Ce trebuie invatat la anemii?

iarba verde de acasa
alina_tr
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Aug 11, 2004 8:05 pm

Ce trebuie invatat la anemii?

Postby alina_tr » Wed Aug 11, 2004 8:11 pm

Buna dragi colegi,

As dori sa stiu si eu ce trebuie invatat la anemii. Am vazut ca sunt grile din anemia aplastica si din sindroame mielodisplazice (etc) care nu au fost anul trecut. Ce stiti de asta?

User avatar
namees
junior
junior
Posts: 36
Joined: Tue Aug 10, 2004 8:42 pm
Location: Bwukhale

Postby namees » Wed Aug 11, 2004 10:01 pm

Se pare ca au fost contestate, asa ca asteptam. Sfatul meu, avand in vedere ca dam rez in Rom, e sa inveti tot. Inclusiv titlurile din bibliografie.

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Aug 11, 2004 11:42 pm

Si eu am avut aceeasi problema, dar avand in vedere ca programa mentioneaza clar:
Anemii (generalitati, anemia feripriva, megaloblastica, hemolitice autoimune)

si doar Craiova a fost de parere ca avem toate anemiile + sdr mielodisplazice, eu nu am invatat decat programa si astept contestatiile. Oricum sunt si anemiile hemolitice neautoimune, dar asta se stie de anul trecut. Cateodata ma intreb de ce s-au mai chinuit sa mai dea o programa daca nu au de gand sa o respecte :roll: ?
Aceeasi problema mai am avut la Pneumonii. Acolo erau si intrebari din pneumonite alergice si cu eozinofile. Acolo a avut Clujul o opinie distincta!
Si mai sunt!!
'Om trai si 'om vedea

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Sat Aug 14, 2004 4:32 pm

nu contestam si grilele din anemii neimune hemolitice?Dar din pneumonii ce se contesta?

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Sat Aug 14, 2004 4:34 pm

...hemolitice neautoimune,ma rog...

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Sat Aug 14, 2004 4:36 pm

eu nu inteleg de ce nu au putut sa fie ca si cei de pe chirurgie si sa dea o programa clar....
de fapt ce nu inteleg? ca sunt incompetenti? ca ii doare in kuuur de noi? ca suntem doar o obligatie pentru ei? ca......................????????

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Mon Aug 16, 2004 12:01 am

Faza cu programa e mult mai nesimtita decat iti inkipui. Anul trecut, cd au skimbat materia, au lasat temele si au skimbat doar trimiterile (alea dintre paranteze). Si al kirurgie au facut aceeasi kestie, dar Angelescu mare seamana destul de mult cu ala mic, si au corespuns, ceea ce nu se poate spune despre cartile care erau la medicala vis-s-vis de Harrison. Anul asta au copiat materia de anul trecut si au servit-o din nou, fara sa o mai revada cineva si prostia s-a perpetuat. :x

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Mon Aug 16, 2004 9:22 pm

Madi
Am dat si eu anu trecut. Dar am sperat ca acu vor da mai multe informatii. Anul trecut a fost un mare shiiit. Anul asta cred ca vor pune si hartie igienica.
Nu s-a schimbat nimic. Doar taxa. Care e mai mare. Anul trecut in Spania taxa era echivalentul a 600.000 lei. La noi 1.500.000. Cred ca ai nostrii erau cu mult
mai profesionisti (sau aveau buzunarele mai gaunoase). Anul asta gaura (din buzunare) s-a facut mai mare. Si tot cu caioci chinezesti de 5.000 lei o sa imbulinam.
Si tot numai odata o sa ai voie sa schimbi foaia daca gresesti, ce deh hartia e cam scumpa. Si tot foarte multi vor ramane pe din afara. Si tot multe vieti si destine si vise vor fi spulberate.
Eu de exemplu sunt fericit. Am taiat nodul. Am hotarat ca daca anul asta n-o fi sa imi pun diploma in kui si sa fac altceva, ca doar nu p sa-mi distrug viata intr-un rezidentiat perpetum.
Chiar ma gandeam ca tre sa fi cu adevarat masochist (sau cu pile grase) sa vrei sa fii medic in romania. 6 ani faculta, 2-3 ani tot dai rezi, 5 ani de rezi pe un salar de supermizerie si dupa aia
treci tata si cauta-ti de lucru, de multe ori departe de unde ai tu casa (daca vei gasi), de unde ai familie si copil...
He he, cred ca m-a blestemat vreo ursitoare cand m-am nascut.
Spor la invatat voua celor ce sperati!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Mon Aug 16, 2004 11:00 pm

Din pacate (sau din fericire, nu stiu sigur), eu n-am dat anul trecut, dar explicatia cu programa am cautat-o pentru ca parea total aiurea sa apara in programa titluri care nu corespund cu cele din carte... Asta nu inseamna ca nu ESTE aiurea... :cry:
Daca nu ma insel, mai era pe undeva o kestie la materia de anul trecut... ceva cu TBC la copil din Pediatria de Ciofu, capitol care este sublim, dar lipseste cu desavarsire.

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Tue Aug 17, 2004 8:52 pm

Ai dreptate. Acel titlu aparea in tematica dar era practic inexistent.
Asta arata grija barosanilor din sistem si parerea lor despre ceilalti. Din pacate.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 77 guests