Se poate face mutare in alt oras fata de locul prins?

iarba verde de acasa
trichinelutu
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Dec 19, 2004 10:17 pm

Se poate face mutare in alt oras fata de locul prins?

Postby trichinelutu » Wed Dec 22, 2004 1:00 pm

Imi spune si mie cineva cum ne putem muta in alt oras daca nu ne convine ce am prins la rez.Ce acte iti trebuie sau ce trebuie sa declari????

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

se poate face mutare in alt oras

Postby doctoritz » Wed Dec 22, 2004 1:04 pm

Nu stiu ce acte iti trebuiesc dar stiu ca se poate.Si eu cred ca voi fi in situatia asta si sper ca se rezolva.Din auzite, deci nu pot stii cat de adevarat este, ca cica Iasi-ul si Timisoara ar da mai greu drumul.
Dar sper ca stii ce transferurile se pot face doar din luna martei.Deci pana in martie tre sa stai acolo unde ti-ai luat...Naspa dar asta este!
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Wed Dec 22, 2004 1:06 pm

da de pe o specialitate pe alta se poate?
de pe neurochirurgie sa treci pe oftalmo ,sau ceva de genu?

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Wed Dec 22, 2004 1:15 pm

De pe o specialitate pe alta este mai greu.Iti trebuie argumente +ceva pile.Stiu o tipa care a prins radiologie-imagistica, pe medicale si apoi s-a mutat prin anul 3 pe medicina interna ,sub motivul ca avea dioptrii mari la ochelari si ii era greu sa citeasca filmele etc + a avut ceva pilutze.Dar a trebuit sa o ia din anul I cu medicina interna (adica nu i s-au echivalat anii facuti pe cealalta sp ).

Despre transferuri in post-rezi si eu stiu ca se fac in martie.Mai mult nu stiu ,dar as fi interesata de mai multe amanunte pt prietena mea, care probabil va fi in aceasta situatie.Cei mai mari ,sau care stiti mai multe,va rugam sa postati si pe forum !
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

Doctor in Siberia
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Jul 16, 2004 8:49 pm
Location: Siberia

Postby Doctor in Siberia » Mon Jan 03, 2005 12:49 pm

responsabilul cu rezidentii de la iasi ar fi spus ca nu o sa mai dea aprobari de transfer! (s-ar pierde niste fonduri).asa ca aveti grija ce alegeti!

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Mon Jan 03, 2005 1:24 pm

Care ar fi sansele sa ma transfer de pe MF pe o specialitate medicala (una mai "modesta", nu chiar cardio)? Stie cineva vreun caz concret rezolvat? In teorie stiu si eu ca ai nevoie de pile, dar cui trebuie sa te adresezi, cu cine sa vorbesti... etc.

ilie
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Fri Aug 13, 2004 12:08 am

Postby ilie » Mon Jan 03, 2005 5:06 pm

Transferuri....

Dintr-un oras in altul (pe aceeasi specialitate) e banal si rapid. Nici o grija. Doar ca trebuie sa te duci acolo, la inceput, sa iti faci contractul cu ei.

E posibil transferul pe o specialitate "de mai jos" adica in care mai erau locuri, atunci cand ai ales tu, indiferent de oras. (Intotdeauna conteaza doar ultimul loc pe tara). Transferul e rapid (o luna) fara bani, fara pile, fara probleme. Trebuie doar un motiv medical. Nimeni nu e refuzat.

Pe o specialitate care se terminase (adica transfer "in sus") transferul e mult mai greu. Stiu persoane care au reusit sa sara si 500 de locuri, dar nimeni nu spune niciodata nimic (cat a costat, cine a intervenit etc. Toti zic ca au avut doar o mica recomandare si s-au dus doar cu un buchet de flori :oops: ) Am cunostinte care au incercat asa ceva si nu au reusit deloc, desi erau dispusi sa dea (bani multi) dar nu aveau nici o relatie serioasa.

Dintr-o grupa in alta (MF -> medicala) am auzit ca e imposibil. Se putea inainte, cand MF era in aceeasi grupa cu medicala.

saba
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Jan 03, 2005 8:37 pm
Location: cluj

Postby saba » Tue Jan 04, 2005 12:43 am

Ilie are dreptate cu transferul nu prea iti fac probleme, e drept ca de obicei centrele mici si chiar Iasul dau mai greu drumul la rezidenti,daca insa vrei sa te transferi din Bucuresti in tara asa cum am facut si eu anul trecut nu a fost probleme ,insa a trebuit sa vin la Bucuresti sa imi aleg spitalul platitor, apoi m-am incadrat si imediat am facut cereri la coordonatorii de rezidentiat din ambele centre sa imi aprobe detasarea pe 2-3 luni in orasul meu,pana in martie cand se aprobau transferurile.Asa ca eu nu am facut nici un stagiu la Bucuresti doar ca in primele luni trebuia sa trimit pontajul la spitalul platitor din Bucuresti si salarul imi venea cu intarziere ,dar asta a fost doar pana prin martie cand s-au aprobat transferurile si m-am incadrat la spitalul din orasul meu.

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Tue Jan 04, 2005 11:53 am

Detasare in orasul tau, adica tu erai din centrul universitar in care vroiai sa te transferi, sau se poate face detasare in orice oras?
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

Sepoate face mutare?

Postby doctoritz » Tue Jan 04, 2005 12:23 pm

Fratilor....chiar asa de nasol este cu Iasiul la transferuri?Chiar exista sansa sa nu poti transfera?
Eu o sa imi laeg specialitatea care o vreau oriunde mai este, si am sanse sa fie doar la Iasi, si apoi sa ma transfer in Buc.ChIAR AM SANSE SA FAC TOT REZIUL ACOLO?
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Jan 05, 2005 4:55 pm

Din cate stiu - problema cea mai mare dpv transferuri nu e cu Iasi-ul, ci Tg.Mures, cel putin declarativ. Rectorul de la Tg.Mures a declarat intr-o sedinta a comisiei centrale de rezidentiat ca din punctul ui de vedere necesarul de rezidenti la tg.mures are intotdeauna de suferit datorita migratiei spre bucuresti, si incepand de anul acesta Tg.Mures nu va mai da aprobari de detasare/transfer - are nevoie de rezidenti. Daca vreti sa va transferati - vedeti ce faceti cu tg.mures.

User avatar
boo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Fri Jul 16, 2004 1:22 pm

Postby boo » Wed Jan 05, 2005 6:15 pm

e chiar asa de usor sa te transferi dintr-un centru in altul?
sau iti trebuie domiciliu sau altfel de motive?si care ar fi acelea?

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Thu Jan 06, 2005 8:10 am

iasul accepta transferuri! nu va faceti probleme!
cel putin anul trecut a facut-o! stiu un caz concret!
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Jan 06, 2005 8:57 pm

ma var si eu in discutie, desi dau rezul abia peste 2 ani :oops: ..daca prind o specialitate in alt oras decat cel pe care mi-l doresc(bucuresti) dar sunt casatorita aici si am domiciliul stabil tot aici, e usor sa ma transfer? daca am si un copil(asta ipotetic, deocamdata :) ) e mai simplu?

User avatar
pinocchio
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Nov 22, 2004 4:53 pm

Postby pinocchio » Fri Jan 07, 2005 12:28 am

Nu stiti cumva de unde e mai usor sa pleci pe chirurgie oro-dentara?Eu vreau la cluj si nu cred ca mai prind unul din cele 7 locuri pe cj.Am si domiciliul in cluj,si nu vreau sa stau 2 luni(cum se zice) prin alte parti.

care este data oficiala de incepere a rezidentiatului?

User avatar
pinocchio
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Nov 22, 2004 4:53 pm

Postby pinocchio » Fri Jan 07, 2005 12:47 am

o informatie care sper ca mai e valabila si anul asta:-) :

Anul trecut totii colegii mei care au luat in alte orase au reusit sa se transfere la cluj din diverse motive, si relativ repede. Au facut o grama de cereri dar toate s-au aprobat din Timisoara si chiar din Tg.Mures de unde se zicea si atunci ca e mai greu. Si nu au fost nici macar o zi prezenti in clinicile din respectivele orase....vorbesc de stoma

baby
junior
junior
Posts: 48
Joined: Tue Nov 16, 2004 1:59 pm
Location: bucuresti

mutare

Postby baby » Mon Jan 10, 2005 11:02 am

cum poti sa te detasezi si ce inseamna asta?Eu am luat Tg.Mures si nu vad ce motiv ar avea sa ma tina acolo.Puteam sa aleg orice centru in afara de Bucuresti. sunt pregatita sa ma marit sau sa stau in concedii medicale interminabile,asa ca solutii se gasesc.Ma gandeam chiar sa fac un bebe<sa stau acasa 2ANI pe 8 milioane,pe banii acestui minunat centru univ>Si ma intreb cine e acest rector ca sa_mi scimbe mie viata>

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Mon Jan 10, 2005 3:21 pm

chiar nu se pot face transferuri?


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests