program pentru autoevaluare (grile rezi)

iarba verde de acasa
User avatar
delu
junior
junior
Posts: 57
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:32 am
Location: romanica
Contact:

Postby delu » Fri Oct 22, 2004 11:35 am

o colega a gasit (eu am verificat) o eroare in script-ul de chirurgicale la intrebarile C2225124 si C2349132. Daca la aceste intrebari bifezi pe langa variantele corecte (A, D respectiv B,D) oricare din celelalte raspunsuri primesti 5 puncte si, in consecinta nu ti-o mai raporteaza grila gresita. Probabil ca sunt mai multe astfel de grile, dar din cauza ca nu le raporteaza ca gresite nu sunt descoperite.

Si nu am inteles de ce amesteca variantele de raspuns :roll:. Doar la rezi sunt luate cu copy si paste cele din baza de date. :wink:

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Wed Oct 27, 2004 4:34 pm

Am rezolvat problema notarii intrebarilor cu CM.

A aparut rezitest-1.3 cu versiuni pt. toate specialitatile.
Stefan Talpalaru

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Tue Nov 02, 2004 4:16 pm

A aparut rezitest-1.4 cu un bug fix (acum functioneaza versiunea pt. medicale).
Stefan Talpalaru

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Tue Nov 02, 2004 7:10 pm

am descarcat de pe site programul de chirurgicale si nu functioneaza de nici o culoare in sensul ca booteaza apare imaginea aia cu testul si dupa imediat da o eroare si niste cifre pe verticala si gata. se blocheaza totul.
merci

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Wed Nov 03, 2004 8:34 am

Se pare ca s-a cam rezolvat problema pe care o aveam. Am incercat mai multe mirroruri si una a mers.
Am o intrebare: raspunsurile din grile mi se par modificate in sensul ordinii lor. Unele din ee. e adevarat?!

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Wed Nov 03, 2004 3:47 pm

Pentru toate intrebarile variantele de raspuns au o ordine aleatoare. That's a feature, not a bug! Este asa in ideea ca la rezi va fi la fel si nu este in interesul tau sa memorezi literele asociate variantelor corecte.
Stefan Talpalaru

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Wed Nov 03, 2004 4:34 pm

nu poti face cumva o versiune bootabila de pe cd?
am ars imaginea pe cd, booteaza, dar zice ca nu gaseste discheta.

mi se pare mai usor sa bootezi de pe cd, mai putin zgomot si mai rapid.

mersi mult

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Wed Nov 03, 2004 6:20 pm

Se poate si se va face.
Te descurci cu o imagine bootabila de 2.88 sau vrei un ISO image?
Stefan Talpalaru

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Wed Nov 03, 2004 6:50 pm

un .img de 2.88 e suficient (pentru cei interesati se poate arde cu Nero - optiunea CD-ROM(Boot)), cu expert settings/flopyy emulation 2.88MB)

Mersi

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Thu Nov 04, 2004 3:50 pm

Au aparut si versiunile boot-abile de pe CD. De ars le ardeti voi (nu ma intrebati detalii tehnice ca nu am scris inca nici un CD). Le gasiti la adresa cunoscuta.
Stefan Talpalaru

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Postby Khaos » Thu Nov 04, 2004 5:42 pm

Care este linkul de unde pot sa iau versiunea pt cd si pt windows? plzzzz
Mersi mult.
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Fri Nov 05, 2004 12:34 pm

http://sourceforge.net/project/showfile ... _id=119015

din arhiva tar.bz2 scoti (cu winrar de ex) fisierul rezitest-eltorito-blabla-.img si il arzi cu Nero ca fiind imagine bootabila de discheta 2.88. nu exista versiune "de windows".

rugaminte pt stefan: mi se pare ca se misca destul de greu cand se trece de la o intrebare la alta. n-ai putea implementa un fel de buffer in care sa tina vreo 2-3 intrebari, si pana te gandesti la una deja s-o incarce pe urmatoarea? Asa se misca si versiunea pe discheta (n-am incercat-o), sau numa asta pe cd e mai lenesa?

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Fri Nov 05, 2004 2:53 pm

am incercat sa intru de zeci de ori pe site si mi se blocheaza cum dau clic pe mirror! Ce sa fac?

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Fri Nov 05, 2004 3:27 pm

agorima: incearca alt mirror (in partea din dr. jos a paginii de download iti poti selecta un mirror - eu folosesc voxel si merge perfect)

sapho: rezolv problema in week-end si adaug si ceva functionalitate in plus.
Stefan Talpalaru

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Sat Nov 06, 2004 5:22 pm

Multumesc s-a rezolvat.

dr.as
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Fri Apr 16, 2004 10:24 am
Location: iasi
Contact:

Postby dr.as » Sun Nov 07, 2004 1:31 pm

Salut, azi am patit o chestie super stupida: dupa ce am stat 2 ore jumate sa rezolv un random, am dat click pe Salveaza raspusurile si.....culmea-culmilor mi s-a salvat un alt test, nou, din care evident nu rezolvasem nici o intrebare! Am mai incercat apoi sa revin, dar nu am reusit nimic, corecta tot acelasi test nou! :roll:
Sa fi gresit eu cu ceva, a mai patit cineva faza asta??? Ma tem sa nu mi se mai intample si alta data...ca atunci, nu-mi ajuta cu nimic testele!!!
Multumesc mult!

ilsa
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 28, 2004 10:21 pm

Postby ilsa » Sun Nov 07, 2004 3:17 pm

Si eu am patit asta super enervant! Ideea este ca tre sa te inregistrezi inainte, adica sa fii sigur ca esti acolo

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Sun Nov 07, 2004 5:51 pm

cel mai probabil va expira sesiunile (cam repede, dar deh, mai stii). Va trebui sa deschideti fereastra de logare intr-o alta pagina si sa va logati acolo si abia APOI sa dati click pentru verificarea raspunsurilor.

De anul trecut, de pe hardnet, referitor la dial-upisti:

hardnet wrote:La conectarile prin dial-up, alocarea IPului se face dinamic, astfel incat, in > 90% din cazuri o reconectare va duce la schimbarea IPului. Autentificarea pe site se face prin cookies si sesiuni, in functie de IP-ul de la care te conectezi / accesezi site-ul!

Pentru a-ti putea salva testele rezolvate off-line (dupa deconectare), inainte de a selecta optiunea CHECK ALL, va trebui sa te (re)conectezi la internet si, intr-o fereastra noua, sa te re-loghezi pe site! Si abia APOI sa apesi butonul SAVE din josul paginii cu testele rezolvate!

ATENTIE: NU dati OK la fereastra de dupa check inainte sa fitzi relogatzi! Va pierdeti rezultatele la testul respectiv!


Hope this helps!
T.
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Mon Nov 08, 2004 11:00 am

Am observat ca daca de exemplu as vrea sa fac numai intrebarile CS de la temele 01-09 de ex nu se poate. Imi afiseaza si CM si nu toate cele de CS.
Sau daca vreau sa fac de ex tpate intrebarile de la temele 01-03 trebuie sa dau o valoare la rubrica unde ma intreaba cate de CS. Si ca urmare nu-mi afiseaza toate intrebarile.
E adevarat sau nu-mi merge mie programelul?
Bye

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Mon Nov 08, 2004 5:51 pm

A aparut rezitest-1.5.

Au aparut deasemenea 3 articole fara legatura cu subiectul, dar le trecem cu vederea.

Lupi, se poate: scrii "1-9" la temele din care vor fi selectate intrebarile si "100" la procentajul intrebarilor cu CS (toate la rubrica "Optiuni"). Daca nu te descurci spune si detaliez.
Oricum, in orice moment al testului poti apasa 'q' (de la "quit") si testul se termina cu afisarea statisticii, dar mai elegant este sa-ti setezi optiunile de la inceput.
Stefan Talpalaru

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Mon Nov 08, 2004 6:56 pm

Pt Stefan:

Stiu cum se face dar nu functioneaza, crede-ma. Pun 100% si dupa cele de la compl simplu care nici nu mi de afiseaza pe toate din baza de date, imi afiseaza si pe cele de CM. Inceraca si numara cate intrebari de CS iti afiseaza si o sa vezi ca am dreptate. Asta dc selectezi multiple teme. Dc selectezi numai o teme merge intr-adevar. Si mai functioneaza dc vrei sa-ti afiseze doar CM si dai 0% la rubrica unde te intreaba cate de CS vrei.

Merci, bye

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Wed Nov 10, 2004 2:13 pm

Nu reusesc sa reproduc problema asa ca inclin sa cred ca este o neintelegere din partea ta. Vino cu un exemplu concret de cerinte si iti dau secventa comenzilor necesare.
Stefan Talpalaru

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Nov 10, 2004 6:49 pm

la mine merge.
nu poti sa faci ceva pt maus? nu sunt obisnuit cu tastele...

kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
sapho
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:56 pm

Postby sapho » Wed Nov 10, 2004 8:54 pm

am luat noua versiune, dar nu am observat nici o imbunantatire notabila la viteza de redare a intrebarilor... mai lucrezi cumva la asta?

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Thu Nov 11, 2004 4:30 pm

Pot face si un GUI cu interfata mouse dar nu am nici o motivatie. Poate dupa rezi ;-)

La mine se observa o crestere a vitezei, poate si din cauza ca am un Intel 486/DX4@100MHz cu 24Mb RAM. Dar ai dreptate, mai trebuie lucrat.
Stefan Talpalaru

User avatar
tekuda
Posts: 2
Joined: Sun Nov 14, 2004 1:14 pm

bug in versiunea de medicale?

Postby tekuda » Sun Nov 14, 2004 1:24 pm

Versiunile 1.4 si 1.5 de medicale imi creaza probleme. Daca las optiunile default, testul se genereaza bine, insa cand il setez cu 25 % CS si 200 intrebari /test, apare o eroare "segmentation fault". Testul merge, dar numai pana la intrebarea 160, dupa care afiseaza automat statisticile de final. Am incercat pe 4 computere diferite de la PI, la PIII, si face la fel.
Testele de 100 intrebari cu 25% CS merg OK, cele de peste 160, nu. Nu am probat varianta de CD, doar pe cea de floppy. Oare se intampla si la altii, sau doar la mine? S-ar putea remedia?

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Mon Nov 15, 2004 4:14 pm

Ma ocup in seara asta de problema si probabil maine scot versiunea reparata.
Stefan Talpalaru

User avatar
tekuda
Posts: 2
Joined: Sun Nov 14, 2004 1:14 pm

Postby tekuda » Mon Nov 15, 2004 10:08 pm

Ok, ma temeam ca e doar problema mea. Daca se poate remedia e ok. Merci mult si astept cu interes.

User avatar
stefantalpalaru
junior
junior
Posts: 74
Joined: Mon Mar 15, 2004 2:22 pm
Location: MG6-TM
Contact:

Postby stefantalpalaru » Wed Nov 17, 2004 3:59 pm

Era o eroare de programare. Am rezolvat-o si am scos rezitest-1.6. Enjoy!
Stefan Talpalaru


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests