CONCURENTZA REZI 2004

iarba verde de acasa
DR.RD
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Apr 11, 2004 11:16 pm
Location: CTA
Contact:

Postby DR.RD » Mon Nov 29, 2004 10:32 pm

stie cineva cum pot intra pe grile pt. mf( random)?

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Mon Nov 29, 2004 10:36 pm

Sigur nimeni nu vrea sa fie medic de medicina de familie din dragoste pt. aceasta specialitate.Este doar un efect pervers al examenului de anul trecut si al lehamitii in general(la adresa rezidentiatului) care se instaleaza in generatia tinara.Combinat si cu legea prepilor apare un tablou al tanarului medic in care nu vrei sa apari si incepi sa te gandesti ca ai si alte lucruri mai bune de facut in viata.De altfel si rezidentii puri sunt din ce in ce mai putini(din motive financiare).Gasesti combinatii de genul rezident-programator, rezident-reprezentant si alte combinatii

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

raspuns

Postby Gongul » Mon Nov 29, 2004 10:36 pm

Simplu: http://www.rezidentiat.ro -> alegi medicina de familie de pe bara de sus -> te inregistrezi daca nu ai facut-o pana acum -> si dupa aia iti alegi testul random!
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

DR.RD
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Apr 11, 2004 11:16 pm
Location: CTA
Contact:

Postby DR.RD » Mon Nov 29, 2004 10:43 pm

dau start test si nu imi apare nici o intrebare. e din cauza ca sunt pe internet prin romtelecom sau e din cauza site-ului?

balaur_daniel
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun May 16, 2004 11:49 pm
Location: constanta

Postby balaur_daniel » Mon Nov 29, 2004 10:46 pm

Nu e din cauza telefonului.Esti sigur ca esti inregistrat?Verifica.
dan

DR.RD
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Apr 11, 2004 11:16 pm
Location: CTA
Contact:

Postby DR.RD » Mon Nov 29, 2004 10:47 pm

sunt inregistrat sigur

balaur_daniel
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sun May 16, 2004 11:49 pm
Location: constanta

Postby balaur_daniel » Mon Nov 29, 2004 10:51 pm

Nu stiu ce sa zic poate e asa pe mf.Eu intru pe medicale.Suntem out of topic!
dan

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

?????????????

Postby Gongul » Mon Nov 29, 2004 11:05 pm

Eu intru pe chir!...nu stiu ce sa-ti zic...incerca sa te inregistrezi din nou cu alt nume!
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
visoft
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Sep 05, 2003 2:02 pm
Location: UT-Cluj Napoca
Contact:

Postby visoft » Tue Nov 30, 2004 2:46 am

Gasesti combinatii de genul rezident-programator, rezident-reprezentant si alte combinatii


Sau Stagiar-programator, etc.

Faza e ca e naspa concurentza asta mare pe MF! Deci nu prea am prestat mare lucru la grile, si nici nu am de gand :( Oare daca pun random, cat o sa scot? Cred ca peste 60% din punctaj!

Am vazut la DSP Cluj ca is fff putini din promotia 2004 si 2003 (eu is din 2003, dupa ce am picat pe laborator cu 3.33/loc :( ) Se pare ca fff multa lume care a terminat in 99, 00, 01 (si 98 am vazut parca) da pe MF ca si o chestie de supravietzuire, si sperand in mai bine! Nu cred ca poti invatza serios pt rezi daca ai prins in primul tur ceva gen medicina de urgenta or sth.

Anywayz, spor la prestat!

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Tue Nov 30, 2004 12:08 pm

Topic mutat

rmoldovan wrote:Buna tuturor.
Ma numesc Radu si sunt din Oradea. Eu nu sunt student la medicina sau medic dar sotia mea este si pentru ea am deschis acest topic.
Ea momentan este medic stagiar (acum in concediu - avem un baietel de 10 luni) si s-a inscris la rezidentiat pe medicina de familie. Insa acum sta pe ganduri pentru ca nu a putut sa invete cum ar fi dorit si daca este concurenta prea mare are de gand sa nu se prezinte la examen.
Am auzit zvonuri cum ca pe medicina de familie sunt aproape 2/loc. Stie careva sigur cati sunt inscrisi pe aceasta specializare?

Va multumesc!

PS: Bafta tuturor.

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

raspuns

Postby Gongul » Tue Nov 30, 2004 12:38 pm

1.87!
Uita-te la paginile anterioare!
Sa va traiasca baietzelul!..... :)
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

Oana M
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:52 pm

Pentru cine nu a aflat!!!!

Postby Oana M » Tue Nov 30, 2004 1:05 pm

Buna!
Pentru cine inca nu a aflat, sau daca mai doreste cineva si alte surse de informare, informez prin acest mesaj ca s-au afisat candidatii si in ziarul Evenimentul zilei de astazi. O colega mi-a spus ca ar fi aparut ceva informatii despre rezidentiat si in ziarul Adevarul, dar pe acesta nu l-am vazut cu "ochii mei", asa ca mai bine nu ma introduc.
In rest, doresc spor maxim la toata lumea si sa auzim numai de bine.

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Tue Nov 30, 2004 1:07 pm

Noutati pe site-ul oficial :listele cu inscrisii !

Multumiri dezertoarei pt postul despre concurentza !
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Postby dr_mihalache » Tue Nov 30, 2004 1:14 pm

Scuze ! Este doar situatia numerica a inscrisilor . :oops:

Listele cu cei inscrisi nu apar decat pe 16 dec ??? Ma gandeam ca ar fi bine sa verificam daca suntem pe lista un pic mai devreme.

Stie cineva daca putem accesa listele inainte de 16 dec si pe ce site ??Multumesc.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Tue Nov 30, 2004 1:50 pm

In Adevarul nu scrie mai mult decat stiam si pana acum:

"6.000 de absolventi de medicina se bat pe 2.000 de locuri la rezidentiat

Peste sase mii de absolventi ai facultatilor de medicina si farmacie din tara s-au inscris la concursul de rezidentiat, informeaza Ministerul Sanatatii. La concursul de rezidentiat, care se va desfasura pe 19 decembrie, vor participa 6.067 de candidati - cu aproximativ o mie mai putin decat anul trecut. Acestia vor concura pe 2.210 locuri scoase la concurs de universitatile de medicina si farmacie. Dintre absolventii inscrisi la rezidentiat, 3.091 au optat pentru specialitatile medicale, iar 1.301 pentru chirurgicale. De asemenea, 1.122 vor sa devina medici de familie. Cele mai putine inscrieri s-au semnalat in cazul medicinei dentare (298 de absolventi inscrisi) si in medicina de laborator (186 de absolventi inscrisi). Doar 69 de absolventi au optat pentru farmacie. "

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Tue Nov 30, 2004 5:33 pm

si mie mi se pare forte dubois numarul de candidati de pe mf.......
mai ales ca de la anul era vorba sa scoata si mai multe locuri la rezul pe mf.........
:?:
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

Jorj
senior
senior
Posts: 186
Joined: Tue Aug 10, 2004 11:44 pm

Postby Jorj » Tue Nov 30, 2004 6:45 pm

Mie nu mi se pare dubios deloc.
Daca nu se intampla mascarada de anul trecut ( dom' Popa, o sa te pomenesc toata viata in blest... aaa... rugaciunile mele...), probabil ca acum erau cu vreo 4-500 mai mult pe medicale si cu vreo 300 mai mult pe chirurgicale, incat concurenta se incadra in "normalul" cu care ne-am obisnuit.

Nu cred ca exista alta explicatie pentru numarul mare de candidati inscrisi pe MF, decat faptul ca anul trecut s-a intrat fara probleme si in plus multi n-au mai vrut sa riste nesansa de a nu se ridica la nivelul "generatiei de genii" din 2003.
Sa fim seriosi, MF este si o sa mai ramana mult timp o specialitate neatractiva. Din pacate.

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Wed Dec 01, 2004 12:03 pm

Sunt multi care au zis ca nu prea au invatat si care au folosit med de fam ca un back-up plan. Au zis, si pe buna dreptate, pentru ce sa stea un an ca stagiari, cand pot sa fie rezidenti! si un pic in plus la salariu si un pic in plus la "prestigiu". Si apoi, daca iei la anul alta specialitate e posibil sa iti recunoasca o parte din stagii. Asa cred ca au gandit 95% din absolventii de anul asta care s-au inscris pe med de fam.
lalala lala laaaaaa......

User avatar
boo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Fri Jul 16, 2004 1:22 pm

Postby boo » Wed Dec 01, 2004 4:33 pm

s-ar putea sa nu fie asa de usor sa schimbi rezi dupa un an de MF...poate te pun astia sa le dai salariile inapoi...indemnizatii de formare profesionala...sau ce stiu eu ce la mai trece prin minte.
daca stie careva ceva sigur despre asta sa ne lumineze si pe noi

pesimista
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 13, 2004 12:49 pm
Location: cluj

Postby pesimista » Wed Dec 01, 2004 6:00 pm

Deocamdata nu-ti cere nimeni nimic, decat daca ai luat rezi,sa renunti la primul rezi.Dar situatia se poate schimba de la an la an.Acum 4 ani te puneau sa renunti la rezidentiatul pe care il faceai inainte de inscrierea la un alt concurs de rezidentiat.
mimoza

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Dec 01, 2004 9:28 pm

intrADEVAR MARE CONCURENTA PE MF. FIE BACK-PLAN, FIE TEAMA, MULTI S-AU INSCRIS PE MF. EU DAU PE CHIRU, SPER DIN TOT SUFLETUL CA PENTRU ULTIMA OARA. 8)
scuze, acum am vazut capslockul.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Adna
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Apr 02, 2004 8:15 pm

Postby Adna » Thu Dec 02, 2004 4:05 pm

octavia wrote:Sunt multi care au zis ca nu prea au invatat si care au folosit med de fam ca un back-up plan.


Cred ca ai dreptate.Pe de alta parte sunt multi care cred ca pot pleca mai usor din tara cu un rezi pe MF.Am colegi care au fost f buni in facultate si care dau pe MF din acest motiv.
Despre concurenta pe chir sau medicale,cred ca e o falsa scadere.In anii trecuti se inscriau si preparatorii,care insa acum,conform noii legi si-au echivalat rezi si nu s-au mai inscris.E adevarat ca ei nu concurau pe locuri,insa ca numar de inscrisi figurau si ei si cresteau teoretic concurenta.

User avatar
zinitza
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Jan 14, 2004 10:39 am
Location: buc

Postby zinitza » Thu Dec 02, 2004 4:24 pm

Eu am fost in sala anul trecut la repartitii...spre deosebire de alti ani in care se spunea ca sunt foarte multi care "renunta".....in 2003 au fost cel mult 60 de oameni cu punctaj sub ultima medie de intrare care au prins un loc...asa ca nu cred ca nr de concurenti pe Medicale, de anul acesta, indica o falsa scadere vazuta prin prisma neluarii in calcul a preparatorilor.

User avatar
eurofighter
junior
junior
Posts: 46
Joined: Wed Feb 25, 2004 11:16 pm

Postby eurofighter » Thu Dec 02, 2004 9:15 pm

si mai sunt si multi care pur si simplu nu dau pt ca au plecat la doctorat in vest.si altii care deja sunt in state desi au terminat numai anul asta in sept.sau altii care pur si simplu nu dau dorind oricum sa plece mai ales in state.cred ca acestia, impreuna cu prepii fac acea scadere de 1000.
parerea mea!

mimosa
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Apr 19, 2004 11:08 am
Location: bucuresti

Postby mimosa » Fri Dec 03, 2004 9:59 am

600 si un pic sunt de la stoma.Anul trecut au fost 960 inscrisi ,pe 240 de locuri.Acum sunt 298.Restul si-au dat seama ca nu are rost sa-ti tocesti nervii cu ex. asta si ca oricum castigi de cateva ori mai bine decat ca rezident.Si nici nu inveti nimic.Si mai sunt si 80 de locuri.Tare multe,avand in vedere ca nr. de locuri la admitere creste...


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests