Medicina sau Filologie

iarba verde de acasa
stf
Posts: 2
Joined: Mon Dec 20, 2004 12:33 am

Medicina sau Filologie

Postby stf » Tue Dec 21, 2004 2:58 pm

Vreau sa stiu si eu daca examenul de rezidentiat e pentru absolventii de medicina sau pentru cei de la filologie... nu de alta dar sunt curios cat de relevanta e evaluarea competentei profesionale a unui medic, avand ca reper subtilitatile limbii romane. Foarte multe grile au ca element de dificultate principal potrivirea diferitelor conjuctii, adverbe, negatii si epitete intr-un anumit context.
Probabil ca acel candidat capabil sa retina "cuvint cu cuvint" intreaga bibliografie (si se pare ca unii chiar pot!) ar promova examenul cu punctaj maxim... fara sa fie nevoie sa miste din neuron, adica sa gandeasca. Daca un Pentium ar putea da rezidentiatul in mod sigur ar fi cel mai bun...
Memorare usoara pentru 2005, 206, 2007...

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Tue Dec 21, 2004 4:48 pm

Daca ai dat anul asta si esti suparat din motivele pe care le-ai descris sa stii si tu ca e nimic fata de formularile de care am avut parte la Rezidentiat 2003 !!
Si stai linistit ca la cateva grile stiam perfect cum scrie in carte si tot le-am "gresit", adica nu am interpretat bine gandirea lor de fosile (a celor care le-au compus) !!
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests