rezidentiat romanesc =rezidentiat comunist

iarba verde de acasa
andresmmz
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 17, 2004 3:54 pm

rezidentiat romanesc =rezidentiat comunist

Postby andresmmz » Sat Jun 26, 2004 4:06 pm

Vad o isterie generalizata vizavi de acest rezidentiat legata de un puhoi de absolventi care se aduna de la an la an si o mana de locuri la rezidentiat in continua scadere . eu am impresia ca cei ce fac mai mult scandal ptr a se ramane la un numar de locuri cat mai mic in specialitati sunt tocmai rezidentii care deja s-au vazut cu sacii in caruta fiind stapaniti de egoism. A LUA UN REZIDENTIAT INTR-O SPECIALITATE MEDICALA NU INSEAMNA CA ESTI SI BUN IN MESERIA AIA CI DOAR CA NUMARUL DE SINAPSE HIPOCAMPALE LEGATE DE MEMORIA DECLARATIVA (un tip de memorie ptr cei care nu stiu) este mai mare insa nu ai NICI O GARANTIE CA CELELALTE COMPARTIMENTE FUNCTIONEAZA . REZIDENATIATUL AR TREBUI SA FIE EXTREM DE SERIOS CU VERIFICAREA AMANUNTITA A CUNOSTINTELOR SI APTITUDINILOR CANDIDATULUI DIN SPECIALITATEA IN CARE CANDIDATUL DORESTE SA FIE ADMIS IN MOD STRICT , EVALUARE A FUNCTIIOR PRAXICE SI DE MANAGEMENT IN DOMENIUL ALES PRECUM SI EVALUARE PSIHODIAGNOSTICA DE SPECILAITATE PENTRU A SE VEDEA CA ARE COMPETENTELE MINIMALE DE A PRACTICA SPECIALITATEA . ACESTA ESTE SISTEMUL IN SUA SI CANADA . SAU IN UNELE TARI EUROPENE. PAI DE AIA AU MEDICI K-LUMEA ! NU AICI . NUMAI EMINETENE CENUSII TOTI SI LUMEA MOARE PE CAPETE !
faptul ca stie HARISSON NU inseamna ca este un bun psihiatru de ex.
ca sa nu mai spunem cu legatura dintre ele nu prea exista .
[/b]
dr.andi

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Sat Jun 26, 2004 11:50 pm

la naiba, si noi care credeam ca suntem singurii care gandim asa

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sun Jun 27, 2004 1:20 am

andresmmz: pe bune?! cum de ti-a venit asa o idee?
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
xodos
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon May 31, 2004 4:44 pm

Postby xodos » Sun Jun 27, 2004 10:25 am

perfect adevarat , asa ar fi trebuit sa se dea!
am o verisoara in SUA care este medic.
NU SE COMPARA!
AU ALATA MENTALITATE!
cu siguranta ca se vor schimba si la noi lucrurile dar mai tarziu si mai cu scarba!
asta este, din pacate depindem de niste mosi care trebuie sa MOARA ca sa se schimbe ceva , si mai avem de asteptat!
CUM PUTEM NOI PROTESTA?
SA NU MAI TRATAM BOLNAVI?
oamenii tot impotriva noastra se vor intoarce!
suntem tributarii unui sistem pe care trebuie sa il ducem in spate vrem nu vrem , din pacate.
poate aderarea la UE va putea schimba ceva , pana atunci slabe sperante!
incerc doar sa fiu realist!
poate gresesc , mi-as dori sa gresesc!!!
The Godfather

andresmmz
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 17, 2004 3:54 pm

e doar lipsa de stiinta intr-un domeniu pur stiintific

Postby andresmmz » Sun Jun 27, 2004 12:48 pm

elfstone wrote:andresmmz: pe bune?! cum de ti-a venit asa o idee?


din simplul motiv ca sunt cerectator in domeniul neurofundamentelor comportamentului de mai multi ani disciplina care daca s-ar preda la medicina posibil ca ar sti sa organizeze si rezidentiatul ............asa cum in scrie in orice carte de evaluare pedagogica aplicata . insa e prea complicat pentru unii sa inteleaga .............asa ca abandonez
dr.andi

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Sun Jun 27, 2004 7:56 pm

Pentru comportamente extreme (ale organizatorilor care nu ne mai dau nici o veste) se pot aplica corectii extreme: de exemplu un comunicat sau ceva (nu stiu cum sa ii zic) dat de noi si cu semnaturile noastre prin care sa ii amenintam ca nu ne vom prezenta la rezidentiat daca nu...(si aici ziceti voi ce nu va convine). Problema este ca unii (dintre noi) vor vedea in asta o oportunitate si se vor duce ei repede sa dea examenul, asa ca tot au scapat de concurenta.....Asta este...poporul roman....De aia organizatorii isi fac de cap...stiu pe ce se bazeaza!!

User avatar
xodos
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon May 31, 2004 4:44 pm

Postby xodos » Mon Jun 28, 2004 10:08 am

am inteles ca dupa ce se va alege si rectorul o sa se ocupe SI de rezidentiat!
deci cam in doua saptamani cel putin vom avea o veste de la Bunicute!
UNO ai dreptate ar fitrebuit sa protestam cumva dar este destul de dificil, trebuie sa fim realisti!
Eu am propus sa trimitem un numar mare de mail-uri intr-o zi stabilita de comun acord, fie la un ziar central antisistem ex. Evenimentul Zilei sau pe adresa Ministerului Sanatatii RELATII CU PUBLICUL www.dirrp@ms.ro sau direct domnului ministru Ovidiu Branzan www.cabinet@ms.ro
poate sunt si alte idei!
The Godfather

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Jun 28, 2004 4:37 pm

Probabil ca ar functiona ideea cu foarte multe mailuri dintr-o data, dar cine stie.....
Nu ar fi rau sa incercam.
Cat despre tema de discutie, e mult pana sa ajungem acolo.....Ar fi bine sa se inteeseze mai mult de noi.Vreau sa zic de cunostinte si abilitati ale noastre si nu numai de RAM-ii pe carew ii avem in creier.Intradevar, faptul ca retii mai multe raspunsuri nu inseamna ca poti fii un medic mai bun. Inseamna poate doar ca esti abilitat sa fii un medic bun. :?
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

andresmmz
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 17, 2004 3:54 pm

Postby andresmmz » Mon Jun 28, 2004 6:10 pm

[quote="uno"]Pentru comportamente extreme (ale organizatorilor care nu ne mai dau nici o veste) se pot aplica corectii extreme: de exemplu un comunicat sau ceva (nu stiu cum sa ii zic) dat de noi si cu semnaturile noastre prin care sa ii amenintam ca nu ne vom prezenta la rezidentiat daca nu...(si aici ziceti voi ce nu va convine). Problema este ca unii (dintre noi) vor vedea in asta o oportunitate si se vor duce ei repede sa dea examenul, asa ca tot au scapat de concurenta.....Asta este...poporul roman....De aia organizatorii isi fac de cap...stiu pe ce se bazeaza!!

ESTE O IDEE SUPER ZII CAND SI LA CE ORA SI CAM CE IDEI SA SCRIEM SI ASA VOM FACE. !
dr.andi

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Mon Jun 28, 2004 6:27 pm

Intr-adevar...Dar ideea de a bombarda cu emailuri ministerul si marile cotidiene centrale este ok,zic eu...Ce spuneti?!
alo, n-ati vazut un cal maro ?

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Mon Jun 28, 2004 9:29 pm

Probabil ca cei care stiu Harrisonul nu sint toti buni medici(ma refer la rezidenti) dar ce te faci cu cei care nu stiu nimic si care sint rezidenti (si nu sint putini)???
Ce parere aveti de preparatorii care n-au reusit sa-si ia rezi ,dar au reusit sa ia un examen de prep?Nu-i asa ca ei sint"MEDICI BUNI" fara a avea cunostinte elementare de medicina.A !!!!, si daca nu stiti fosta ministra Bartos a declarat ca e mai greu ex de prep decit rezi , numai ca ei pe cel mai simplu examen nu l-au luat, probabil ca era prea simplu ...
Puteti sa protestati oricit si oricum nu veti rezolva nimic.
Ultimul rezi a fost furat, si presa stia , dar nu s-a facut nimic .De ce oare??
Acum 3 ani s-a dat rezi pe post.VOI STIATI??Au luat pe post absolventii facultatilor particulare!!!!
SUCCES IN CONTINUARE

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Mon Jun 28, 2004 10:41 pm

Pai eu propun sa faca cineva care se pricepe la "comunicate" un text pe care sa-l luam fiecare si sa ne mai punem decat numele si apoi stabilim o zi in care sa trimitem mail. Mai intai sa se ofere cineva care sa redacteze apoi sa spunem fiecare cam ce sa se scrie in 'comunicat". Apoi stabilim adresele de mail si ziua in care sa trimitem textul. Refuz sa cred ca un numar f. mare de mailuri(identice ca text) trimise in aceeasi zi la minister, ziare, televiziune nu va atrage atentia nimanui !!

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Tue Jun 29, 2004 1:18 pm

Si mie mi se pare o idee buna. Numai sa reusim sa ne strangem cu adevarat multi, ca doar 10-15 nu ar avea efect prea mare. Ar trebui sa facem lobby si printre colegi, mai ales ca multi nici nu acceseaza forum-ul. Dar in primul rand trebuie redactat textul...
A man is only as big as the dreams he dares to live!

andresmmz
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Apr 17, 2004 3:54 pm

Postby andresmmz » Tue Jun 29, 2004 4:28 pm

uno wrote:Pai eu propun sa faca cineva care se pricepe la "comunicate" un text pe care sa-l luam fiecare si sa ne mai punem decat numele si apoi stabilim o zi in care sa trimitem mail. Mai intai sa se ofere cineva care sa redacteze apoi sa spunem fiecare cam ce sa se scrie in 'comunicat". Apoi stabilim adresele de mail si ziua in care sa trimitem textul. Refuz sa cred ca un numar f. mare de mailuri(identice ca text) trimise in aceeasi zi la minister, ziare, televiziune nu va atrage atentia nimanui !!



UNO NU VREI SA FACI TU COUNICATUL? SI CAND SE STRANG CATEVA SUTE DE SEMNATURI IL TRIMITI . AR TREBUI TRIMISA O COPIE SI UNIUNII EUROPENE SAU OMS . NU AR STRICA . ASTEPT VESTI
dr.andi

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Tue Jun 29, 2004 4:50 pm

Ar fi bine sa fie si ceva semnaturi, dar nu stiu daca e musai. Cred ca e ok si daca trimite fiecare dintre noi comunicatul respectiv. Chiar efectul cred ca e mai puternic daca se trimit 200 de mail-uri in aceeasi zi decat un mail cu 200 de semnaturi.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Tue Jun 29, 2004 4:57 pm

ai dreptate...par mai eficiente 200 mesaje individuale decat 200 semnaturi

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Tue Jun 29, 2004 9:11 pm

Eu am idei de ce ar trebui sa facem dar nu sunt bun la "compunere". Intotdeauna mi-a placut gramatica la scoala si am urat literatura !!
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Wed Jun 30, 2004 3:09 pm

pai posteaza cineva niste adrese de email de la niste ziare de mare tiraj?!
alo, n-ati vazut un cal maro ?


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests