inscrieri

iarba verde de acasa
User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Sun Oct 03, 2004 7:40 pm

Daca te referi la DSP,am postat si mai sus,programul de lucru cu publicul este intre 12,30-15,30 (personalul este acolo ,evident, incepand de dimineatza,dar nu te primesc inainte de 12,30)

Pt. adeverintza medicala este de preferat sa mergi de dimineatza,indiferent de centrul ales.

User avatar
soso
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jun 22, 2004 10:45 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby soso » Mon Oct 04, 2004 9:18 am

Ura, ura!
Si la Cluj incep inscrierile pentru Rezi! DE MIERCURI!

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

inscrieri

Postby doctoritz » Mon Oct 04, 2004 3:22 pm

In atentia colegilor cu care m-am intalnit azi la SUB!Este bun codul pe care l-a postat mai sus colegul nostru.Am fost si am rezolvat destul de rapid.Mergeti mai intai la DSP sa va dea cererea de inscriere codul fiind trecut pe cerere si mergeti pe prima strada la stanga (stand cu fata spre statia de Metrou).Acolo este o posta si mergeti la ultimul ghiseu si cereti un cupon pt mandat postal.Platiti acolo 1843000,43000 fiind comisionul.Apoi mergeti cu dosarul cu SINE (vedeti ce bine ca v-ati luat si voi? :roll: :shock: ) plin cu actele care sunt trecute pe cerere si le-a postat cineva mai sus, inapoi la DSP la camera 6 si apoi la registratura si gata.Eu am terminat pe la 14,30.
Spor la invatat!
:shock:

mihaiion2
junior
junior
Posts: 45
Joined: Tue Nov 25, 2003 8:59 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby mihaiion2 » Mon Oct 04, 2004 4:27 pm

Multumim doctoritz :D . Spor.

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Mon Oct 04, 2004 5:30 pm

Nu vi se pare firesc sa se amane (odata cu examenul p-z) si inscrierile?
Haideti sa nu stam cu mana-n san si sa facem o sesizare in acest sens.
E aberant sa ne ceara sa ne inscriem cu 2 luni inainte de examen... 3 sapt (cum era stabilit initial) erau un termen rezonabil.

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Mon Oct 04, 2004 5:45 pm

ar fi o sesizare de dragul sesizarii. si apoi...eventual sa se prelungeasca termenul de inscriere (oricum era vorba ca se fac pana cu trei sapt inainte de exam) dar daca eu vreau sa ma inscriu de acum...de ce sa nu o pot face? nu ca m-as fi inscris sau ca as avea de gand prea curand :) de obicei am lasat-o pe ultima sapt :)

personal, prefer sa invat si sa-mi pierd timpul in alt mod. nu neaparat mai folositor, dar macar cu o finalitate mai "palpabila" :)
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Mon Oct 04, 2004 6:28 pm

poti sa te inscrii cand vrei. ideea este sa se respecte regulamentul, care zice 'trei saptamani inainte de data de examen'. in caz contrar, eu consider ca e abia inceputul bataii de joc; dupa ce ca au dat-o intoarsa ca studentii au vrut amanarea, arata cat de mult le pasa lor de fapt de studenti. nu mai vorbim de lege :x si daca va e teama ca sesizarea consuma timp, sunt dispus sa pun la dispozitie textul, doar sa dati copy paste :lol: resemnarea nu ajuta pe nimeni
vorba bancului, macar sa ne zbatem
dar sunt sigur ca, pentru mai multe sesizari, ar modifica data, cand de fapt cred ca au pastrat-o de lene si conteaza pe pasivitatea noastra.

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

IMPORTANT

Postby mickeygreen » Tue Oct 05, 2004 2:42 pm

Raspunsul biroului de presa al MS la solicitarea mea (lasilor, nu m-a sustinut nimeni :( in demersul meu, tnx!):

Inscrierile pentru Rezidentiat se pot face pana in data de 24
noiembrie.
Deoarece s-a anuntat destul de tarziu data finala a concursului (19
decembrie)s-a prelungit si data inscrierii. Concurentii isi pot depune
dosarele pana in 24 noiembrie, acest lucru va fi facut public si in
ziarul "Viata medicala". Dosarele depuse mai devreme vor fi primite si
pastrate pana la data concursului.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Tue Oct 05, 2004 3:22 pm

Thx mike, good to know ...
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
alex-n
junior
junior
Posts: 70
Joined: Sun Dec 07, 2003 3:17 pm

Postby alex-n » Tue Oct 05, 2004 5:38 pm

Multumim frumos!!1 :lol:
"Sunt masochist! Traiesc in Romania"

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

2 intrebari

Postby Gongul » Tue Oct 05, 2004 6:48 pm

Mai fratilor am si eu 2 nelamuriri:
1) trebuie sa-mi iau adeverinta medicala neapart de la centrul din sectorul in care stau sau pot sa o iau de oriunde din Bucuresti???
2)s-a amanat rezidentiatul...ok...acum am vazut ca s-au amant si inscrierile...ok...cu toate astea mai am o nelamurire:adeverinta aia medicala nu e valabila 30 de zile???...nu asta era logica metodologiei cu 25 de zile inainte inscrierile?...inseamna ca unii dintre noi intram in rezi practic cu adeverintele expirate ca sa zic asa???...poate sa fie asta o problema???
Va rog mult sa-mi raspundeti!!!
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue Oct 05, 2004 6:54 pm

Poti sa-ti iei adeverinta de oriunde vrei tu, alegand dintre centrele acreditate .Exista o lista la DSP : Poloclinica Vitan, Regie, Rahova, Centrul Medical Unirea, Dristor, Romar, Dorobanti, Policlinica cu plata 1, 2 sau 3, Ambulatoriu SUUB. Cam astea.
Te sfatuiesc sa te duci la SUUB ca e doar 200.000 de mii. Eu am vrut sa ma duc la Vitan, dar am aflat ca este 500.000. La fel si la policlinica cu plata 1.

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Tue Oct 05, 2004 7:01 pm

2 lamuriri la 2 nelamuriri:

1. dupa cum s-a scris de 'jdemii de ori pe aici, poti sa o iei de unde vrea muschiul tau. de oriunde din bucuresti daca te inscrii in bucuresti (indiferent unde ai domiciliul), de oriunde din brasov dc te inscrii in bv (chiar dc stai in buc) etc. check the previous messages :)

2. nu inteleg logica .... dar .... in formatul vechi inscrierile se terminau, intr-adevar, cu 3 sapt inaintea rezidentiatului dar incepeau mult mai devreme. puteai sa te inscrii si cu 6 sapt inainte. doar nu toti se inscriau in ultima sapt a.i. sa fie valabila adeverinta. in cel mai rau caz ar putea sa existe o limitare care sa stipuleze cum ca in mom inscrierii adev sa nu fie mai veche de o luna. nu ar avea nici o logica sa iti ceara sa fie valabila in mom examenului. daca tot vor sa impuna ceva de genul asta ...... mai important e sa fii sanatos in mom inceperii lucrului ca rezi (hopefully :) ). dar, oricum, atunci o sa treci prin furcile mai mult sau mai putin caudine ale serviciului de medicina muncii din spitalul respectiv :(
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Tue Oct 05, 2004 8:20 pm

Eu m-am inscris astazi.Mi-am luat adeverintza medicala de la(fostul) CNPPMF...(adica cel din Regie) si m-a costat 150.000 lei.S-a rezolvat repede.Nu au fost probleme la inscriere.

Reconfirm unele lucruri scrise deja de otalen si doctoritz : va trebuie un dosar cu sina ;taxa se poate achita la orice oficiu postal ,prin mandat postal,daca aveti contul IBAN ;contul IBAN il aflati la DSP (NU este cel din metodologie !);cererea de inscriere o luati de la registratura DSP ;langa DSP gasiti o posta si un birou notarial pentru legalizat acte(intrebati portarul, va va indruma)

Pt gongul :
Inscrierile se pot face la orice centru acredidat de DSP (lista centrelor este afisata la DSP)
Din moment ce inscrierile au inceput ,insemna ca adeverintele eliberate in octombrie,de ex,vor ramane valabile.Doar nu crezi ca ne vor respinge dosarele/vor trebui reinoite inscrierile(pt cei inscrisi mai devreme,dar in termen), pt ca adeverintele vor trebui reinoite !!
Pe de alta parte,fara intentia de al contesta pe mickeygreen, in ultimul nr din Viata Medicala (nr.40) scrie : "...organizarea concursului de intrare in rezidentiat la 19 decembrie ac....conditiile concursului de rezidentiat - care au fost publicate in VM nr. 29/16 iulie ac - raman aceleasi... "

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Tue Oct 05, 2004 8:27 pm

Imi cer scuze : adeverintzele medicale se pot lua de la orice centru acredidat de DSP (am scris gresit "inscrierile se pot face la orice centru...)

User avatar
kitty kat
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Sep 14, 2004 1:29 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby kitty kat » Tue Oct 05, 2004 8:32 pm

Draga Ndsimona, nu stiu de unde ai auzit tu ca in Vitan adeverinta costa 500000 de lei. Cred ca cine ti-a spus te-a pacalit. Am fost astazi si mi-am luat adeverinta si am dat 150000 plus un timbru fiscal de 2000 de lei. Si am rezolvat toata povestea in 10 min. Asa ca mai interesati-va de tarife si nu mai postati tot felul de aberatii.

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Tue Oct 05, 2004 8:37 pm

Eu mi-am luat adeverinta dinRegie: 150.000+50.000, dar am avut noroc ca am avut o cunostiinta care m-a ajutat sa intru mai repede ca altfel stateam la o coada :roll: ! Erau babe de la 5.30 dimineata cu lista pt dr de dupa-amiaza! Asa ca daca va duceti, inarmati-va cu multa rabdare!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue Oct 05, 2004 9:32 pm

Kitty Kat, trecand peste ironia ta rautacioasa, nu am vrut sa dezinformez pe nimeni. Imi pare rau daca am spus prostii, dar aseara am vorbit cu o colega care atat a dat ( au pus-o sa faca si control la interne sau asa ceva)! Cum am mai spus, tot acolo aveam de gand sa ma duc pentru ca stau in zona si cand am auzit...

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue Oct 05, 2004 10:28 pm

Hmmmmmmm. In Regie e foarte palpitant! Adeverinta la neuro sau psihiatrie e 150k, daca reusesti sa treci de hoarda de pensionari veniti de dis-de-dimineata, de lista lor bine intocmita, de asistentele isterice... Dar, de la neuro ni s-a explicat ca nu se mai poate da, de cand cu scandalul cu Ciomu, iar unul din psihiatrii e epocal! Asta n-are asistenta sa se isterizeze, dar de intrat tot nu intri, ca se incuie in cabinet. Pacientul sta plin de emotii la usa, sperand sa nu fie suparat dl dr. Dl dr deskide un pic usa si striga un nume de pe lista. Pacientul intra inghesuindu-se prin spatiul restrans, inainte ca usa sa se inkida ca in Indiana Jones. Dr incuie usa,mai tarziu pacinetul iese facandu-si cruce si povestea se reia. In anumite momente magice, pana la care n-am avut rabdarea sa astept, se pare ca apare asistenta, care ar da ea asemenea adeverinte, dar care costa 300k, nu 150 ca l-a restul colegilor de spital... Mai incerc si maine... poate am mai mult noroc, dar la SUB, ca aici nu prea mai am curaj...
Marcata,
Madi
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Tue Oct 05, 2004 10:41 pm

Nu as vrea sa par nauca: dar nu este suficient doar de la psihiatru? Eu asa am si sincera sa fiu nu am chef de inca o experienta asemanatoare cu cea anterioara!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Tue Oct 05, 2004 10:50 pm

Centre pe care le stiu sigur ca fiind acreditate (am colege care si-au luat de acolo adeverintele medicale): Policlinica Vitan,Centrul Medical Unirea si bineinteles cel din Regie.

Si inca doua precizari:1) pe mandatul postal DESTINATARUL este :CNPPMFAPSSAM ,CONT....,TREZORERIA SECTOR 2
2)daca mergeti in Regie pt. adeverintza,intrati direct in cabinet(la neurologie),spuneti-i doctoritzei pt ce ati venit si va va elibera adeverintza pe loc,fara sa fie nevoie sa va asteptati afara randul pe lista de pacienti :) ; dar apoi adeverintza trebuie lasata la "informatii"(la intrare) pentru a mai primi ceva stampile si semnaturi si se va putea ridica dupa ora 11 ;deci este indicat,ca sa nu aveti timpi mortzi,sa ajungeti acolo in jur de 10,30.

Sa aveti spor !

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Tue Oct 05, 2004 11:00 pm

Pt. alcorsimona :este suficient daca ai de la psihiatrie !
De fapt trebuie sa fie de la neurologie sau psihiatrie,si sa ateste ca esti apt d.p.d.v. neuropsihic. Acelasi lucru este precizat si la DSP,pe usa unde iti depui dosarul (este prezentat un model de adeverintza medicala)

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Tue Oct 05, 2004 11:43 pm

Da, intr-adevar, dar am vorbit azi cu cea de-a doua doctorita de neuro de la Policlinica Regie si mi-a explicat ca a vazut afisul DSP unde se specifica psihiatrie, nu si neurologie. Motivul este scandalul recent Ciomu. In rest, parea ca stie ce vorbeste, a eliberat si ea certificate anul trecut, insa anul asta nu. Zice ca dosarul devine vulnerabil.
Inca nu ajung la DSP, daca are cineva drum pe acolo zilele astea, ar fi bine sa verifice informatia.
Image Get Firefox!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Wed Oct 06, 2004 12:21 am

Draga costin ,nu stiu daca ai citit si posturile anterioare,dar eu am scris ca astazi m-am inscris,am avut adeverintza medicala eliberata de la neurologie - Regie,prima intrebare pe care am pus-o cand am intrat in cabinet a fost -catre doctoritza (nu asistenta etc.) - "imi puteti elibera adev. med. necesara pt inscrierea la conc. de rez.?" si ea mi-a spus "vi-o pot elibera eu sau ,daca preferati,de la psihiatrie".
Pe de alta parte atunci cand mi-a fost verificat dosarul la DSP (si s-a uitat indelung la adev med ,urmarind cu degetul daca scrie apt neuropshih. + parafa,la fel ca si la celelalte acte) nu a existat nici o problema.
Lasa-l pe Ciomu cu treba lui.Poate doctoritza cu care ai vorbit tu nu a vrut sa elibereze adev. din motive personale(nu sunt obligati s-o faca !),dar asta nu inseamna ca adev pt rezi ,eliberate de neurologia din oricare cetru acreditat ,nu sunt valabile ! Si apoi aceasta adev este pur formala pt ca nu exista un control real...asa ca nu vad cum ar fi "dosarul vulnerabil" !

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Wed Oct 06, 2004 10:40 am

ieri am dat telefon la DSP si ne-au spus ca e nevoie de parafa de la psihiatrie, neurologie si medicina muncii, toate le-am luat de la SUUB contra 200 mii lei platiti la receptie.

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Wed Oct 06, 2004 12:30 pm

Agorima spune-mi te rog vizita la neuro si med muncii pe ce foaie ai facut-o? Unde ai pus stampilele?
Eu am fost si am facut doar psihiatrie acolo
merci

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

inscrieri

Postby doctoritz » Wed Oct 06, 2004 12:47 pm

Eu mi-am luat adeverinta cum ca sunt apta de la SUB si m-am si inscris,fara nici o stampila de la med muncii sau neuro.Si a fost o.k. cu dosarul meu adic ami l-au acceptat.Daca vreti sa fiti super apti puneti-va si celelalte stampile.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
doctoritz
senior
senior
Posts: 171
Joined: Mon Dec 08, 2003 10:23 am
Location: Bucuresti

inscrieri

Postby doctoritz » Wed Oct 06, 2004 12:50 pm

Eu mi-am luat adeverinta cum ca sunt apta de la SUB si m-am si inscris,fara nici o stampila de la med muncii sau neuro.Si a fost o.k. cu dosarul meu adic ami l-au acceptat.Daca vreti sa fiti super apti puneti-va si celelalte stampile.
Invatati,invatati, invatati!Daca nu puteti, va ajutam.Daca nu vreti va obligam!!

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Wed Oct 06, 2004 12:55 pm

Stampilele de la medicina muncii si neuro se pun tot pe foaia aia si nu trebuie sa platesti in plus.

Mony
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue May 04, 2004 6:37 pm
Location: Bucuresti

Postby Mony » Wed Oct 06, 2004 1:07 pm

cum pot fi 100% sigura ca inscrierile s-au prelungit pina pe 24 nov?
aveti confirmare de la DSP?
eu nu am gasit nimic pe site-ul MS iar cel al DSB nu s-a deschis.
imi poate da cineva nr de telefon de la DSP Bucuresti, pls?
multam
cit despre stampile, atentie sa nu va ardeti.
mai bine sa le aveti pe toate cele cerute; nu fiti foare increzatori in tantiile alea (si nenea) de la DSP Buc; sint atit de sictiriti ca-i "deranjati" de la palavre, birfe si flirturi ca se pot uita superficial peste docomente fara sa vada eventuale lipsuri!

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Wed Oct 06, 2004 1:57 pm

La DSP am intrebat si eu si nu stiau nimic de schimbare. Doar biroul de presa al MS mi-a transmis amanarea inscrierilor si faptul ca o sa publice in Viata Medicala. Cel mai indicat ar fi sa astepti sa apara ziarul pt confirmare.

User avatar
kitty kat
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Sep 14, 2004 1:29 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby kitty kat » Wed Oct 06, 2004 2:15 pm

Tocmai m-am intors de la DSP. Te poti inscrie doar cu stampila de la psihiatrie (este singura care conteaza, iar modelul de adeverita medicala de pe usa biroului de inscrieri continea doar fraza "apt dpdv neuropsihic" urmata de o stampila de la psihiatrie). Cei de la DSP nu au primit nici un comunicat oficial in privinta ultimei date a inscrierilor si mi-au spus ca momentan ramane cum era stabilit, adica ultima zi de inscrieri este 20 octombrie. Deci.............

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Re: IMPORTANT

Postby mickeygreen » Wed Oct 06, 2004 2:23 pm

mickeygreen wrote:Inscrierile pentru Rezidentiat se pot face pana in data de 24
noiembrie.
Deoarece s-a anuntat destul de tarziu data finala a concursului (19
decembrie)s-a prelungit si data inscrierii. Concurentii isi pot depune
dosarele pana in 24 noiembrie, acest lucru va fi facut public si in
ziarul "Viata medicala". Dosarele depuse mai devreme vor fi primite si
pastrate pana la data concursului.


Nu e ceva publicat pe vreun site, dar nu e nici zvon. E raspunsul biroului de presa al MS la solicitarea mea de amanare implicita a inscrierilor. Mi l-au trimis pe mail si i-am dat copy paste. Cu toata buna credinta. Cei de la DSP nu pareau sa stie nimic de vreo schimbare.
Cel mai bine, daca nu ma credeti, ar fi sa asteptati aparitia in Viata Medicala cum au promis.
Sau sa scrieti direct biroului de presa al MS cum am facut si eu (presa@ms.ro sau presams@ms.ro, adresele sunt pe site-ul lor).

teo77
junior
junior
Posts: 35
Joined: Fri Oct 31, 2003 9:37 pm

Postby teo77 » Wed Oct 06, 2004 2:25 pm

pe situl http://www.rezidentiat2004.ro a aparut schimbarea datei de concurs. data inscrierilor nu se modifica(asa se precizeaza).

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Wed Oct 06, 2004 2:36 pm

Citit respectivul ordin (pe http://www.rezidentiat2004.ro), care nu precizeaza nimic de data inscrierilor (ma refer la ordinul guv p-z), e doar o nota a celui care a publicat stirea, pe care il felicit pe aceasta cale :wink: pt ca ne ajuta sa dam din colt in colt.

In concluzie, ca m-am plictisit de tot tam-tamu:
1- Pt pers calme recomand sa astepte Viata Medicala de vineri
2- Pt pers care se pierd cu firea scrieti-le la presa@ms.ro sau presams@ms.ro si va veti convinge.

Inscrierile sunt pana pe 24 nov! Punct

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Wed Oct 06, 2004 2:51 pm

pentru Lupi : cu aceeasi fisa te duci la neuro si la med muncii, sunt f. draguti cei de acolo, nu mai dai nici un ban in plus. Am inteles ca se poate numai cu stampila de la psihiatrie dar este mai bine sa le iei pe toate. Cand am fost la DSP nu s-a uitat nimeni ce scrie pe fisa adeverinta medicala, s-au uitat doar sa fie toate actele dar daca ulterior se fac verificari este mai bine preventiv sa iei si de la neuro si mm de altfel atentie mare in viata medicala scrie in paranteza ca trebuie sa fii apt fizic si neuropsihic iar de la DSP cand am dat tel ne-au confirmat ca trebuie si de la celelalte! Atentie ca pot fii si probleme : o colega s-a grabit si s-a dus la medicina muncii a luat stampila si apoi a venit cu noi la psihiatrie si i-au spus ca a platit doar consult la psi nu si mm! Deci mai intai trebuie luat de la psi ceilalti sunt mult mai draguti si nu pun asemenea probleme. Bafta multa.

Mony
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue May 04, 2004 6:37 pm
Location: Bucuresti

Postby Mony » Wed Oct 06, 2004 3:28 pm

Mickeygreen, nu te supara! Nu contesta nimeni faptul ca ai pus cu buna-credinta anuntul pe forum (si iti multumim pentru asta!); sint sigura ca este real si ca ti-a fost trimis de cei de la MS.
Eu doar vroiam sa stiu daca avem confirmare acum, azi, ca se prelungeste perioada de inscrieri, fiind interesata de o inscriere mai intirziata, din diverse motive financiare. :( Daca nu s-a anuntat inca nimic oficial, este probabil din cauza inertiei cu care apar informatiile pe diverse site-uri oficiale sau prin diverse birouri (vezi si faptul ca de-abia acum a aparut informatia cu 19 dec pe http://www.rezidentiat2004.ro).

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Wed Oct 06, 2004 4:16 pm

agorima wrote:...daca ulterior se fac verificari ...


Dupa parerea mea nu sta nimeni sa reverifice cateva mii de dosare,iar daca la camera X(nu mai stiu nr) ti-au verificat actele +la registratura ti-a stampilat dosarul si ai primit hartiutza cu nr de inregistrare (scris pe stampila DSP !!!) este OK ! Esti inregistrat ca inscris !
Deci nu cred ca este cazul ca cineva din cei inscrisi ,fara sa fii avut toate cele 3 stampile,sa-si faca vreo grija cum ca nu vor aparea pe lista de inscrisi etc. !

Sa aveti spor !
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Wed Oct 06, 2004 7:46 pm

Pe http://www.rezidentiat2004.ro zice ca s-a schimbat data examenului (19 decembrie) dar perioada inscrierilor ramane aceeasi (adica pana pe 20 octombrie). Deci, care-i varianta corecta? (eventual si cu trimitere la bibliografie, va rog)

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Wed Oct 06, 2004 9:01 pm

Pe principiul "n-a fost o masina, ci o bicicleta si nu s-a dat, ci s-a luat", imi fac mea culpa pt "500.000 la vitan" care era de fapt "titan" (eu sunt cea care-a dezinformat-o pe ndsimona) :oops:

Eu am fost mai intai la policlinica spit. Pantelimon; de la informatii (unde le-am zis ca vreau sa scrie ca-s apta neuropsihic - asta ca sa nu ma trimita pt vdrl, rx pulm etc) m-au trimis la "medicul personalului" (care lucra intr-un cabinet de cardio cu gramada de pacienti la usa); m-am dus inapoi la alea superinformate si le-am repetat ce vreau; mi-au raspuns ca "noi nu avem neuropsihiatru" - asta ca tot erau autorizati sa elibereze certificatele alea imputite.
Asa ca m-am dus la Policlinica cu plata nr 2. direct la psihiatra (mi se zisese de unde am platit ca s-ar putea sa-mi trebuiasca si o consultatie pe la interne). Psihiatra m-a pus sa fac o cerere catre dna directoare si m-a intrebat daca sunt sigura ca nu-mi trebuie si "apt fizic" (p-asta o uitasem si-o tineam una si buna ca nu-mi trebuie). Imi zice doctorita ca nu stie daca o sa mi se elibereze numai cu ex psih.... Ajung la secretariat de unde sunt trimisa la interne, ca "nu incheie dna directoare fara consultatie de interne". Mi-a picat fata - si asta a fost un moment de care as fi putut profita ca miloaga sau daca ma orientam imediat cine hotaraste in clinica; o tipa din secretariat a zis ca poate n-oi avea bani (175.000 psih, 175.000 internele, 100.000 incheierea certificatului). Le-am raspuns ca "acum am, da`....ma rog...".
Asa ca m-am dus si la interne unde m-a consultat pe bune. Si cu toate astea ajung la secretariat unde, ce sa vezi, madam secretara se apuca sa scrie frumusel, de mana, o mizerie de foaie trasa la xerox si ma linisteste ca in nu`sh ce clinica (vitan parca :oops: ) ii trimite si la orl si la oftalmo, da` ca ei s-au gandit ca interne si psih sunt suficiente... Apoi imi stampileaza, semneaza si parafeaza aceeasi madam secretara. Cand citesc io mai bine idiotenia aia de certificat, vad ca "dna director" - aia care cica nu mi-ar incheia certificatul numai cu psih - e taman psihiatra :twisted: Nu cumva sa mai am vreun dubiu daca exista sau nu cineva mai important decat secretara.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests