa.
Nu este greu dar ginditi-va cine vrea doctorat in zilele noastre? Chiar ai asa o pasiune pt stiinta si bani ca sa studiezi asa ceva? Doctorantul este o solutie in conditiile in care ai picat rezidentiatul sau nici nu ai de gind sa il dai.
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Mon Jan 17, 2005 3:17 pm

Lol "nu ai de gind sa il dai"....ba din contra...trebuie...doctoratul NU e echivalent cu rezidentiatul....specialitatea poti sa o alegi in funcite de specialitatea pe care o ai la doctorat (med int, chir, lab...etc)...doar nota poate fi mai mica decit a celorlalti (nota ultimului admis la rez)
Wake up and smell the roses

User avatar
Flying_Snow
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Nov 25, 2003 5:52 pm
Location: Iasi

Postby Flying_Snow » Tue Jan 18, 2005 3:09 pm

:?: Khaos cum ai reusit sa treci de la doctorat cu frecventa la fara frecventa? Eu stiu ca incepand cu anul acesta nu se mai poate face trecerea de la cu frecventa la fara. Mie mi s-a spus chestia asta cand am depus dosarul. Daca incepi doctorat la cu frecventa il termini cu frecventa si daca in timpul asta iei rezidentiatul il faci in afara normei de baza... :roll:

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Fri Jan 21, 2005 3:28 pm

Am facut o cerere catre profesorul indrumator pe care o voi lasa la registratura la Rectorat. De ce nu s-ar aporba trecerea la fara frecventa? Eu cind m-am inscrsi am spus clar ca faca la cu frecventa 1 luna apoi ma trec la fara frecventa pt ca semnez contractul ca rezident si ei au zis ok. Este si in intersul lor ca tu sa faci aceeasi treaba si ei sa nu te mai plateasca. Vrei sa scapi de frecventza? Nu te duce si o sa te exmatriculeze ei.
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Sat Jan 22, 2005 5:09 am

Logic:)
Wake up and smell the roses


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests