Alegere Spital Platitor

iarba verde de acasa
User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

alegerea spitalului platitor

Postby doctoritz » Wed Jan 12, 2005 4:33 pm

Cand ai prima inatlanire cu ei.Pana pe 18 ian pt cei care au ales Buc si pana pe 19 ian in rest cred.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Wed Jan 12, 2005 5:16 pm

se poate plati la casieria CNPP...am platit azi

User avatar
sweety
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Jan 04, 2005 6:52 pm
Contact:

Postby sweety » Wed Jan 12, 2005 6:19 pm

Ciudat lucru. Anul trecut nu ne-au pus sa platim nimic, si ne-au dat carnetul si curriculumul pe ochi frumosi. Scarboasa treaba ca sa ma exprim elevat. Totusi, lipsa unui anunt oficial nu tre sa ne mire..face parte dintr-o tactica binecunoscuta. Nu stiu de ce va mirati.
limitele sunt cele pana la care poti tu vedea. daca vrei dincolo, "paseste"!

User avatar
Vic
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jul 26, 2003 12:43 pm
Location: Ubiquitar

Postby Vic » Wed Jan 12, 2005 7:43 pm

Wrong! Anul trecut a fost o taxa de 300.000. Deh...a trecut timpul :)

timon
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Mar 12, 2004 8:28 am

Postby timon » Wed Jan 12, 2005 9:46 pm

Programul afishat la caseria CNPP este de luni pana joi intre orele 10.30-11.30 shi 14.30-15.30 shi vineri numai intre 10.30-11.30! eu am ajuns intre asha ca tot la poshta am platit, avand in vedere ca tanti alea de pe acolo sunt "extrem de dragutze" Bafta multa!

ilsa
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 28, 2004 10:21 pm

Postby ilsa » Wed Jan 12, 2005 11:52 pm

Asta chiar e bataie de joc!! \
Adica dupa 1800000 pt rezi acum 420.000 pt un carnetel amarat si 4-5 pagini cu stagiile din timpul rezi?
Si de ce nu au spus asta la repartite???
Ce idioti...!
Daca poate sa ma lamureasca si pe mine careva despre ce e vorba cap-coada ca nici nu pot sa inteleg ce s-a mai postat de draci :evil:
Multumesc mult

User avatar
brigaela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:12 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby brigaela » Thu Jan 13, 2005 1:22 am

Ilsa, eu am facut asa:
M-am dus la posta, am cerut un mandat postal pe care l-am completat exact ca la taxa de rezidentiat (contul, adresa, destinatarul sunt aceleasi), apoi pe verso am scris la loc de corespondenta ca reprezinta taza pt carnetul de rezident si curricula de pregatire, am dat 450 000 fara vreo 3 mii si i-am trimis. Apoi am xeroxat chitanta sa o am de cate ori mi-o cer astia.
"If He died to make men holy
Let us die to make men free"

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

alege spitalul platitor

Postby doctoritz » Thu Jan 13, 2005 10:15 pm

Buna idee cu xeroxatul oricarui act, chitanta, cerere semnata ca nu stii cui i se "..coala " sa ti-o ceara si tu ai dat unui alt destept.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Thu Jan 13, 2005 10:37 pm

Nu am rabdare sa citesc toate posturile,asa ca s-ar putea sa repet ce au mai postat si altii,dar cred ca nu strica.
Asadar,taxa aia reprezinta contravaloarea carnetului de rezident si a curriculului de pregatire.Se poate plati si la caseria de la CNPP...pana in ora 11 si dupa ora 14 (deci cu o pauza intre 11 si 14),inclusiv pt cei care trebuie sa mearga in alte orase.
Urmariti toate afisele de la CNPP... si copiati-va tot ce gasiti expus pe acolo ,caci ulterior vor lua toate afisele respective (stiu de la un rezident de anul 2),si anume :
-care sunt stagiile de pregatire
-spitalele in care puteti face fiecare stagiu
-cu ce stagiu puteti incepe

Pt alegerea centrului, care se face la CNPP...,trebuie sa aveti :
-chitantza cu plata a 420.000 lei
-ordinul de confirmare pe care-l primim la repartitia pe spitale
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Thu Jan 13, 2005 11:48 pm

NOUTATI pe site-ul oficial http://www.rezidentiat2004.ro
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Fri Jan 14, 2005 2:17 am

Taxa asta de 420000 lei este o mare NESIMTIRE !!!
Pur si simplu ne baga mana in buzunar.
Atatia bani pentru cateva hartii nenorocite...
As fi curios unde se duc banii astia, fiindca la un calcul simplu se aduna in jur de 840 de milioane (am calculat rotund, pentru 2000 de rezidenti) !!!

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Fri Jan 14, 2005 3:06 am

dr_mihalache wrote:Nu am rabdare sa citesc toate posturile,asa ca s-ar putea sa repet ce au mai postat si altii,dar cred ca nu strica.
Asadar,taxa aia reprezinta contravaloarea carnetului de rezident si a curriculului de pregatire.Se poate plati si la caseria de la CNPP...pana in ora 11 si dupa ora 14 (deci cu o pauza intre 11 si 14),inclusiv pt cei care trebuie sa mearga in alte orase.
Urmariti toate afisele de la CNPP... si copiati-va tot ce gasiti expus pe acolo ,caci ulterior vor lua toate afisele respective (stiu de la un rezident de anul 2),si anume :
-care sunt stagiile de pregatire
-spitalele in care puteti face fiecare stagiu
-cu ce stagiu puteti incepe

Pt alegerea centrului, care se face la CNPP...,trebuie sa aveti :
-chitantza cu plata a 420.000 lei
-ordinul de confirmare pe care-l primim la repartitia pe spitale

Ok, si la repartitia pe spitale ce trebuie sa avem?

shiva78
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Dec 20, 2004 2:47 pm
Location: bacau

brasov

Postby shiva78 » Fri Jan 14, 2005 8:41 am

stie cineva care este ordineade alegere a stagiilor pe specialitati la Brasov? stiu doar ca e pe 19.

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Fri Jan 14, 2005 12:34 pm

In Brasov sunt 8 locuri:3 pe chirurgie si 5 pe Gineco,asa ca nu sunt ore diferite pt alegerea celor 8 locuri.
Daca te referi la ordinea modulelor in cadrul unei specialitati,asta nu stie nimeni.

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Fri Jan 14, 2005 12:35 pm

In Brasov sunt 8 locuri:3 pe chirurgie si 5 pe Gineco,asa ca nu sunt ore diferite pt alegerea celor 8 locuri.
Daca te referi la ordinea modulelor in cadrul unei specialitati,asta nu stie nimeni.

User avatar
skippy
junior
junior
Posts: 36
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:38 pm

indrumator epidemiologie bucuresti ?

Postby skippy » Fri Jan 14, 2005 4:16 pm

poate cineva sa imi spuna cine este indrumatorul (coocrdonatorul) pe epidemiologie la bucuresti, si unde il gasim, ca sa ne dea acordurile de detasare si transfer? multumesc!

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Fri Jan 14, 2005 4:28 pm

in Iasi:
toate spitalele intra la bataie ; in medie sint cite 10 locuri pe clinica
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

cristo4
junior
junior
Posts: 35
Joined: Thu Jan 13, 2005 12:51 pm

Postby cristo4 » Fri Jan 14, 2005 10:15 pm

pentru cei care inca nu au platit cei 420 de mii ,nu incercati luni la CNPPF.....,pt ca luni,17.01.2005 nu se incaseaza plati!Deci achitati prin mandat postal sau direct la Trezorerie!

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Fri Jan 14, 2005 11:11 pm

Pana la urma in Bucuresti exista sau nu niste corelatii intre specialitati-clinici mama si spitalul platitor care ar trebui ales sau pur si simplu alegem orice spital platitor dorim in limita locurilor indiferent de specialitate? Multumesc pentru un eventual raspuns!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Fri Jan 14, 2005 11:23 pm

aniceboy
Ok, si la repartitia pe spitale ce trebuie sa avem?


1.hartia pe care ai primit-o la repartitie
2.CI/BI

Pt intrebarea din ultimul tau post am raspuns deja intr-un post anterior,pe acest topic (exista corelatie intre gr. specialitati-spital platitor-punctaj )
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Sat Jan 15, 2005 2:46 am

si chitanta pt cei 420000

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Sat Jan 15, 2005 12:17 pm

Haideti sa facem o recapitulare. Ce va scriu am aflat personal de la DSP Bucuresti.
1 )Pt repartitia pe spitale- 18 ian ,aula Fac de farmacie,pt Buc.- trebuie sa avem :
-hartia pe care am primit-o la repartitie
-CI/BI

2)Alegerea primului stagiului + clinica in care facem primul stagiu se face la CNPP...(la o anumita data ,intre 19- 21 ian, si o anumita ora, in fct de sp ) si trebuie sa avem la noi :
-ordinul pe care il primim la repartitia pe spitale (xerox)
-chitantza cu plata a 420.000 lei

La repartitia pe spitale o sa lasam la ei hartia de la repartitia de pe 9 ian si ei ne dau hartia cu ordinul de confirmare in rezidentiat.
La CNPP... ne prezentam cu ce v-am scris,ne alegem cu ce stagiu vrem sa incepem si in ce clinica vrem sa facem primul stagiu si ei ne dau curriculul de pregatire si carnetul de rezident.
(Pe carnetul de rezident o sa apara numele,specialitatea,puntajul obtinut la rezi si o sa primim note dupa fiecare stagiu, sub semnatura profului la care ne facem stagiul respectiv.)

3)Dupa asta ne putem face incadrarea la spitalul platitor ,pana pe 31 ian si pt incadrare ne trebuie:
-dosar plic
-ordin de confirmare in rezidentiat
-carte de munca in original
-CI/BI
-diploma de licenta (1 copie nelegalizata)
-certificat de nastere (2 copii nelegalizate)
-certificat de casatorie (2 copii nelegalizate)
Pt incadrare ,s-ar putea sa varieze putin actele de care aveti nevoie ,in fct de spital ,dar in mare cam acestea sunt.Oricum ,mai intrebati la spitalul platitor ce acte va trebuie pt incadrare.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Sat Jan 15, 2005 3:52 pm

Si daca nu avem carte de munca, banuiesc, ca ne fac ei, nu? Eu am terminat anul asta asa ca...
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Sat Jan 15, 2005 4:01 pm

Ce trebuie pt cartea asta de munca?

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Sat Jan 15, 2005 9:50 pm

dr_mihalache, as avea 2 intrebari legat de cele ce ai scris:
1. Primul stagiu e pe alese?(din site-ul rezidentiat2004.ro reiese c-ar fi impus sau n-am inteles eu bine?)
2. In recapitularea foarte utila pe care ai facut-o punctul 3 n-ar putea fi cronologic la nevoie inaintea punctului 2, odata ce avem deja spit.platitor ales?(eu sunt programat cu specialitatea mea de-abia in 20 si as putea folosi ziua de 19 ca sa-mi fac incadrarea, deoarece stau improvizat la niste prieteni in Bucuresti si mi-as scurta timpul de sedere)

ilsa
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 28, 2004 10:21 pm

Postby ilsa » Sat Jan 15, 2005 11:54 pm

Stie cineva pt specialitatea ATI,in ce spitale se fac stagiile si cu ce e mai bine sa incep<Adica eu am 3 rotatii, cardio, neuro si pneumologie, si nu e nimic afisat referitor la spitale. Sunt tot spitalele-mama?
Sau exista si un Tata?
Multumesc

Pickv
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Jan 08, 2005 8:33 pm

Postby Pickv » Sun Jan 16, 2005 3:48 am

Draga ILSA,
TATA e fie la autor necunoscut, fie la STRICT SECRET, ca de altfel majoritatea imnformatiilor legate de aceste stagii minunate.

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Sun Jan 16, 2005 1:00 pm

pt cine a trimis deja vestita suna de 420000 prin mandat postal ce ati la ce reprezinta ( adica unde am scris la rezidentiat: taxa pt inscriere la rezidentiat)?
Sper ca inteles cineva ce am scris pt ca e destul de ambiguu!!! :oops: :oops:
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Sun Jan 16, 2005 1:33 pm

Draga Ilsa, si eu am luat ATI..si ma gandeam sa incep cu pneumo, apoi cu neuro si abia apoi cu cardio...si sper sa prind la Floreasca...

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Sun Jan 16, 2005 1:50 pm

alcorsimona: pe chitantza mea scrie: taxa reprezentand curriculum de pregatire si carnet de rezident ; daca nu ai carte de munca (adica nu ai mai lucrat nicaieri pana acum) iti fac ei ,acum ,cand te angajezi la spit platitor.

aniceboy: 1) la intrebarea asta nu stiu sa-ti raspund ;pe specialitatea mea pot sa incep cu ce stagiu vreau ,insa pe ce esti tu nu stiu sa-ti spun ;
2) ba da ;poti sa-ti faci incadrarea intre 17-31 ian ;odata ce ti-ai ales spit platitor,poti sa-ti faci si incadrarea imediat .
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Sun Jan 16, 2005 2:43 pm

tnx
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Sun Jan 16, 2005 3:13 pm

Scuze,aniceboy,incadrarea se poate face in orice zi ,intre 19-31 ian..
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

Postby jj » Sun Jan 16, 2005 7:06 pm

Imi spuneti va rog, cu ce metrou ajung din gara pe Traian Vuia (asa imi amintesc, ca tre sa schimb o data)?
Biletul de la metrou e identic cu biletul de la troleibuze etc.?
Pot sa fac un abonament pe o zi sau pe cateva zile?
Pretul/km e identic la toate taxiurile de firma?
Mersi fain.

User avatar
brigaela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:12 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby brigaela » Sun Jan 16, 2005 10:26 pm

Eu nu sunt bucuresteanca, dar incerc sa ajut. Facultatea de Farmacie e in spate la Intercontinental. Intrebati de Ambasada SUA si cand stati in fata ei (e o cladire cu alb si portocaliu) uitati-va pe straduta din stanga voastra. E o straduta foarte ingusta si acolo e Facultatea, cladire mare si impunatoare de altfel. De la gara trebuie luat metroul pana la Universitate, statie care are iesire si la Intercontinental.
Biletul de metrou nu e identic cu cel de tramvai, troilebuz sau autobuz. E o cartela care poate fi folosita numai la metrou. Se poate face abonament de o zi pe toate mijloacele de transport ale RATB (tramvai, autobuz, troleibuz, NU metrou), care costa 55 de mii. Un bilet la RATB costa, din cate stiu eu, 10 000. Nu stiu cat e cartela de metrou.
"If He died to make men holy

Let us die to make men free"

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Mon Jan 17, 2005 12:48 am

Se poate face si abonament de 1 zi la metrou (doar pentru metrou). Nu mai stiu exact cat costa... oricum mai putin decat pe suprafata. Cartela de 10 calatorii e 60k, de 2 calatorii... cred ca 16k.

Intr-adevar, metroul trebuie skimbat ca sa ajungi de la gara la Universitate: fie iei de la Gara de Nord la Victoriei, skimbi peronul si iei pana la Universitate. (asta e mai scurt). Sau: Gara de Nord - Unirii-skimbare - Unirii - Universitate.
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
cebinee
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 22, 2004 12:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby cebinee » Mon Jan 17, 2005 12:18 pm

sau, mai bine, ca sa nu te complici cu schimbat metroul la unirii, iei troleul 85 de la coloanele din fata garii de nord si ajungi cu el la universitate. de acolo intrebi si tu de ambasada americana si apoi urmezi intructiunile de mai sus.
bafta!

User avatar
maestru
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 12:01 am

Si cei fara...

Postby maestru » Mon Jan 17, 2005 2:20 pm

Si cei care nu au carte de munca ca trebuia sa se faca nu stiu ce sistem informatizat etc etc ce aduc cu ei la CNPP..???

User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

Postby jj » Mon Jan 17, 2005 2:26 pm

Multumesc.

MariusV
Posts: 4
Joined: Fri Mar 26, 2004 12:55 am

Postby MariusV » Mon Jan 17, 2005 3:05 pm

Eu am ales Tg Mures. Cate zile imi va trebui sa rezolv actele cu spitalul platitor, incadrarea, cererea de detasare in orasul de domiciliu, poate si o cerere de transfer? Intreb pentru ca fac 7 ore cu rapidul pana la Tg Mures si despre posibilitati de cazare nu stiu nimic. Voi reusi toate astea pe 19 si 20 ? E cineva care stie ce si cum cu Tg Mures ? Multumesc! :?:

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Mon Jan 17, 2005 11:00 pm

Stie careva dc la Floreasca trebuie sa-ti faci vizita medicala la ei sau accepta si vizita din alte parti? bye


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests