Invatam sau facem grile?

iarba verde de acasa
dora
Posts: 4
Joined: Fri Jul 11, 2003 12:00 am

Invatam sau facem grile?

Postby dora » Tue Jul 13, 2004 1:38 pm

Voi mai invatati sau faceti grilele astea ce au aparut? Eu am cam luat teapa anul trecut. Am considerat ca necitind materia nu am cum sa invat grilele. In timp ce eu faceam un subiect pe zi, cei ca invatau doar grile faceau 4, 5. In acest mod am repetat materia de 2 ori, grilele la fel. Bineinteles ca am luat plasa. Am avut colegi care au parcurs grilele de peste 10 ori. Bineinteles ca si punctajul a fost pe masura.
Cineva de mai sus spunea ca nici 10% grile la prima vedere nu sunt putine, "daca sunt bine facute". Cred ca vor fi si intrebari de genul "23% sau 32% din pacienti...?". Pentru asta parca nu se merita sa rasfoim din nou cartile astea.
Spor la lucru!
:shock:














spy-oana
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed May 19, 2004 8:26 pm

Postby spy-oana » Tue Jul 13, 2004 1:48 pm

Personal o sa fac doar grile. Si o sa le fac pe alea de anul trecut caci cred ca e mai bine.

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Tue Jul 13, 2004 2:00 pm

nu ma lasa inima sa invat doar grile nici anul acesta. o sa invat grilele cu un singur raspuns.pe celelalte...doar daca le retin in timp ce le fac. dar o sa citesc si materia. de aprox 2 ori, sper sa apuc. desi eu ma aplec mai spre plab zilele astea. nici nu stiu daca mai dau pe chir sau sa dau pe medicale. intr-un timp ma batea gandul sa dau pe fam.

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Tue Jul 13, 2004 8:52 pm

Ce e asa de greu ? Materia facuta de inca 6 ori pina la rezi si grilele pe de rost.

:shock: :twisted: :idea:

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Tue Jul 13, 2004 9:54 pm

asta pana la rezi 2008 :D

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Tue Jul 13, 2004 10:00 pm

:D :lol: :!:

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

parerea mea!

Postby Gongul » Tue Jul 13, 2004 11:55 pm

Lasand gluma la o parte eu cred ca se poate face materia de 4 ori si grilele cel putin de atatea ori! Eu cel putin asa am intentia si sper ca va fii de ajuns!
Cred ca daca inveti undeva la 12 ore pe zi asta e realizabil!
Spor la treaba!
P.S. Am si eu o intrebare:
am inteles ca la medicala sunt grile facute din trimiterile din Harrison(si stim cu totii cate sunt) si ma intreb daca lucrul asta o sa se aplice si pe chirurgie...nu de alta, dar eu am gasit la subiectele din Harrison pe chirurgie vreo o suta si ceva de trimiteri!!!
Imi poate raspunde cineva?
Hai ca acum chiar va las! :lol:

spy-oana
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed May 19, 2004 8:26 pm

Postby spy-oana » Wed Jul 14, 2004 7:43 am

Gongule trebuie sa te anunt ca eu invat mai mult ca tine: in jur de 14-15 ore pe zi. Dorm vreo 9 ore si mananc vreo 3.
Si ma uit si la Pro Tv seara, caci e fain.
Bye si da-i mai tare caci asa nu mai merge!

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Postby ChrisP » Wed Jul 14, 2004 9:25 am

spy-oana

Gongule trebuie sa te anunt ca eu invat mai mult ca tine: in jur de 14-15 ore pe zi. Dorm vreo 9 ore si mananc vreo 3.
Si ma uit si la Pro Tv seara, caci e fain.
Bye si da-i mai tare caci asa nu mai merg


:shock: La mine 9+3+15=27
Spy-oana, spune-mi si mie cum sa imi transform ziua de 24 ore in una de 27 de ore :?:

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Wed Jul 14, 2004 10:15 am

Mai, pentru cei care cred ca mananca materia mai mult de jumatate de zi le recomand sa invete cu cronometrul in mana.Vor avea o MARE surpriza.Invatatul nu este tot una cu muncitul in care poti sa executi o rutina si cu ochii inchisi.

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

raspuns

Postby Gongul » Wed Jul 14, 2004 11:53 pm

eu n stau sa ma cronometrez si am spus cat invat dupa numarul de pagini repetate pe zi si nuamrul de grile(am vazut cat imi iau 10 pagini si cat imi iau 50 de grile)...nu vreau sa ma dau mare, dar am vb cu REZIDENTI si mi-au spus ca asta e solutia fericirii...cica alta n-ar fii!
Spor la treaba!
Va salut pe toti!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Jul 15, 2004 12:25 am

eu nu am timp sa invat 14 sau nici chiar 12 ore.Voi nu stiu cum faceti.
Nu mai munciti, sau nu faceti nimic altceva?
Intruna nu poti invata 12 ore, cu pauze iar iti ia toata ziua.
Ziceti-mi si mie... :?:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Thu Jul 15, 2004 3:21 pm

stai linistita......invatatul se masoara in calitate si nu cantitate.....daca te concentrezi si nu pierzi vremea poti invata in 10 ore cit altii in 14........am destule exemple ca sa vad cum merge treaba.......asa ca nu te mai speria ......fiecare invata dupa puteri.....succes :D :D :D :D :D

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Thu Jul 15, 2004 11:05 pm

Voi cam cite pagini invatati pe zi? Sau sa folosesc expresia unei colege : cite pagini "faceti" pe zi ? la pagini de angelescu ma refer.



.

User avatar
ladyhawk
junior
junior
Posts: 30
Joined: Fri Feb 06, 2004 10:18 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

Postby ladyhawk » Thu Jul 15, 2004 11:19 pm

:( eu tocmai am vazut teancul de foi cu grilele de medicala..xeroxate...arata mai mareeeee ca un Harrison...in conditiile in care sunt 4 pagini de grile pe foaie!!!!!!!! :shock: parca pe calculator parea mai putine.. :twisted:
referitor la cate ore si cate pagini inveti pe zi...dupa 6 ani de facultate cred ca fiecare stie cat il duce capu si are deja sistemul lui de invatzat..asa ca degeaba cereti sfaturi....parerea mea.. :x
spor!!

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Wed Jul 21, 2004 10:38 pm

luam exemplul celor de anul trecut....care au intrat ,evident! :wink:
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
ladyhawk
junior
junior
Posts: 30
Joined: Fri Feb 06, 2004 10:18 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

Postby ladyhawk » Wed Jul 21, 2004 10:47 pm

adica tocesti grile :cry: ? :x :evil: nein...danke

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Wed Jul 21, 2004 10:52 pm

ladyhawk wrote:adica tocesti grile :cry: ? :x :evil: nein...danke

eu v-am dat o idee.........eu una nu pot sa tocesc grile fara sa fi citit macar boala respetiva..... :?
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
dragon
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Nov 07, 2003 7:53 pm

Postby dragon » Thu Jul 22, 2004 8:01 am

poate sa-mi spuna cineva au aparut cumva noile carti cu grile? sau voi de unde v-ati facut rost de ele?
mersi

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Thu Jul 22, 2004 12:28 pm

Nu apar pana nu se corecteaza grilele. Mai ai rabdare.

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Thu Jul 22, 2004 2:55 pm

Tocitul grilelor in momentul asta e o strategie cam sinucigasa.

Ce te faci daca o parte din cele 60% grile noi sunt din baza de date , deci tocite, dar cu formulari usor modificate care ar putea descalifica unele din raspunsurile tocite ?

Ce sa mai zic de cele complet la prima vedere...

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Thu Jul 22, 2004 4:15 pm

La toceala de grile oricum se va ajunge mai devreme sau mai tarziu.Adevarata intrebare si adevaratul mister-cel putin pentru mine- toceala de grile este de ajuns pentru a lua examenul sau cunoasterea cartii reprezinta succesul de anul acesta?
Presupun ca acest mister se va dezlega la examen in functie de capacitatea organizatorilor de a se indeparta de baza de date-in cadrul celor 60%din grile la prima vedere- sau imposibilitatea lor de a gandi mai mult decat au facut-o pana acum.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Thu Jul 22, 2004 5:49 pm

Eu deja am invatat jumatate din grilele de pe chirurgie si mi se par ok, chiar daca nu am vazut cum arata cartea de Anghelescu. Fac si teste si iau destul de mult, cam 98 % dar oricum nu e suficient. Eu cred ca intru intre primii zece.

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Thu Jul 22, 2004 5:54 pm

Nu este frumos sa glumesti cu lucruri importante.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Thu Jul 22, 2004 6:00 pm

E frumos ca tu crezi ca glumesc.

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Thu Jul 22, 2004 6:07 pm

Eu deja am invatat jumatate din grilele de pe chirurgie si mi se par ok, chiar daca nu am vazut cum arata cartea de Anghelescu. Fac si teste si iau destul de mult, cam 98 % dar oricum nu e suficient. Eu cred ca intru intre primii zece.



Eu zic ca vei fi destul de dezamagit....anul trecut ar fi trebuit sa gresesti cu mult mai putin.... :grab:
alo, n-ati vazut un cal maro ?

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Thu Jul 22, 2004 8:15 pm

Asa asa , tine-o tot asa, fa grile fara sa citesti Angelescu , aia e calea spre succes . Un concurent in minus .

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Thu Jul 22, 2004 8:17 pm

:byebye:
alo, n-ati vazut un cal maro ?

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Thu Jul 22, 2004 10:45 pm

nu sint chiar asa de sigura........
desi multi nu recunosc , anul trecut s-au tocit grile!!!!!!!!! nu stiu daca numai grile sau au mai si citit cite ceva..........
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Thu Jul 22, 2004 11:06 pm

Eu deja am invatat jumatate din grilele de pe chirurgie si mi se par ok



Ce te faci cind treci la a doua jumatate si o sa o uiti pe prima :shock:


Si dc o sa inveti si a doua jumatate tot asa de repede, nu te vei plictisi pina la rezidentiat? Asta nu te-ai intrebat? :shock:



.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Thu Jul 22, 2004 11:14 pm

Nici o problema, repet prima jumatate chiar daca o uit (dar bineinteles nu o s-o uit total). Nu ma plictisesc. Daca prin absurd m-as plictisi poate ca as lua cartea Anghelescu si as citi. Dar doar prin absurd.

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Fri Jul 23, 2004 12:28 am

Cine-i Anghelescu? :shock:
:D

User avatar
puiupapp
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Jul 01, 2004 11:07 pm
Location: Cluj
Contact:

Postby puiupapp » Fri Jul 23, 2004 12:59 am

Buna intrebare... :roll:

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Fri Jul 23, 2004 1:19 am

E ala de l-a invatat pe HornySkunk ca asa ajungi al mai bun medic, invatand cartea de telefon.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Jul 23, 2004 9:44 am

din discutiile cu editura universitara "carol davila" care se va ocupa de editarea cartilor si in acest an - cartile ar putea sa fie disponibile incepand cu 10-15 septembrie, in masura in care definitivarea grilelor de catre comisie se va termina pana la 20 august. Mai mult, era vorba sa se incerce o distributie a lor prin cadrul DSPurilor din tara.

User avatar
ladyhawk
junior
junior
Posts: 30
Joined: Fri Feb 06, 2004 10:18 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

Postby ladyhawk » Fri Jul 23, 2004 2:29 pm

vai de capul nostru daca o sa ajunga medici aia care tocesc grilele :shock: :shock:

daca apar cartile cu grile..ele se vor gasi doar in Bucuresti sau o sa apara si prin restu tarii?? la cluj de ex... 8)

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Fri Jul 23, 2004 2:34 pm

Anul trecut nu au aparut decat la Bucuresti...daca nu cunosteai pe nimeni acolo era cam nasol....Sper ca ceea ce a auzit Victor sa fie adevarat,ar fi mult mai echitabil asa....
alo, n-ati vazut un cal maro ?

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Jul 23, 2004 6:18 pm

md31174 wrote:desi multi nu recunosc , anul trecut s-au tocit grile!!!!!!!!! nu stiu daca numai grile sau au mai si citit cite ceva..........


multi nu recunosc, dar destui recunosc ca au tocit grile. Eu recunosc ca am tocit grile, dar am presupus ca asta e solutia ca sa iau rezi si am avut dreptate... sau noroc. Mai ales ca anul trecut a fost primul an cu grile pe net. Era mai mult decat probabil ca se vor da exclusiv grile din baza de date...

Grilele de stoma au aparut pe net anul trecut prin 20 iulie. Eu m-am apucat de invatat exact la 1 august, si timp de trei saptamani am subliniat pe carti textul la care se refereau grilele. Astfel, prin 20 august aveam separata toata materia din care erau facute grile, de restul. S-a redus cam la 60% volumul de materie, erau, cel putin din Burlibasa, zeci de pagini din care nu era facuta nici o grila. Bineinteles ca, in continuare am invatat numai materia subliniata, restul nici macar nu am citit. Chiar daca ei au zis pe net ca grilele sunt orientative, am presupus ca le-au denumit astfel pentru ca erau multe gresite intre ele, nu pentru ca ar avea de gand sa faca grile la prima vedere la examen.

Din 20 august pana prin 1 nov am facut de patru ori materia subliniata si cred ca de vreo 5 sau 6 ori grilele. Iar de la 1 nov pana la rezi am facut numai grile, fara sa mai citesc materia si am inceput sa fac si teste random pe siteul hardnet.ro. Si la examen am facut 949 pe stoma.

Pe langa ca nu s-au dat grile noi la examen, nici macar nu au picat intre intrebarile de examen, grile de Bucuresti, care nu fusesera in baza de date de pe net, ci doar in culegerea de grile . Am avut colegi care nici macar nu au auzit ca ar exista o carte de grile scoasa de ed univ CD si care au luat reziul.

Nu stiu daca metoda asta este aplicabila anul asta, insa eu tot asa as face, chiar si asa simt ca m-am scrantit dupa examen si ca nu mai am capacitatea de munca pe care am avut-o inainte, nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi fost daca as fi tocit pana la indobitocire TOATA materia.

Concursul de rezi este un concurs care testeaza capacitatea de memorare, nu de intelegere sau de sinteza a concurentilor. Prin urmare este un concurs pentru dobitoci. Si daca trebuie sa fim dobitoci pentru o perioada, ca sa il luam, o facem, mai bine asa decat sa fim destepti si sa il picam, nu?

TARA TE VREA PROST ziceau, parca sarmalele reci
cainii latra, caravana trece

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Fri Jul 23, 2004 6:32 pm

Si daca se dau 60% la prima vedere,dupa cum a scris in Viata medicala???
asta inseamna ca tocond grilele ai sanse sa faci perfect 80 de intrebari din cele 200,nu? Cu restul de 120 ce faci?Sa zic ca din astea max 60 vor fi asemenatoare cu cele din grilele afisate,dar tot cred ca macar 60 de intrebari vor fi "in prima auditie" ...M-am riscat si anul trecut sa citesc materia, ma risc si anul acesta...S-ar putea ca in noiembrie sa imi dau pumni,sau sa incep sa iau Zoloft,dar asta este... :hammer:

In fond,viata e frumoasa si merita traita,nu?! :bday:
alo, n-ati vazut un cal maro ?

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Jul 23, 2004 6:41 pm

eh, uite, anul trecut nu au zis in VM treaba cu 60 la suta grile noi.
Acuma, cum am zis ca am subliniat materia din care erau facute grile de restul, sa stii ca erau multe pagini intregi din care nu erau facute grile, dar care nici nu s-ar fi pretat la facut grile. Grile multe in general se fac, dupa cum probabil stii, din paginile ce contin enumerari, principii, simptome, medicatie etc. Erau locuri unde s-au facut zece grile de pe o pagina sau chiar mai multe. Putem presupune ca majoritatea grilelor la prima vedere tot de acolo le vor face.
Bineinteles, decizia este a ta si eu nici macar nu m-as hazarda sa dau vreun sfat la cineva, nu sunt in masura sa fac asa ceva. Eu doar am spus ca asa am facut eu si tot asa as face si anul asta, egal ce scrie in viata medicala.
Spor
cainii latra, caravana trece


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests