Lista cu grile gresite inca valabile rezi 2004

iarba verde de acasa
User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Wed Dec 01, 2004 12:16 pm

Daca tu crezi ca cei de la Cluj sunt mai Fat-frumosi-cu stea-in-frunte cred ca te inseli. Si oricum comisia nu este in excusivitate formata din profi de la Cluj. Sa nu ne ametim singuri si sa credem ca aici sunt incoruptibili. Da, poate la Cluj au fost mai putine probleme cu examene cumparate in timpul facultatii spre deosebire de alte UMF-uri, dar asta nu inseamna ca banii sau pilele nu au trecere.Poate o sa fie mult mai discreti, dar super corecti......nu cred.
lalala lala laaaaaa......

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Dec 01, 2004 1:04 pm

eu nu mai stiu ce sa cre despre "corectitudine"
credeti ca mai exista undeva pe lumea asta?
sa stiti ca si in alte tari, facultati, etc au loc chestii neortodoxe, dar la noi a depasit deja demuuult demuuult orice limita a bunului simt. :oops:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

pesimista
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 13, 2004 12:49 pm
Location: cluj

Postby pesimista » Wed Dec 01, 2004 6:13 pm

Interesul pentru organizarea unui examen corect este foarte mare pentru ca sunt unii care abia asteapta sa nu se mai organizeze aici un rezi,mai ales pentru principalele specialitati si sa stii ca stiu ce spun.E adevarat ca nici cei de aici nu sunt usa de biserica,dar sunt absolut sigura ca daca vor exista suspiciuni cat de mici va iesi urat de tot pentru umf Cluj si nu le convine.Stiu ca in comisie nu sunt doar din Bucuresti,dar metodologia de examen parca suna altfel referitor la conceperea grilelor si nu ma refer la crearea unei alte baze de date...Oricum daca sunt si din alte centre nu au cum sa se afle toate grilele pentru ca ar trebui sa dea un tur cam lung prin tara cei cu euro la buzunar.Dupa cum am spus primul mod de a verifica acest lucru la examen vor fi rezultatele si curba lui Gauss.
mimoza

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

lista cu grile inca gresite

Postby doctoritz » Wed Dec 08, 2004 2:12 am

Din pacate Octavia are dreptate.Unul din mai marii din comisia de la Cluj e cam corupt.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

pesimista
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 13, 2004 12:49 pm
Location: cluj

Postby pesimista » Wed Dec 08, 2004 11:38 am

Oare cine nu e corupt intr-un fel sau altul in tara asta? Important e sa-si tina coruptia pentru dupa...Si cine face parte din comisia pe medicala?
mimoza

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Wed Dec 08, 2004 11:52 am

Chiar asa, se stie cine este in comisie sau e secret? Nu am gasit pe nici un site oficial componenta comisiilor si ma roade rau curiozitatea :D Până la urmă trebuie sa stim oamenii din mâinele cărora vor ieşi noile grile, ca să ştim pe cine o să înjurăm după :D

Şi care e cel corupt? De fapt dacă o să văd lista o să îmi dau seama.....
lalala lala laaaaaa......

User avatar
Adna
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Apr 02, 2004 8:15 pm

Postby Adna » Fri Dec 10, 2004 2:52 pm

Ce parere aveti de grila asta :?:

Pneumotoraxul traumatic se trateaza prin:
A.observare simpla
B.suplimentarea aportului de oxigen
C.aspiratie
D.toracostomie cu tub de dren
E.ventilatie asistata

Raspuns:ABCD.

Inteleg ca in Harrison fraza respectiva contine sintagma "observatia simpla",(nu stiu cum e fraza in engleza,nu am originalul,ca asta nu suna deloc romaneste)dar e o chestie deplasata sa consideri ca se poate trata ceva in medicina asta prin simpla observatie...decat daca ai puteri supranaturale..."Observatia" e echivalent cu inspectia,din ex.clinic si deci nu face parte din tratament.
Explicati-mi daca gresesc eu sau ei. :roll:

pesimista
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 13, 2004 12:49 pm
Location: cluj

Postby pesimista » Fri Dec 10, 2004 7:15 pm

Nu stiu nici eu cum e varianta in engleza dar dupa parerea mea e vorba despre observatie simpla in sensul ca nu-i faci nici un tratamant specific ci doar il urmaresti pentru ca s-ar putea sa fie un pneumotorax mic si sa se rezoarba.
mimoza

User avatar
Adna
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Apr 02, 2004 8:15 pm

Postby Adna » Fri Dec 10, 2004 8:46 pm

Inteleg asta,dar...totusi raman la parerea ca exprimarea lasa de dorit.
Bafta si spor!


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests