Alegere Spital Platitor

iarba verde de acasa
User avatar
ovimar
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Mar 19, 2004 2:46 pm

Alegere Spital Platitor

Postby ovimar » Mon Jan 10, 2005 12:50 pm

In functie de spitalul platitor ales difera drepturile rezidentilor?Adica unele spitale din cele 4 ofera bonuri de masa ... sau alte drepturi...

Si informativ as dori sa aflu daca stie cineva care este salariu brut/salariu net al unui rezident.

Multumesc.
O.M.

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Mon Jan 10, 2005 3:29 pm

Care sunt cele 4 spitale?Si ce ne poti spune despre ele?

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Mon Jan 10, 2005 3:34 pm

Floreasca, Sf.Ioan, Sf.Pantelimon si Municipalul.
La Pantelimon nu se dau nici un fel de sporuri, nici bonuri de masa. La Floreasca se dau si bonuri, si prima de Craciun si spor de chirurgie. Ce scriu acum este verificat pe propria-mi piele. :twisted:

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Mon Jan 10, 2005 3:37 pm

Mamma bear: hai ca bonuri mai cred, desii..., dar cu prima de Craciun e cam tras de par. Nu spun ca nu e asa sau ca minti tu, ci doar ca e greu de crezut. Apropo ce prima de Craciun ai luat?
Merci, bye

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Mon Jan 10, 2005 3:41 pm

Merci mult de informatie Mamma Bear!!!!!!

edera
Posts: 2
Joined: Mon Jan 10, 2005 3:23 pm

Sporuri

Postby edera » Mon Jan 10, 2005 3:44 pm

Sf. Ioan da spor de urgenta 6% si spor de sala 7%, adica in total vreo 500 de mii de lei(non-grei).SUB(spitalul universitar Bucuresti) nu da aceste sporuri, cel putin asa am aflat de la o colega de pe oftalmo.

User avatar
cebinee
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 22, 2004 12:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby cebinee » Mon Jan 10, 2005 5:45 pm

Este adevarat ca s-a luat prima de Craciun la Floreasca. Chiar si stagiarii au luat anul asta prima de Craciun (vreo 400.000 lei).
In ceea ce priveste bonurile de masa, la Floreasca nu au luat decit stagiarii si rezidentii de anii 3-7, cite 10 pe luna incepind cu luna octombrie, cred. Cei de anii 1 si 2 nu au luat bonuri de masa. Explicatia care s-a dat de la casierie a fost ca stagiarii si rezidentii 3-7 tin de casa de asigurari care a dat bonuri iar rezidentii 1, 2 tin de ministerul sanatatii care nu da. Dar chiar si asa nu toate spitalele platitoare dau bonuri de masa. Colegii din alte spitale nu au luat deloc. Din cite stiu eu doar Floreasca a dat.
Ar mai fi un motiv pentru care sa va alegeti spitalul platitor Floreasca: la inscriere, in Floreasca analizele se fac gratuit (cu exceptia unei taxe aproape modice de vreo suta de mii pt testul HIV) si fara dureri de cap (daca nu aveti ghinionul sa prindeti o zi foarte aglomerata). In alte spitale am auzit si de taxe de 500.000 (dar, fiind doar din auzite, pentru asta nu introduc mina in foc).

User avatar
arkan_ul
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Dec 20, 2004 10:54 am

Postby arkan_ul » Mon Jan 10, 2005 8:26 pm

E o chestie si treaba asta cu prima dar cand te gandesti ca e numai 500 mii lei!?
And the girls say
Save a horse, ride a cowboy

saba
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Jan 03, 2005 8:37 pm
Location: cluj

Postby saba » Mon Jan 10, 2005 8:56 pm

Stie cineva daca toate Spitalele Platitoare din Bucuresti au toate specialitatile.Pe mine m-ar interesa daca la Sf. Pantelimon au rezidenti de Gastro si cine este Coordonator de Gastro pe Bucuresti.
Pt cei interesati va pot ajuta in ce priveste Clujul

User avatar
Mariusica
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Dec 22, 2004 11:38 pm
Location: Cluj

Postby Mariusica » Mon Jan 10, 2005 9:58 pm

Hematologia la Bucuresti de ce Spital apartine? Cum sunt coordonatorii? Merci.
Azi e prima zi din restul vietii tale!

d_cri
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Jan 07, 2005 8:13 pm

Postby d_cri » Mon Jan 10, 2005 10:19 pm

Mamma-bear wrote:Floreasca, Sf.Ioan, Sf.Pantelimon si Municipalul.
La Pantelimon nu se dau nici un fel de sporuri, nici bonuri de masa. La Floreasca se dau si bonuri, si prima de Craciun si spor de chirurgie. Ce scriu acum este verificat pe propria-mi piele. :twisted:


Stii cumva daca la spitalele Bucur, Caritas, Cantacuzino,Sarbu, Polizu, SUUB se dau bonuri de masa?
Multumesc

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Tue Jan 11, 2005 12:25 pm

Stie cineva ce de ce acte avem nevoie cei din Bucuresti pe 18 ianuarie la alegerea spitalului platitor ?

User avatar
ovimar
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Mar 19, 2004 2:46 pm

Postby ovimar » Tue Jan 11, 2005 12:33 pm

Exista cumva vreo corelatie intre specialitatea aleasa si spitalul platitor(cel ce se va alege pe 18 ianuarie)?

In speta Nefrologie-SUB sau Floreasca.
O.M.

timon
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Mar 12, 2004 8:28 am

Postby timon » Tue Jan 11, 2005 12:39 pm

Si "sf Ioan" plateshte analizele rezidentilor si da si bonusuri! (ma refer la bonuri de masa si sporuri)

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Tue Jan 11, 2005 1:12 pm

Deci pana la urma Pantelimonul este cel mai naspa din Bucuresti?
Nu de alta, dar e cel mai aproape de mine, si ma batea gandul...

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Tue Jan 11, 2005 1:29 pm

ovimar wrote:Exista cumva vreo corelatie intre specialitatea aleasa si spitalul platitor(cel ce se va alege pe 18 ianuarie)?


Exista o corelatie intre grupa de sp- orasul ales- punctajul tau-spital platitor.
Sunt un nr de locuri pt fiecare oras , gr de sp (medicale/chir/MF etc)si pt fiecare spital.Daca ai un punctaj mai mare poti sa-ti alegi ce spital vrei,daca nu, alegi ce mai ramane disponibil cand se ajunge la tine.

De la rezidenti mai mari am aflat ca pt toate grupele de sp ,pe Bucuresti,primul se termina SUB.
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Tue Jan 11, 2005 2:13 pm

Multumesc pentru informatii Dr.Mihalache.

vic78
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Sep 16, 2004 3:35 pm

am luat ATI Bucuresti si am 2 intrebari

Postby vic78 » Tue Jan 11, 2005 4:10 pm

1. cand se alege spitalul platitor si unde ?

2. cand aleg spitalul pregatitor cei din specialitatea ATI Bucuresti ?



Pt. intrebarea 2 raspunsul se afla la Centrul de Pregatire si Perfectionare. Din pacate eu nu pot sa ajung pe acolo si nici nu am nici un numar de tel.
Daca poate cineva sa ma ajute (eventual tot un rezident ATI care trece pe acolo zilele astea) ii multumesc anticipat.


Numai bine

mnbvcx
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Jan 11, 2005 4:42 pm

Postby mnbvcx » Tue Jan 11, 2005 4:53 pm

pana cand trebuie platiti cei 420000?trebuie cumva sa ne prezentam si la alegerea spitalului platitor cu ea sau doar pe 19?(ca nu am prea inteles din afisul de la dsp :? )
contul am vazut ca e acelasi de la inscrierea la rezidentiat...

User avatar
sweety
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Jan 04, 2005 6:52 pm
Contact:

Postby sweety » Tue Jan 11, 2005 5:20 pm

Despre ce bani e vb si pt ce? Ma lamuriti si pe mine? Sunt in ceatza.
limitele sunt cele pana la care poti tu vedea. daca vrei dincolo, "paseste"!

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

alegere spitalul platitor

Postby doctoritz » Tue Jan 11, 2005 7:04 pm

420MII LEI trebuiesc platiti pana pe 18ia pt cei ce au luat Bucuresti si pana pe 19 pentru cei ce au luat alt centru si reprezinta:170mii carnetul de rezident si 250 mii curricula de pregatire, adica o foaie pe care scrie care sunt modulele cate le vei face si ce trebuie sa stii la sfarsitul modulului (exemplu in an 3 de rezi ofta tre sa sti sa operezi o cataracta).
Banii acestia se platesc la CNPP sau daca nu esti din Buc, la DSP din cntrul ales printr-un mandat postal in contul CNPP.
Eu am luat la Iasi dar am platit azi la CNPP de exemplu.E acelasi lucru, doar ca daca platesti la CNPP platesti doar 420mii pe cand daca platesti in alt centru mai platesti inca 50mii taxa de mandat postal.
CNPP este in spatele Sp.Pantelimon.Din Bucur Obor se ajunge cu 46,5,14.E pe strada Bodesti(cum stai cu fata la spitalul sf.Pantelimon, merge pe strada din stanga spitalului, si pe a doua straduta faci stanga si se vede).
Sper ca v-am fost de ajutor.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Tue Jan 11, 2005 7:19 pm

multumim :)

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Tue Jan 11, 2005 7:38 pm

Scrie undeva de taxele astea de 420000? De unde stii asta? Ca la cnpp nu zice nimic.

User avatar
tupi
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Jan 05, 2005 5:14 pm
Location: BUCURESTI
Contact:

Alegere Spital Platitor

Postby tupi » Tue Jan 11, 2005 7:46 pm

Si eu vreau sa stiu de unde ai informatiile astea? Daca la cnpp nu e afisat nimic atunci unde este? Va rog spuneti-mi si mie care e programul la cnpp.intre ce ore putem merge acolo pt asta.

Mishale
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 13, 2003 3:20 pm
Location: Bacau
Contact:

Postby Mishale » Tue Jan 11, 2005 8:12 pm

saba wrote:Stie cineva daca toate Spitalele Platitoare din Bucuresti au toate specialitatile.Pe mine m-ar interesa daca la Sf. Pantelimon au rezidenti de Gastro si cine este Coordonator de Gastro pe Bucuresti.
Pt cei interesati va pot ajuta in ce priveste Clujul


Eu am luat rezi. pe ortopedie in Cluj. Daca stii cumva cand si unde trebuie sa ne prezentam in Cluj pt. repartitie, ce acte trebuie pt. angajare sau orice alte informatii despre sectiile/spitalul de ortopedie, colectiv s.a., te rog sa postezi aici. Mersi mult.

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Postby aniceboy » Tue Jan 11, 2005 10:31 pm

ovimar wrote:Exista cumva vreo corelatie intre specialitatea aleasa si spitalul platitor(cel ce se va alege pe 18 ianuarie)?

In speta Nefrologie-SUB sau Floreasca.

Aceeasi intrebare, in cazul meu - Psihiatrie Pediatrica, trebuie sa aleg un anume spital?

User avatar
Mariusica
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Dec 22, 2004 11:38 pm
Location: Cluj

Postby Mariusica » Tue Jan 11, 2005 11:35 pm

aniceboy wrote:
ovimar wrote:Exista cumva vreo corelatie intre specialitatea aleasa si spitalul platitor(cel ce se va alege pe 18 ianuarie)?

In speta Nefrologie-SUB sau Floreasca.

Aceeasi intrebare, in cazul meu - Psihiatrie Pediatrica, trebuie sa aleg un anume spital?



Hematologia de care spital apartine? Merci.
Azi e prima zi din restul vietii tale!

saba
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Jan 03, 2005 8:37 pm
Location: cluj

Postby saba » Wed Jan 12, 2005 12:53 am

Actele necesare pt incadrare rezidentiat sunt :(de la Dr_mihalache)
-dosar plic
-ordin de confirmare (il vom primi dupa alegerea spit platitor)
-carte de munca (original)
-diploma de studii (1 copie xerox nelegalizata)
-certificat de nastere(2 copii nelegalizate)
-certificat de casatorie(2 copii nelegalizate)
-CI/BI (2 copii nelegalizate)
Eu stiu de anul trecut ca unele spitale cer si analize medicale ,dar nu e obligatoriu sa le ai pe toate la angajare sau 2 fotogarafii tip buletin(asta am auzit despre Spitalul Clinic Judetean din Cluj),mai ai nevoie de un numar de cont sau card la Banc Post pe care sa-ti vireze salarul ,daca nu il ai iti poti face in functie de banca cu care lucreaza spitalul tau platitor .Cam tot ce ti-am spus eu afli si la angajare.Nu stiu sa iti spun daca Clinica de Ortopedie e spital platitor de sine statator sau daca te incadreaza cei de la Sp.Judetean,oricum spitalul il vei afla in data de 19 cand vei merge la DSP dupa urmatorul program(vezi ce scrie Boo):
"incadrarea in data de 19.01.2005 la sediul DSP care nu e greu de gasit (in spatele pietei Mihai Viteazu din centru)...orice taximetrist de firma va duce acolo

medicale 9-11
chirurgicale 11.15-12.15
familia 12.30-13.30
dentara 13.45-14.15
farma 14.30-14.40
laborator 14.45-15.00
Sper ca te-am lamurit cu ce am putut.

myself
junior
junior
Posts: 41
Joined: Mon May 24, 2004 3:00 am

Postby myself » Wed Jan 12, 2005 4:59 am

Ce stiti de MUNICIPAL?
Am auzit chestii contradictorii: cineva mi-a zis ca e ok ca spital platitor, altul ca intarzie salariile. Care e realitatea? E cineva, rezident de an mai mare, care stie ceva sigur in sensul asta?
Merci.

gabiacas
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Jul 19, 2004 1:25 pm

Re: am luat ATI Bucuresti si am 2 intrebari

Postby gabiacas » Wed Jan 12, 2005 1:16 pm

vic78 wrote:1. cand se alege spitalul platitor si unde ?

2. cand aleg spitalul pregatitor cei din specialitatea ATI Bucuresti ?



Pt. intrebarea 2 raspunsul se afla la Centrul de Pregatire si Perfectionare. Din pacate eu nu pot sa ajung pe acolo si nici nu am nici un numar de tel.
Daca poate cineva sa ma ajute (eventual tot un rezident ATI care trece pe acolo zilele astea) ii multumesc anticipat.


Numai bine


Ce faza :) si eu tot pe ATI sunt,dar am prins TM si vreau inapoi in Bucuresti unde am locuinta.Hai sa-ti dau telefonul Centrului:021/255 15 74;255 50 45;255 55 44.Vezi si tu care raspune primul.Spitalul se alege parca pe 18 01.
Eu am de alergatura.Poate ne mai scriem.Cei 420.000 lei i-am platit azi la casierie de la ora 10.30 luni->joi.(gabiacas@yahoo.com).Bafta :D

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Wed Jan 12, 2005 3:48 pm

Unde se platesc cei 420000 lei si pt ce?
Scrie undeva acest lucru?

Mishale
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 13, 2003 3:20 pm
Location: Bacau
Contact:

Postby Mishale » Wed Jan 12, 2005 3:52 pm

Mersi mult, Saba, pentru raspuns! :)

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Wed Jan 12, 2005 3:56 pm

Eu una nu mai inteleg nimic. Ma duc si eu pana-n Pantelimon la Centru..sa platesc taxa pt carnet si curricula. Ca doar asa zice a cineva pe forum ca a facut. Acolo intr-un sfarsit dau de o "tanti" pe care am recunoscut-o de duminica de la repartitii...o intreb de taxa ...se rasteste la mine si-mi zice sa ma uit la afisier ca "acolo scrie tot, d-soara doctor". Citesc ..si-mi notez ...si cand dau sa plec iar o vad pe "tanti" aia si -mi iau inima-n dinti si o intreb :" dar aici nu pot sa platesc ?". Nu, veni raspunsul. Ca noi acum avem cont la trezorerie si trebuie sa platesc prin mandat postal.
Deci, fratilor, daca sunteti din Bucuresti....mergeti de platiti taxa la posta!!!

Mishale
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 13, 2003 3:20 pm
Location: Bacau
Contact:

Postby Mishale » Wed Jan 12, 2005 3:59 pm

[quote="lupi"]Unde se platesc cei 420000 lei si pt ce?
Scrie undeva acest lucru?[/quote

Nu stiu sa fi aparut scris oficial ce reprezinta banii astia, dar mai multi s-au interesat la DSP. (vezi mai jos ce a postat Doctoritz)
--------------------------------------------------------------------------------

420MII LEI trebuiesc platiti pana pe 18ia pt cei ce au luat Bucuresti si pana pe 19 pentru cei ce au luat alt centru si reprezinta:170mii carnetul de rezident si 250 mii curricula de pregatire, adica o foaie pe care scrie care sunt modulele cate le vei face si ce trebuie sa stii la sfarsitul modulului (exemplu in an 3 de rezi ofta tre sa sti sa operezi o cataracta).
Banii acestia se platesc la CNPP sau daca nu esti din Buc, la DSP din cntrul ales printr-un mandat postal in contul CNPP.
Eu am luat la Iasi dar am platit azi la CNPP de exemplu.E acelasi lucru, doar ca daca platesti la CNPP platesti doar 420mii pe cand daca platesti in alt centru mai platesti inca 50mii taxa de mandat postal.
CNPP este in spatele Sp.Pantelimon.Din Bucur Obor se ajunge cu 46,5,14.E pe strada Bodesti(cum stai cu fata la spitalul sf.Pantelimon, merge pe strada din stanga spitalului, si pe a doua straduta faci stanga si se vede).

User avatar
ovimar
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Mar 19, 2004 2:46 pm

Postby ovimar » Wed Jan 12, 2005 3:59 pm

Nu tb si un nr de cont ceva....Sau platim 420 K si stiu ei ce sa faca cu ei?
O.M.

Mishale
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Nov 13, 2003 3:20 pm
Location: Bacau
Contact:

Postby Mishale » Wed Jan 12, 2005 4:04 pm

ovimar wrote:Nu tb si un nr de cont ceva....Sau platim 420 K si stiu ei ce sa faca cu ei?


Este acelasi nr. de cont in care ai depus banii reprezentand taxa de rezidentiat. Nu il am acum la mine, dar revin zilele astea si am sa-l postez aici. :)

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Wed Jan 12, 2005 4:07 pm

Contul afisat la CNP.. este:
RO72TREZ7025025XXX000266 CNPPMFAPSSAM Trezorerie sector 2 Bucuresti.
Cred ca este acelasi cu cel in care am dat banii pt inscrierea la rezi. Daca mergi la CNP.. poti plati la casierie.

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Wed Jan 12, 2005 4:11 pm

Repet, de la CNPP... si mi s-a spus sa merg la POSTA sa platesc!!!!

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

alegerea spitalului platitor

Postby doctoritz » Wed Jan 12, 2005 4:20 pm

Daca ai sa bati la 3 usi iti vor spune 3 chestii diferite.Eu am sunat la DSP Iasi care mi-a spus in felul urmator"Ii platiti unde vreti,dar sa aveti chitanta cand veniti la repartitii".
Ieri la CNPP,mi-a zis sa ii platesc la Iasi ca e inchisa caseria la ei.Dar daca e deschisa?intreb eu.Raspuns cat se poate de logic:"Banii oricum ajung in acelasi cont, oriunde i-ai plati.Deci sau aici sau acolo, tot una".
Tanti de la caserie era acolo si cand am intrebat-o daca ii pot plati la ea,a zis ca ea nu stie nimic nici pro nici contra.Eu am platit si nu cred ca exista probleme.Nu am chef sa ma duc la Iasi cu o zi mai devreme doar pt o chitanta.
Si era pus un afis cum ca cei ce au luat Bucuresti trebuie sa plateasca suma pana pe 18ian si sa mearga cu hitanta la ei.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

timon
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Mar 12, 2004 8:28 am

Postby timon » Wed Jan 12, 2005 4:28 pm

Cand ne ducem cu chitanta in valoare de 420 mii lei? la repartitia pe spitale platitoare (fac farma)sau la stabilirea modulelor(CNPP)?


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests