Ne inscriem la stagiatura????

iarba verde de acasa
User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

Ne inscriem la stagiatura????

Postby doctoritz » Tue Dec 21, 2004 9:02 am

Voua va este clar ceea ce vor face cei ce isi iau rezidentiatul anul acesta?
Trebuie sa se inscrie si ei la stagiatura la Spitalul la care au fost repartizati?
De cand incep rezidentii serviciul?Fac si ei o luna de stagiu si apoi incep rezi???
Cui ii e clar sa ma lumineze si pe mine va rog!!!
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

alexandra
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Aug 01, 2003 10:34 am
Location: Bucuresti

Postby alexandra » Tue Dec 21, 2004 12:29 pm

Noua (la medicina dentara) ne-au spus ca trebuie sa ne inscriem toti la stagiatura, ca facem toti prima luna stagiul, apoi, cine a luat rezi, de la 1 feb se duce la rezi.

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Postby ChrisP » Tue Dec 21, 2004 7:20 pm

Deci s-a anuntat oficial ca rezi incepe de la 1 feb?

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Tue Dec 21, 2004 7:38 pm

A fost cineva la DSP sa intrebe ce se intampla? Pana nu stim nimic oficial restul sunt doar speculatii. Eu ma voi duce maine si daca aflu noutati, le voi posta
lalala lala laaaaaa......

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Dec 22, 2004 12:58 am

Te rugam sa ne spui si noua Octavia. Chiar azi discutam cu o colega daca in prag de Craciun ne apucam sa facem acte pt cartea de munca si dupa alte acte. Pe de alta parte nu mi-ar strica un salariu de ianuarie :lol:
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
Domnudoctor
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 15, 2004 11:15 pm
Contact:

Postby Domnudoctor » Wed Dec 22, 2004 1:45 am

N-ar fi rau daca ati putea sa va angajati k stagiari chiar si daca sunteti siguri ca va luati rezi. Un salar pe ianuarie nu strica , fie el si de 2,5 mil
mai ales ca nu prea se asteapta lumea de la stagiari sa fie vazuti prin clinica...iar daca se dau bonuri de masa sau ceva sporuri, puteti avea surpriza sa castigati mai mult decat un rezident de anul I (si sa regretati ca trebuie sa va reincadrati k rezidenti :D )
Rezimania uimeste Romania !

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Dec 22, 2004 4:24 am

Am prins vremurile alea (2002-2003)...dar se pare ca s-au cam dus... :wink:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

madutza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Jul 12, 2003 7:17 pm

Postby madutza » Wed Dec 22, 2004 9:21 am

ce trebuie sa facem ca sa ne incadram ca stagiari?ce acte mai avem nevoie?mersi

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed Dec 22, 2004 9:23 am

Mie mi-au cerut de la personal câte 2 copii din:
-buletin
-certificat de nastere
-adeverinta de la licenta
-adeverinta aia de repartizare pe care ne-au dat-o DSP-ul

Nici eu nu stiu ce sa fac.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Wed Dec 22, 2004 1:11 pm

Mie, in plus fata de astea, mi-au mai cerut:

- copie dupa diploma de bac :?: :!: :?:
- certificat medical
- un dosar cu sina :roll:

Care-i faza? Nici docomentele astea nu sunt standardizate?...
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Dec 22, 2004 3:42 pm

Diplomamea de bac este la facultate! Si sunt sigura ca la toti e la fel. Si daca nu am luat bac-ul cum am terminat facultatea???
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

ne inscriem

Postby doctoritz » Wed Dec 22, 2004 4:24 pm

Of of...Tot timpul am spus ca la Bucuresti e o varza in facultatea de medicina.Eu am terminat la Cluj.Diploma de bac am primit-o inapoi dupa licenta, cand am predat foaie de lichidare,aia cu stampilele de la biblioteci.Iar diploma de abolvire am primit-o incepand cu 4-5 octombrie....
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Dec 22, 2004 6:36 pm

Si eu care credeam ca la Cluj, in Ardeal lucrurile merg mai lent... :P . Noua nu ni se elibereaza diploma decat peste 6 luni asa ca nu o capatam inapoi nici pe cea de bac.
Octavia ai fost la DSP?
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Thu Dec 23, 2004 1:39 am

Stie cineva cum se poate schimba repartitia la alt spital, am si adeverinta de la spitalul la care vreau sa ma duc.Trebuie sa ma duc la DSP? Cand?
Help!!!!!!!!

slidy
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 05, 2004 11:39 am

Postby slidy » Thu Dec 23, 2004 10:07 am

Eu am intrebat la DSP si mi s-a zis ca nu trebuie sa ma inscriu la stagiatura daca am luat rezidentiatul.

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

ne inscriem la stagiatura

Postby doctoritz » Thu Dec 23, 2004 10:49 am

Si eu am sunat la DSP in dimineata aceasta, si mi-a spus ca nu trebuie sa ne inscriem la stagiatura si dupa repartitii,vom incheia contract ca si medic rezident.Nu stia inca data de incepere a serviciului.
Si asa cred ca si este.Pentru ca este absurd altfel.De exemplu:Ion car a terminat facultatea la Cluj,a vrut sa isi faca stagiu in Cluj.Pe 3 ianuarie merge la stagiu in Cluj,iar pe 9ianuarie nu prindela rezi decat la Iasi.Ce facem?Ne mutam in chirie in aceeasi luna,de 2 ori?
Probabil ca ne vor chema la serviciu de 15 ianuarie, dar vom fi platiti din 1ian.Habar n-am!!!!
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
ovimar
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Mar 19, 2004 2:46 pm

Postby ovimar » Thu Dec 23, 2004 12:39 pm

Stie careva ceva sigur de stagiatura?
Am si eu un exemplu : Am luat rezidentiatul ... nu ma inscriu la stagiatura() ... si la repartitiile nationale nu imi place nici un post (adica prind un loc de rezident in alt oras sau pe o specialitate pe care nu o agreez) .... in acest moment nu mai pot face nimic ... nici rezidentiat nici stagiatura.
Este doar un caz dus la extrem. Multumesc mult daca ma puteti ajuta...
O.M.

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Thu Dec 23, 2004 6:31 pm

Am fost azi la DSP Cluj (in sfarsit) si mi s-a spus ca nu ne inscriem la stagiatura.
lalala lala laaaaaa......

User avatar
arsena
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Mar 12, 2004 10:34 am
Location: la nemtzi
Contact:

Postby arsena » Sun Dec 26, 2004 1:56 am

Dar cei care nu au luat rezi ce fac? Pana cand isi pot depune dosarele? eu de exemplu nu am avut cand sa imi scot diploma de la facultate. E dramatic daca nu o depun in dosar de la inceput?
Mamelor din lumea-ntreaga
Eu va dau un singur sfat:
"Nu mai bateti copilasii
C-au baut si c-au fumat".

User avatar
laurapopescu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Feb 25, 2004 6:34 pm

stagiatura in Pitesti

Postby laurapopescu » Sun Dec 26, 2004 5:04 pm

Eu o sa fac stagiatura in Pitesti, la spit. judetean. Dupa repartitia initiala de pe 13 dec., ne-a rechemat la DSP dupa data de 3 ian. E putin ciudat, pt. ca cei din Buc. au incheiat deja contracte cu spitalele angajatoare. Eu cel putin nu stiu nici pt. ce revenim tot la DSP si nu la spit. respectiv. Daca e cineva mai informat, il rog sa-mi spuna si mie.

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

ne inscreim la

Postby doctoritz » Mon Dec 27, 2004 1:23 pm

Pe mine ma apuca toti dracii!!!!!!!!
Am sunat iar la DSP sa-i intreb de cei ce au luat rezidentiatul ce fac cu stagiatura.Si am dat peste o .... intelegeti voi ce, si nu o ducea capul prea mult pe saraca...si mi-a tot inchis telefonul.Sapt trecuta mie mi s-a spus un lucru(ca nu trebuie sa ne inscriem la stagiatura) si unei alte colege i-a spus altceva(cum ca trebuie).?????????????
Ce sa inteleg eu din asta?????
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

ardt
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Wed Dec 22, 2004 3:08 pm
Location: in fata cartilor de un an si ..fara folos

Postby ardt » Mon Dec 27, 2004 1:32 pm

Greu de spus...ce sa intelegem?!Nimic!Sunt dintr-un alt centru.Si mie mi-au spus sa nu ma inscriu apoi am aflat de o colega care se inscria desi luase rezidentiatul.Poate ne lamureste si pe noi cineva.....

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

ne inscriem

Postby doctoritz » Mon Dec 27, 2004 6:35 pm

Eu cred ca nu avem ce pati daca nu ne inscriem.Nu a aparut nici un comunicat prin care sa ne se spuna ca sa facem.Deci...calm!
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Mon Dec 27, 2004 10:11 pm

O prietena s-a dus sa se inscrie la stagiatura la Pantelimon (nu a luat rezi) si a intrebat si de cei care au luat rezidentiatul iar cea de la personal a spus ca nu stie nimic. A mai intrebat daca, in cazul in care mai prinde un post de rezidentiat prin alunecare e vreo problema si i s-a spus ca nu si ca poate face o luna de stagiu si apoi contract ca rezident... Daca intelegeti ceva sa-mi spuneti si mie...
Be careful what you want, it may happen to you!

madaiulia
junior
junior
Posts: 36
Joined: Wed Sep 22, 2004 11:00 pm

Postby madaiulia » Tue Jan 04, 2005 11:48 pm

Nu stiu daca mai foloseste cuiva, dar noua astazi la repartitia pe stagii la Dsp ne-au spus ca se pot inscrie si rezidentii la stagiu pt o luna ca altfel nu sunt platiti pe luna asta. Si cred ca daca mergeti pana la sfarsitul saptamanii inca mai primesc dosarele de inscriere. Cel putin la Craiova astazi mai primeau inca dosare de la rezidenti tocmai pentru ca nu era clara situatia lor pana acum.
"Seek freedom and become captive of your desires. Seek discipline and find your liberty."

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

Ne inscreim la stagiatura

Postby doctoritz » Wed Jan 05, 2005 10:48 am

Nu m-as duce nici moarta pentru 1400000 de lei.Somajul pe ianuarie e 1400000 iar salariul 2800000.Mai bine dorm pe banii aia.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests