Primele impresii

iarba verde de acasa
User avatar
bius
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Dec 19, 2004 8:29 pm

Postby bius » Mon Dec 20, 2004 5:55 pm

NICI UN ARGUMENT NU ESTE CONVINGATOR DACA MUSCHIUL LOR NU DORESTE!!
POATE O CITATIE !!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted:

User avatar
bius
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Dec 19, 2004 8:29 pm

Postby bius » Mon Dec 20, 2004 5:56 pm

CEVA NOUTATI DESPRE ULTIMA MEDIE?

User avatar
bius
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Dec 19, 2004 8:29 pm

Postby bius » Mon Dec 20, 2004 6:02 pm

ASTEPT PARERI IN LEGATURA CU EXEMPLUL SI GRILELE GRESITE

User avatar
bius
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Dec 19, 2004 8:29 pm

Postby bius » Mon Dec 20, 2004 6:09 pm

:what: :what:

User avatar
miihai
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:36 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby miihai » Mon Dec 20, 2004 6:29 pm

IMPORATNT!!!
astazi la ora 2pm, Florian Popa a anuntat neoficial la centrul de perfectionare din strada Bodesti ca ultima medie pe chirurgicale este 877.
informatia este neoficiala.

rez2004
Posts: 1
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:25 pm

Postby rez2004 » Mon Dec 20, 2004 6:40 pm

Eu am facut verificarea grilei ("manual") , si am obtinut acelasi rezultat (e drept, nu f . mare ) . E BUN OARE SOFTUL DE CORECTARE ??? :x

User avatar
alx
Posts: 3
Joined: Thu Oct 23, 2003 6:50 pm

Postby alx » Mon Dec 20, 2004 7:08 pm

dar pt medicale stie cineva cam care ar fi ultima medie?

dr.as
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Fri Apr 16, 2004 10:24 am
Location: iasi
Contact:

Postby dr.as » Mon Dec 20, 2004 8:21 pm

Salut, despre ultima medie pe medicala nu a anuntat nimic???Mai aveti alte informatii in acest sens??? :idea: Multumesc!!! :shock:

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Tue Dec 21, 2004 1:27 am

Nu cred ca se stie nimic despre medicala, in afara de presupuneri...
Tot ce stiu este o informatie provenind de la Popa cum ca vestita persoana care a luat 950 a avut 650 la recorectare. Se pare ca nici nu stie. Eu pana acum l-am (a) injurat(o) dar acum am un profund sentiment de mila! Ar trebui sa-i dea in judecata! Se stie ceva de contestatii? Eu acum am ajuns de la Cluj si nu stiu nimic si aici se discuta numai de chirurgie!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Dec 21, 2004 4:58 am

sorry, administrative:

bolo si biul: Fratilor, da' mai folositi si voi edit! Chiar asa!? cate 3-4 posturi monosilabice unul dupa altul?! Chiar trebuie sa scrieti numai ca sa scrieti?! sau va uitati cuvintele si ideile pe drum, si - ca sa rezolvati problema - mai bine postati!? Daca e asa, macar folositi EDIT!

pentru bolo: te rog, NU mai posta acelasi lucru in dublu exemplar ...
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Tue Dec 21, 2004 3:11 pm

Bius, in afa faptului ca ne-ai capiat (cel putin pe mine) cu CAPS-urile si cu posturile de 5 cuvinte, am senzatia ca tu nu realizezi ce e aia grila la prima vedere. Nu materia trebuie sa fie la prima vedere, ca asta ar insemna sa nu fie din programa. Ar trebui sa abordeze aceeasi programa, dar paragrafe, idei neatinse de alte grile. Cand ai un capitol de 5 pagini si faci din el 250 de grile, vrei nu vrei unele variante de raspuns se repeta.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
oana voinescu
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Jul 19, 2004 10:02 am
Contact:

primele impresii

Postby oana voinescu » Tue Dec 21, 2004 3:49 pm

nu vreau sa dau sperante desarte si nici nu vreau sa ma joc cu nervii si sanatatile unora dintre voi, dar eu am fost foarte uimita cand am vazut nota de intrare (estimata) pe medicale. Si asta ptr ca atunci cand am iesit de la examen am vorbit cu mai multi colegi despre notele lor si ale celor din salile lor. Am aflat astfel ca intr-o sala cu "n" au fost multe note sub 700; la fel si pe la "m" si "c". Oare in aceste sali nu a fost nimeni care sa noteze sau subiestivismul.......... :?: :?: :?:
shupapitza

User avatar
bius
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Dec 19, 2004 8:29 pm

Postby bius » Tue Dec 21, 2004 4:02 pm

scuze daca v-am enervat,nu asta am intentionat.este prima oara cand particip la un astfel de dialog si nu am stiut care sunt ''regulile''.inca o data ,scuze!
pt. ciresar:sunt de acord ca dintr-un capitol de 5 pg. daca sunt prezentate 250 grile nu mai este posibil sa ai grile la prima vedere, dar sunt foarte multe capitole care au 20-30-40 pagini iar 250 grile nu acopera nici 50% din notiuni!!!
o remarca : definesti f. bine grila la prima vedere dar dai un exemplu total nepotrivit ca sa nu spun stupid;cine ii obliga sa dea grile la prima vedere din capitolul de 5 pg.? prostia si dezinteresul pt.acest examen!
urmareste firul logicii pana la capat!!!!

gabiacas
junior
junior
Posts: 33
Joined: Mon Jul 19, 2004 1:25 pm

Postby gabiacas » Tue Dec 21, 2004 4:26 pm

Alo,Medicala? Treziti-va la discutii.Examenul s-a terminat.Hai sa stam de vorba.Daca va spun ceva nu veti crede.Cititi mai departe caci merita,sper.

Deci,am fost in sala de la Boli Infectioase,langa grd.Botanica la Cluj.Prima greseala pe care am fost "teleghidati" sa o facem a fost SEMNAREA GRILEI DE CONCURS fiecare.
La sfarsit,la corectare ni se punea grila in fata:"uite,vedeti?E semnatura dvs.?Corespunde?Noi:"Daaa!".Am fost dati pe din doua,fiecare 1/2 la cate un calculator.A urmat scanarea.Eu am scos 844 pct.,iar sotia mea a avut 812 pct.
Dupa ce am ajuns ieri dimineata in Bucuresti,am avut ceva treburi de facut,pe seara am trecut pe la net sa iau variantele corecte.La ora 17.20 pe Realitatea Tv vorbea nea' florik popa despre examen.O fata a telefonat si a spus ca un coleg de-al ei pe chirurgie si-a RECORECTAT grila MANUAL si a avut un punctaj mai mare.Am fost inspirati sa ne recorectam si noi grilele MANUAL-pe medicale.SURPRIZE!!De la 844 am ajuns la 860.De la 812 s-a ajuns la 836!!!

Concluzia:AM FOST FURATI PE FATA LA SCANARE!!!

Acestia sunt Motzii si Motzatele care trebuie sa-si asume raspunderea:Centrul Universitar Cluj Napoca

1. Prof. Dr. Marius Bojita – presedinte
2. Prof. Dr. Oliviu Pascu
3. Prof. Dr. Monica Acalovschi
4. Sef lucrari Dr. Ion Marian
5. Sef lucrari Dr. Dorin Farcau
6. Conf. Dr. Aurel Bizo
7. Sef lucrari Dr. Simona Rednic
8. Sef lucrari Dr. Vasile Negrean

Oamenii acestia au fost presati sa faca grilele,dar nu prea semanau unele din cele care au fost pe net.Au fost un pic "cosmetizate"

Pe de alta parte,daca o grila se scaneaza la o rezolutie mica(de ex.
ca si o fotografie),atunci grila colorata va avea buline de un negru uniform-.(deci fotografia se va vedea pe calculator mai prost,mai incetosat)-adica ne avantajeaza pe noi toti.
Daca grila se scaneaza la o rezolutie mai mare,atunci fotografia va fi mai clara,adica bulinele din grile nu vor mai arata de un negru uniform ci va fi un negru mai "patat"-cu picatele-adica sunt ei avantajati.Totusi,grila master a fost printata la imprimanta si colorata din calculator.
Nu credeti ca ar fi fost mai bine ca grila master sa fie colorata manual cu acelasi tip de carioca Flaro pe care am avut-o si noi la examen.Pt.ca negrul cel mai negru tot imprimanta il scoate si nu o banala carioca ce scoate un negru mai deschis!In acest fel ne dadeam si noi seama ca nu am fost trasi pe sfoara si "facuti" din scanare.
Daca sunt printre voi care stiu mai bine despre ce am vorbit eu aici,ii rog sa comenteze pro/contra aceasta opinie a mea.Acum cred k e prea tarziu sa mai facem ceva?Cine stie,daca a invins Basescu,poate vom invinge si noi "la mica ciupeala".

Q:Se ia examenul pe medicale cu 812 pct.?

Le multumesc tuturor celor care mi-au citit parerea.

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

primele impresii

Postby doctoritz » Tue Dec 21, 2004 5:31 pm

Parerea mea, si nu vreau sa lezez pe nimeni,cred ca exagerati cu "furatul la scanare".Eu,ca si multi altii, ne-am recalculat nota cand am iesit de la rezi.Si nu a fost nici o problema.Ganditi-va putin cat de usor se poate gresi la imbulinat.Aveti voi certitudinea ca ati pus bulinele exact asa cum ati fi vrut voi ,pentru ca notele vi le-ati recalculat avand caietul de grile in fata.Nu aveti certitudinea.Asa ca eu zic ca anul acesta a fost un examen corect,poate nu chiar perfect, dar mult mai aproape de adevar ca si anul trecut.Trebuie sa mentionez ca vorbesc despreMedicale.Pe Chirurgie nu ma introduc.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

seew
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:20 pm

Postby seew » Tue Dec 21, 2004 5:52 pm

Despre medicale spun acum. Foarte multi care au recorectat grila au avut surpriza sa nu le coraspunda puntajul. Multi au depus contestatie, altii nu au reusit sau nu au vrut. Cred ca la numarul de contestatii pe acesta tema ar fi necesar sa se "sesizeze din oficiu" (ca si parchetul) si sa le recorecteze pe toate, chiar daca e un efort urias.
In plus, e destul de trist, dar din 200 de intrebari au fost contestate mai multe. Oare comisia, care e formata din medici practicieni, din cate am vazut nu s-au sezizat in privinta greselilor? Oare in SUA se intampla ca la sfarsitul examenului candidatii sa conteste calitatea subiectelor? Sincer...daca candidatii au dreptate in privinta greselilor (si au) inseamna ca sunt mult mai "pregatiti" decat profesorii lor. Tot ce facem dupa examen e sa intram intr-o stare de letargie si sa asteptam...unii cu bucurie, altii cu nervi, altii cu speranta...
Cat vom mai tolera acest sistem??? cat??? cine e de vina pentru el?

User avatar
claudia
senior
senior
Posts: 171
Joined: Sat Sep 04, 2004 4:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby claudia » Tue Dec 21, 2004 6:12 pm

Seew wrote:
Sincer...daca candidatii au dreptate in privinta greselilor (si au) inseamna ca sunt mult mai "pregatiti" decat profesorii lor


Eu te inteleg de ce esti nervos,si sa stii ca iti si dau dreptate in ceea ce priveste calitatea formularii subiectelor,diferentele de nuanta si faptul ca am ajuns sa analizam si sa tragem de niste cuvinte din enuntul unei fraze de parca am face analiza sintactica,insa nu cred ca totusi poti sa afirmi o chestiune de genul acesta!

Poate ca fragmentul acesta de materie pe care l-am citit si recitit de mii de ori,de o fi la medicala sau chirurgie,MF, whatever, il stim f bine ,insa nu cred ca poti sa te compari cu experienta pe care acesti medici au dobandit-o de-a lungul anilor de practica medicala!

Eu,personal cred ca modul in care este conceput acest examen este foarte defectuos si mai ales in nici un caz obiectiv,dar nu cred ca in viitorul apropit se va putea schimba in acest sens ceva.
Asa ca daca esti nervos cred ca tre sa acuzi sistemul de organizare nu competenta unor onor medici care poate au si lucrat ceva la viata lor pana sa reuseasca sa se realizeze!

Si crede-ma ca si eu suparata,dar cateodata tre sa fim mai realisti si mai atenti la cea ce afirmam "in plen"!
claudia

seew
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:20 pm

Postby seew » Tue Dec 21, 2004 6:16 pm

pentru claudia: eu plec din tara si pentru mine chiar nu sunt nervi, mai ales ca pot sta linistit in privinta rezultatului meu la rezidentiat. daca profesorii sunt atat de minunati si pregatiti atunci de ce nu reusesc sa puna cap la cap 200 de grile? e chiar asa complicat?

User avatar
claudia
senior
senior
Posts: 171
Joined: Sat Sep 04, 2004 4:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby claudia » Tue Dec 21, 2004 6:24 pm

Asta este intr-adevar o problema! Se pune accent pe tocela ,pe diferente de nuante ,pe cuvinte in plus si minus pe care noi tre sa le stim si pe care ei evident ca nu le mai stiu/le-au stiu conform bibliografiei noastre!
Dar nu cred ca doar acest lucru inseamna pregatire!
claudia

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Tue Dec 21, 2004 6:26 pm

seew wrote:daca profesorii sunt atat de minunati si pregatiti atunci de ce nu reusesc sa puna cap la cap 200 de grile? e chiar asa complicat?
corect :)
claudia, unul care face o viata adunari si inmultiri nu e matematician :lol:
tot asa, multe fosile securiste ca popa sau altii, care la vremea lor au intrat pe pile si au invatat meserie de la altii care si ei la vremea lor etc etc nu pot fi considerati medici in adevaratul sens al cuvantului. a, ca iau ochii unui naiv de student sau rezident cu vreo propozitie memorata din nu's ce revista, repetata in fata oglinzii si redata ca la magnetofon-- asta e altceva. dar nu medicina.
niste oameni inteligenti ar face niste grile inteligente. punct. dar nu e cazul. e un lant al prostiei alimentat de spagi si relatii si lasat sa evolueze prin lasitatea si pasivitatea celor care vor sa ramana in tara asta, dar nu misca un deget. adica 90% dintre voi.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
claudia
senior
senior
Posts: 171
Joined: Sat Sep 04, 2004 4:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby claudia » Tue Dec 21, 2004 6:31 pm

adi wrote:
niste oameni inteligenti ar face niste grile inteligente. punct. dar nu e cazul. e un lant al prostiei alimentat de spagi si relatii si lasat sa evolueze prin lasitatea si pasivitatea celor care vor sa ramana in tara asta, dar nu misca un deget. adica 90% dintre voi


Probabil ca aveti dreptate,din cate vad cred ca aveti cu ceva mai multa experienta decat am eu in acest sens!

Intr-adevar marea majoritate care domina o fi asa,insa mai sunt cateva, bineinteles putine exceptii care insa nu prea au cum sa se afirme in asemenea imprejurari!
claudia

seew
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:20 pm

Postby seew » Tue Dec 21, 2004 6:49 pm

[quote="claudia"]
Probabil ca aveti dreptate,din cate vad cred ca aveti cu ceva mai multa experienta decat am eu in acest sens!
[quote]
Aici nu e vorba de experienta. Aici e vorba de saturatia la care am ajuns traind 6 ani cu niste colegi care au stat in poztie de drepti in fata unor profesori, care acum, in afara de atitudinea aroganta nu au reusit sa demonstreze nimic altceva. Nu inteleg de ce spui ca e sistemul de organizare rau. Ce nu ti-a placut? Caldura a fost, cariocile ok, liniste a fost, s-au dat 200 de grile asa cum s-a anuntat, contestatiile se vor rezolva...organizarea ok. Daca intrebarile, grilele ar fi fost de calitate chiar nu mai aveam nimic de comentat...si acest lucru se intampla an de an, nu trebuie sa fi incercat de 4 ori la rezidentiat sa-ti dai seama de nemultumiri, le auzi peste tot...

User avatar
claudia
senior
senior
Posts: 171
Joined: Sat Sep 04, 2004 4:40 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby claudia » Tue Dec 21, 2004 7:10 pm

Scuze daca ne-am inteles gresit,dar eu ma refer la modul in care este conceput acest sisitem adica totul se baza pe toceala pura!

Sincer mie una nu mi se pare a fi cel mai obiectiv ex care sa reflecte nivelul de cunostiinte al unui individ ,dupa terminarea unei facultati ca medicina!
Nu stiu dar eu cred ca sistemul de evaluare a candidatilor este gresit! Daca nu pot sa tocesc nu stii ce incidenta a bolii in SUA,de care oricum nu ai nici o nevoie,asta nu inseamna ca nu stii medicina!
Ti se pare ca acest tip de ex chiar daca grilele ar fi fost perfect formulalte,sa luam cazul acestui an,ar fi fost perfect obiectiv?

Acest tip de grile care preia citate don materie reflecta gandire clinica?
Compara de ex cu stepurile! Unde mai dai si ceva practic!

Eu de ex am terminta la CJ si noi la licenta am avut si proba practica;nu vreau sa spun prin asta ca a fost 100% obiectiva ,insa a mai redus din colosalele note de 10 de la lucrare si de la scris!
claudia

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Tue Dec 21, 2004 7:49 pm

Lamuriti-ma si pe mine unde mai gasesc grila master ca pe http://www.rezidentiat2004.ro nu mai sunt (adica nu le mai afiseaza) si m-a lovit brusc curiozitatea
lalala lala laaaaaa......

seew
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:20 pm

Postby seew » Tue Dec 21, 2004 7:51 pm

incearca http://www.umfcluj.ro
problema cu gandirea clinica am discutat-o saptamana trecuta. Mie mi-e greu sa cred ca vor putea fi concepute grile care sa testeze gandirea clinica a candidatului (in Romania) din moment ce sunt solicitate grile care sa respecte 100% paragrafele din bibliografie si nu s-a ajuns la performanta asta...

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Tue Dec 21, 2004 8:11 pm

1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Postby ChrisP » Tue Dec 21, 2004 8:23 pm

seew wrote:incearca http://www.umfcluj.ro
problema cu gandirea clinica am discutat-o saptamana trecuta. Mie mi-e greu sa cred ca vor putea fi concepute grile care sa testeze gandirea clinica a candidatului (in Romania) din moment ce sunt solicitate grile care sa respecte 100% paragrafele din bibliografie si nu s-a ajuns la performanta asta...


cine sunt cei care solicita grile care sa respecte cu punct si virgula bibliografia? Din cate se vede, majoritatea (concurentilor) celor care mai si gandesc tocmai ca sunt f nemultumiti de acest tip de grile.

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Tue Dec 21, 2004 8:23 pm

Nu stiu cum au reusit altii sa ia mai putine puncte decat au calculat. Eu tot 892 am si dupa grilele mele si sunt f. surprinsa ca nu am gresit deloc la completat avand in vedere ca inainte cu 45 de min inainte de final am schimbat grila si am luat-o de la capat cu imbulinatul (si am reusit in 25 de min- mare minune!!!! :shock: )
lalala lala laaaaaa......

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

primele impresii

Postby doctoritz » Tue Dec 21, 2004 8:35 pm

Ce desteapta fata OCTAVIA![/b]
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Tue Dec 21, 2004 9:29 pm

????
Last edited by octavia on Tue Dec 21, 2004 9:40 pm, edited 1 time in total.
lalala lala laaaaaa......

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Tue Dec 21, 2004 9:32 pm

Nu sunt asa de desteapta, ca dovada acum nu m-am prins daca faci misto de mine sau nu :oops: . Oricum prin postul meu nu am vrut sa dovedesc cat de "desteapta" sunt, ci faptul ca la examenul asta conteaza si cum te descurci la imbulinat. Daca examenul de rezidentiat s-ar lua dupa IQ ....
:D :twisted:
lalala lala laaaaaa......

User avatar
brigaela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:12 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby brigaela » Wed Dec 22, 2004 2:36 am

Orice examen depinde de o multime de factori. Unii nu au nici o legatura cu IQ-ul sau ce ai invatat. E vorba de moment, de zi, de organizare, de mediul de concurs, de diverse proceduri cum e asta cu bulinele.
Nici mie nu-mi place, dar nu gasesc alta metoda viabila. Carioca anul asta a fost superba, in comparatie cu aia de anul trecut merita un premiu.
Clujul mai bun ca Bucurestiul la capitolul amanunte de organizare: liniste in sali, supraveghetori coerenti in gandire si exprimare, coerenti cu ei insisi si cu regulamentul, putine probleme de scanat sau alte din astea.
Lipseste un xerox in salile de examen. Cand am dat la facultate, nu ne dadeau caietul de grile. Dar ne xeroxau fiecare grila cu buline. Si nu mai intrau discutii, ca eu am facut dar ma fura scanerul.
Idei pentru cei care urmeaza: insistati pe micile amanunte care par meschine, dar nu sunt: carioci bune, respectarea regulamentului in ce priveste iesirea la baie si sosoteala prin sala, un xerox eventual.
In rest, mult invatat, toceala aiurea, putina gandire, putina clinica, multe aiureli. Tot materia ramane sfanta. Cine n-a citit cartea a gresit cred eu. Nu se putea lua invatand numai sau preponderent grile. Si oricum ramai cu atat de putine din grile...
"If He died to make men holy
Let us die to make men free"

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Wed Dec 22, 2004 3:54 am

sa intelg brigaela ca multumirea vine din faptul ca anu asta ai reusit sa iei rezidentiatu?

User avatar
brigaela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sun Dec 12, 2004 7:12 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby brigaela » Wed Dec 22, 2004 9:56 am

Carpantier, e o mare componenta, dar ce spun eu e adevarat. Adica nu din cauza cariocii am picat anul trect, dar asta nu inseamna ca n-a fost mai buna.
Plus ca nu stiu cum sa-ti explic cat de aiurea a fost cand supraveghetorul din sala mea striga numele meu si ma cheama la corectura, apoi intreaba: unde ai terminat? Eu zic: Craiova. Si el: mai e facultate de medicina la Craiova? credeam ca au desfintat-o aia...
Facultate la Craiova e de 30 de ani si n-o desfinteaza nimeni. O sa spui ca era o gluma. Eu zic ca era o ironie ieftina complet nepotrivita momentului. De aceea cand seful de sala de acum s-a adresat tuturor cu doamna/domnul doctor si dumneavoastra, a fost un plus pentru el.
In sala mea anul trecut cineva a iesit de 8 ori la baie. Altii n-am mai numarat, dar mereu a fost cineva la baie. Chestie dubioasa. Anul asta s-a precizat: va rugam nu beti mult lichid ca sa nu iesiti de nenumarate ori. Asta a insemnat liniste si mai putine sosoteli.
Anul trecut supraveghetorii s-au asezat intr-un colt si au tainuit acolo desre toate alea. Eu stateam in prima banca. Nu auzeam ce spun, dar era un zgomot de fond permanent. Anul asta s-a precizat ca in regulament se interzice supraveghetorilor sa se adune in grupur. Asta iar a insemnat liniste.
Anul trecut in examen din mijlocul salii suna un telefon mobil ramas neinchis in buzunarul unui candidat. Supraveghetorii nici nu s-au strofocat sa afle al cui e. Anul asta s-a spus: un telefon care suna e echivalent cu excluderea din examen fara discutii. Si tot asa.
Stiu ca sunt amanunte, dar pe ansamblu conteaza. Aici sta secretul unei organizari, al instruirii personalului.
DEci da, o componenta a multumirii mele este faptul ca am luat, dar argumentele de mai sus inseamna ca micro-organizarea a fost mai pe placul meu.
"If He died to make men holy

Let us die to make men free"

User avatar
alandala
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Dec 20, 2004 6:04 pm
Location: here!

Postby alandala » Wed Dec 22, 2004 12:01 pm

Am dat si n-am luat anu asta...deci nu se poate zice ca "de-aia" zic ca a fost mult mai bine ca organizare...Mie unuia chiar imi place sa cred ca markerele au fost OK si pentru ca s-au iscat ceva discutii pe tema asta...
Si poate si alte "amanunte" au fost OK tocmai pentru ca s-a facut oarece "protest" in sensul asta...fie si numai pe forum...Nu trebuie exagerata importanta micilor "amanunte" dar e clar ca...lipsa acestora e cel putin sacaitoare la ex. Materia, modul cum trebuie tratata(invatata) ca sa ai succes...toate astea sunt clar necorespunzatoare ideii de ADMITERE IN REZIDENTIAT, insa o schimbare radicala e greu de implementat...mai ales acum, cand ex. a decurs mai bine ca de multi ani...Cred ca, cel putin pentru "la anul" trebuie "militat" pentru fiecare din "micile amanunte" de genul markerelor corespunzatoare, interzicerii gruparii supraveghetorilor etc...mai sunt alte "amanunte"care n-au fost corectate inca...

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Wed Dec 22, 2004 2:14 pm

la mine in sala 2 colegi au vorbit...si nimeni nu i-a avertizat....ce-i drept nici comisia nu s-a omorit cu supravegheatul.......e de asteptat ca 2 capete sa fie mai destepte decit unul singur......plus pelerinajele astea la baie ma face sa cred ca se consulta niste copiutze pe care lejer le poti baga in buzunare sau mai stiu eu pe unde :roll:

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

primele impresii

Postby doctoritz » Wed Dec 22, 2004 3:19 pm

Si n-ai avut gura sa spui nimic?
Pe tine te furau nu pe supraveghetori.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
miihai
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:36 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby miihai » Wed Dec 22, 2004 3:45 pm

copiute la baie!!!...don't be so paranoid...cine avea chef de asemenea prostii cand bibliografia avea aprox 200 pagini...in 3 ore aflam toata tarasenia...hai sa nu inepem sa semenam cu parintii nostrii, unchii si matusile care sufera de "teoria conspiratiei" ; hai sa nu semanam cu nimeni...sa fim liberi de suspiciuni...cel putin sa incercam!!!!!

User avatar
miihai
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:36 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby miihai » Wed Dec 22, 2004 3:56 pm

scuze...2000 de pagini

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Wed Dec 22, 2004 4:25 pm

nu e vorba de toata materia trecuta pe copiutze...ci ma refer mai degraba la grilele cu procente...nu e mare lucru sa faci pe niste hirtiute toate procentele...pe capitole...si conteaza enorm sa le nimeresti...mai ales ca la chir au fost numai la cs 3 grile numai cu procente :roll:


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests