inscrieri

iarba verde de acasa
User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Wed Oct 06, 2004 9:45 pm

Concluzia: la Policlinica cu pl nr 2, pentru numai 450.000 secretara va da verdictul "apt"... si daca-i mai dati o suta vi-l da pe loc... si trebuie sa fiti multumiti ca ati scapat fara examenul pt sifilis ...care oricum daca ar fi iesit negativ... trebuia sa faceti si un tuseu rectal ...:lol:
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
kitty kat
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Sep 14, 2004 1:29 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby kitty kat » Wed Oct 06, 2004 10:29 pm

Eu mi-am luat ieri adeverinta din Vitan si nu am fost decat la psihiatrie (150000 de lei). Am intrebat-o pe respectiva doctorita (cred ca de vreo 10 ori) daca mai imi trebuie vreo stampila si mi-a spus ca nu. Astazi am fost la DSP si m-am inscris si mi s-a spus, dupa ce am intrebat vreo trei persoane din biroul nr. 6, ca adeverinta este OK si ca nu mai imi trebuie si alte stampile. Asa ca.............probabil ca depinde de centrul medical de unde iti iei adeverinta.
A si sa nu uit adeverinta am luat-o in 10 min, fara sa stau la coada sau sa ma trimita si la alte controale.

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

RECTIFICARE: Perioada de inscriere pentru concursul de Rezid

Postby mickeygreen » Thu Oct 07, 2004 4:29 pm

Dintr-o regretabila eroare in mesajul trimis catre Dvs. in data de 6 octombrie 2004 s-a specificat ca perioada de inscriere pentru concursul de rezidentiat a ramas cea stabilita anterior (27 septembrie – 20 octombrie 2004).

Revenim cu mentionarea intervalului corect de inscriere la Rezidentiat. Acesta este 27 septembrie – 24 noiembrie 2004.

Ne cerem scuze pentru aceasta eroare.

Urmariti http://www.rezidentiat2004.ro pentru mai multe informatii referitoare la examenul de Rezidentiat sesiunea 2004.


Primit de la contact@rezidentiat2004.ro (nu numai de mine, e o lista intreaga de pers)

Astept scuzele de rigoare de la cei care m-au acuzat de rea intentie.

User avatar
kitty kat
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Sep 14, 2004 1:29 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby kitty kat » Thu Oct 07, 2004 7:21 pm

Am vorbit astazi cu directoarea DSP-ului, dna dr. Maura Popescu si mi-a spus ca singura stampila care conteaza este cea de la psihiatirie, care atesta ca nu sunteti bolnavi psihic, asa ca nu mai dati banii pt alte stampile de la diferite sectii (cum ar fi medicina muncii, interne sau neurologie).

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Oct 07, 2004 7:29 pm

La SUB se plateste doar "examenul" psihiatric, celelalte 2 (neuro si Med Muncii) sunt bonus. Totul e sa nu ii crezi pe cei de la psihiatrie care te trimit de la ei direct la registratura.
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Thu Oct 07, 2004 7:40 pm

Nu stiu ce va cramponati atat cu psihiatrie si neuro. Da te duci direct la registratura fara ex neuro si mm. Te inscri si fara astea. Ne impiedicam de tot felul de tampenii. Dc nu era ok doar cu psihiatrie nu-mi primeau dosarul la dsp

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Oct 07, 2004 7:56 pm

Probabil ai inspirat mai multa incredere! :evil: E adevarat ca au fost primite si dosare cum spui tu, dar e la fel de adevarat ca unii au fost trimisi si dupa celelalte 2 parafe. De-asta am facut precizarea ca e foarte simplu de obtinut tot... Sigur ca o data acceptat dosarul, e totul ok!, nu-l mai verifica nimeni.

Si te rog, abtine-te de la judecati de valoare gen:
lupi wrote:. Ne impiedicam de tot felul de tampenii.

:evil:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
vasikita2003
Posts: 3
Joined: Wed Aug 04, 2004 11:04 am

Postby vasikita2003 » Thu Oct 07, 2004 8:15 pm

Salutare. Pentru toti medicii stagiari din Constanta. NU costa eliberarea certificatului medical pentru inscrierea la rezidentiat. Pe baza legitimatiei de medic stagiar se eliberaza acest certificat gratuit. Asta pentru ca eu am aflat abia dupa ce am achitat taxa de 200 mii (pentru ca ai nostri angajati ai spitalului nu prea se deranjeaza sa ofere informatii).
Bafta la invatat.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Thu Oct 07, 2004 9:24 pm

Ah, dr mihalache, pai pt 450.ooo iti da secretara verdictul "apt", da` daca nu scrie pt ce grupa, mai alergi un pic pan` la madam s-o rogi frumos sa-ti scrie si grupa... Asta pt ca azi mi-au respins dosarul ca nu scria pe certificat grupa.... Si a mai tipat idioata aia la mine si ca am taiat "nu" (intrebarea aia cu numele facut public), in loc sa incercuiesc "da", cum era exemplul pe usa.. :twisted: I-am explicat ca "saantos" (cum scria la mine langa "apt") inseamna sanatos in general (si pt orice!!), ce aia ma-sii. Da` a tipat la mine ca asa scrie in metodologie... Mda, in aceesi metodologie in care scrie si ca trebuie sa fii apt fizic, nu numa` psihic. Da` vad ca de asta nu s-a-ncurcat (nu ma-njurati, nu i-am atras atentia)
Asa ca cei care sunteti doar "apti", scrieti frumos cu pixul si cu scris de secretara pt ce anume sunteti apti, ca se-nfioara si se jeneaza cucoanele de la dsp cu gandul la alte alea :oops:
Ce-as mai rade mizeria asta de dsp...unde niste mucoase de functionare te trateaza cu dosu` si nu pot nici sa-ti puna foile pe sina, ca le scade din prestanta (mda, iti dau dosarul inapoi sa pui sina intre gaurele :twisted:) Si unde registratura are program de la 12 la 15.30, iar camera 6 de la 12.30 la 16.00 (poate d-aia s-o fi ratoit cretina de la camera 6, c-am deranjat-o la ora 12).

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Thu Oct 07, 2004 9:32 pm

Mickeygreen, azi la registratura intra o tipa si-o-ntreaba pe jegoasa aia daca s-au prelungit inscrierile si i se raspunde ca nu, ca-s tot pana pe 20 oct. (e adevarat ca in curtea dsp-ului am auzit de la niste colegi cum ca astia nici n-au fost anuntati ca s-a schimbat data examenului, ceea ce n-ar fi de mirare la cat de bine functioneaza totul)

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Thu Oct 07, 2004 10:08 pm

Pai si eu am taiat Nu-ul , ca nu am vazut exemplul de pe usa. Dar nu mi-a spus nimic de asta, am avut o alta disputa. Credeam ca numai de mine si alti 2 colegi care erau acolo,s-au luat , dar vad ca sunt mereu cu fundu'n sus.

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Thu Oct 07, 2004 11:43 pm

[quote="alimori"] Si a mai tipat idioata aia la mine si ca am taiat "nu" (intrebarea aia cu numele facut public), in loc sa incercuiesc "da", cum era exemplul pe usa.. [/quote


Imi amintesc ca si eu am taiat "NU" ! :shock:
M-am uitat acum in metodologie si la capitolul VI "REZULTATE" scrie :"clasificarile...vor fi afisate la UMF -ul si DSP-ul unde se desfasoara concursul sau vor fi accesate pe Internet"
Deci daca nu ai fost de acord ca rezultatul sa apara pe net ...mai dai o tura pana in orasul cu pricina ! :shock:
Cum e pana la urma??? Trebuia taiat/incercuit "NU" sau "DA" ,ca nu-mi mai aduc aminte formularea exacta de pe cerere ????
Rog frumos pe cineva care urmeaza sa se inscrie in zilele urmatoare ,sa posteze apoi varianta corecta ! Multumesc.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Postby ChrisP » Thu Oct 07, 2004 11:54 pm

Clasificarile sunt afisate la toate UMF-urile si DSP-urile. Acordul este doar pentru publicarea numelui candidatului pe Internet.

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Postby ChrisP » Fri Oct 08, 2004 12:01 am

dr_mihalache wrote:Deci daca nu ai fost de acord ca rezultatul sa apara pe net ...mai dai o tura pana in orasul cu pricina ! :shock:


Ah, si rezultatul oricum iti apare pe Internet, dar in locul numelui, apare "cerere anonimat" (sau ceva asemanator).
Dar dupa numarul tau de concurs + punctajul pe care stii ca il ai, te gasesti pe lista... :)

User avatar
Balena
junior
junior
Posts: 68
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:58 pm

Postby Balena » Fri Oct 08, 2004 12:50 am

Daca vreti sa va faceti examenul medical pentru inscriere la SUUB trebuie sa aveti in vedere un fapt demn de retinut: au program de gravide (adica de la 10 la 12). De fapt pana la 11.30 iti mai elibereaza fisa... :medic:
Daca vreti sa faceti acelasi examen in Regie o sa aveti surpriza sa dati peste o mare de lume care asteapta la cabinetul de psihiatrie (unde de altfel trebuie sa mergeti); nu va speriati, desi lumea aia are intocmite cel putin 2 liste de asteptare, veti fi "consultati" separat si inaintea celor care sunt pe lista. Conditia esta sa ajungeti inainte de ora inceperii programului!
Succes! :byebye:
Totul este cat se poate de bine in cea mai buna dintre toate lumile posibile!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Fri Oct 08, 2004 9:55 am

ChrisP,multumesc pt raspuns.Mi-a mai venit inima la loc - ca sa zic asa!Daca-mi amintesc bine scria ceva de genul "Sunteti de acord ca numele dvs sa fie facut public pe Internet" si practic este acelasi lucru daca incercuiesti "DA" sau tai "NU".Sa speram ca vom fi acolo unde trebuie pe lista...! :)

Sa aveti spor!
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Fri Oct 08, 2004 11:16 am

Pana la urma care e data limita a inscrierilor ??
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Fri Oct 08, 2004 11:21 am

uno wrote:Pana la urma care e data limita a inscrierilor ??


Conform informatiilor aparute pe site-ul rezidentiat2004: " Intervalul de inscriere a candidatilor la concurs s-a modificat astfel: 27 septembrie - 24 noiembrie 2004." ( http://www.rezidentiat2004.ro/index1.html )

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Fri Oct 08, 2004 11:23 am

Madi wrote:Probabil ai inspirat mai multa incredere! :evil: E adevarat ca au fost primite si dosare cum spui tu, dar e la fel de adevarat ca unii au fost trimisi si dupa celelalte 2 parafe.


Daca va uitati la certificatul model de pe usa infamei camere 6 (unde-ti verifica dosarul), vedeti ca pe el scrie doar de probleme psihopatologice, nimic de fizice. Si eu mi-am luat certificat doar cu examen de psi (a costat 170.000 consultatia, la Centru de Diagnostic si Tratament Dorobanti, nici o alta taxa, nici o mita sau bacsis), si era identic cu cel model, nu mi s-a pus nici o problema.

Cert este ca secretarele de acolo sunt tipul clasic de functionari sictiriti care se poarta de parca ti-ar face un mare favor, când de fapt isi fac datoria pentru care iau salariu. Nu le permiteti sa fie nepoliticoase cu voi in nici un fel, nici sa va trimita pe nu stiu unde. Daca o fac, o fac doar ca sa se mai amuze. Fiti fermi pe pozitii si totul e in regula. Intrucât vi se elibereaza bonul de ordine, nu au nici posibilitate de razbunare (sa va "piarda" dosarul, etc.)
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

darm
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Sep 13, 2004 1:20 pm

inscrieri

Postby darm » Fri Oct 08, 2004 5:41 pm

Acum am citit in "Viata medicala" despre inscrieri: perioada s-a prelungit pana pe 24 noiembrie.
Totusi ieri, la DSP - Iasi, cand am intrebat expres asta, mi-au spus ca sunt doar pana pe 20 oct.
Care ramane totusi varianta "buna"? - pentru ca mie mi-ar conveni (din p.d.v. financiar) sa ma inscriu in noiembrie.
Mai stie cineva si altceva referitor la subiectul asta?

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Tue Oct 12, 2004 9:02 pm

Eu m-am inscris azi si a fost o nebunie intreaga! Am descoperit ce complicat este sa completezi un mandat postal (ca sa fie pe gustul celor de la posta), au avut pretentia sa scriu CNPP...... nu ca prescurtare ci intreg numele, pe care evident nu-l stiam!
La ghiseul 6 a mers f usor pana am auzit pe cea care verifica dosarul unei colege ca ar trebui sa ne facem o copie legalizata dupa adeverinta data de la facultate pt ca ,cica, la angajare ni se va cere si nu ni se mai elibereaza una, asa ca ne-am dus sa facem copia (xerox si notariat la intrarea dinspre Piata Iancului). Si apoi nu au mai fost probleme, doar "dna" de la registratura care era ff ocupata si a disparut vreun 1/4 de ora in birou!
Ah, era sa uit! Eu aveam doar stampila de le psihiatrie si nu a fost o problema, asa ca nu va crizati cum am facut eu (cred ca si pe forum :oops: ) ca nu a fost nici o problema!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
kitty kat
junior
junior
Posts: 38
Joined: Tue Sep 14, 2004 1:29 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby kitty kat » Wed Oct 13, 2004 6:28 pm

Va dau un sfat prietenesc pt cei care nu s-au inscris inca: duceti-va la trezoreria sectorului 2 sa platiti taxa de inscriere (trezoreria se afla langa liceul Iulia Hasdeu), iar programul este de la 8.30-13.30 si nici nu platiti cei 50000 pt transfer (asa cum se percepe pt mandatul postal). Daca va intereseaza telefonul de la trezoreria sectorului 2:252 47 23, 252 02 21, iar adresa este urmatoarea:B-dul Ferdinand nr.89A.
Bafta.

mimosa
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Apr 19, 2004 11:08 am
Location: bucuresti

Postby mimosa » Thu Oct 14, 2004 7:18 pm

kitty kat,e ce minti?Am fost azi la Vitan ,la cab. de la etajul 2,de psihiatrie si mi s-a spus ca nu se dau adeverinta pt. rezi acolo pt. ca e CMI.Vrei doar sa sicanezi lumea?Oricum nu suntem concurenti.

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

uff

Postby Gongul » Fri Oct 15, 2004 10:34 am

Eu m-am inscris ieri:
-am ajuns la 11 in Municipal si la 12:15 terminasem
-am mai stat pana s-a deschis decanatul pentru relatii cu publicul
-mi-am luat adeverinta de licenta
-la 14 eram pe Avrig
-la 14:30 terminasem
Probleme:
-am stat vreo 10 min la psihi pentru ca doctoritza consulta o baba
-la medicina muncii am mai stat vreo 20 min ca dr(un ciudatzel) era in laborator ca nu stiu ce se intamplase
-Madi:program cu gravide nu e decat intr-o zi(probabil ziua in care ai fost tu :D )
-NU asculati de doctoritza de la psihi care va spune:"mergeti la registratura"
-Nu am asteptat o ora(sau nu stiu cat) pentru adeverinta la registratura...mi-a dat-o in 5 min
-platesti doar consultul de psihi...restul e "bonus"...ca sa citez pe cineva
-trebuie incercuit DA
CE M-A DISTRAT:
"Subesemnatul blabla, va rog sa-mi aprobati inscrierea in sesiunea de rezidentiat din 14 Noiembrie 2004..."...practis asa ne-am inscris toti!
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Re: uff

Postby Madi » Fri Oct 15, 2004 2:36 pm

Gongul wrote:-Madi:program cu gravide nu e decat intr-o zi(probabil ziua in care ai fost tu :D )

Ceeeee??? :oops: Gravide?
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Fri Oct 15, 2004 2:52 pm

Balena zisese de program DE gravide, cu CU gravide. :lol:
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Mon Nov 01, 2004 8:02 pm

Vreau mai intai sa multumesc tuturor care au postat pe acest topic si care mi-au facut inscrierea mai usoara...
La randul meu, vreau sa ofer cateva informatii pentru cei care inca nu s-au inscris ....in Bucuresti... Daca va luati certificatul medical de la SUUB sa aveti pregatit un timbru fiscal de 5000 de lei de care veti avea nevoie la registratura....Cineva postase mai demult ca taxa de inscriere se poate depune direct la Trezoreria sectorului 2....nu este adevarat....se pot depune decat prin mandat postal...si daca tot ati ajuns la trezorerie, peste drum e posta unde gasiti si un model de completare.
Bafta multa in continuare!

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Mon Nov 01, 2004 10:23 pm

Stie cineva cand se poate afla list cu candidatii, de fapt sa stim dc suntem inscrisi sau nu am fost uitati prin vreun birou pe undeva?

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Tue Nov 02, 2004 12:52 am

ORDIN M.S. NR. 1210/29.09.2004 wrote:2. La punctul 10.4 din Metodologie, data de 11 noiembrie 2004 se inlocuieste cu data de 16 decembrie 2004
La data de 11 nov.2004 candidatii vor putea afla sala si ora începerii probei de concurs, cercetând adresa de Internet http://www.rezidentiat2004.ro. La sediile universitatilor de medicina si farmacie se vor afisa listele cu candidatii inscrisi pentru grupa de specialitate pentru care se organizeaza concurs, cu exceptia grupei specialitatilor chirurgicale pentru care se va afisa si la Centrul National de Perfectionare Postuniversitara a Medicilor, Farmacistilor, Altui Personal cu Studii Superioare si Asistentilor Medicali (Str. Bodesti, nr.1, sector 2 Bucuresti).

Sursa:http://www.rezidentiat2004.ro/documentatie/publicatie.html

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Tue Nov 02, 2004 1:03 am

Pastreaza nr de inregistrare!
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Thu Nov 04, 2004 11:39 am

Stie cineva cam in cat timp ,dupa terminarea inscrierilor, devin accesibile/accesabile listele finale cu cei inscrisi si unde,ca sa putem afla cati suntem pe loc ??? Multumesc.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Sat Nov 06, 2004 1:15 am

eu m-am inscris demuuult.nici nu stiu exact, de mai bine de 2 sapt cred.
de ce?
in ideea de a evita aglomeratia, cozile si alte tampenii care-ti rapesc din pretiosul timp.
si bine am facut.
am vorbit cu niste colegi care numai acuma au inceput sa umble dupa stampile si zic ca e mult de umblat.
sincer:eu am colindat toate sectiile de unde era necesara vreo stampila care se aflau in spitalul unde lucrez(stagiar).bineinteles nu am asteptat nicaieri, am intrat frumos, nu am platit nimic si inafara de psihiatrie toate le-am rezolvat intr-un loc, cam in 30 min.
Apoi am mers la spitalul de psihi, bineinteles l-am cautat pe proful cu care am facut in anul 6 si am cerut o parafa.am primit, si uite gata mi-a fost fisa.
la dsp nimeni nu a avut nici un fel de obiectie.atat.
:lol:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Domnudoctor
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 15, 2004 11:15 pm
Contact:

Postby Domnudoctor » Wed Nov 10, 2004 3:02 am

sa facem un mic calcul:
T axa=1.800.000
I nscrisi(probabili)=7700
S alar(aprox pt rezidentii an I)=4.000.000
L ocuri=2.210

deci avem:
bani din taxe: T x I =13.860.000.000 din care se pot plati:
un numar de Tx I / S =3465 salarii care raportat la nr de locuri:
(TxI/S)/L= 1,57 salar pt 1 rezident

ceea ce vroiam de fapt sa zic este ca rezidentii de an I pot fi platiti in primele doua luni (prima juma a lunii ianuarie banuiesc ca nu iau nik)
numai din banii din taxa de rezi deci ministerul "s-a scos" pentru ceva timp cu plata rezidentilor de an I

binenteles ca poate veni si argumentul cu cheltuielile pentru materiale rezi si supraveghetori ... nu stiu sincer daca mai conteaza maruntisurile astea la 13,8 miliarde (ma gandesc la cariocile alea 'mustacioase' :P )

si ar mai fi ceva de zis: cei ce vor fi rezidenti, in ianuarie nu vor castiga nik in cazul in care se intarzie repartizarile si nu vor fi platiti pe primele 2 sapt iar apoi restul banilor vor fi de fapt taxa de rezi care o iau inapoi

ma opresc aici ca daca nu imi schimb nick-ul in 'pesimistu' :D
Rezimania uimeste Romania !

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Wed Nov 10, 2004 3:05 am

Ei, uite, vezi? De asta nu imi mai place mie matematica! M-a pus dracu si am facut calcule din astea anul trecut si nu m-am calmat vreo 3 zile!
Si nu "Pesimistul" trebuie sa iti zici, ci "Realistul"
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Nov 10, 2004 3:13 am

Pai ...orice e cu cerere si oferta se keama afacere..Si impingand cinismul la mai departe..poti vedea cei 1,8 milioane ca o "investitie", pe care o pierzi sau o fructifici... :?
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Nov 16, 2004 2:44 am

info-uri cu nr de inscrisi?///
stiu, inca nu s-a terminat inscrierea, dar poate ati avut curiozitatea sa intrebati. :?
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Rugaminte!

Postby aniceboy » Thu Nov 18, 2004 12:59 am

Va rog sa ma (ne)linistiti intr-o privinta: dupa inscriere mi-am pierdut buletinul si imi fac fara probleme altul pana la examen, dar voiam sa va rog sa va dati cu parerea daca o sa fie o problema ca la examen cartea de identitate n-o sa semene cu copia dupa buletinul din dosar(si evident vor avea serie si numar diferite). Multumesc foarte mult celui(celei) care mi-ar putea da niste lamuriri in acest sens, mai ales ca tipa de la DSP s-a multumit sa se burzuluiasca la mine ca de ce l-am pierdut, pe urma mi-a urat bafta, dar nu m-a lamurit daca mica neconcordanta e intr-adevar o problema sau nu! Eu m-am gandit ca n-ar trebui sa fie probleme atata timp cat numele si codul numeric personal(nu si seria si numarul insa, asa cum am mai zis) raman neschimbate. Multumesc anticipat inca o data!

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Thu Nov 18, 2004 1:24 am

Daca numele si CNP corespund ,este OK. In plus in metodologie scrie ca te poti prezenta cu BI sau pasaportul (in termen de valabilitate) iar in pasaport este trecut doar CNP (nu si seria si nr buletinului).

Daca ai pe acasa o copie xerox a buletinului vechi,ia-o la tine.Chiar daca nu ai ,prezinta-te la ex cu BI nou / pasaport si nu-ti face probleme !
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Thu Nov 18, 2004 1:30 am

CNP-ul e al tau pe viata, deci te poti legitima cu orice act care are acest CNP (si o poza a ta).

aniceboy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Mon Sep 27, 2004 1:10 am
Location: Cluj

Completare

Postby aniceboy » Thu Nov 18, 2004 1:56 pm

Va multumesc amandurora foarte mult pentru lamuriri si sa avet multa bafta la examen, sa speram ca-l luam toti trei!:) Insa am uitat sa zic ca temerile mele proveneau si din faptul ca din cate imi aduc aminte de anul trecut trebuie trecute pe foaia de concurs si seria si numarul de buletin(corectati-ma daca nu e asa!) si ma gandeam ca dupa examen mai ales in cazul promovarii:) sa nu le apara discordante la astia! Va multumesc amandurora inca o data!


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests