Perle HARRISON

iarba verde de acasa
User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Tue Sep 21, 2004 11:37 pm

si eu :byebye:
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
sonia
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Sep 13, 2004 6:55 pm

Postby sonia » Wed Sep 22, 2004 12:04 am

Pana la urma n-am inteles nimic din ultimele doua raspunsuri...eu vroiam o informatie cat de mica..voi imi spuneti chestii pe care le stiu si singura..ce rost are?

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Wed Sep 22, 2004 12:42 am

Parerea mea e ca, daca tot ai un calculator si o conexiune la internet, sa-ti iei Harrisonul in rom de pe net. Si tot la fel, daca te tine tzeava, sa-ti iei si pe ala in engleza. Daca nu te tine teava, ia-l de la baietii care vand cd-uri, e cam 100 de mii. Dar asta numai daca insisti sa-ti pierzi timpul invatand pentru rezidentiatul nostru. Tu esti mai mica si ai inca timp. La ce sa-l pierzi invatand degeaba? Daca nu-l iei nu e bine deoarece stai pe tusa sau esti nevoita sa te reprofilezi. Daca-l iei te vei lupta cu mizeria sau vei trai din salariul parintilor/sotului. Anii astia mai bine-i pierzi invatand pentru altceva si pentru alt colt de lume.

User avatar
sonia
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Sep 13, 2004 6:55 pm

Postby sonia » Wed Sep 22, 2004 1:30 am

Merci mult.. :lilangel: ...dar...nu e riscant sa nu-ti dai macar rezi aici...nu e mai bine sa-ti dai step-uri sau alte chestii ulterior?

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Wed Sep 22, 2004 1:42 am

Lasand la o parte problema plecarii, cred ca ce incercam sa spun e ca Harrisonul (in romana, in engleza, in ce-o fi) e scris mic si greu de citit. Sustin si eu ideea ca cel mai bine faci rost de el in varianta electronica si, eventual,investesti intr-o imprimare a paginilor necesare in format lizibil. Orice e mai bine decat sa le dai bani porcilor de la Teora. Oricum, asta nu e un sfat autoritar pentru ca multi dintre cei pe care ii stiu ca invata pentru rezi o fac cu succes din carte. Problema cu greselile "nu se pune": tu o sa trebuiasca sa inveti in romana, inclusiv greselile! In nici un caz nu cred ca are rost sa inveti din varianta in engleza pentru rezi. Ar mai fi ceva: orice ti-ai imagina, nu o sa te apuci de maine sa inveti pentru rezi si, chiar daca ai face-o, nu ar conta prea mult invatatul asta. Daca investitia in Harrison 14 e una importanta pentru tine, poate ar fi bine sa astepti un pic: la cat de nehotarati sunt imbecilii din comisia care organizeaza shusha asta de examen, te trezesti ca schimba bibliografia si l-ai cumparat degeaba... .

dar...nu e riscant sa nu-ti dai macar rezi aici...nu e mai bine sa-ti dai step-uri sau alte chestii ulterior?


Explica-mi si mie in ce ar consta riscul, ca eu nu ma prind. Poti sa dai rezi si mai incolo, daca tii neaparat. Parerea mea e ca riscul este sa te supui la trauma asta psihica - rezidentiatul - si sa te astepti sa te mai apuci dupa aia de stepuri sau altele... Oricum, decizia de a emigra, zic eu, e una serioasa care necesita o argumentatie specifica. Nu ai cum sa alegi "intre rezi si stepuri". Fie te hotarasti sa emigrezi si atunci trebuie sa alegi intre diverse tari -- diverse examene / proceduri, fie te hotarasti sa ramai si atunci mai ai foarte putine decizii de luat :twisted: Intelegi ce vreau sa spun? Mai intai trebuie sa hotarasti daca pleci sau nu.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

User avatar
sonia
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Sep 13, 2004 6:55 pm

Postby sonia » Wed Sep 22, 2004 12:56 pm

Uite asta vroiam sa stiu si nu pentru ca m-as grabi sa ma apuc de invatat ci pt ca ma gandeam macar sa-l cumpar.. :roll: in privinta plecatului(ca si a chestiunii de mai devreme)pot zice fara sa mint"eu sunt mic,nu stiu nimic"......mie mi se parea ca, in caz ca te intorci,e bine sa ai si aici rezi...dar e stupid...si mi se mai parea ca nu poti sa dai step-uri decat cu rezi... :angel:
Multumiri,bafta tuturor la rezi!!!!!!!! :allright:

User avatar
plure
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 09, 2003 9:44 pm

Postby plure » Thu Sep 23, 2004 5:00 pm

De cate ori auzeam pe cate un coleg ca nu vrea sa dea rezidentiatul, cascam ochii mari. Pentru mine Rezidentiatul a fost in timpul studentiei un sfarsit (al facultatii) si un inceput (al specialitatii), i-am acordat o importanta uriasa. Am visat sa il dau (si sa il iau).

Pe de alta parte din facultate am mirosit putreziciunea; sistemul corupt m-a facut sa imi doresc sa plec cu orice pret. Insa ideea de a da totusi rezidentiatul mi-a ramas.

Rezultatul? Ca am invatat o materie tampita, care cuprindea cateva boli in conditiile in care daca vrei sa pleci in strainatate iti trebuie cateva sute de boli stiute bine, in ceea ce priveste esentialul lor.

Ca am invatat o multime de amanunte si porcarii pe care le uiti imediat.

Ca am luat rezidentiatul pe Cardio cum am vrut, si am renuntat la el fara sa il inghet, de scarba de a ma caciuli pe la unul si pe la altul si din dorinta de a-mi taia toate portitele, ca sa nu ma intorc niciodata.

Sfatul meu pentru cei care vor sa plece este sa il dea dracului de rezidentiat si sa invete limba tarii unde vor sa plece si materia care le trebuie acolo. Cele cateva boli invatate pt Rezi romanesc nu acopera cerintele internationale. Cunosc cateva cazuri care au bagat Rezidentiatul acolo unde ii e locul si acum au succese in occident.

Si cand vorbesc de cele cateva boli invatate pt Rezi, ma refer si la putinele care raman in memoria doctorului roman...care mai are si pretentia sa i se recunoasca diploma...Ha!

Am pierdut cu rezidentiatul un an pretios din viata; o greseala de judecata pe care nu mi-o pot ierta.

Daca in schimb vrei sa ramai, daca te-ai obisnuit cu sistemul si ti se potriveste (vorbesc de spaga, incompetenta, coruptie etc), sau daca pur si simplu nu ai nici o posibilitate de a strange banii de stepuri sau de a pleca, atunci singura ta sansa este rezidentiatul.

Si...Dumnezeu cu mila.

User avatar
plure
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 09, 2003 9:44 pm

Postby plure » Thu Sep 23, 2004 5:01 pm

PS: am fost complet off topic, scuze!

User avatar
sonia
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Sep 13, 2004 6:55 pm

Postby sonia » Thu Sep 23, 2004 5:21 pm

Off topic am fost eu cand am inceput discutia...din pacate,am citit partea cu perlele si am inceput sa ma gandesc daca chiar merita o carte ca asta suma de 5 mil jumatate (si nu merita)sau ar trebui sa ma straduiesc sa-l obtin altfel...stiu ca aveti dreptate in privinta plecatului...acum insa n-as avea curajul,mijloacele materiale si puterea de a renunta la tot ce ma leaga de tara asta...stiu...doar un semn de slabiciune totala..timpul le va nimici pe toate..experientele neplacute ma vor vindeca de sentimentalisme :microwave:

User avatar
mirela
senior
senior
Posts: 114
Joined: Wed Oct 22, 2003 10:22 pm

Postby mirela » Sat Sep 25, 2004 3:49 pm

Si ca sa revenim la topic...

Harrison in engleza wrote:Recurrence of anti-GBM nephritis in the allograft is extremely unusual provided that anti-GBM antibody titers have been consistently negative for 2 to 3 months prior to transplantation.


a fost tradus ca

Harrison in romana wrote:Recurenta nefritei anti-MBG pe o allogrefa este extrem de neobisnuita, demonstrand ca titrul anticorpilor anti-MBG a fost constant negativ cu 2-3 luni inaintea transplantului.
:lol:

User avatar
Neo
Nervos (C)
Posts: 301
Joined: Sat Oct 23, 2004 11:33 pm

Postby Neo » Sun Oct 24, 2004 12:09 pm

Harrison in engleza (disectia de aorta): wrote:These noninvasive tests are now becoming the diagnostic procedures of choice. Their relative utility depends on the availability and expertise in individual institutions as well as on the hemodynamic stability of the patient, with CT and MRI obviously less suitable for more unstable patients.


Harrison in romana (idem) wrote:...TC si RMN fiind evident mai potrivite pentru pacientii instabili hemodinamic


De mentionat ca sunt student anul III si disectia de aorta a fost prima parte care am citit-o vreodata din Harrison...minunata parere mi-am facut... :?
Thou art eternal darkness
Thou art eternal heresy
Thou art day and night
Thou art the flame inside
I'll make my misery thy saturnine

User avatar
mirela
senior
senior
Posts: 114
Joined: Wed Oct 22, 2003 10:22 pm

Postby mirela » Fri Oct 29, 2004 4:07 pm

Harrison original wrote:In addition, ultrasonography is an extremely effective means of detecting stones within the gallbladder


a fost tradus
Harrison irecognoscibil wrote:In plus, endoscopia este un mijloc extrem de eficace de a detecta pietre in vezicula biliara


Asa deci ne invata traducatorul sindromului icteric!


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 72 guests