Seriozitatea comisiei pt organizarea rezidentiatului

iarba verde de acasa

Avem vreo sansa

Cu astia nu!
47
75%
Da , inca merge
3
5%
Da , poate peste hotare
13
21%
 
Total votes: 63

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Seriozitatea comisiei pt organizarea rezidentiatului

Postby zad » Fri Sep 03, 2004 11:46 pm

Specialitatea chirurgie:
grila:
C1301003. Stadiul III al bolii arsului constituie
perioada socului postcombustional A.
perioada chirurgicala B.
perioada dismetabolica C.
perioada socului cronic D.
perioada metaagresionala E.

corect b

SUPERCORECTA

contestata si evident... eliminata!

grila:
C2804166. Clasificarea fiziopatologica a pneumotoraxului se face in:
pneumotorax deschis A.
pneumotorax sufocant B.
pneumotorax inchis C.
pneumotorax migrator D.
pneumotorax cu hemotorax E.

corect abc

SUPERCORECTA
contestata si evident... eliminata!

si exemplele pot continua...

mai crede cineva in seriozitatea acestui examen?

mai crede cineva in seriozitatea acestei comisii?

oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Sat Sep 04, 2004 12:39 am

zad - am postat si eu ceva similar in Rezidentiat 2004 unde intrebam daca dintre grilele contestate de fiecare a mai ramas sau a fost corectata vreuna.

:x Anticipez raspunsurile

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Sat Sep 04, 2004 1:27 am

poate nu m-am facut inteles

grilelele de mai sus (si alte cateva zeci pe care nu le mai postez din lehamite si lene) au fost alese special de mine datorita CORECTITUDINII SI LIPSEI DE INTERPRETABILITATE a acestora

le-am contestat si iata rezultatul: SCOASE

parerea mea ca e bataie de joc.

pun pariu ca nu s-a atins mana de doctor(absolvent de medicina ) de asa-zisele grile ANALIZATE SI CORECTATE.

magari magari magari







Si daca le contestam pe toate?!

baros
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Sep 03, 2004 10:08 pm

Postby baros » Sat Sep 04, 2004 1:55 am

asa e, baieti! si eu am bucati intregi de supercorecte si ... scoase. care o fi explicatia? chiar, le-o fi citit vre-un doctor? sal all!

myself
junior
junior
Posts: 41
Joined: Mon May 24, 2004 3:00 am

Postby myself » Sat Sep 04, 2004 3:38 am

Daca nu au fost in stare sa faca acum, inainte de exam, diferenta intre grilele gresite si alea contestate aiurea, cum or sa fie in stare sa faca alte grile la prima vedere care sa fie corecte?????
Sau se va intampla ca anul trecut???
Iata mostra de grile de examen 2003 (ce-i drept e vorba de o specialitate de care pe toti ii doare in k , dar nici acolo, asa ca da-le nene si lor niste grile, ca sunt oricum tampiti si nu se prind):
REZIDENTIAT NOIEMBRIE 2003
GRUPA MEDICINA DE LABORATOR
CAIET TIP B

12. Factorul etiologic cel mai important in profilaxia BPOC este:
A. Expunerea la frig
B. Expunerea sporadica la noxe profesionale
C. Spatiile aglomerate
D. Fumatul
E. Virozele respiratorii
Raspunns corect - D - cu totii stim ca fumatul realizeaza profilaxia BPOC... Asa ca fumati copilasi, ca asa se face profilaxia

135. Plasmidele pot fi reprezentate de :
A Factorul "R" de rezistenta
B. Pilul F
C. Secvente de insertie
D. transpozoni
E. Factorrul "Col"
Raspuns corect -ACDE - desi cf "Microbiologie ", Lucia Debeleac, pag. 30 bune sunt doar A si E - anul asta au scos grila din baza de date ( acum, dupa contestatii, ca inainte era tot acolo),dar in 2003, cand am contestat-o dupa examen, nu au acceptat.De ce ????? Ca nu ar mai fi fost oameni cu punctaj maxim pe lab?? Ca pierdeau aia care au invatat doar grilele 2 pct care se adaugau la mine si la altii de sub linie???

86. Avantajul reactiilor de identificare genomica sunt:
A. specificitate
B sensibilitate
C. stabilitatea probei
D.standardizarea rectivilor utilizati
E. detectia unor concentratii mici de anticorpi
Raspuns corect - ABCD

87. Avantajul rectiilor de identificare genomica constau in:
A. sensibilitate ridicata
B. specificitate extrema
C. costuri reduse
D. stabilitatea probei
E. standardizarea rectivilor utilizati
Raspuns corect - ABDE

Va dati seama si singuri ca astea 2 grile, 86 si 87, sunt la fel (le-au mai pus si una dupa alta!!!); daca nu stiai raspunsul, pierdeai 10 p din start! Desigur, nu sunt identice, difera verbul din enunt ("sunt", " "constau "), difera ordinea raspunsurilor si la 87 mai exista cate un adjectiv la raspunsuri("sensibilitate ridicata", "specificitate extrma"). :twisted: Oare incepusera de anul trecut "antrenamentul" pt cele 60% grile la prima vedere?? :roll: De genul asta or sa fie grilele la prima vedere 2004? Schimbam ordinea raspunsurilor, mai schimbam "sunt" cu " constau" si ce grile minunate si "proaspete" avem :twisted:

Daca au fost magari anul trecut dupa examen, ce-i opreste sa continue in acelasi stil anul asta?

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

wow

Postby Gongul » Sat Sep 04, 2004 10:27 am

Am si eu supercorecte...si-au bagat......... ...nu-mi vine sa cred...astia realmente isi bat joc de noi...e incredibil...BATAIE DE BATJOCURA!!!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sun Sep 05, 2004 2:10 pm

C1301003. Stadiul III al bolii arsului constituie
perioada socului postcombustional A.
perioada chirurgicala B.
perioada dismetabolica C.
perioada socului cronic D.
perioada metaagresionala E.


asta cred ca am contestat-o eu cu motivul "se repeta", pentru ca era identica cu c2201020, care e formulata "stadiul 3 al bolii arsului reprezinta" - si are aceleasi raspunsuri, in alta ordine. Nu mai stiu pe ce baza am contestat una si nu alta, am contestat-o pe a doua gasita parca.

la cateva capitole am contestat grile si pe motiv de "se repeta", dar nu sistematizat si doar la inceput am facut asta, ulterior am renuntat. De pilda am vazut pe arsuri au ramas nu mai putin de 5-7 grile (chiar si dupa contestatii) care intreaba despre temperatura la care caldura devine lezanta pentru organismul uman (46C), desi am trimis cateva "se repeta".
Last edited by victor on Sun Sep 05, 2004 2:48 pm, edited 1 time in total.

mad_max
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 17, 2003 9:26 am

Postby mad_max » Sun Sep 05, 2004 2:45 pm

La chirurgie - 2821 grile scoase (corespund PDF - XLS, niste paranoici fara cunostiintze de PC au bagat zvonuri nefondate!!!)
In medie cam 50 de grile pe subiect.
La RCUH - 138 de grile scoase!!!
La Traum. splinei - 110 grile scoase!!!
La Icter mecanic - 90

S-au scos grilele scapate de Tg. Mures la alte capitole. S-au scos grilele din Angelescu de la temele din Harrison. S-au scos de la b. varicoasa tromboflebitele. S-au scos procentele alea nasoale de la K gastric.
S-au scos grile perfect corecte. S-au scos grile unicate (nu de-alea de se repetau, cum a contestat victor) doar pe motiv ca pagina nu era (de ex.) 2021, ci 2022.

La medicala - 4751 de grile scoase, o mediana de 90 pe capitol.
Cap 1 - 117 scoase
Cap 2 - 114
Cap 3 - 124
Cap 6 - 157 !!!
8 - 114
14 - 133 !!!
17 - 129
18 - 121
21 - 151 !!!
28 - 117
36 - 113
40 - 123
42 - 135
47 - 118
Cap 49 - 123

Asta e! tre sa trecem si peste asta si sa ne asteptam la ce-i mai bun de la grilele pe NEVE

Desi pe forum nu am zis-o, eu as fi preferat sa nu se poata contesta grilele, dar in schimb profesorii (si personalul didactic) care le-au conceput sa le fi facut bine. Am dat multe examene grila in facultatea asta si am gasit destule cu grilele perfect corecte si foarte putin interpretabile.

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Sun Sep 05, 2004 10:56 pm

Si pana la urma trebuie sa invatam si tromboflebitele la boala varicoasa?Nu de alta dar mai e timp pana la rezidentiat si n-as vrea sa ma trezesc atunci ca as fi putut sa citesc, dar asa am picat.

mad_max
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 17, 2003 9:26 am

Postby mad_max » Sun Sep 05, 2004 11:14 pm

Dupa cum am spus, n-am mai gasit in capitolul de B. varicoasa nici Tromboflebite, nici Embolii, nici Anatomia venelor.

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Tue Sep 07, 2004 8:52 pm

merci


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests