Vreau sa fiu preparator!

iarba verde de acasa
User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Vreau sa fiu preparator!

Postby Gongul » Tue Jun 01, 2004 11:48 pm

Cand ai dreptul sa dai examenul pentru postul de preparator?
Ininte de licenta?
dupa?
nu are importanta?
eu ma fac ceva pe legea lor!
se stie ca sunt cativa copliasi care tre sa intre prep si asis, asa ca nu stiu de ce ne mai miram!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Wed Jun 02, 2004 12:31 pm

Legea spune ca trebuie sa fii absolvent; si cati studenti ajung preparatori... :roll:

andrast79
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jul 10, 2003 8:22 am
Location: Bucuresti

salriu

Postby andrast79 » Thu Jun 03, 2004 6:44 pm

din cate am inteles salariul de prep e foarte mic. stie cineva cat ia in mana un prep?(nu ca ar conta f mult pentru unul care oricum n-a luat reziul)

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Thu Jun 03, 2004 8:05 pm

salariul minim de cadru didactic (2.900.000, cred)la care NU se adauga salariul de medic(pe care il inlocuieste :D)
Wake up and smell the roses

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Jun 04, 2004 9:31 am

eu sunt prep din martie si iau 3,3 milioane pe luna, plus vreo 1,2 milioane in bonuri de masa. Chestia cu "si cati studenti ajung preparatori" nu am prea inteles-o... eu cand m-am inscris la concursul de prep a trebuit sa am in dosar diploma de absolvire. Altfel nu merge.
cainii latra, caravana trece

User avatar
newfrix
senior
senior
Posts: 191
Joined: Thu Feb 26, 2004 1:13 am
Location: Cluj-Napoca

Postby newfrix » Fri Jun 04, 2004 4:05 pm

si cam cat costa un post de preparator?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Fri Jun 04, 2004 6:11 pm

prezidentiat wrote: Chestia cu "si cati studenti ajung preparatori" nu am prea inteles-o... eu cand m-am inscris la concursul de prep a trebuit sa am in dosar diploma de absolvire.

Stiu ca asa zice legea... Dar n-ai intalnit studenti care sa predea...pe la anato (Bucuresti), de exemplu? Acu` stiu si io, poate or face-o din pasiune si n-or vedea nici o para chioara :roll: (recunosc ca n-am intrebat pe nimeni daca astia ocupa vreun post de preparator si au salariu... Dar sa faci asta gratis in anul 6 de facultate mi se pare putin probabil)

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

nu m-am prins!

Postby Gongul » Sat Jun 05, 2004 11:28 am

Iti trebuie licenta sa dai preparator(ceea ce inseamna licentiat) sau iti trebuie ceva de la facultate care sa zica ca ai trecut toate examenele(ceea ce inseamna absolvent). Poate sa ma lamureasca cineva?

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Tue Jun 08, 2004 8:06 am

Ai nevoie de diploma de licenta sau daca ai dat examenul de licenta dar n-ai primit inca diploma ai nevoie de o adeverinta prin care sa ateste ca ai dat licenta. In plus ar fi bine daca ai avea un curs postuniv. de Pedagogie sau un atestat, daca nu, esti obligat ca in max. 2 ani sa faci un astfel de curs. Da bine la dosar daca ai si ceva postuniv. de genul masterat, competente, lucrari publicate sau comunicate, etc.
Dar nu introduc mana in foc ca n-ar fi pe posturi de prep. si persoane care doar au absolvit dar n-au licenta. Romania e tara tuturor posibilitatilor. :wink:

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Jun 08, 2004 10:02 am

se mai practica treaba cu studenti de anul 6 sa tina cursuri la aia mai mici, dar nu prea des si de obicei e vorba de un curs facultativ, care nu tine de programa si in care studentul respectiv e cat de cat specializat. Nu stiu cum e pe la bucuresti, dar aici in nici un caz nu primesti bani ca sa tii un asemenea curs

in rest, e cum zice plast, parca cursul ala de pedagogie trebe in primii 3 ani, nu 2, si bineinteles, la dosar conteaza daca ai publicat ceva, daca ai comunicat ceva, si chiar daca stii limbi straine, operare calculator etc
cainii latra, caravana trece

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Jun 08, 2004 10:07 am

newfrix wrote:si cam cat costa un post de preparator?


dragule, n-as putea sa iti spun, ca la noi nu prea se practica... oricum, numai un om mai putin dotat intelectual ar da bani pe un post de prep, care inseamna enorm de multa munca si extraordinar de putini bani.

deci, sa fie clar din start, ca posturile de prep pe bani sunt pentru idiotzi. nu stiu cate or fi alea, dar sunt sigur ca mai sunt, probabil in functie de disciplina
cainii latra, caravana trece

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Jun 08, 2004 1:14 pm

prezidentiat wrote:oricum, numai un om mai putin dotat intelectual ar da bani pe un post de prep, care inseamna enorm de multa munca si extraordinar de putini bani.

Idiotul ala e mai inteligent decât tine. :P

Idiotul ala o sa ajunga asistent universitar si eventual mai sus. Ai idee cât conteaza acest titlu în ochii pacientilor de rând ? Pai fata de un medic cadru universitar, restul medicilor sunt neica-nimeni ! Asta nu o spun eu ci puhoiul de pacienti care vor sa se duca la cel mai bun medic around, si la care vor lasa plicurile cu SPAGA.

Si atunci chiar daca salariul ala de preparator e mic, în perspectiva merita din plin dpdv financiar.

A, si daca ma iei cu salariile astea mici, cum îti explici ca vor atâtia sa devina medici rezidenti ? Ba unii ar mai si plati din greu ca sa faca rezidentiatul !

Ai uitat cum e sistemul românesc ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Jun 08, 2004 4:19 pm

prezidentiat wrote:
newfrix wrote:si cam cat costa un post de preparator?


oricum, numai un om mai putin dotat intelectual ar da bani pe un post de prep, care inseamna enorm de multa munca si extraordinar de putini bani.



si un loc de rezident bonus.........

kooksee
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
bogdant2000
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Oct 21, 2003 7:54 pm
Contact:

Postby bogdant2000 » Tue Jun 08, 2004 6:12 pm

si eu sint interesat.
eu ofer 10.000 de coco.care da mai mult?:)
God,if you can't make me thin make the others Fat...

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Jun 08, 2004 10:37 pm

Im wrote:Asta nu o spun eu ci puhoiul de pacienti


a se citi "pacienti idioti". Care a doua oara nu mai vin la d-nul sef de lucrari, cand se lamuresc cum e cu titlurile. Sau poate vin, ca idiotenia romanilor n-are margini.

ma rog, eu raman la ideea ca pacienti sunt cu gramada, atata vreme cat iti place munca. Un medic care se plange ca nu are pacienti este un puturos care nu stie cum sa ii atraga. Cel putin asa sta treaba in stomatologie, in rest nu comentez, ca nu e treaba mea.
cainii latra, caravana trece

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Jun 08, 2004 10:40 pm

kooksee wrote:si un loc de rezident bonus........

eh uite, aici ai dreptate.
eu la asta nu m-am gandit, pt ca eu am luat rezul in nov 2003 si am intrat prep in martie 2004, legea pentru oligofreni inca nu era in vigoare...
cainii latra, caravana trece

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Jun 09, 2004 1:53 pm

legea pentru oligofreni este in vigoare.nu vreau sa jignesc pe nimeni, insa cine se simte jignit, inseamna ca are ceva musculite pe caciulita.din pacate, cunosc si eu citiva prepi, nerezidenti, multumiti pina peste poate de realizarea pe care au facut-o(a facut-o taticu!)hac.si chiar sunt mindrii ca au ajuns prepi si nu trebuie sa mearga la rezi.Vai ce mindrii suntem si noi de realizarile lor, nu? :?
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
miihai
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:36 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby miihai » Wed Jun 09, 2004 10:50 pm

Radem, glumim dar nu stiu cati dintre noi n-am sari pe un asemenea post, daca ni s-ar oferi...ganditi-va! Ati gasit raspunsul ?...cred ca destui, io unul n-as refuza(chiar si pe bani, daca as avea) dintr-o mandrie inutila...voi?
Bafta sa fie!

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Mon Jun 21, 2004 8:06 pm

cred ca sunt cam off-topic, dar nu stiu unde as putea gasi astfel de informatii: stie cineva unde sa caut tips and tricks pentru elaborarea referatelor si tezelor de doctorat? incepand de jos, adica proportia parte generala/speciala, alte criterii etc...?

merci
cainii latra, caravana trece

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Jun 22, 2004 12:41 am

unde as putea gasi astfel de informatii: stie cineva unde sa caut tips and tricks pentru elaborarea referatelor si tezelor de doctorat?
chiar ai nimerit off topic.Aici discutam despre cum am putea dveni prepi, cea mai dorita functie in randul stagiarilor sau aspirantilor la rezi cam de vreo luna incoace.

io unul n-as refuza(chiar si pe bani, daca as avea) dintr-o mandrie inutila...voi?

Nici eu n-as refuza, chiar pe ceva bani, am glumit doar pe seama celor care chiar se fofolesc cu frumuselul post de prep cumparat de taticu si ne mai si cred atat de tembeli ca am fi in satre sa credem ca ei au luat postul total onesti, sincer si fara marjoneala. Crede-ma, cunosc suficiente cazuri concrete.Ba mai mult, incumet sa zic ca doar asemenea cazuri concrete cunosc.Nimeni din anturajul meu care a incercat pe un post de prep nu a luat-o cu buna-stiinta, ci toti, unul si unul au luat posturile cu buzunarul tatii.
Chiar singurul despre care am crezut ca a primit-o onest, ulterior s-a adeverit ca avea in spate ite si fite despre care nici nu-mi imaginam ca ar putea exista.
Chiar asa.
Rusinica! :oops:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Tue Jun 22, 2004 2:17 am

... cam incoerent mesajul tau, ratzushka, sper ca am inteles bine ce vrei sa zici.

ei bine, ar fi bine sa nu iti bati joc de cei care au muncit si si-au irosit neuronii ca sa ia stupidul examen de rezidentiat pentru care probabil ca inveti tu acuma.

Eu am muncit un an intreg ca sa-l iau si dupa ce o sa il iei si tu, o sa constati ca un concurs de admitere in doctorat, respectiv de preparator, cu toate bibliografiile de pe lume, nu reprezinta un obstacol prea mare pentru unul care a invatat carte si care a reusit sa ia rezidentiatul.

Personal, cred ca rezidentiatul in forma in care este acum reprezinta un instrument de indobitocire, nicidecum un concurs de valoare. Totusi, te-as ruga sa nu bagatelizezi efortul celor care au reusit sa il ia. N-a fost usor.

...si sa stii ca nu stiu care este "anturajul tau" dar cu siguranta nu-mi doresc sa fac parte din el, daca e asa cum zici.
cainii latra, caravana trece

User avatar
miihai
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:36 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby miihai » Wed Jun 23, 2004 1:21 pm

[ei bine, ar fi bine sa nu iti bati joc de cei care au muncit si si-au irosit neuronii ca sa ia stupidul examen de rezidentiat pentru care probabil ca inveti tu acuma.

Personal, cred ca rezidentiatul in forma in care este acum reprezinta un instrument de indobitocire, nicidecum un concurs de valoare. Totusi, te-as ruga sa nu bagatelizezi efortul celor care au reusit sa il ia. N-a fost usor.

...si sa stii ca nu stiu care este "anturajul tau" dar cu siguranta nu-mi doresc sa fac parte din el, daca e asa cum zici.[/quote]


Vai Prezidentiatule ce te-ai mai oparit...a zis si ratzushka ceva, nu sari asa la gatul ei! Cata morala si etica profesionala zace in constiinta matale...ar trebui sa te propunem seful nostru...cu siguranta am avea ce invata !
Luati-o mai incet si nu va mai suparati asa...atitudinea asta incrancenata nu ne foloseste la nimic!
Cat despre preparatori...sa-i lasam sa se odihneasca in pace...
Bafta voua!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Jun 28, 2004 4:28 pm

ei bine, ar fi bine sa nu iti bati joc de cei care au muncit si si-au irosit neuronii ca sa ia stupidul examen de rezidentiat pentru care probabil ca inveti tu acuma.

Eu am muncit un an intreg ca sa-l iau si dupa ce o sa il iei si tu, o sa constati ca un concurs de admitere in doctorat, respectiv de preparator, cu toate bibliografiile de pe lume, nu reprezinta un obstacol prea mare pentru unul care a invatat carte si care a reusit sa ia rezidentiatul.

Personal, cred ca rezidentiatul in forma in care este acum reprezinta un instrument de indobitocire, nicidecum un concurs de valoare. Totusi, te-as ruga sa nu bagatelizezi efortul celor care au reusit sa il ia. N-a fost usor.

Deci, cred ca nu me-am inteles.Eu "bagatelizam"(daca asa vrei sa-i zici) mandria preparatorilor si nicidecum examenul sau dificultatea examenului de rezidentiat.Sunt convinsa ca rezi e un examen greu si trebuie sa muncesti luni in sir pe coate pentru a face fata, si as fi neserioasa sa sustin ca eu nu fac la fel sau nu ma stresez, sau alte din astea.
Stiu ca e greu rezi, si nici pe departe nu mi-a fost gandul sa-i provoc pe rezidenti.
Problema mea e cu prepii.Intelegi?Mai bine zis cu cei care au devenit rezidenti prin simpla sustinere a examenului de prep, care, sa fim seriosi........... unde se afla fata de munca pe care trebuie s-o depuna cineva pt a fi rezident.
Cat despre anturajul meu, sa stii ca nici eu nu simpatizez cu oamenii despre care am vorbit, chiar dimpotriva, si totusi o mare multime dintre ei s-au nimerit sa-mi fie colegi, fara sa ma intrebe pe mine ca ii plac sau nu.
Mi-e sila de cei care ajung azi sa primeasca rezi pentru ca au dat si ei un examen de prep si taticu a fost darnic sau mamica s-a nimerit sa se nasca intr-o familie buna. Si mai pune ca se si mandresc cu asta.
Deci "sabiutele" mele au fost indreptate impotriva lor.
Te rog sa ma scuzi daca cumva te-am jignit sau s-a inteles gresit oful meu. :roll:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Jun 28, 2004 4:30 pm

Nu a iesit "Quote" -ul cum a vrut. Ma grabesc.Scuze. Citatul tinea pana la : "Deci, cred ca nu ne-am inteles." :?
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Jul 23, 2004 6:24 pm

ok, ratzusca, scuze ca am sarit ca ars, nu era cazul. era totusi vreo 2 noaptea si poate avusesem o zi proasta.

Multumesc pentru intelegere si mult succes si spor la invatat
cainii latra, caravana trece

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Fri Jul 23, 2004 11:07 pm

Am inteles ca sunt in jur de 1000 de preparatori la medicina
Oare cum vor fi 1 preparator la 2 studentI??

..., si nu atac pe nimeni, dar se poate sa iti cumperi rezidentiatul si apoi sa te faca taticul preparator, tot cu bani evident . Apoi te poti lauda ca ai ajuns ce ai ajuns in mod cinstit si corect.

S-a furat prea pe fata anul trecut si mult prea multe locuri ca sa mai cred ce spune unul si altul.

Din pacate si anul asta rezi va fi patronat de acelasi "eminent" profesor.
M-e teama ca va fi la fel, sau chiar mai rau.

Sunt constient ca exista viitori rezidenti "cinstiti si corecti" acum prajindu-se la soare, iar la toamna vor invata cele 200 de grile si vor deveni medici straluciti.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Sat Jul 24, 2004 2:47 am

ok doki, prezidentiatule.(sau -to)
8)
problema sta in felul urmator:anul trecut s-a furat mult.Apoi anul asta nici macar nu au ujns sa afiseze locurile, prepi deja stateau linistiti ca ei au post(unul la 2 studenti).Ei si?Furt pe fata.
Daca si la rezi de anul asta vor fi in stare sa ne mai traga vre-o tzapa, eu promit ca nu mai incerc.Adica unde-i va fi rostul? :twisted:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

seeman
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Aug 10, 2004 12:23 pm
Location: Bwukhale

Postby seeman » Tue Aug 10, 2004 12:49 pm

Im wrote:Idiotul ala e mai inteligent decât tine. :P

Idiotul ala o sa ajunga asistent universitar si eventual mai sus. Ai idee cât conteaza acest titlu în ochii pacientilor de rând ? Pai fata de un medic cadru universitar, restul medicilor sunt neica-nimeni ! Asta nu o spun eu ci puhoiul de pacienti care vor sa se duca la cel mai bun medic around, si la care vor lasa plicurile cu SPAGA


amice, esti varza! P-asta de unde ai scos-o? Nu peste tot e asa. Oricum, in Buc. asistent universitar in clinica= fssssssssssssssss!Fac toti ceva pe tine. Daca vor sa se duca la cel mai bun around si sa dea spaga, se duc la seful de sectie, care poate fi sef de lucrari sau conf. Ca asistent, nu te incalzeste decat amaratul ala de salariu de 4 mil impozabili
''din cauza [...] mentinerii unei PO2 arteriale suficiente pentru o saturare a hemoglobinei, acesti pacienti poarta numele de pink puffers''- citat din putul gandirii Harrison

seeman
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Aug 10, 2004 12:23 pm
Location: Bwukhale

Postby seeman » Tue Aug 10, 2004 12:58 pm

ratzushka wrote:legea pentru oligofreni este in vigoare.nu vreau sa jignesc pe nimeni, insa cine se simte jignit, inseamna ca are ceva musculite pe caciulita.din pacate, cunosc si eu citiva prepi, nerezidenti, multumiti pina peste poate de realizarea pe care au facut-o(a facut-o taticu!)hac.si chiar sunt mindrii ca au ajuns prepi si nu trebuie sa mearga la rezi.Vai ce mindrii suntem si noi de realizarile lor, nu? :?

Daca voi ganditi asa, inseamna ca o sa faceti la fel cand o sa aveti ocazia. si uite asa, spre victoria finala. Atunci sa nu va mai aud ca aoleo, ne ducem de rapa. Si eu am dat un ex de prep si nu l-am luat, pentru ca l-a luat cineva care a facut niste chestii dubioase, gen fituici de acasa cu exact subiectele care au fost, dar care cica au fost alese pe loc de comisie. Asta nu inseamna ca o sa urlu ca tembelul la adresa tuturor preparatorilor, pentru ca nu am curajul sa invat pentru un examen ca asta. Dimpotriva, cu prima ocazie, o sa mai incerc, pentru ca vreau sa predau. Imi place mie chestia asta.
Cine nu vrea sa-si schimbe mentalitatea cu speranta ca pana la urma se va schimba ceva in tara asta daca vrem cu totii, nu inteleg ce mai freaca menta pe aici! Sa ne scrie din Bangladesh!
''din cauza [...] mentinerii unei PO2 arteriale suficiente pentru o saturare a hemoglobinei, acesti pacienti poarta numele de pink puffers''- citat din putul gandirii Harrison

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Aug 10, 2004 4:38 pm

seeman wrote:amice, esti varza! P-asta de unde ai scos-o? Nu peste tot e asa. Oricum, in Buc. asistent universitar in clinica= fssssssssssssssss!Fac toti ceva pe tine. Daca vor sa se duca la cel mai bun around si sa dea spaga, se duc la seful de sectie, care poate fi sef de lucrari sau conf. Ca asistent, nu te incalzeste decat amaratul ala de salariu de 4 mil impozabili

N-o sa te calific cu nume de leguma doar pentru ca vedem altfel lucrurile. :P

Eu am scris despre ce am vazut pe parcursul a 8 ani de stat într-un oras altul decât capitala.

seeman
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Aug 10, 2004 12:23 pm
Location: Bwukhale

Postby seeman » Tue Aug 10, 2004 5:25 pm

soarta!
''din cauza [...] mentinerii unei PO2 arteriale suficiente pentru o saturare a hemoglobinei, acesti pacienti poarta numele de pink puffers''- citat din putul gandirii Harrison

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Tue Aug 10, 2004 5:55 pm

Domnule seeman,chiar vrei din prima zi sa faci 100000 de posturi.
Nu mai posta orice prostie iti trece prin cap.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Aug 11, 2004 12:19 am

Si eu am dat un ex de prep si nu l-am luat, pentru ca l-a luat cineva care a facut niste chestii dubioase, gen fituici de acasa cu exact subiectele care au fost, dar care cica au fost alese pe loc de comisie. Asta nu inseamna ca o sa urlu ca tembelul la adresa tuturor preparatorilor, pentru ca nu am curajul sa invat pentru un examen ca asta. Dimpotriva, cu prima ocazie, o sa mai incerc, pentru ca vreau sa predau. Imi place mie chestia asta.


daca chiar vrei sa stii, si eu am invatat si am avut curajul sa dau pe un post de prep, exact pt ca mi-ar fi placut sa predau.Si ce sa vezi? Mi-a suflat altul locul.....Apoi in sesiunea urmatoare de examenen de prep cineva(proaspat prep si el intrat cu banii lu` tati) m-a intrebat daca nu mai incerc, poate de data asta va fi altfel.L-am intrebat, totusi de ce crede ca va fi altfel?Mai bine altfel vreau sa zic.Adica acum se stie deja cert ca prepii intra in rezi fara examen.Chiar, de ce ar putea fi mai bine?Chiar mult mai rau as zice eu.
Si atunci de ce sa mai incerc?De ce sa ma mai agit si sa ma stresez cu un examne in plus, si mai rau, sa-mi mai fac sperante? :roll:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
namees
junior
junior
Posts: 36
Joined: Tue Aug 10, 2004 8:42 pm
Location: Bwukhale

Postby namees » Wed Aug 11, 2004 1:54 pm

si daca te duci la plesneala ce te costa? 200.000?
Adevarul ca e mai nasol acum, cu chestia cu rez-ul. Dar daca vrei neaparat, poti sa dai pe post de as univ mai incolo. Hai, ma, ca doar n-or fi toti astia cu pile!!!!

OaMa
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Jul 26, 2004 6:23 am
Contact:

Postby OaMa » Fri Aug 13, 2004 8:43 pm

Lamuriti-ma si pe mine cu preparatorii aia?
Preparator nu este gradul de dinainte de asistent universitar?
Cam ce pregatire s-ar cere unui preparator in cosmetica, cosmetologie, cronobiologie, microchirurgie sau recuperarea pacientilor cu proteze de membre?! Si lista poate continua...

Poate un simplu absolvent de medicina sa faca fata?
Pentru astfel de posturi nu ar trebui sa fii rezident daca nu specialist in domeniul respectiv? In facultate nu tin minte sa-mi fi predat vreunul din astia si banuiesc ca ei predau la rezidenti, pai cum ar putea un absolvent de facultate sa predea unuia care are 1-2 ani de rezidentiat si se presupune ca a mai luat contact cu domeniul? Pey mai bine am deveni autodidacti decat cu astfel de preparatori...salarii aiurea!

Si inca o intrebare, de unde se afla ce posturi de preparatori sunt disponibile?

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Fri Aug 13, 2004 9:51 pm

Esti naiv sau te prefaci ?

Normal ca pe baza de pile/nepotism/shpaga se iau posturile astea. Cele mai multe posturi nici nu se creeaza decit cind se stie precis pentru cine se creeaza.

OldMan
junior
junior
Posts: 52
Joined: Sun Jul 18, 2004 11:23 pm
Location: Craiova

Postby OldMan » Fri Aug 13, 2004 9:56 pm

Ma da intr-un final ne poate spune si noua cineva (sau sa dea un link ceva) in ce consta chestia asta cu prepii? Adica:ce trebuie sa fi terminat ca sa poti intra?ce se cere ?in ce consta examenul ?chestii de astea ca vb de prepi si eu unul, si vad ca mai sunt si altii ,nu stiu cu ce se mananca.
Sã creezi ca un Demiurg, sã poruncesti ca un Rege, sã muncesti ca un Sclav - Constantin Brâncusi.

OaMa
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Jul 26, 2004 6:23 am
Contact:

Postby OaMa » Fri Aug 13, 2004 10:14 pm

sky wrote:Esti naiv sau te prefaci ?

Normal ca pe baza de pile/nepotism/shpaga se iau posturile astea. Cele mai multe posturi nici nu se creeaza decit cind se stie precis pentru cine se creeaza.


Nu nu sunt nici naiva, nici nu ma prefac....am inteles foarte bine scopul legii. Dar plec de la premisa ca ei au incercat sa gaseasca o solutie legala pentru suntarea rezidentiatului caci este clar si evident ca daca se repeta chestia de anul trecut la aceeasi scara nu se va mai putea musamaliza.

cuvant cheie = solutie legala..... dar daca ce vad e pe bune si se va intampla atunci e chiar dincolo de limita bunului simt!!!!

Inteleg ca un absolvent poate preda in materii preclinice: anatomie, morfopatologie, fiziologie ....dar pe unele chestii ar fi chiar culmea tupeului.

Daca am comenta chestia asta in tara cine trebuie nu ar avea urechi sa ne auda; daca o comentam in afara ne dam un sut si noua...ca daca am iesit medici intr-un sistem de genul asta nu putem fi decat ca ei!...

OK....Incerc sa nu ma mai minunez si sa nu mai pun intrebari stupide, totusi o intrebare ramane: unde sunt afisate/ publicate posturile astea? Chiar si post-mortem (adica dupa ce s-a incheiat depunerea dosarelor etc)...dar unde? sa le vad si eu. Sunt oameni aici pe forum colegi care spun ca au dat examen sau ca sunt deja preparatori (pe unii chiar ii cred ca fara pile, cel putin nu am motive sa ma indoiesc si nu mi-ar folosi la nimic); voi de unde ati aflat de posturile respective?

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Fri Aug 13, 2004 10:17 pm

OldMan wrote:Ma da intr-un final ne poate spune si noua cineva (sau sa dea un link ceva) in ce consta chestia asta cu prepii? Adica:ce trebuie sa fi terminat ca sa poti intra?ce se cere ?in ce consta examenul ?chestii de astea ca vb de prepi si eu unul, si vad ca mai sunt si altii ,nu stiu cu ce se mananca.

Nu-i mare scofala:
-trebuie doar sa fi terminat facultatea
-din ce am vazut se cere materia de rezidentiat
+ o gramada de chestii stupide de genul 50 de limbi straine, Lucrari de diploma facute nu stiu cum, activitate de nu stiu de care chestii de umplutura care sa sperie concurenta.
Pentru o impresie de legalitate se mai publica si in Viata Medicala respectivul post.Dar nu introduc mana in foc ca se publica toate.Dar mai apar si anunturi pe coridoarele spitalelor.
Mai bine de acum incolo cand vedeti un post de genul acesta faceti-i reclama pe Forum.De cele mai multe ori examenele se desfasoara cu un singur concurent ''alesul'' care nici nu are habar cu ce se manaca respectiva materie.Chiar daca examenul este aranjat cand se vor prezenta 20 de concurenti pe un post , aceasta situatie va fi foarte inconfortabila pt profesor si ales.Si uite asa poate scoatem locurile la lumina si le sterilizam.

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sat Aug 14, 2004 1:22 am

Nu cred ca poti sa sterilizezi ceva. Indicatia politica e foarte clara, l-am auzit si pe ministru, s-a folosit argumentul acesta si in sustinerea initiativei legislative: relatia dintre Profesor si preparatorii lui este o relatie Mentor-ucenic, si nimeni nu il poate obliga pe Profesor sa isi aleaga pe un altul drept Ucenic decat pe cel care trebuie. Cred ca e vorba despre cel mai metafizic sens al sintagmei. Vine o vreme cand Profesorul isi cauta Ucenicul, iar Ucenicul se indreapta fara voie si fara stiinta catre Profesor. Intalnirea celor doi este pregatita de forte de dincolo de lumea asta meschina, iar doar Profesorul stie dinainte care ii va fi Ucenicul, nici un examen sau concurs din lumea asta neputand schimba acest lucru. Noi, mici si mireni, nu simtim miracolul asta si ne gandim la tot felul de spagi si aranjamente. Sa ne fie rusine!

Apropos, din cate am inteles nimeni nu vrea sa fie preparator, de aia nu sunt popularizate intens posturile - ar fi un efort inutil. Ca doar asta a fost argumentul forte din spatele legii: trebuie cumva stimulata intrarea absolventilor in invatamant, caci ei toti vor doar sa dea rezidentiatul si ramanem fara cadre didactice, care si asa sunt putine. :twisted:
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests