www.rezidentiat2004.ro

iarba verde de acasa
oopsminded
senior
senior
Posts: 173
Joined: Mon Nov 24, 2003 5:13 pm

Postby oopsminded » Sun Jul 11, 2004 11:13 pm

LordSith wrote: Nu mi-am dat seama ca la o transformare in txt o sa apara problema cu A,B,C,D,E in urma raspunsurilor... sorry...


Cred, desi nu ma pricep prea tare, ca problema deriva din faptul ca pdf-urile create de tine nu sunt "tagged".(Nu stiu daca aceasta optiune exista in pdfFactory sau nu).
Oricum, totul e bine cand se termina cu bine. Multumesc celor care au convertit documentele si le-au postat.

Blonda
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Feb 28, 2004 3:24 pm

WHERE?

Postby Blonda » Mon Jul 12, 2004 9:20 am

oopsminded wrote:Oricum, totul e bine cand se termina cu bine. Multumesc celor care au convertit documentele si le-au postat.


Imi spuneti si mie va rog UNDE anume au fost postate aceste documente?

Multumesc.

User avatar
bbros
junior
junior
Posts: 49
Joined: Fri Jul 11, 2003 6:38 am

Postby bbros » Mon Jul 12, 2004 2:51 pm

Salutare!
Stiti sa-mi spuneti careva cum naiba sa editez in word fisierele astea pdf?
Mai concret, dup ace select copy paste din acrobat in word, la toate raspunsurile imi pune litera de raspuns (adica A,B,C,D sauE) DUPA raspuns…cum naiba pot sa le pun in fata?
Merci…

User avatar
Con
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:51 pm

Cristal!

Postby Con » Mon Jul 12, 2004 9:58 pm

Bravo Val , in sfarsit o minte clara!
M-am saturat sa ma multumesc cu putin, cu jumatati de masura , sau cu petece!....pregatiti-va ca in noiembrie sa inghititi o alta cana cu ***** ca si toamna trecuta ...de fapt ...haideti sa ne pregatim!
Nihil Sine Dio!...adica intoxicat de posibil!

User avatar
Mamma-bear
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:59 pm

Postby Mamma-bear » Mon Jul 12, 2004 10:15 pm

Cum va explicati schimbarea asta radicala a comportamentului vostru?....Pana la aparitia grilelor, toti erati de acord ca e o porcarie, etc...iar acum nu mai prididiti cu editatul, downloadat-ul si alte asemenea abilitati...
Fratilor, avem rezidentiatul pe care-l meritam...

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Jul 12, 2004 10:23 pm

"Cum va explicati schimbarea asta radicala a comportamentului vostru?....Pana la aparitia grilelor, toti erati de acord ca e o porcarie, etc...iar acum nu mai prididiti cu editatul, downloadat-ul si alte asemenea abilitati... "

Nu ne-am schimbat parerea despre rezidentiat si in continuare totul este o maaare porcarie (a se vedea topicurile cu grile gresite) , dar cam ce propui tu sa facem?

mad_max
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 17, 2003 9:26 am

Postby mad_max » Tue Jul 13, 2004 2:54 am

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: Tg Mures sa fie de vina? :evil: :evil: :evil:

Io am gasit acu vreo 2 zile grile de Lupus la Arsuri, grile de Adenom de prostata la Sarcina normala. Grupuri compacte de ~9 grile. Iar acum, grile de HTP la Sepsis. Toate venite de la Tg. Mures. Victor spunea pe undeva ca grilele de la Iasi le-au fost trimise inapoi. Cele de la Tg Mures, ce-i cu ele? Ori aia de-acolo nu pricepe un vorba romaneste reguli de competare alea alea? Sau le-ati incurcat codurile cand le-ati centralizat?

In continuare, raman stupefiat! :evil: :evil: :evil:

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Tue Jul 13, 2004 8:30 am

Cica sunt 12000 de grile pe medicala. Dar eu am facut valvulopatiile mitrale si aortice si alea care zic ei ca sunt facute in 2004 (dupa codul din fata) se repeta din cele vechi in grupuri de cate 10 grile(copiate identic). Alt exemplu, o grila intreaba: "care sunt adevarate: bla...bla...bla" urmatoarea grila :"care sunt false: bla...bla...bla" (acelasi bla...bla...bla) Pai asta e de fapt o singura grila !!!
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
Con
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:51 pm

Treba de mintuiala!

Postby Con » Tue Jul 13, 2004 11:31 am

LordSith: A fost asa de greu sa ordonezi grilele pe tematici????!!!!!...am gasit grile din tema 7 in tema 10, si exemplele pot continua...
Sa nu dai cumva vina pe nu stiu care program sau pe nu stiu care responsabil din nu stiu care centru univ.Daca aveai nevoie de o mana de ajutor din partea unui candidat in verificarea grilelor (a ordinei si nu a corectitudinei) era de ajuns sa postezi pe forum....
Dar se putea face o treaba ca lumea .....binenteles ca nu ca doar traim in Romania...
Astept sa vad poate din respect pt meseria lui ( sau oricare alt motiv ) cel insarcinat cu centralizarea grilelor sa ia masuri si sa remedieze aceste "neinsemnate" neajunsuri!
Nihil Sine Dio!...adica intoxicat de posibil!

mad_max
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 17, 2003 9:26 am

Postby mad_max » Tue Jul 13, 2004 2:29 pm

La chirurgie, grilele de la Tg Mures de anul asta sunt halal:
LES la Arsuri
SA si spondilartropatii seronegative la Degeraturi
Traumatisme toracicie la ICC
Chist hidatic pulm la IResp
KBP la Hipertiroidii
Hipertiroidii la Pancreatite acute
.....
Litiaza urinara la Complicatiile nasterii
Adenom de prostata la Sarcina si urmarirea

Mediacala, voi aveti grile de-astea? io vad ca toate sunt grile cu C26..... (Tg Mures 2004)

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Tue Jul 13, 2004 9:10 pm

medstud cu ce le-ai convertit?
Fisierele convertite de tine sunt singurele pe care le-am vazut la nu au problema cu A,B,C,D,E. Daca nu mai poti pune restul, macar spune-mi cum le-ai facut :D :oops:

User avatar
mirela
senior
senior
Posts: 114
Joined: Wed Oct 22, 2003 10:22 pm

Re: Octavia

Postby mirela » Wed Jul 14, 2004 5:52 pm

Eu am luat grilele postate de Bechi, care au literele raspunsurilor la locul lor, diacriticele ok, doar atentie! lipsesc 2 pagini (din cate am observat pana acum): pg. 272 din formatul pdf (IMA, grilele 219-224) si la ciroza (sub.16), pg. 633 din formatul pdf, grilele 183-188.
Am prelucrat fisierele dupa metoda indicata de mad_max (multam frumos) si a iesit, dupa multa munca, foarte bine.

User avatar
mirela
senior
senior
Posts: 114
Joined: Wed Oct 22, 2003 10:22 pm

Postby mirela » Wed Jul 14, 2004 8:04 pm

Mai lipseste si pagina 1584 din formatul pdf, de la valvulopatii: grilele 92-98.
La beauté est partout, mais elle ne se rélève qu'à l'amour...

User avatar
mirela
senior
senior
Posts: 114
Joined: Wed Oct 22, 2003 10:22 pm

Postby mirela » Wed Jul 14, 2004 8:04 pm

Mai lipseste si pagina 1584 din formatul pdf, de la valvulopatii: grilele 92-98.

User avatar
delu
junior
junior
Posts: 57
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:32 am
Location: romanica
Contact:

Postby delu » Wed Jul 14, 2004 8:23 pm

lipsesc 9 pagini in total

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Wed Jul 14, 2004 9:51 pm

poate astea vor fi grilele "la prima vedere" 8)

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Wed Jul 14, 2004 11:22 pm

Oameni buni, mii de scuze. Este o problema pe care nu o pot intelege. Am refacut convertirea si programul iar imi sare peste aceste pagini. Habar nu am de ce. Le-am refacut manual. Sper sa nu mai fie alte buguri. Inca odata scuze si nu mi-o luati in nume de rau.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Wed Jul 14, 2004 11:23 pm

Cum adica "poate astea o sa fie la prima vedere?"
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
delu
junior
junior
Posts: 57
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:32 am
Location: romanica
Contact:

Postby delu » Wed Jul 14, 2004 11:35 pm

bechi lipsesc 9 pagini din ce ai pus tu prima data, eu am folosit solid converter si le-a convertit perfect toate partile, adica fara pagini lipsa.

Sixtyne bate campii pt. ca in Pdf sunt toate paginile.

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Thu Jul 15, 2004 12:15 am

Si eu tot solid converter am folosit. Ma depaseste faza cu paginile lipsa. Daca lipsesc 9 pagini inseamna ca fiecare din fisierele pdf are o pagina sarita la convertire. Nu reusesc sa gasesc o explicatie de ce sare o pagina si nu cateva si de ce acea pagina si nu alta.

User avatar
delu
junior
junior
Posts: 57
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:32 am
Location: romanica
Contact:

Postby delu » Thu Jul 15, 2004 12:35 am

nu lipsesc din fiecare parte, dar nu mai am codurile la ele, ca le-am aruncat dupa ce le-am corectat :hammer:

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Jul 15, 2004 12:43 am

le-a convertit cineva si pe cele de la chiru?
Sincer, neavand nici un fel de program de convertire, eu am inceput sa le fac clasic, cu copy+paste in word.
Bineinteles litera raspunsului la sfarit.Ma rog. Te poti obisnui cu timpul.
Totusi, daca a afacut cineva o varianta mai acceptabla, rog si eu....
Oricum mai incerc o chestie.
:roll:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Jul 15, 2004 12:44 am

a! si ce se intampla cu cei care habar nu au de calculator sau tipuri de fisiere?Sa nu fie medici? :roll:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Postby ChrisP » Thu Jul 15, 2004 10:21 am

Victor:
In curand speram sa lansam si site-ul de grile online, cu posibilitatea de rezolvare a grilelor.


multumim... :)
Anul trecut erau 2 site-uri.
gaurika, ne mai ajuti si acum? :roll:

mimosa
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Apr 19, 2004 11:08 am
Location: bucuresti

rezidentiat2004

Postby mimosa » Thu Jul 15, 2004 2:23 pm

Ce cauta intre grilele de stoma zeci de grile cu Nematode,oua de Ascaris si trichineloza?ma refer la S2604035 pana laS2604041,S2604105 pana la S2604112.Sunt trimise tot de TG.MURES.Oare le-au facut cei de la sectia maghiara?Stie cineva unde sunt grilele de cariologie?Poate sunt la medicina de laborator

Blonda
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Feb 28, 2004 3:24 pm

Export DB

Postby Blonda » Thu Jul 15, 2004 2:41 pm

LordSith wrote:3. pdf-urile sunt rapoarte MS ACCESS generate cu pdfFactory.


Crezi ca ar fi posibil sa faci disponibila aceasta baza de date ACCESS? Unii ar fi capabili sa genereze niste rapoarte mai friendly sau chiar sa isi incropeasca niste mini aplicatii pt testare (off-line) daca nu au net acasa...

(Promit sa le postez pe forum as freeware :wink: )

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Re: rezidentiat2004

Postby And » Thu Jul 15, 2004 3:49 pm

mimosa wrote:Ce cauta intre grilele de stoma zeci de grile cu Nematode,oua de Ascaris si trichineloza?


Cum adica ce cauta?Nu ati invatat la parazitologie in anul II ca cine sta cu gura deschisa ii intra musca in gura si depune oole de mai sus si uite asa face omul carii. :lol:

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Fri Jul 16, 2004 2:16 pm

Pentru LordSith, in caz ca ne mai citeste:

Mi s-a parut ca foarte multe dintre intrebarile de la medfam sunt identice cu cele de la medicala; nu stiu sigur, dar probabil ca toate cele din tematicile care corespund. Intrebarea mea este: in momentul in care o grila M este contestata, exista posibilitatea tehnica sa fie extinsa contestatia si la grila G echivalenta (si viceversa)? Vei face o sincronizare de genul asta?

Multumesc.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Jul 16, 2004 8:50 pm

ChrisP wrote:Anul trecut erau 2 site-uri.
gaurika, ne mai ajuti si acum? :roll:


nu shtiu ce sa zic ... am 2 probleme:

1. timpul
2. nevasta :twisted: (a spus ca ma taie :) )

Deocamdata am pus local (doar la mine in casa) grilele de chirurgie si sunt in teste ...

Nu promit absolut nimic ... baza de date si interfata de anul trecut au fost facute pe genunchi, din fuga si din mers ... sunt multe lucruri care trebuie optimizate pentru a merge cum trebuie in regim de incarcare mare ... dar deocamdata nu am timp nici sa cobor sa-mi iau tzigari :( ...

Oricum, e ceva de munca pentru schimbarea bazei de date cu grilele noi ...

Deocamdata asteptam forma finala si anunturile de rigoare ...

Succes!
Last edited by Tyby on Sat Jul 17, 2004 12:43 am, edited 1 time in total.
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Postby ChrisP » Fri Jul 16, 2004 10:48 pm

Ok, gaurika. Multumesc. Succes si voua.

User avatar
mirela
senior
senior
Posts: 114
Joined: Wed Oct 22, 2003 10:22 pm

Postby mirela » Sat Jul 17, 2004 4:45 pm

Mai lipsesc:
- din tema 8, IMA, pagina 287 din pdf, grilele 49-55;
- din tema 15, Ulcerul gastric si duodenal, pagina 566 din pdf, grilele 49-55;
- din tema 16, Ciroza hepatica si complicatiile cirozei, pagina 625 din pdf, grilele 132-138:
- din tema 24, Hepatite acute virale, pagina 931 din pdf, grilele 80-86;
- din tema 30, Nutritie si alimentatie pediatrica, pagina 1092 din pdf, grilele 126-131;
- din tema 35, Intoxicatii acute la copil, pagina 1294 din pdf, grilele 75-81;
- din tema 36, Infectiile cailor aeriene superioare la copil, pagina 1347 din pdf, grilele 100-105;
- din tema 37, Convulsiile la copil, pagina 1420 din pdf, grilele 256-262.

(Mai postasem si despre: pg. 272 din formatul pdf (IMA, grilele 219-224) si la ciroza (sub.16), pg. 633 din formatul pdf, grilele 183-188; pagina 1584 din formatul pdf, de la valvulopatii: grilele 92-98 - acum cred ca lista e completa).


Bechi wrote:Oameni buni, mii de scuze. Este o problema pe care nu o pot intelege.


Nu iti fa griji! Eu una, fara tine, ma luptam inca cu literele la sfarsitul raspunsurilor :). Se pare ca si calculatorul e om :).
La beauté est partout, mais elle ne se rélève qu'à l'amour...

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Sat Jul 17, 2004 10:05 pm

De ce nu mai functioneaza site-ul oficial pt grile?:(

User avatar
Bechi
junior
junior
Posts: 87
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:27 am

Postby Bechi » Sun Jul 18, 2004 10:29 am

Sper ca de data asta sa nu mai existe pagini lipsa. Thnx pentru informatii
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Postby ChrisP » Sun Jul 18, 2004 10:51 am

Mie de ce nu imi apare arhiva cu fisierele convertite in txt de Bechi si nici scanul cu pagina din VM cu nr locuri si metodologie ? :?

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Sun Jul 18, 2004 7:17 pm

poate ca nu esti logat cand incerci sa le vezi. Daca esti logat pe forum vezi tot :D

urtuc
Posts: 4
Joined: Wed Jul 07, 2004 4:09 pm

Postby urtuc » Mon Jul 19, 2004 12:49 am

am o mare rugaminte -imi poate da si mie cineva cu exactitate paginatia ptr chirurgie ?multumesc anticipat.

dannback
Posts: 2
Joined: Mon Jul 19, 2004 1:14 am

locurile la rezidentiat

Postby dannback » Mon Jul 19, 2004 1:27 am

sal
Stie cineva cite locuri vor fi la rezi? S-au publicat undeva? Am auzit tot felul de zvonuri, dar nu gasesc nimic pe net.
Spor

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Jul 19, 2004 9:33 am

Da, s-au publicat locurile in Viata Medicala , vinerea trecuta : chirurgicale 346 , medicale 1094, medicina de familie 600, medicina de laborator 60, medicina dentara 80, farmacie 30. Dar s-a scris despre asta pe forum de vineri . Gasesti si locurile scanate.

User avatar
LordSith
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue May 25, 2004 1:22 pm
Location: Bucuresti

Postby LordSith » Mon Jul 19, 2004 6:20 pm

Aveti publicatia de concurs, locurile scoase la concurs si metodologia de concurs pe site-ul oficial (update la ora 17.00)

Am mai intrat pe forum dar doar pentru read asa ca incerc sa raspund la ce m-ati intrebat:
1. baza de date in access. Nu am voie sa o dau. Primesc de 2 saptamani in continuu un mail de la cineva care ma intreba cu cine sa vorbeasca pentru drepturile de autor asupra grilelor. Am dat mail-ul mai departe la conducere. Asa ca vedeti cum sta treaba. Ceea ce vreau eu sa fac (nu stiu daca o sa am timp dar as vrea): o aplicatie pe care sa o puteti da jos de pe site dupa ce se corecteaza contestatiile in care sa puteti genera aleator 200 intrebari, cu timer, cu statistici, etc. Sper sa apuc sa o fac...
2. sincronizarea intrebarilor contestate la mai multe specialitati. E imposibil deoarece nu am nici un fel de legatura intre codurile intrebarilor identice dar aflate la specialitati diferite. Am mai spus cum s-a procedat: prof. cutare a primit insarcinarea sa faca intrebari la tema cutare care era comuna la mai multe specialitati. A creat x intrebari la specialitatea y dupa care copy si paste cu ele la specialitatea z. Nu merge faza cu comparatul pentru ca daca a scapat o virgula s-a terminat. Plus ca acele campuri sunt de tip memo si e mai greu sa le compari intre ele. Oricum o sa studiez problema....
3. ce as mai avea de gand sa pun pe site (asta e si un fel de intrebare sa vad ce parere aveti): explicatii amanuntite privind modul de completare a grilei de concurs, modul in care lucreaza programul de corectura, scanuri de grile, chestii tehnice...
Ceea ce nu poti termina in 30 de zile trebuie sa abandonezi...

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Mon Jul 19, 2004 6:44 pm

Punctul 3 este ok,chiar bine venit. Pe mine m-ar ajuta enorm de mult o explicatie despre acel scor ponderat (cum este generat?!)

Am mai postat anterior niste intrebari,sugestii referitoare la ultraamanunte de desfasurare a concursului...Pe scurt :

1. De ce suntem limitati la a schimba o singura data foaia cu buline in concurs? Cred ca este dreptul meu sa o schimb de cate ori am chef,pe raspunderea mea....Nu inteleg de ce cu jumatate de ora inainte de expirarea timpului oficial nu mai am voie sa o schimb... :roll:

2.
MARKERELE...durere mare... :evil:

Cu cine ar trebui discutata problemele astea?! :roll:
alo, n-ati vazut un cal maro ?


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests